booking - en to es_ES translation catalogue (1575 entries)

en:  Check this box to display the %sdaily cost at the date cells%s in the calendar(s).
es_ES: Marque esta casilla para mostrar el %scoste diario con una sugerencia cuando el ratón se pase sobre cada celda de día%s del calendario.

en:  Check this box to display the daily cost with a tooltip when mouse hovers over each day on the calendar(s).
es_ES: Marque esta casilla para mostrar el coste diario con una sugerencia cuando el ratón se pase sobre cada día del calendario.

en:  Check this box to use %s payment gateway.
es_ES: Marque esta casilla para usar %s pasarela de pago

en:  Check this box to use Sage Pay payment.
es_ES: Marque esta casilla para usar pago Sage.

en:  Check this box to use Sermepa Pay payment.
es_ES: Marque esta casilla de verificación para el uso de pago con Sermepa.

en:  Check this box to use iPay88 payment system.
es_ES: Marque esta casilla para usar sistema de pagos iPay88

en:  Check this checkbox if you want to show the %sbooking details summary%s  above the payment form
es_ES: Marque esta casilla si quiere mostrar  %sresumen de detalles de reserva%s bajo el formulario de pagos

en:  Click, if you want to reindex booking data by booking dates sort field (Your installation/update of the plugin must be successful).
es_ES: Haga click, si quiere reindexar los datos de la reserva por campos ordenados de datos de reserva (Su instalación/actualización del complemente debe ser correcta).

en:  Follow these instructions to set up your listener at your PayPal account:
es_ES: Siga las instrucciones para marcar su receptor en la cuenta PayPal:

en:  If your theme or some other plugin is load the BootStrap JavaScripts, you can disable  loading of this script by this plugin.
es_ES: Si su tema o algún complemento carga Javascripts Bootstrap, puede deshabilitar la carga de este script a través de este complemento.

en:  Indicates whether the transaction is payment on a final sale or an authorization for a final sale, to be captured later.
es_ES: Indicar si la transacción es por el pago de una venta final o una autorización de venta final para ser procesado más tarde.

en:  Parameters are incorrect,
es_ES: parámetros incorrectos,

en:  Select using test (Sandbox Test Environment) or live PayPal payment.
es_ES: Seleccione usando test (entorno de test Sandbox) o pago en vivo Paypal.

en:  Select your cost configuration.
es_ES: Configuración de coste

en:  Turn On/Off powered by "Booking Calendar" notice under the calendar.
es_ES: Activa/desactiva la nota de powered by "Booking Calendar" bajo el calendario.

en:  Turn On/Off version notice and help info links at booking admin panel.
es_ES: Active /desactive aviso de copyright en el pie del panel de admin

en:  Use these shortcodes for customization:
es_ES: Utilice estos códigos cortos para la personalización:

en:  You can configure the deposit payment for your booking resources %shere%s.
es_ES: Puede configurar el pago de depósito para su recurso de reserva %saquí%s.

en:  for all days!
es_ES: para todos los días!

en: !Paid OK
es_ES: Pago OK!

en: %s - add the reason booking was cancelled, you can enter it before sending email,
es_ES: %s - añadir el motivo porque se canceló la reserva, puede introducirlo antes de enviar el email

en: %s - add the reason for booking payment, you can enter it before sending email,
es_ES: %s - añade la razón del pago de la reserva, puede introducir antes de enviar email,

en: %s - availability of booking resource,
es_ES: %s - disponibilidad de recurso de reserva,

en: %s - booking info, taken from the excerpt associated with the post,
es_ES: %s - info de reserva,  tomada del extracto asociado con el mensaje,

en: %s - check-in date,
es_ES: %s - fecha de entrada,

en: %s - check-out date,
es_ES: %s - fecha de salida

en: %s - cost of booking the resource,
es_ES: %s - coste de reserva del recurso,

en: %s - coupon field,
es_ES: %s - campo de cupón,

en: %s - default selection number of visitors,
es_ES: %s - selección por defecto de número de visitantes

en: %s - enter direct cost at admin panel at page:
es_ES: %s - introduce coste directo en panel de administración de la página:

en: %s - featured image, taken from the featured image associated with the post,
es_ES: %s - imagen destacada, tomada desde la imagen destacada con el post,

en: %s - inserting BIC
es_ES: %s - insertando BIC

en: %s - inserting IBAN
es_ES: %s - insertando IBAN

en: %s - inserting ID of booking
es_ES: %s - insertando ID de reserva,

en: %s - inserting IP address of the user who made this action
es_ES: %s - insertando la dirección IP del usuario que realizó la acción

en: %s - inserting account name
es_ES: %s - añadiendo nombre de cuenta

en: %s - inserting account number
es_ES: %s - añadiendo número de cuenta

en: %s - inserting address of the page (if any), where visitor make this action
es_ES: %s - añadiendo dirección de la página (si hay alguna) cuando el visitante realiza esta acción

en: %s - inserting all bank accounts details
es_ES: %s - añadiendo detalles de cuentas de banco

en: %s - inserting bank name
es_ES: %s - añadiendo nombre de banco

en: %s - inserting check-in date (first day of reservation),
es_ES: %s - insertando fecha de entrada (primer día de reserva)

en: %s - inserting check-out date (last day of reservation),
es_ES: %s - insertando fecha de salida (útima día de reserva)

en: %s - inserting contents of the User-Agent: header from the current request, if there is one
es_ES: %s - añadiendo contenidos del User-Agent: cabecera desde solicitud actual, si eciste una

en: %s - inserting data from fields of booking form
es_ES: %s - insertando datos desde campos de formulario de reservas

en: %s - inserting data info about the booking
es_ES: %s - añadiendo datos de info sobre reserva los cuales configuró en el formulario de contenido de la página de Campos de Ajuste

en: %s - inserting data info about the booking, which you configured in the content form at Settings Fields page
es_ES: %s - añadiendo datos de info sobre reserva los cuales configuró en el formulario de contenido de la página de Campos de Ajuste

en: %s - inserting date of this action
es_ES: %s - insertando fecha de esta acción

en: %s - inserting link to payment page where visitor can pay for the reservation  (possible to use the %s parameter for setting different %s of this page. Example: %s )
es_ES: %s - añadiendo enlace a página de pago donde el visitante puede pagar la reserva (es posibe usar el %s parámetro para un ajuste diferente %s de esta página. Ejemplo: %s)

en: %s - inserting link to the page where visitor can cancel the reservation, (possible to use the %s parameter for setting different %s of this page. Example: %s )
es_ES: %s - añadiendo enlace a la paǵina donde el visitante puede cancelar la reserva (es posible usar el %s parámetro para un ajuste diferente %s de esta página. Ejemplo: %s)

en: %s - inserting link to the page where visitor can edit the reservation,  (possible to use the %s parameter for setting different %s of this page. Example: %s )
es_ES: %s - añadiendo enlace a la paǵina cuando el visitante puede editar la reserva (es posible usar %s parámetro para un ajuste diferente %s de esta página. Ejemplo : %s)

en: %s - inserting moderate link of new booking
es_ES: %s - insertando enlace moderado de nueva reserva

en: %s - inserting new line
es_ES: %s - insertando nueva linea

en: %s - inserting sort code
es_ES: %s - añadiendo código de orden

en: %s - inserting the cost of  booking
es_ES: %s - insertando costes de  reserva

en: %s - inserting the dates of booking
es_ES: %s - insertando fechas de reserva

en: %s - inserting the number of booking dates
es_ES: %s - insertando número de fechas de reserva

en: %s - inserting time of this action
es_ES: %s - insertando hora de esta acción

en: %s - inserting your site URL
es_ES: %s - insertando la URl de su sitio

en: %s - link to the page with booking form,
es_ES: %s - enlace a la página con el formulario de reserva,

en: %s - maximum number of visitors for the booking resource,
es_ES: %s - máximo número de visitantes para el recurso de reserva,

en: %s - resource title,
es_ES: %s - título de recurso

en: %s - search button,
es_ES: %s - botón de búsqueda,

en: %s - search inside posts/pages which are part of this category,
es_ES: %s - busca dentro de posts/página que pertecen a la categoría,

en: %s - search inside posts/pages which have this tag,
es_ES: %s - busca en posts/páginas que llevan esta etiqueta,

en: %s - show cost hint for full booking in real time, depending on number of days selected and form elements.
es_ES: %s - muestra el impacto del coste para reservas competas en tiempo real, dependiendo del número de días seleccionados y elementos del formulario

en: %s - show cost hint of additional booking cost, which depends from selection of form elements.
es_ES: %s - muestra impacto de coste adicional de reserva, el cual depende de la selección de elementos del formulario.

en: %s - show hint of original booking cost without additional costs for full booking in real time, depends only from days selection.
es_ES: %s - muestra impacto de costo original de la reserva sin gastos adicionales para el total de la reserva en tiempo real, sólo depende de la selección de días.

en: %s - start new translation section, where %s - locale of translation
es_ES: %s - comienza nueva sección de transacción, donde %s - local de transacción

en: %s Finish getting sort dates. %s
es_ES: %sFinalizado obteniendo fechas ordenadas%s

en: %s Found %s not indexed bookings %s
es_ES: %sNo encontradas%s reservas indexadas %s

en: %s Important!%s This will overwrite any times selection in your booking form.
es_ES: %s Importante!%s Esto se sobreescribirá algunas selecciones de tiempo en tu formulario de reserva.

en: %s and %s terms have higher priority than a range %s days.
es_ES: Términos %s y %s tienen mayor prioridad que un rango de %s días.

en: %s or %s - inserting the title of the booking resource
es_ES: %s or %s - insertando título de recurso de reserva

en: %s or minimum and fixed number of days selection for the specific day of week or season.%s
es_ES: %s o mínimo y fijo número de selección de días para el día específico de semana o estación%s

en: %s – calendar of booking resource with %s
es_ES: %s - calendario de recurso de reservas con %s

en: %s, then total cost will be %s
es_ES: %s, luego el coste total será %s

en: %s, then total cost will be (if selected 3 days) %s
es_ES: %s, luego el coste total será (si selecciona  3 días) %s

en: %sDescription of usage%s.
es_ES: %sDescripción del uso%s

en: %sEmail verification field%s.
es_ES: %sCampos de verificación de email%s.

en: %sError!%s Request do not pass security check! Please refresh the page and try one more time.
es_ES: %sEror!%s Solicitud no pasa la prueba de seguridad. Refresca la página y prueba una vez más.

en: %sExample%s.
es_ES: %sEjemplo%s

en: %sImportant!!!%s Please note, if you show booking calendar (inserted into post/page) with widget at the same page, then the last will not be visible.
es_ES: %s¡¡¡Importante!!!%s  tenga en cuenta, si muestra el calendario de reservas (insertado en artículo/página) con un widget en la misma página, entonces el último no será visible.

en: %sNo this booking resources.%s
es_ES: %sSin recursos de reserva%s

en: %sSeveral widgets are supported at %spaid versions%s.
es_ES: %s Varios widgets son soportados en %s versiones de pago%s.

en: %sWarning! Booking calendar for this booking resource are already at the page, please check more about this issue at %sthis page%s
es_ES: %sAdvertencia! calendario de reserva para este recurso está además en la página, compruebe más acerca de este problema en %sesta página%s

en: %sYou do not have permissions for this booking resources.%s
es_ES: %sNo tienes permisos para este recurso de reserva.%s

en: %sYou do not have permissions for this page.%s Your account is not active, please contact administrator.%s
es_ES: %sNo tienes permisos para esta página. %s Tu cuenta no está activa, contacta con administrador.%s

en: %s[bookingname]%s - inserting name of booking resource,
es_ES: %s[bookingname]%s -añadir nombre de recurso de reserva,

en: %s[dates]%s - inserting list of reserved dates
es_ES: %s[dates]%s -añadir lista de fechas reservadas

en: %s[datescount]%s - inserting number of reserved dates
es_ES: %s[datescount]%s - añadiendo número de fechas de reserva

en: %send booking time%s
es_ES: %senvíar hora de reserva%s

en: %sname%s – the unique name of the condition group, containing several conditions with different values. For example, if you want to have specific HTML content for the different week days, you can have several conditions, with the same name but with different value parameters in conditions. Please check more about it, in the examples.
es_ES: %snombre%s - el nombre único del grupo de condiciones, que contiene una serie de condiciones con diferentes valores. Por ejemplo, si usted quiere tener un contenido específico HTML para los diferentes días de la semana, puede tener varias condiciones,

en: %sstart booking time%s
es_ES: %shora de comienzo de reserva%s

en: %stype%s – type of the condition. There are 2 types of condition: "weekday" and "season". "weekday" – is the condition rule based on the selected day of week value, like Monday, Tuesday, etc… . "season" – is the condition rule based on the "season filter" name of selected date. In other words the condition is TRUE if the selected day belongs to a season filter in the Season Filters page.
es_ES: %stipo%s - tipo de condición. Hay 2 tipos de condición: "semanal" y "estación". "semanal" - es la regla basada en el valor del día de semana, Lunes, Martes,etc... "estación" - es la regla basada en el nombre "filtro de  estación" de a selección de fechas. En otras palabras, la condición es TRUE si el día seleccionado pertenece a un filtrode  estación en la página de Filtros de Estación.

en: %svalue%s – value of the specific conditions. If the value is true, so then the content of the conditions will show in the booking form. You can have the default value (empty – "", or like this – "*") for showing the content of this condition, if all other conditions are FALSE, or at initial stage, when the date in calendar is not yet selected.
es_ES: %svalor%s - valor de condiciones específicas. Si es valor es verdadero, entonces el contenido de las condiciones se mostrará en el formulario de reservas. Puede tener el valor por defecto (vacío - "" o similar - "*") para mostrar el contenido de esta condición, si todas las demás condiciones son falso, o en escenario inicial, cuando la fecha en calendario no está seleccionada.

en: %svalue%s – value of the specific conditions. If the value is true, the content of the conditions will show in the booking form. You can have the default value (empty – "", or like this – "*") for showing the content of this condition, if all other conditions are FALSE, or at initial stage, when the date in calendar is not yet selected.
es_ES: %svalor%s - valor de las condiciones específicas. Si es valor es true, el concepto de las condiciones se mostrará en el formulario de reserva. Puedes tener valor por defecto (vacío - "" o como éste "*") para mostrar el contenido de esta condición, si todas las otras condiciones son FALSO, o enescenario inicial. cuando la fecha en el calendario no está seleccionada.

en: + Add Account
es_ES: + Insertar cuenta

en: / day
es_ES: / día

en: / hour
es_ES: / hora

en: / night
es_ES: / noche

en: 00:00 today
es_ES: 00:00 hoy

en: 2 Columns Form Template
es_ES: Plantilla de formulario 2 columnas

en: 2 Months
es_ES: 2 Meses

en: 3 Months
es_ES: 3 meses

en: ALL
es_ES: TODO

en: API Login ID
es_ES: ID identicación de API

en: AUTHENTICATE
es_ES: AUTENTIFICAR

en: Abort
es_ES: Abortar

en: About Booking Calendar
es_ES: Acerca de Calendario de reserva

en: Accepted Currency
es_ES: Moneda aceptada

en: Access to this feed was denied (403). Please ensure you have public sharing enabled for your calendar.
es_ES: El acceso a este feed se denegó (403). Asegúrese que compartir con público esta habilitado en su calendario.

en: Account Name
es_ES: Nombre de cuenta

en: Account Number
es_ES: Número de cuenta

en: Account details
es_ES: Detalles de cuenta

en: Action after booking is done
es_ES: Acción tras la reserva realizada

en: Actions
es_ES: Acciones

en: Actions tab
es_ES: Etiqueta acciones

en: Activate
es_ES: Activar

en: Activate Relay Response
es_ES: Activar Respuesta Relay

en: Activate and type your %stitle of approved%s item in legend
es_ES: Activar y editar el %stítulo de elemento reservado%s en la leyenda

en: Activate and type your %stitle of available%s item in legend
es_ES: Activar y editar el %stítulo de elemento disponible%s en la leyenda

en: Activate and type your %stitle of partially booked%s item in legend
es_ES: Activar y editar el %stítulo de elemento de parcialmente reservado%s  en la leyenda

en: Activate and type your %stitle of pending%s item in legend
es_ES: Activar y editar el %stítulo de elemento pendiente%s en la leyenda

en: Activate auto import
es_ES: Auto-importar reservas

en: Activate loading of CSS and JavaScript files of plugin only at specific pages.
es_ES: Activar carga de CSS y Javascript del pugin solo en páginas específicas

en: Activate or deactivate field and change the label title
es_ES: Activar o deactivar campo y cambiar el título de la etiqueta

en: Activation of this feature is require setting cost per day or cost per night
es_ES: La activación de esta función se requiere ajuste de costo por día o el costo por noche

en: Active
es_ES: Activo

en: Active %sRegular User%s
es_ES: Activa %sUsuario Regualr%s

en: Active %sSuper Admin%s
es_ES: Activar %sSuper admin%s

en: Active Sage Pay
es_ES: Activar pago Sage

en: Active Sermepa Pay
es_ES: Activar pago Sermepa

en: Active iPay88
es_ES: Activar iPay88

en: Add
es_ES: Añadir

en: Add New Booking Resource(s)
es_ES: Añadir nuevo recuros de reserva

en: Add New Coupon
es_ES: Añada nuevo cupón

en: Add New Custom Form
es_ES: Añade nuevo formalario personalizado

en: Add New Discount Coupon
es_ES: Añadir nuevo cupón de descuento

en: Add booking
es_ES: Añadir reserva

en: Add new booking from your post/page or from %sAdmin Panel%s.
es_ES: Puede añadir nueva reserva desde post/página o desde %sPanel de Administración%s

en: Add new booking resource
es_ES: Añada nuevo recurso de reserva

en: Add new cost
es_ES: Añada nuevo coste

en: Add new custom form
es_ES: Añade nuevo formulario personalizado

en: Add new resource
es_ES: Añada nuevo recurso

en: Add new resource(s)
es_ES: Añadir nuevo recurso

en: Add tooltip on calendar(s) to show availability based on the number of available booking resource items remaining for each day.
es_ES: Añadir sugerencia en calendario(s) para mostrar disponibilidad basada en número de elementos de recurso de reservas disponibles restantes de cada día.

en: Add tooltip on calendar(s) to show availability based on the number of available booking resource items remaining for each day. %sBe sure to match the maximum number of visitors for the %sone booking resource%s with the number of visitors specified on the booking form.
es_ES: Añadir sugerencia en calendario(s) para mostrar la disponibilidad basada en el número de elementos de recursos de reserva disponibles restantes para cada día. %sAsegúrese de hacer coincidir el número máximo de visitantes para el %srecurso de una reserva%s con el

en: Add your %s on %swordpress.org%s, if you enjoyed by this plugin.
es_ES: Añada su %s en %swordpress.org%s si le ha gustado este complemento.

en: Additional cost for
es_ES: Coste adicional para

en: Additional cost in %s per 1 day
es_ES: Coste adicional en %s por 1 día

en: Additional cost, which depends on the fields selection in the form.
es_ES: Coste adicional, que depende de la selección de campos en el formulario.

en: Additional info
es_ES: Información adicional

en: Address
es_ES: Dirección

en: Address (required)
es_ES: Dirección (Obligatorio)

en: Adults
es_ES: Adultos

en: Advanced
es_ES: Avanzado

en: Advanced Cost
es_ES: Coste avanzado

en: Advanced Cost Settings
es_ES: Ajustes de coste avanzados

en: Advanced Fields
es_ES: Campos avanzados

en: Advanced Options
es_ES: Opciones avanzadas

en: Advanced Settings
es_ES: Ajustes avanzados

en: Advanced cost management
es_ES: Gestión de costes avanzada

en: All
es_ES: Todo

en: All booking data will be deleted when the plugin is deactivated.
es_ES: Todos los datos de reserva serán borrados cuando el complemento se desactive.

en: All bookings
es_ES: Todas las reservas

en: All dates
es_ES: Todas las fechas

en: All days for %s
es_ES: Todos los días para %s

en: All incoming bookings
es_ES: Todas las reservas entrantes

en: All resources
es_ES: Todos los recursos

en: All selected dates in "short" format.
es_ES: Todas las fechas seleccionadas en formato "corto".

en: All selected dates with times in "short" format..
es_ES: Todas las fechas seleccionadas con horas en formato "corto"

en: All selected dates with times.
es_ES: Todas las fechas seleccionadas con horas.

en: All selected dates.
es_ES: Todas las fechas seleccionadas.

en: Allow %smultiple%s selections
es_ES: Permite %smúltiples%s selecciones

en: Allow payments by %sdirect bank / wire transfer%s
es_ES: Permite pagos a %sbanco directo / transferencia bancaria%s

en: Allow unlimited bookings per same day(s)
es_ES: permitir múltiples reservas para mismo día

en: Also some early versions of the IE do not support disabling of the options in the selectboxes.
es_ES: También algunas primeras versiones del IE no apoyan la desactivación de las opciones en las cajas de selección.

en: Amount different
es_ES: Cantidad diferente

en: Any
es_ES: Cualquiera

en: Any Status
es_ES: Cualquier estado

en: Any day of week
es_ES: Cualquier dia de la semana

en: Any days
es_ES: Cualquier día

en: Apartment#1
es_ES: Apartamento #1

en: Apartment#2
es_ES: Apartamento #2

en: Apartment#3
es_ES: Apartamento #3

en: Apply
es_ES: Aplicar

en: Apply booking resources selection
es_ES: Aplicar recursos de reserva

en: Approve
es_ES: Aprobar

en: Approve selected bookings
es_ES: Aprobar reservas seleccionadas

en: Approved
es_ES: Aprobado

en: Approved item
es_ES: Elemento aprobado

en: Apr
es_ES: Abr

en: April
es_ES: Abril

en: Assign events fields to specific booking form field
es_ES: Coste de cada recurso de reserva

en: At least one option must be selected
es_ES: Seleccione al menos una opción

en: Aug
es_ES: Ago

en: August
es_ES: Agosto

en: Australian Dollars
es_ES: Dólares australianos

en: Authorization
es_ES: Autorización

en: Authorization Only
es_ES: Sólo autorización

en: Authorization and Capture
es_ES: Autorización y captura

en: Auto Cancel all pending bookings for the specific date(s), if some booking is approved for these date(s)
es_ES: Auto Cancelar todas las reservas pendientes para las fechas especificadas, si alguna reserva se aprueba para esas fechas

en: Auto approve all new bookings
es_ES: Auto aprobar todas las nuevas reservas

en: Auto cancellation / approval
es_ES: Auto cancelación/aprobación

en: Auto cancellation / auto approval of bookings
es_ES: Auto cancelación / auto aprobación de reservas

en: Auto import events
es_ES: Marque esta casilla %sactivar%s auto-importar eventos

en: Auto-cancel bookings
es_ES: Auto cancelar reservas

en: Auto-fill fields
es_ES: Auto rellenar campos

en: Auto-fill form
es_ES: Auto rellenar formulario

en: Automatically approve booking
es_ES: Automáticamente apruba reserva.

en: Automatically approve/cancel booking
es_ES: Automáticamente aprueba/cancela reserva

en: Availability
es_ES: Disponibilidad

en: Availability Settings
es_ES: Ajustes de disponibilidad

en: Availability Title
es_ES: Título de disponibilidad

en: Availability booking type
es_ES: Tipo de reserva disponible

en: Availability description
es_ES: Descripción de disponibilidad

en: Available
es_ES: Disponible

en: Available item
es_ES: Elemento disponible

en: Available:
es_ES: Disponible:

en: Balance cost of the booking - difference between deposit and full cost.
es_ES: Balance de coste de reserva - diferencias entre depósito y cste total.

en: Bank Code
es_ES: Código de banco

en: Bank Name
es_ES: Nombre del banco

en: Bank Transfer
es_ES: Transferencia bancaria

en: Bank Transfer active
es_ES: Activar transferencia bancaria

en: Bank Transfer customization
es_ES: Personalización de transferencia bancaria

en: Bank Transit Number
es_ES: Número de tránsito de banco

en: Be sure that the merchant server system clock is set to the proper time and time zone.
es_ES: Asegúrate que el reloj del sistema del servidor de venta está en la zona apropiada.

en: Be sure to match the maximum number of visitors for %sall booking resources%s with the number of visitors specified on the booking form.
es_ES: Asegúrese de coincidir número máximo de visitantes para %stodos los recursos de reservas%s con el número de visitantes específicos en el formulario de reserva.

en: Be sure to match the maximum number of visitors for the %sone booking resource%s with the number of visitors specified on the booking form.
es_ES: Asegúrese de coincidir número máximo de visitantes para el %srecurso de una reserva%s con el número de visitantes específicos en el formulario de reserva.

en: Billing Address
es_ES: Dirección de facturación

en: Billing City
es_ES: Ciudad de facturación

en: Billing form fields
es_ES: Campos de formulario de facturación

en: Billing form fields customization
es_ES: Personalización  campos del formulario de facturación

en: Book now
es_ES: Reserve ahora

en: Booked
es_ES: Reservado

en: Booked Times:
es_ES: Tiempos reservados:

en: Booking
es_ES: Reserva

en: Booking Calendar
es_ES: Calendario de reserva

en: Booking Calendar - Overview
es_ES: Calendario de reserva -Vista

en: Booking Calendar Settings
es_ES: Calendario de reserva

en: Booking Calendar supports WPML and qTranslate plugins for dynamic changing of website locale.
es_ES: Booking Calendar soporta plugins WPML y qTranlate para cambios dinámicos de sitio local.

en: Booking Data
es_ES: Datos de reserva

en: Booking Dates
es_ES: Fechas de reserva

en: Booking Details:
es_ES: Detalles de reserva:

en: Booking Form
es_ES: Formulario de reserva

en: Booking ID
es_ES: ID de reserva

en: Booking Listing
es_ES: Lista de reservas

en: Booking Resource
es_ES: Recurso de reserva

en: Booking calendar
es_ES: Calendario de reserva

en: Booking form
es_ES: Formulario de reserva

en: Booking form type:
es_ES: Tipo de formulario de resevas:

en: Booking form with calendar
es_ES: Formulario de reserva con calendario

en: Booking resource
es_ES: Recurso de reservas

en: Booking resource type is not defined. Its can be, when at the URL is wrong booking hash.
es_ES: Tipo de recurso de reserva no está definido. Puede suceder cuando en la URL está erróneo el hash de reserva.

en: Booking resource:
es_ES: Recurso de reservas:

en: Booking resources
es_ES: Recursos de reserva

en: Booking resources management
es_ES: Gestión de recursos de reservas

en: Booking system
es_ES: Sistema de reservas

en: Bookings
es_ES: Reservas

en: Bookings Listing
es_ES: Lista de reservas

en: Bookings default order
es_ES: Orden de reservas por defecto

en: Bookings for today
es_ES: Todas las reservas para hoy

en: Bookings listing
es_ES: lista de reservas

en: Bookings number per page
es_ES: Número de reservas por paǵina

en: Both
es_ES: Ambos

en: Branch Code
es_ES: Código de sucursal

en: Branch Sort
es_ES: Orden sucursal

en: Brazilian Real (only for Brazilian users)
es_ES: real brasileño (solo para usuarios brasileños)

en: British Pound
es_ES: libra Esterlina

en: Bulk Actions
es_ES: Acciones en masa

en: Buy
es_ES: Comprar

en: CSS customization of search form and search results you can make at this file
es_ES: Estilo adicional de personalización del elemento que puedes hacer en el archivo

en: CSV data separator
es_ES: Caracter separador CSV

en: Cache expiration
es_ES: Expiración de caché

en: Cache will expire:
es_ES: Caché expirará:

en: Calendar
es_ES: Calendario

en: Calendar Navigation
es_ES: Calendario de navegación

en: Calendar Overview
es_ES: Vista de calendario

en: Calendar Skin
es_ES: Plantilla de calendario

en: Calendar have 2 months in a row, the cell height is 30px and calendar full width 568px (possible to use percentage for width: 100%)
es_ES: Calendario tiene 2 meses en una fila, altura de celda es 30px y anchura máxima de calendario 658px (es posible usar porcentaje : 100%)

en: Calendar is loading...
es_ES: Calendario cargando...

en: Calendar view mode
es_ES: Modo de vista calendario

en: Canadian Dollars
es_ES: Dólares canadienses

en: Cancel
es_ES: Cancelar

en: Cancel Booking
es_ES: cancelar reserva

en: Cancel Return URL from PayPal
es_ES: Cancelar  URL de retorno de PayPal

en: Cancel bookings older
es_ES: Cancelar reservas antiguas

en: Cancel only pending, unpaid bookings, which are older than this selection.
es_ES: Cancelar sólo pendientes, reservas sin pagos, las cuales son más antiguas que esta selección.

en: Canceled_Reversal
es_ES: Invertir_Cancelación

en: Cancellation email sent
es_ES: Email de cancelación enviado

en: Cancelled
es_ES: cancelado

en: Cannot find the record
es_ES: No se encuentra la grabación

en: Capacity
es_ES: Capacidad

en: Capacity:
es_ES: capacidad:

en: Change
es_ES: Cambiar

en: Change Resource
es_ES: Cambiar recurso

en: Change hash after the booking is approved
es_ES: Cambiar hash después de que la reserva sea aprobada

en: Change status
es_ES: Cambiar estado

en: Change the label title of this field. Email is obligatory field in booking form.
es_ES: Cambiar el título de la etiqueta de este campo. Email es campo obligatorio en el formulario de reserva.

en: Change your Booking
es_ES: Modificar su reserva

en: Check %sBooking Listing%s page for new bookings.
es_ES: Comprobar la página de %slista de reservas%s para ver las nuevas reservas.

en: Check %show todo%s that and what %sshortcodes%s are available.
es_ES: Haga click en %smostrar todo%s y qué %scódigos cortos%s están disponibles.

en: Check In - Tomorrow
es_ES: Entrada - Mañana

en: Check Out - Tomorrow
es_ES: Salida - Mañana

en: Check Premium Features
es_ES: Explorar característocas Premium

en: Check boxe(s) at left side if you want to activate specific cost.
es_ES: Comprube caja(s) al lado izquierdo si desea activar coste específico.

en: Check in
es_ES: Entrada

en: Check new functionality in this plugin update.
es_ES: Probar nueva fncionalidad en esta actualización del plugin

en: Check out
es_ES: Salida

en: Check out our %sHelp%s
es_ES: Desactive nuestra %sayuda%s

en: Check the box to activate CAPTCHA inside the booking form.
es_ES: Compruebe la casilla a activar CAPTCHA dentro de formulario de reserva.

en: Check the box to activate auto-fill form fields for logged in users.
es_ES: compruebe la casilla para activar campos auto rellenados para usuarios identificados

en: Check this box if you want that specific additional cost, which configured as percentage for some option, apply to other additional fixed costs and not only to original booking cost.
es_ES: Marque esta casilla si quiere especificar coste adicional, que será configurado  como porcentaje para alguna opción, aplicar a otro coste adicional fijo y no sólo al coste original de la reserva.

en: Check this box if you want the %stime selection%s on the booking form %sapplied to the cost calculation%s.
es_ES: Marque esta casilla si quiere que %sselección de tiempo%s en el formulario de reserva %s se aplique a los cálculos de coste%s.

en: Check this box if you want to change the booking hash after approval. When checked, visitor will not be able to edit or cancel the booking.
es_ES: Marque esta casilla si desea cambiar el hash reserva después de su aprobación. Cuando se activa, el visitante no podrá modificar o cancelar la reserva.

en: Check this box if you want to show help hints on the admin panel.
es_ES: Marque esta casilla si quiere mostrar impactos de ayuda en el panel admin

en: Check this box if you want to show the pending days as available in calendars
es_ES: Marque esta casilla si quiere mostrar los días pendientes como disponibles en los calendarios

en: Check this box if you want to use recurrent time to reserve several days. This means that middle days will be partially booked by actual times, otherwise the time in the booking form will be used as check-in/check-out time for the first and last day of the reservation.
es_ES: Comprueba esta caja si deseas tiempo recurrente para reservar varios días. Significa que días en medio serán parcialmente reservados por tiempos reales, otro modo el tiempo en formulario será usado como tiempo check-in/check-out para primer y últimos días de reserva.

en: Check this box if you want to use the %sdeposit%s total %spayment%s on the payment form, instead of the full total of the booking.
es_ES: Marque esta casilla de verificación si desea usar %sel depósito%s total de %spago%s en el formulario de pago, en vez de el total de la reserva.

en: Check this box if you want total availability (daily capacity) to depend on the number of selected visitors %s.
es_ES: Marque esta casilla si desea total disponibilidad (capacidad diaria) a depender del número de visitantes seleccionados %s.

en: Check this box if you want total availability (daily capacity) to depend on the number of selected visitors.
es_ES: Marque esta casilla si quiere disponibilidad total (capacidad diaria) a depender de número de visitantes seleccionados

en: Check this box to %sactivate%s auto import events and creation bookings from them
es_ES: Marque esta casilla %sactivar%s auto-importar eventos

en: Check this box to %sactivate%s auto-cancellation for pending, unpaid bookings.
es_ES: Marque esta casilla para %sactivar%s auto cancelaciones para pendientes e impagadas reservas.

en: Check this box to %ssend%s cancellation email for this resource.
es_ES: Marque esta casilla para %senviar%s email de cancelación para este recurso.

en: Check this box to automatically approve booking, when visitor makes a successful payment.
es_ES: Marca esta caja para aprobar automáticamente reservas, cuando el visitante hace un pago con éxito.

en: Check this box to automatically approve bookings when visitor makes a successful payment, or automatically cancel the booking when visitor makes a payment cancellation.
es_ES: Marca esta casilla para arpobar automáticamente reservas cuando el visitante hace un pago correcto, o automáticamente cancela la reserva cuando el visitante cancela el pago.

en: Check this box to automatically approve bookings, when visitor makes a successful payment, or automatically cancel the booking, when visitor makes a payment cancellation.
es_ES: Seleccione esta casilla para aprobar reservas automáticamente cuando el visitante realice un pago correcto o, cancelar una reserva cuando el visitante realice una cancelación en el pago.

en: Check this box to delete all booking data when you uninstal this plugin.
es_ES: Marque esta casilla para borrar todos los datos de reserva cuando desinstale este complemento

en: Check this box to display a legend of dates below the booking calendar.
es_ES: Marque esta casilla para mostrar una leyenda bajo el calendario de reserva.

en: Check this box to display the available number of booking resources with a tooltip, when mouse hovers over each day on the calendar(s).
es_ES: Marque esta casilla para mostrar el número disponible de recursos de reserva con una sugerencia, cuando pase el ratón sobre cada día del calendario.

en: Check this box to display today date number in legend cells.
es_ES: Marque esta casilla para mostrar el número de día de hoy en las celdas de la leyenda.

en: Check this box to dissable reservations, which can be stored in different booking resources.
es_ES: Marque esta casilla para deshabilitar reservas, que pueden almacenarse en diferentes recursos de reserva

en: Check this box to dissable reservations, which can be stored in different booking resources. When checked, all reserved days must be at same booking resource otherwise error message will show.
es_ES: Marque la casilla para deshabilitar reservas, las cuales pueden almacenarse en diferentes recursos de reservas. Cuando se marca, todos los días de reservas deben tener el mismo recurso de reservas o se mostrará mensaje de error.

en: Check this box to send copy of this email to Admin
es_ES: Marque esta casilla para enviar copia al admin por email

en: Check this box to show Reference Text Box
es_ES: Seleccione ésta casilla para mostrar la caja de texto de referencia

en: Check this box to show payment description in payment form
es_ES: Marque ésta casilla para mostrar la descripción de pago en el formulario de pago

en: Check this box to show search results on other page
es_ES: Marque sta casilla para mostrar resultados de búsqueda en otra página

en: Check this box to use Bank Transfer
es_ES: Marque esta casilla para usar pago por transferencia

en: Check this box to use Pay in Cash
es_ES: Marque esta casilla para usar pago en caja.

en: Check this box to use PayPal
es_ES: Marque esta casilla para usar pago por PayPal

en: Check this box, if you want to %sre-check if the selected dates available during submitting booking%s.
es_ES: Marque esta casilla si quiere %smostrar los días pendientes como disponibles en los calendarios%s

en: Check this box, if you want to %sset any days as available%s in calendar. Your visitors will be able to make %sunlimited bookings per same date(s) in calendar and do not see any booked date(s)%s of other visitors.
es_ES: Marque esta casilla, se desea %smarcar algunos días disponibles%s en calendario. Los visitantes podrán hacer %sreservas sin límite para la misma fecha del calendario y no verán fechas seleccionadas%s por otros visitantes.

en: Check this checkbox to %sactivate%s auto approve of all new pending bookings.
es_ES: Marque esta casilla para %sactivar%s auto aprobación de las nuevas reservas pendientes.

en: Check this option, to use check in/out time during booking process.
es_ES: marca esta opción, para usar el tiempo check in/out durante el proceso de reserva.

en: Check unavailable days in calendars. This option will overwrite all other settings.
es_ES: Marque días no disponibles en calendarios. Esta opción sobreescribe todos los demás ajustes.

en: Check-Out time
es_ES: Hora de salida

en: Check-in
es_ES: Entrada

en: Check-in time
es_ES: Hora de entrada

en: Check-out
es_ES: Salida

en: Checkbox(es)
es_ES: Caja de selección(es)

en: Checking to prevent double booking, during submitting booking
es_ES: Evitar la doble reserva durante el envío del formulario

en: Children
es_ES: Niños

en: Chose payment mode
es_ES: Elija medio de pago

en: City
es_ES: Ciudad

en: City (required)
es_ES: Ciudad (obligatorio)

en: Class
es_ES: Clase

en: Clear booking resources selection
es_ES: Limpiar selección de recusos de reserva

en: Click APIs and make sure "Calendar API" is set to ON.
es_ES: Pinche en API y asegúrese que "AAPI de calendario" esta seleccionada como ON

en: Click Back to Profile Summary to return to the Profile after activating your listener.
es_ES: Haga clic en Volver al Perfil Resumen para volver al perfil después de la activación de su receptor.

en: Click Choose IPN Settings to specify your listeners URL and activate the listener.
es_ES: Haga click en Elegir ajustes de IPN para especificar su URL receptora y activar el receptor.

en: Click Instant Payment Notification Preferences in the Selling Preferences column.
es_ES: Haga click en preferencias de notificación de pago instantáneo en la columna de preferencias de venta

en: Click MD5-Hash in the Security Settings section
es_ES: Haz click en hash MD5 en la sección de ajustes de seguridad

en: Click Profile on the My Account tab.
es_ES: Haga click en perfil en la etiqueta de Mi Cuenta

en: Click Receive IPN messages (Enabled) to enable your listener.
es_ES: Haga click en Recibir mensajes IPN  (activado) para activar su receptor.

en: Click Save.
es_ES: Haga click en guardar.

en: Click Settings under Account in the main menu on the left
es_ES: Haz click bajo Cuenta en el menú principal a la izquierda

en: Click Submit
es_ES: Haz click en Enviar

en: Click Website Payment Preferences in the Seller Preferences column.
es_ES: Haga click en preferencias de sitio de pago en la columna de preferencias de vendedor.

en: Click the "Share this Calendar" link.
es_ES: Pinche en el enlace "Compartir este calendario"

en: Click the Profile subtab.
es_ES: Haga click en la subpestaña perfil

en: Click the checkbox to make calendar public. Do not check the other option.
es_ES: Marque el checkbox para hacer público el calendario. No marque otra opción.

en: Click to toggle
es_ES: Haga click para alternar.

en: Close
es_ES: Cerrar

en: Code Example
es_ES: Código de ejemplo

en: Collapse Advanced Filter
es_ES: Minimizar filtro avanzado

en: Columns
es_ES: Columnas

en: Comma
es_ES: Coma

en: Completed
es_ES: Completado

en: Conditional Dates Filter
es_ES: Filtro de fechas condicionales

en: Conditions
es_ES: Condiciones

en: Configuration
es_ES: Configuración

en: Configuration in several languages
es_ES: Configuración en diferentes mensajes

en: Configuration of PayPal Pro Hosted Solution payment form
es_ES: Solución Paypal Pro Hosted

en: Configuration of PayPal Standard payment form
es_ES: Integración del sistema de pagos Paypal

en: Configure
es_ES: Configurar

en: Configure Additional cost for the form
es_ES: Configurar coste adicional para el formulario

en: Configure additional cost, which depend from selection of selectbox(es) and checkbox(es).
es_ES: Configure coste adicional, que depende de la selección de la caja de selección y la casilla de check.

en: Configure booking %sSettings%s.
es_ES: Configurar los %sAjustes%s de reserva.

en: Configure predefined set of your %sForm Fields%s.
es_ES: Configure sus conjuntos predefinidos de los %scampos de formulario%s

en: Configure your predefined %sEmail Templates%s.
es_ES: Configure sus %splantillas de email%s predefinidas.

en: Configuring these %sfields is required for the some payment%s systems!
es_ES: Configurar estos %scampos son requeridos para algunos sistemas de pago%s!

en: Connection Error
es_ES: Error de conexión

en: Contact
es_ES: Contacto

en: Contact email
es_ES: Contacto email

en: Content
es_ES: Contenido

en: Content of booking fields data for email templates (%s-shortcode) and booking listing page
es_ES: Contenido de datos de campos de reserva para plantilla de email (%s - código corto) y página de listado de reservas

en: Copy and paste this shortcode into the form at left side
es_ES: Copiar y pegar este código en el formulario de la izquierda

en: Cost
es_ES: Coste

en: Cost Correction Field
es_ES: Campo de corrección de coste

en: Cost Fields
es_ES: Campos de coste

en: Cost Hints
es_ES: Impactos de coste

en: Cost Settings
es_ES: Ajustes de coste

en: Cost Title
es_ES: Título de coste

en: Cost is not correct. It must be greater than 0
es_ES: Coste incorrecto. Debe ser mayor que 0

en: Cost of the booking for the selected dates only.
es_ES: Coste de reserva sólo para las fechas seleccionadas

en: Cost saved successfully
es_ES: Coste guardado con éxito

en: Cost setings at %stop have higher priority%s than other costs of same type at the %sbottom%s of the list.
es_ES: Ajustes de %scostes de parada tienen mayor prioridad%s que otros costos de mismo tipo en la %sparte inferior%s de la lista.

en: Cost:
es_ES: Coste:

en: Costs
es_ES: Costes

en: Costs and Rates
es_ES: Costes y tasas

en: Costs and Rates Settings
es_ES: Ajustes de Costes y Tasas

en: Country
es_ES: País

en: Country (required)
es_ES: País (obligatorio)

en: Country List
es_ES: lista de países

en: Coupon
es_ES: Cupón

en: Coupon Code
es_ES: Código de cupón

en: Coupon Deleted
es_ES: Cupón borrado

en: Coupon created
es_ES: Cupón creado

en: Coupon does not exist
es_ES: Cupón no existe

en: Coupons
es_ES: Cupones

en: Coupons Settings
es_ES: Ajustes de cupones

en: Create
es_ES: Crear

en: Create New Season Filter
es_ES: Cree nuevo filtro de estación

en: Create conditional days filter
es_ES: Cree filtro de días condicionales

en: Create dates filter
es_ES: Cree filtro de fechas

en: Create new form
es_ES: Crea nuevo formulario

en: Create new season filter
es_ES: cree nuevo filtro de estación

en: Create several booking resources for one time
es_ES: Crea varios recursos de reservas para una vez

en: Created
es_ES: Creado

en: Creation
es_ES: Creación

en: Currency format
es_ES: formato de moneda

en: Currency symbol
es_ES: formato de moneda

en: Current dates
es_ES: Fechas actuales

en: Current day
es_ES: Día actual

en: Current month
es_ES: Mes actual

en: Current version
es_ES: Versión actual

en: Current week
es_ES: Semana actual

en: Custom
es_ES: Personalizar

en: Custom Form
es_ES: Formulario personalizado

en: Custom button title
es_ES: Título de botón personalizado

en: Customer Email
es_ES: Email del cliente

en: Customization of additional cost, which depend from form fields
es_ES: personalización de coste adicional, que depende de campos de formulario

en: Customization of availability settings
es_ES: Personalización de ajustes de disponibilidad

en: Customization of billing fields, which automatically assign from booking form to billing form
es_ES: personalizar campos de facturación, que automáticamente asigna desde formulario de reservas a formulario de facturación

en: Customization of email template, which is sending after modification of booking
es_ES: Personalización de plantila de email, que será enviado tras la modificación de reserva

en: Customization of email template, which is sending to Admin after new booking
es_ES: Personalización de plantilla de email, que es enviado a Admin tras la reserva nueva

en: Customization of email template, which is sending to Visitor after Cancellation of booking
es_ES: Personalización de plantilla de email, que es enviado al visitante después de la cancelación de la reserva

en: Customization of email template, which is sending to Visitor after approval of booking
es_ES: Personalización de plantilla de email que será enviado al visitante tras aprobar la reserva

en: Customization of email template, which is sending to Visitor after new booking
es_ES: Personalización de plantilla de email, la cual es enviado al visitante tras la nueva reserva

en: Customization of email template, which is sending to Visitor after payment request
es_ES: Personalización de plantilla de email que es enviado al visitante tras la solicitud de pago

en: Customization of rates, valuation days cost and deposit amount
es_ES: Personalización de ratios, valoración de coste de días y cantidad de depósito

en: Customization of season filters settings
es_ES: Personalización de ajustes de filtros de estación

en: Customization of synchronization with Google Calendar
es_ES: Personalización de sincronización con calendario de Google

en: Czech Koruna
es_ES: Corona Checa

en: DEFERRED
es_ES: DIFERIDOS

en: Danish Krone
es_ES: Corona Danesa

en: Data
es_ES: Datos

en: Data Parsing
es_ES: Análisis de datos

en: Date Format
es_ES: Formato de fecha

en: Dates
es_ES: Fechas

en: Dates and Times Hints
es_ES: Impactos de fechas y horas

en: Dates view
es_ES: Vista de fechas

en: Dates:
es_ES: Fechas:

en: Day
es_ES: Dia

en: Day Number(s)
es_ES: Número(s) de día(s)

en: Days of month
es_ES: Dias del mes

en: Days of week
es_ES: Días de la semana

en: Days selection number
es_ES: Número de días seleccionados

en: Deactivate
es_ES: Desactivar

en: Dear %sMake your payment %s directly into our bank account. %sPlease use your Booking ID %s as the payment reference! %s %s: %s %s: %s %s: %s %s: %s
es_ES: Estimado %sHaga su pago %s directamente en nuestra cuenta bancaria. %sPor favor utilice su ID de Reserva %s como referencia de pago! %s %s: %s %s: %s %s: %s %s: %s

en: Dear %sPay in cash %s for your booking %s on check in %sFor reference your booking ID: %s
es_ES: Estimado %sPago en caja %s para su reserva %s sobre pruebas en %sPara referencia su ID de reserva: %s

en: Dec
es_ES: Dic

en: December
es_ES: Diciembre

en: Declined
es_ES: Desestimado

en: Default
es_ES: Por defecto

en: Default Form
es_ES: Formulario Por defecto

en: Default Form Templates
es_ES: Plantillas de formulario por defecto

en: Default Locale
es_ES: Local por defecto

en: Default booking admin page
es_ES: Página por defecto de admin de reservas

en: Default booking resource
es_ES: Recurso de reserva por defecto

en: Default calendar view mode
es_ES: Modo vista de calendario por defecto

en: Default form
es_ES: Formulario por defecto

en: Default settings for retrieving events
es_ES: Ajustes generales para eventos recuperados

en: Default title of bookings
es_ES: Título por defecto de reservas

en: Default toolbar tab
es_ES: Etiqueta de herramientas por defecto

en: Default value
es_ES: Valor Por defecto

en: Define preselected resource.
es_ES: Definir recurso preseleccionado

en: Delete
es_ES: Borrar

en: Delete booking data, when plugin deactivated
es_ES: Eliminar datos de reserva, cuando se desactive el complemento

en: Delete data
es_ES: Borrar datos

en: Delete form
es_ES: Borrar formulario

en: Delete selected booking form
es_ES: Borra formulario de reserva selecionado

en: Delete selected booking(s)
es_ES: Borrar reservas seleccionadas

en: Delete selected bookings
es_ES: Borrar reservas seleccionadas

en: Delete settings
es_ES: Borrar ajustes

en: Delete template
es_ES: Borrar plantilla

en: Delete your previously saved default filer template!
es_ES: Borrar su plantilla de filtro guardada previamente!

en: Deleted
es_ES: Borrado

en: Denied
es_ES: Denegado

en: Deposit
es_ES: Depósito

en: Deposit amount
es_ES: Cantidad de depósito

en: Deposit payment
es_ES: Pago de depósito

en: Deposit payment is not active for booking resource
es_ES: Depósito de pago no está activo para el recurso de reserva

en: Deposit payment total
es_ES: Total depósito de pago

en: Description
es_ES: Descripción

en: Details
es_ES: Detalles

en: Developer Test
es_ES: Test desarrollador

en: Different form fields, for the different week days
es_ES: Diferentes campos de formulario, para diferentes días de semana

en: Different time slots, for the different week days
es_ES: Diferentes módulos de tiempo, para diferentes días de la semana

en: Disable Bootstrap loading on Back-End
es_ES: Deshablita Carga de Bootstrap en el Back-End

en: Disable Bootstrap loading on Front-End
es_ES: Deshabilita carga de Bootstrap  en vista frontal

en: Disable bookings in different booking resources
es_ES: Desactivar reservas en diferentes recuross de reservas

en: Discount Coupon field
es_ES: Campo de cupón de descuento

en: Dismiss
es_ES: Descartar

en: Display tooltip on calendar(s) to show availability based on total (fixed) number of visitors for the resource, which can be at free booking resource items.
es_ES: Mostrar sugerencia en calendario(s) para mostrar disponibilidad basada en número total (fijo) del recurso, el cual puede estar en elementos de recursos de reservas libres.

en: Display tooltip on calendar(s) to show availability based on total (fixed) number of visitors for the resource, which can be at free booking resource items. %sBe sure to match the maximum number of visitors for %sall booking resources%s with the number of visitors specified on the booking form.
es_ES: Mostrar sugerencia en calendario(s) para mostrar disponibilidad basada en número total (fijo) de visitantes para el recurso, que puede estar en elementos de recursos de reserva libre. %sAsegúrese de que coincida con el número máximo de visitantes %spara todos los recursos de las reservas%s con el número específico del formulario de reservas.

en: Do you really want
es_ES: Quiere realmente

en: Do you really want to delete selected booking form ?
es_ES: ¿De verdad quieres eliminar el formulario de reserva seleccionado?

en: Do you really want to delete selected booking(s) ?
es_ES: De verdad quieres eliminar esta reserva seleccionadas?

en: Do you really want to delete this booking ?
es_ES: Desea realmente eliminar la reserva?

en: Do you really want to delete this item?
es_ES: ¿Quiere realmente eliminarlo?

en: Do you really want to delete?
es_ES: Quiere realmente eliminarlo?

en: Do you really want to set booking as pending ?
es_ES: Quiere realmente marcar reserva como pendiente?

en: Done
es_ES: Realizado

en: Dot
es_ES: Punto

en: Download
es_ES: Descarga

en: Download the CSV file of exported booking data
es_ES: Descarga el archivo CSV de exportación de datos de reservas.

en: Drop Down
es_ES: Soltar abajo

en: Duplicate Booking
es_ES: Reserva Duplicada

en: Duration Time
es_ES: Tiempo de duración

en: Duration Time - Drop Down list
es_ES: Tiempo de duración - Lista para arrastrar abajo

en: Each day
es_ES: Cada día

en: Edit
es_ES: Editar

en: Edit Booking
es_ES: Editar reserva

en: Edit Note
es_ES: Editar nota

en: Edit season filter
es_ES: Filtro de estación

en: Editing of booking
es_ES: Editando una reserva

en: Email (required)
es_ES: Email (obligatorio)

en: Email Field
es_ES: Campo email

en: Email Label
es_ES: Etiqueta de email

en: Email for getting report for %sinvalid%s transactions.
es_ES: Email para obtener informe para transacciones %sinválidas%s

en: Email for getting report for %ssome errors in  verification process%s.
es_ES: Email para obtener informe de %salgnos errores en proceso de verificación%s

en: Email for getting report for %sverified%s transactions.
es_ES: Email ara obtener informe para transacciones %sverificadas%s

en: Email templates, which use shortcodes: %s, will be linked to this page
es_ES: Plantillas de Email, que usa códigos cortos: %s será enlazado a esta página

en: Email to "Admin" after a new booking
es_ES: Mandar Email al "Administrador" despúes de reservar en el sitio

en: Email to "Person" after booking is approved
es_ES: Envio de Email a "Persona" tras la aprobación de la reserva

en: Email to "Person" after booking is modified
es_ES: Envio de Email a "Persona" tras la modificación de la reserva

en: Email to "Person" after their booking has been denied
es_ES: Mandar Email a "Persona" despúes de que su reserva haya sido denegada

en: Email to "Person" after they make a new reservation
es_ES: Mandar Email a "Persona" despúes de que haya realizado una nueva reserva

en: Email to "Person" with payment request
es_ES: Enviar email a "Persona" con solicitud de pago

en: Emails Settings
es_ES: Ajustes de email

en: Emails sending
es_ES: Enviando emails

en: End Time
es_ES: Hora final

en: End Time - Drop Down list
es_ES: Hora Final - Lista para arrastrar abajo

en: End Time - Text field
es_ES: Campo de texto - Hora final

en: End Time is invalid. The date or time may be booked, or already in the past. The End Time may also be earlier that the start time, if only 1 day was selected! Please choose another date or time.
es_ES: Fecha fin no es válida, probablemente por fecha u hora  ya reservada o ya en el pasado! La fecha final puede ser anterior a la de inicio, si sólo se ha seleccionado 1 día. Escoja otra fecha u hora.

en: End of current month
es_ES: Fin de mes actual

en: English and French translation
es_ES: traducción de inglés y francés

en: Enter %s in text field.
es_ES: Introduzca %s en el campo de texto.

en: Enter Keyword here
es_ES: Introduzca palabra aquí

en: Enter a return relative Failed URL. %s will redirect visitors to this page after Failed Payment
es_ES: Introduzca una URL de fallo de retorno. %s redireccionará a esta página cuando falle el pago

en: Enter a return relative Successful URL. %s will redirect visitors to this page after Successful Payment
es_ES: Introduzca una URl con éxito de retorno. %s redireccionará a los visitantes a esta página tras el pago correcto

en: Enter a title for the Reference text box (i.e. Your email address). Visitors will see this text.
es_ES: Introduzca un título para el cuadro de texto de referencia (por ejemplo, su email). Los visitantes podrán ver este texto.

en: Enter additional cost in formats:
es_ES: Intriduzca coste adicional en formatos:

en: Enter coupon code.
es_ES: Introducir código de cupón

en: Enter date / time
es_ES: Introducir fecha/hora

en: Enter dropdown options. One option per line.
es_ES: Una opción por línea

en: Enter fixed amount for each selected day
es_ES: Introduzca cantidad fija para cada día seleccionado

en: Enter fixed cost
es_ES: Introduzca coste fijo

en: Enter maximum number of times, when coupon is applicable.
es_ES: Introduzca el número máximo de veces, cuando cupón es aplicable.

en: Enter minimum booking cost, when coupon is applicable.
es_ES: Introduzca coste mínimo de reserva, cuando se aplica el cupón.

en: Enter name of booking resource
es_ES: Introduzca el nombre del recurso

en: Enter number of fixed or percentage savings.
es_ES: Introduzca número de guardados fijo o porcentaje.

en: Enter percentage as additional sum, which is based only on original cost and not full sum
es_ES: Introduzca porcentaje como suma adicional, la cual se basa sólo en coste original y no en suma completa

en: Enter percentage of the entire booking
es_ES: Introduzca porcentaje de la reserva completa

en: Enter relative URLs of pages, where you have Booking Calendar elements (booking forms or availability calendars). Please enter one URL per line. Example: %s
es_ES: Introduzca URLs relativas de páginas, donde tiene elementos de Calendario de reservas (formularios de reservas o calendarios de disponibilidad). Por favor introduzca una URl por línea. Ejemplo : %s

en: Enter seasonal rate(s) (cost diference in %s from standard cost %s or a fixed cost) of the booking resource (%s) or %sAdd a new seasonal filter%s
es_ES: Introduzca tasa estacional (diferencia de coste en %s desde coste estandar %s o coste fijo) del recurso de reserva (%s) o %s añade un nuevo filtro estacional%s

en: Enter the %sTime%s using the text field.
es_ES: Introduce el %sTiempo%s usando el campo de texto.

en: Enter the service name or the reason for the payment here.
es_ES: Introduzca el nombre del servicio o la razón para el pago aquí.

en: Enter the title of the payment button
es_ES: Introduzca título de botón de pago

en: Enter this value
es_ES: Introduce este valor

en: Enter title here
es_ES: Introduzca título aquí

en: Enter your iPay88 Merchant Code.
es_ES: Introduce tu código de venta IPay88

en: Enter your iPay88 Merchant Key.
es_ES: introduce tu llave de venta de IPay88

en: Enter your phone number
es_ES: Inserte su número de teléfono

en: Error!
es_ES: Error

en: Even if visitor selects the booked timeslot, system will not allow them to make the booking.
es_ES: Aunque visitante selecciona el intervalo de tiempo reservado, el sistema no les permitirá hacer la reserva.

en: Event Description (optional field)
es_ES: Descripción de evento (campo opcional)

en: Event Title
es_ES: Título del evento

en: Events Import
es_ES: Importar eventos

en: Every
es_ES: Cada

en: Example
es_ES: Ejemplo

en: Example #1: %s - start French translation section
es_ES: Ejemplo #1: %s - comenzar seccion de traducción al francés

en: Example #2: "%s" - English and French translation of some message
es_ES: Ejemplo #2: "%s" - Traducción de Inglés y Francés de algunos mensajes

en: Example:
es_ES: Ejemplo:

en: Example: %s
es_ES: Ejemplo: %s

en: Example: %s
es_ES: Ejemplo: %s

en: Example: %s - %s"United States"%s is selected by default.
es_ES: Ejemplo: %s - %s "España"%s es seleccionado por defecto.

en: Example: %s - custom number of visitor selections"
es_ES: Ejempo: %s - número personalizado de selección de visitantes"

en: Example: %s.
es_ES: Ejemplo: %s.

en: Example: %sMake booking here%s
es_ES: Ejemplo: %sHaga reserva aqui%s

en: Example: %sThe additional cost for payment: %s
es_ES: Ejemplo: %sCoste adicional de pago: %s

en: Example: %sThe full cost of payment: %s
es_ES: Ejemplo: %sEl precio total de pago: %s

en: Example: %sThe original cost for payment: %s
es_ES: Ejemplo: %sEl precio original de pago: %s

en: Examples
es_ES: Ejemplos

en: Expand Advanced Filter
es_ES: Expandir filtro avanzado

en: Expiration Date
es_ES: Fecha de caducidad

en: Expired
es_ES: Expirado

en: Explore Premium Features
es_ES: Explorar característocas Premium

en: Export
es_ES: Exportar

en: Export All
es_ES: Exportar todo

en: Export All bookings to CSV format
es_ES: Esportar todas las resevas a formato CSV

en: Export bookings
es_ES: Exportando reservas

en: Export only current page of bookings to CSV format
es_ES: Exportar sólo página actual de reservas en formato CSV.

en: Exporting booking data
es_ES: Exportando datos de reserva

en: F
es_ES: V

en: F j, Y
es_ES: Mes, Día, Año

en: Failed
es_ES: Sin exito

en: Features
es_ES: Características

en: February
es_ES: Febrero

en: Field Label
es_ES: Etiqueta del Campo

en: Fields
es_ES: Campos

en: Fields %s(selectbox(es) and checkbox(es))%s are shown here automatically if they exist in the %sbooking form%s.
es_ES: Campos %s(caja de selección y caja de check)%s se muestran aquí automáticamente si existen en el %sformulario de reserva%s.

en: Fields Settings
es_ES: Ajustes de campos

en: Filter
es_ES: Filtro

en: Filter Name
es_ES: Nombre del filtro

en: Filter deleted successfully
es_ES: Flitro eliminado satisfactoriamente

en: Filter saved
es_ES: Filtro guardado

en: Filter tab
es_ES: Etiqueta filtro

en: Filters
es_ES: Filtros

en: Final cost
es_ES: Coste final

en: Find Your Calendar ID
es_ES: Localizar su ID de calendario

en: First Name
es_ES: Nombre

en: First Name (required)
es_ES: Nombre (obligatorio)

en: First Name(s)
es_ES: Nombre

en: First option in dropdown list.
es_ES: Primera opción en lista desplegable.

en: First option title
es_ES: Título de primera opción

en: Fixed Amount
es_ES: Cantidad fija

en: Follow these steps to configure it:
es_ES: Siga estos pasos para configurarla:

en: Footer
es_ES: Pie

en: For
es_ES: Para

en: For example, a URL to your site that displays a %s"Thank you for the payment"%s.
es_ES: por ejemplo, URL del sitio que muestra %s"Gracias por el pago"%s

en: For example, if the original cost of the booking is %s, then after applying additional costs the total cost will be folowing
es_ES: Por ejemplo, si el coste original de la reserva es %s, luego después de aplicar costes adicionales el coste total será el siguiente

en: For example, the URL to your website that displays a %s"Payment Canceled"%s page.
es_ES: Por ejemplo, la URL del sitio que muestra una página %s"Pago cancelado"%s

en: For example: "The reservation %s on these date(s): %s has been modified. %s  You can edit this booking on this page: %s . Thank you, Reservation service."
es_ES: Por ejemplo: "Su reserva  %s en estas fechas:%s ha sido modificada. %s Puede modificar la reserva en esta paǵina: %s Gracias, Servicio de Reservas"

en: For example: "You have a new reservation %s on the following date(s): %s Contact information: %s You can approve or cancel this booking at: %s Thank you, Reservation service."
es_ES: Por ejemplo: "Necesita aprobar nueva reserva %sen fechas:%s Información de contacto: %s Puede aprobar o cancelar la reserva en: %s Gracias, Servicio de reservas. "

en: For example: "You have a new reservation %s on the following date(s): %s Contact information: %s You can approve or edit this booking at: %s Thank you, Reservation service."
es_ES: Por ejemplo: "tienes una nueva reserva %s para la fecha siguiente(s): %s Información de contacto: %s Puede aprobar o modificar esta reserva en: %s Gracias, Servicio de Reservas."

en: For example: "Your reservation %s on these date(s): %s has been approved.%s  You can edit this booking on this page: %s . Thank you, Reservation service."
es_ES: Por ejemplo: "Su reserva %s en fechas %s ha sido aprobada. %s Puede modificar la reserva en esta página: %s Muchas gracias, Servicio de reservas."

en: For example: "Your reservation %s on these date(s): %s has been approved.%s Thank you, Reservation service."
es_ES: Por ejemplo: "Su reserva %s en fechas %s ha sido aprobada. %s Muchas gracias, Servicio de reservas."

en: For example: "Your reservation %s on these date(s): %s has been canceled. Please contact us for more information. %s Thank you, Reservation service."
es_ES: Por ejemplo: "Su reserva %s en fechas: %s ha sido cancelada. Por favor contáctenos para más información. %s Gracias, servicio de reservas."

en: For example: "Your reservation %s on these date(s): %s is processing now! We will send confirmation by email. %s  You can edit the booking at this page: %s Thank you, Reservation service."
es_ES: Por ejemplo: "Su reserva %s en fechas: %s ¡está siendo procesada ahora! Enviaremos confirmación por email. %s Puede modificar su resserva en esta página: %s Gracias, Servicio de reservas."

en: For example: "Your reservation %s on these date(s): %s is processing now! We will send confirmation by email. %s Thank you, Reservation service."
es_ES: Por ejemplo: "Su reserva %s en fechas: %s está siendo procesada ahora! Por favor, espera al email de confirmación. %s Gracias, servicio de reservas."

en: For more information about configuring Relay Response in the Merchant Interface, please see the %sMerchant Integration Guide%s
es_ES: Para más info sobre configurar RespuestaRelay en la interfaz de vendedor, por favor mira la %sGuía de integración de Venta%s

en: For the Return URL, enter the Return URL from PayPal on your site for successfull payment.
es_ES: Para URl de retorno, introduzca URL de retorno desde PayPal en su sitio para pago correcto.

en: Form
es_ES: Formulario

en: Form / Calendar
es_ES: Formulario/Calendario

en: Form fields
es_ES: Campos de formulario

en: Form fields labels
es_ES: Etiquetas de Campos de formulario

en: Format: Up to 255 characters (no symbols). Also, in order to be displayed, the View attribute must be configured for this field in the Merchant Interface payment form settings.
es_ES: Formato: hasta 255 caracteres (sin símbolos). Además, con el fin de mostrar, el atributo Vista debe estar configurado para este campo en la configuración de forma de pago de interfaz de vendedor.

en: Found: %s booking forms inside of posts or pages
es_ES: Encontrado: %sformularios de reserva dentro de posts o mensajes

en: Fr
es_ES: Vi

en: Fraud
es_ES: Fraude

en: Fri
es_ES: Vi

en: Friday
es_ES: Viernes

en: From
es_ES: Desde

en: Full cost of the booking
es_ES: Coste total de la reserva

en: Full cost of the booking.
es_ES: coste total de reserva

en: General Information
es_ES: Información general

en: General Settings
es_ES: Ajustes generales

en: Generate Tag
es_ES: Generar etiqueta

en: Generating columns
es_ES: Generando columnas

en: Generating content of file
es_ES: Generando contenido de archivo

en: Get Started
es_ES: Comenzar

en: Getting Started
es_ES: Comience

en: Give your project a name and click "Create".
es_ES: Dele un nomobre al proyecto y pinche: "Crear".

en: Go
es_ES: Ir

en: Go to Google Developer Console: %s.
es_ES: Ir a Consola de desarrollo de Google: %s.

en: Google Calendar
es_ES: Calendario google

en: Google Calendar - General Settings
es_ES: Calendario de google - Ajustes Generales

en: Google Calendar - Help Info
es_ES: Calendario Google - Info de ayuda

en: Guests
es_ES: Invitados

en: HTML tags is accepted.
es_ES: Etiquetas HTML están aceptadas

en: Have a questions?
es_ES: Preguntas

en: Help
es_ES: Ayuda

en: Help Info
es_ES: Feed del calendario Google - Info de ayuda

en: Help and info notices
es_ES: Feed del calendario Google - Info de ayuda

en: Hide
es_ES: Ocultar

en: Hide advanced settings
es_ES: Ocultar Ajustes avanzados

en: Hide advanced settings of JavaScript loading
es_ES: ocultar ajustes avanzados de carga de Javascript

en: Hide settings of powered by notice
es_ES: Ocultar ajustes de copyright

en: High season
es_ES: Temporada alta

en: Hints Form Template
es_ES: Plantilla de formulario de impactos

en: Hints for your form
es_ES: Impactos para su formulario

en: Hong Kong Dollar
es_ES: Dólar Hong Kong

en: Horizontal Search Form Template
es_ES: Plantilla de formulario de búsqueda horizontal

en: Hungarian Forint
es_ES: Florín húngaro

en: I Accept term and conditions
es_ES: Acepto términos y condiciones

en: ID
es_ES: Identificación

en: If you accept %scash payment%s, you can write details about it here
es_ES: Si acepta %spago en metálico%s, puede escribir los detalles sobre ello aquí.

en: If you add costs here, %srates%s for this booking resource will not take effect !!!
es_ES: Si añade costes aquí,%stasas%s para este recurso de reserva no tendrán efecto!

en: If you check this option, all booking data will be deleted when you uninstall this plugin. Do you really want to do this?
es_ES: Si marca esta opción, todas los datos de  reservas serán borrados cuando desinstale este complemento. Realmente quiere hacerlo?

en: If you do not see search results at front-end side of your website, please check troubleshooting instruction %shere%s
es_ES: Si no puede ver resultados en front-end de su sitio, compruebe instrucciones de problemas %saqui%s

en: If you have no account on this system, please sign up for a %sdeveloper test account%s to obtain an API Login ID and Transaction Key. These keys will authenticate requests to the payment gateway.
es_ES: Si no tienes cuenta en el sistema, por favor accede para una %scuenta de test de desarrollador%s para obtener un API Login ID y Llave de transacción. Estas llaves autenticarán solicitudes a pasarela de pagos.

en: If you have no account on this system, please visit %s to create one.
es_ES: Si no tiene cuenta en este sistema, visite %s apara crear una.

en: If you have no account on this system, please visit %s to create one. Simulator account emulates the Sermepa Pay account as well as a Test and Live account.
es_ES: Si no tiene cuenta en el sistema, visite %s para crear una. Cuenta de simulador emula una cuenta de pago Sermepa como si fuera de test o en vivo.

en: If you use this shortcode, %syou can not use any other time shortcodes%s in the form.
es_ES: Si usa este código, %spodría no usar otro código de tiempo%s en el formulario.

en: If you want to save your booking data, please uncheck the %s"Delete booking data"%s at the
es_ES: Si quiere guardar los datos de sus resevas, por favr desmarque el %s"Borrar datos de reserva"%s en el

en: If you will get any difficulties or have a questions, please contact by email %s
es_ES: Si tiene alguna dificultad o pregunta, contáctenos al email %s

en: Import
es_ES: Importar

en: Import Google Calendar Events
es_ES: Importar eventos de calendario de Google

en: Import events every
es_ES: Importar eventos cada

en: Important!
es_ES: Importante!

en: Imported 0 events.
es_ES: Importado 0 eventos.

en: Importing Feed
es_ES: Importando Feed

en: In the sidebar click on "APIs & auth".
es_ES: En la barra lateral pinche en "APIs & auth"

en: In-Progress
es_ES: En progreso

en: Inactive User
es_ES: Usuario Inactivo

en: Incorrect date format
es_ES: Formato de fecha incorrecto

en: Incorrect email field
es_ES: Campo de email incorrecto

en: Indicate to the payment gateway that you would like to receive the transaction response to your site.
es_ES: Indicar a la pasarela de pagos que quieres recibir la respuesta de transacción a tu sitio.

en: Info
es_ES: Información

en: Information
es_ES: Información

en: Inlinee Search Form Template
es_ES: Plantilla de formulario de búsqueda en línea

en: Insert %s shortcode to prevent SPAM bookings.
es_ES: Introducir %s código para evitar reservas SPAM

en: Insert booking calendar
es_ES: Añada calendario de reserva

en: Insert booking form %sshortcode%s into your %sPost%s or %sPage%s
es_ES: Introducir una reserva usando un %scódigo corto%s en su %sPost%s o %sPáginas%s

en: Insert these shortcodes into form to %sshow info in real time %s(after selection of the dates in calendar or options in checkboxes or selectboxes)%s.
es_ES: Introduce estos códigos en el formulario para %smostrar info en tiempo real%s (después de seleccion de fechas en el calendario u opciones en cajas de check o cajas de selección)%s

en: Insertion of booking form or availability calendar shortcodes
es_ES: Insercción de formulario de reserva o código corto de calendario de disponibilidad

en: Insertion search form shortcode
es_ES: Insercción de código corto de formulario de búsqueda

en: Insertion selection of booking form for specific booking resource
es_ES: Insercción de selección de formulario de reserva para recurso específico de reserva

en: Insertion system shortcode for booking editing
es_ES: Insercción de código de sistema para editar la reserva

en: Instant Payment Notification (IPN) is a message service that notifies you of events related to PayPal transactions
es_ES: Notificación de Pago Instantáneo (IPN) es un servicio de mensaje que le notifica los eventos relacionados con transacciones Paypal

en: Integration of Bank Transfer payment system
es_ES: Integración de sistema de pagos de transferencia autorizados

en: Integration of Pay in Cash payment system
es_ES: Integración del sistema de pagos en caja

en: Integration of Paypal payment system
es_ES: Integración del sistema de pagos Paypal

en: Integration of Sage payment system
es_ES: Integración de sistema de pago Sage

en: Integration of Sermepa payment system
es_ES: Integración de sistema de pago Sermepa

en: Integration of authorizenet payment system
es_ES: Integración de sistema de pagos autorizados

en: Integration of iPay88 payment system
es_ES: Integración del sistema de pagos iPay88

en: Invalid
es_ES: Inválido

en: Invalid IPN
es_ES: Inválido IPN

en: Israeli New Shekel
es_ES: Shekel Israelí

en: Israeli Shekel
es_ES: Shekel Israelí

en: It works only in %ssingle day selection%s mode.
es_ES: Solo funciona en modo %sselección de día sencillo%s.

en: Jan
es_ES: Ene

en: January
es_ES: Enero

en: Japanese Yen
es_ES: Yen japonés

en: July
es_ES: Julio

en: June
es_ES: Junio

en: Keyword
es_ES: Palabra

en: LIVE
es_ES: EN DIRECTO

en: Label
es_ES: Etiqueta

en: Labels
es_ES: Etiquetas

en: Language Sections
es_ES: Sección de idioma

en: Last Name
es_ES: Apellidos

en: Last Name (required)
es_ES: Apellidos (obligatorio)

en: Last name
es_ES: Apellidos

en: Limit available days from today
es_ES: Limite los días disponibles a partir de hoy

en: Listing of bookings
es_ES: Lista de reservas

en: Listing of season filters
es_ES: Lista de fitros de estación

en: Live
es_ES: En vivo

en: Live Demos
es_ES: Demos en vivo

en: Live Test
es_ES: Demostración en vivo

en: Load
es_ES: Carga

en: Load JS and CSS files only on specific pages
es_ES: Carga JS y archivos CSS sólo en páginas específicas

en: Load selected booking form
es_ES: Carga formulario de reserva seleccionado

en: Location
es_ES: Ubicación

en: Location:
es_ES: Ubicación:

en: Log in to your PayPal account.
es_ES: Acceda a su cuenta de Paypal

en: Log on to the Merchant Interface
es_ES: Identifícate en la interfaz de vendedor

en: M
es_ES: L

en: MD5 Hash value
es_ES: Valor hash MD5

en: Make it %sexclusive%s
es_ES: Hacderlo %sexclusivo%s

en: Make payments with payPal - its fast, free and secure!
es_ES: Realizar pago mediante PayPal - ¡es rápido, gratis y seguro!

en: Malaysian Ringgits (only for Malaysian users)
es_ES: Ringgits Malayos (solo para usuarios malayos)

en: Malformed
es_ES: Malformado

en: Management of
es_ES: Gestión de

en: March
es_ES: Marzo

en: Mark
es_ES: Marcar

en: Mark as Unread selected bookings
es_ES: Marcar como no leídas reservas seleccionadas

en: Mark as read all bookings
es_ES: Marcar como leídas todas las reservas

en: Mark as read selected bookings
es_ES: Marcar como leídas reservas seleccionadas

en: Max visitors
es_ES: Máximo de Visitantes

en: Max. cost
es_ES: Coste max.

en: Max. persons
es_ES: Max

en: Maximum available booking resource items
es_ES: Número máximo de elementos de recurso de reservas disponibles

en: Maximum number
es_ES: Número máximo

en: Maximum number of usage
es_ES: Número máximo de uso

en: Maximum number of visitors for resource
es_ES: Número máximo de visitantes por recurso

en: Maxlength
es_ES: Longitud máxima

en: Menu access
es_ES: Acceso de menú

en: Merchant Code
es_ES: Código de venta

en: Merchant Key
es_ES: Llave de vendedor

en: Message title
es_ES: Títuo de mensaje

en: Mexican Peso
es_ES: Peso Mexicano

en: Min. cost
es_ES: Coste min.

en: Minimum Booking Cost
es_ES: Coste mínimo de reserva

en: Minimum Purchase
es_ES: Compra mínima

en: Mo
es_ES: Lu

en: Modified
es_ES: Modificado

en: Mon
es_ES: Lu

en: Monday
es_ES: Lunes

en: Month
es_ES: Mes

en: Months
es_ES: Meses

en: Multiple days
es_ES: Días multiples

en: My
es_ES: Mi

en: Name
es_ES: Nombre

en: Navigate to your Google calendars.
es_ES: Navegar a sus calendarios de Google.

en: Need even more functionality? Check %s higher versions %s
es_ES: Necesita más funcionalidad? Compruebe %sversión superior%s

en: New (unverified) booking(s)
es_ES: Nueva reserva (sin verificar)

en: New Resource
es_ES: Nuevo recurso

en: New Zealand Dollar
es_ES: Dólar Neo Zelandés

en: New booking
es_ES: Nueva reserva

en: New booking(s) made today
es_ES: Nueva reserva realizada hoy

en: New bookings
es_ES: Nueva reserva

en: New for Admin
es_ES: Nuevo para admin

en: New for Visitor
es_ES: Nuevo para visitante

en: New reservations made today
es_ES: Nueva reserva realizada hoy

en: Next
es_ES: Siguiente

en: Next 3 months
es_ES: 3 semanas siguientes

en: Next 4 weeks
es_ES: 4 semanas siguientes

en: Next 7 days
es_ES: Siguientes 7 días

en: Next Steps
es_ES: Pasos siguientes

en: Next day
es_ES: Día siguiente

en: Next month
es_ES: Mes siguente

en: Next week
es_ES: Siguiente semana

en: No days
es_ES: Sin dias

en: No separator
es_ES: Sin separador

en: None
es_ES: Ninguno

en: Norwegian Krone
es_ES: Corona noruega

en: Not Completed
es_ES: Incompleto

en: Note
es_ES: Nota

en: Note!
es_ES: Nota!

en: Note:
es_ES: Nota:

en: Nothing Found Message:
es_ES: Mensaje de Nada Encontrado:

en: Nothing Found.
es_ES: Nada se ha Encontrado.

en: Nothing found
es_ES: No se ha encontrado

en: Nothing found message
es_ES: Mensaje de nada encontrado

en: Nothing found!
es_ES: No se ha encontrado

en: Nothing found.
es_ES: No se ha encontrado nada

en: November
es_ES: Noviembre

en: Now
es_ES: Ahora

en: Now click on "Credentials" in the sidebar.
es_ES: Ahora pinche en "Credenciales" en la barra lateral

en: Now copy the Calendar ID to use in the plugin settings in your WordPress admin. Make sure to %suse the Calendar ID only, not the entire XML feed URL%s.
es_ES: Ahora cpie el ID de Calendario para usar los ajustes de vínculos de su Wordpress admin, Asegúrese de %susar  sólo el ID de calendario solamente, no la URL de vínculos XML %s

en: Number of Days
es_ES: Número de días

en: Number of decimal points
es_ES: Número de puntos decimales

en: Number of months
es_ES: Número de meses

en: Number of resource items inside of parent resource
es_ES: Número de elementos de recurso dentro de recurso padre

en: Number of selected days.
es_ES: Número de días seleccionados.

en: Number of selected nights.
es_ES: Número de nches seleccioandas.

en: Number of usage
es_ES: Número de uso

en: October
es_ES: Octubre

en: Offset
es_ES: Desplazamiento

en: Ok
es_ES: De acuerdo

en: On each
es_ES: En cada

en: On the popup click the button "Server Key" and click "Create".
es_ES: En el popup pinche en el botón "Llave de servidor" y pinche en "Crear".

en: One Value from %sOptions%s list
es_ES: Un valor desde lista de %sOpciones%s

en: One Value from %sOptions%s list or term %s for selection of all checkboxes
es_ES: Un valor de la lista de %sOpciones%s o términos %s para selección de todas las cajas de selección

en: One option per line
es_ES: Una opción por línea

en: One title per line
es_ES: Un título por línea

en: Only availability calendar
es_ES: Sólo Calendario de disponibilidad

en: Only booking form
es_ES: Solo formulario de reserva

en: Open the settings for the calendar.
es_ES: Arbrir los ajustes del calendario.

en: Options
es_ES: Opciones

en: Options:
es_ES: opciones:

en: Order by
es_ES: Ordenar por

en: Order number
es_ES: Número de orden

en: Other
es_ES: Otro

en: PAYMENT
es_ES: PAGO

en: Paid OK
es_ES: Pago OK

en: Parameters
es_ES: Parametros

en: Parent
es_ES: Padre

en: Parent Resource
es_ES: Recurso padre

en: Partially booked
es_ES: Parcialmente reservado

en: Partially booked item
es_ES: Elemento parcialmente reservado

en: Partially booked item - day, which is booked for the specific time-slot(s).
es_ES: Elemento parcialmente reservado - día, el cual está reservado para un momento específico de tiempo.

en: Partially paid
es_ES: Pagado parcialmente

en: Partially_Refunded
es_ES: Parcialmente refundido

en: Pay in Cash
es_ES: Pago en Caja

en: Pay in Cash active
es_ES: Pago en caja activo

en: Pay in Cash customization
es_ES: Personalización pago en caja

en: Pay using %s payment service
es_ES: Pagar usando %s servicio de pago

en: Pay via
es_ES: Pagar a través de

en: PayPal active
es_ES: PayPal activado

en: PayPal customization
es_ES: Personalización PayPal

en: Payment
es_ES: Pago

en: Payment Button type
es_ES: Tipo de botón de pago

en: Payment Form Template
es_ES: Plantilla de formulario de pago

en: Payment button title
es_ES: Título de botón de pago

en: Payment description
es_ES: Descripción de pago

en: Payment failed
es_ES: Pago erróneo

en: Payment for booking %s on these day(s): %s
es_ES: Pago de reserva %sen estas fechas:%s

en: Payment method description that the customer will see on your payment page.
es_ES: Descripción de forma de pago que el ciente verá en la página de su pago

en: Payment rejected
es_ES: Pago rechazado

en: Payment request
es_ES: Solicitud de pago

en: Payment status
es_ES: Estado de pago

en: Payment status updated by Mobile88 Admin(Fail)
es_ES: Actualizado estado de pago por Admin Mobile88 (Fallo)

en: Payments
es_ES: Pagos

en: Payments Settings
es_ES: Ajustes de pagos

en: Paypal Email address to receive payments
es_ES: Dirección de Email PayPal para recibir pagos

en: Paypal Pro Hosted Solution
es_ES: Solución Paypal Pro Hosted

en: Pending
es_ES: Pendiente

en: Pending booking(s)
es_ES: Reserva(s) pendiente

en: Pending item
es_ES: Elemento pendiente

en: Percentage Off
es_ES: Porcentage apagado

en: Philippine Pesos
es_ES: Pesos Filipinos

en: Philippines Peso
es_ES: Peso filipino

en: Phone
es_ES: Telefono

en: Placeholder
es_ES: Marcador de posición

en: Please Select
es_ES: Por favor, seleccione

en: Please check more about this feature %shere%s.
es_ES: Por favor compruebe más acerca de esta característica %saquí%s.

en: Please check more about this feature at  %sthis page%s
es_ES: Por favor comprueba mas acera de esta característica en %sesta página%s

en: Please check more info about configuration of this cost settings on this %spage%s.
es_ES: por favor, compruebe más información acerca de configuración de este ajuste de coste en esta %spágina%s.

en: Please configure %s fields inside the %sBilling form fields%s TAB at this page, this is necessary for the %s.
es_ES: por favor configure %s campos dentro de %s etiqueta de campos de formulario de facturación%s en esta página, es necesario para el %s.

en: Please configure all fields inside the Billing form fields tab at this page, when using a European payment processor
es_ES: por favor configure todos los campos en la etiqueta de campos de formulario de facturación, cuando use un procesador de pagos europeo

en: Please configure settings for import Google Calendar events
es_ES: Por favor configure ajustes para importar eventos de calendario de Google

en: Please configure the form fields!
es_ES: Por favor configure los campos del formularios

en: Please configure the form for content of booking fields data!
es_ES: Por favor configure el formulario para contenido de datos de campos de reserva!

en: Please create all %s terms firstly %s(from higher priority to lower)%s, then terms %s and after terms %s
es_ES: Por favor crea todos los %stérminos primero %s(de mayor a menor prioridad)%s, luego términos %s y después términos %s

en: Please enter the MD5 Hash value, which you configured in the settings of Merchant Interface.
es_ES: Por favor introduce valor Hash MD5, que has configurado en ajustes de interfaz de vendedor.

en: Please enter your Google API key. This field required to import events.
es_ES: Por favor introduzca su llave API Google, Este campo necesita importar eventos

en: Please leave it empty if you want to skip it.
es_ES: Por favor deje en blanco si quiere omitirlo

en: Please note, %sthe use of the time shortcode%s. If you select a date with some booked time slots, this time field will %sdisable booked times slots%s (set them as grayed).
es_ES: Tenga en cuenta que %sel uso del código de tiempo%s. Si selecciona una fecha con algunas franjas horarias ocupadas, este campo de tiempo %sdesactivará espacios de reservas de tiempo%s (establecidos como gris).

en: Please note, in the %sOptions list%s you can  use times in military time format %s(24 Hour Time)%s only.
es_ES: Note que en la %slista de opciones%s puede usar solo tiempos en formato militar %s(24 horas)%s.

en: Please note, in the %sOptions list%s you can use times in military time format %s(24 Hour Time)%s only.
es_ES: Note en la %slista de opciones%s puede usar solamente  tiempos en formato militar %s(formato 24 horas)%s.

en: Please note, its not possible to add new resources, if "All resources" option is selected. Please clear the selection, then add new resources.
es_ES: Por favor, note, no es posible insertar nuevos recursos, si la opción "Todos los recursos" está seleccionada. por favor limpie la selección, y luego añada nuevos recursos.

en: Please note: this field only supports military time format %s(24 Hour Time)%s.
es_ES: Nota: este campo solo soporta formato de hora militar %s(24 horas)%s.

en: Please read more about the booking form fields configuration %shere%s.
es_ES: Por favor lea más acerca de configuración de campos de formulario de reserva %saquí%s

en: Please read more about the possible customizations of these %soptions%s %shere%s
es_ES: por favor lea más acerca de posibles personalizaciones de estas %sopciones%s %saquí%s

en: Please read more info about configuration of this parameter %shere%s
es_ES: Puede acceder a más información acerca de la configuración de éste parámetro pinche %saquí%s.

en: Please refresh this page and if the same error appear again contact support by email (with  info about order number and website) for finishing the registrations
es_ES: por favor refresque la página y si se repite el error contacte con soporte por email (con info sobre el número de orden y sitioweb) para finalizar registro

en: Please select a field from your booking form. This field will be automatically assigned to the current field in the billing form.
es_ES: Por favor, seleccione un campo desde formulario de reservas. Este campo será asignado al campo actual en el formulario de facturación.

en: Please select check-in and check-out days!
es_ES: Por favor seleccione días de entrada y salida!

en: Please select the resource:
es_ES: Por favor seleccione el recurso:

en: Please test this URL, it must be a valid address
es_ES: Pruebe esta URL, debe ser una dirección válida

en: Please type the %sTitle of search results%s.
es_ES: Por favor teclee el %sTítulo de resultado de búsquedas%s

en: Please type the %smessage ,what is showing, when  nothing found%s.
es_ES: Por favor teclee el %smensaje , que se mestra cuando no se encuentra nada%s

en: Please type the URL of the page %s(with %s shortcode in content)%s, where search results will show.
es_ES: Por favor teclee la URl de la página %s(con %s código corto en contenido)%s donde se mostrarán los resultados de la búsqueda.

en: Please use  %sSingle day%s selection mode in the General Booking Settings page at calendar section.
es_ES: Por favor usa selección de modo %sdía Sencillo%s en la página de Configuración de Reserva Generalen la sección calendario.

en: Please use this field for possibility to use coupon discounts by your visitors.
es_ES: Por favor use este campo para la posibilidad de usar cupones de descuento a tus visitantes.

en: Please, enter order number of your purchased version, which you received to your billing email.
es_ES: Por favor, introduzca número de orden de su versión adquirida, por la cual recibirá un email con factura

en: Please, read more about the shortcodes %shere%s or JavaScript customization of the specific shortcodes %shere%s
es_ES: por favor, lea más acerca de códigos cortos %saquí%s o Javascript personalizado de códigos cortos específicos %saquí%s

en: Please, reserve an apartment with fresh flowers.
es_ES: Por favor, reserva un apartamento con flores frescas.

en: Please, select booking date(s) at Calendar.
es_ES: Por favor, seleccione fecha de reserva en el calendario

en: Plugin support configurations of the booking form are available in different languages.
es_ES: Configuraciones de soporte de plugin del formulario de reservas disponibles en diferentes idiomas.

en: Polish Zloty
es_ES: Zloty polaco

en: Post Code
es_ES: Código postal

en: Post code
es_ES: Código Postal

en: Post code (required)
es_ES: Código postal (obligatotio)

en: Pounds Sterling
es_ES: Libras Esterlinas

en: Powered by notice
es_ES: Aviso de copyright

en: Preselected resource
es_ES: Recurso preseleccionado

en: Presidential Suite
es_ES: Suite Presidencial

en: Prev
es_ES: Ant

en: Previous 3 months
es_ES: 3 meses anteriores

en: Previous 4 weeks
es_ES: 4 semanas anteriores

en: Previous 7 days
es_ES: 7 días anteriores

en: Previous dates
es_ES: Fechas anteriores

en: Previous day
es_ES: Día anterior

en: Previous month
es_ES: Mes anterior

en: Previous week
es_ES: Semana anterior

en: Print
es_ES: Imprimir

en: Print bookings
es_ES: Imprimir reservas

en: Print bookings listing
es_ES: Imprimir lista de reservas

en: Prior
es_ES: Prioridad

en: Priority
es_ES: Prioridad

en: Probabaly you updated your paid version of Booking Calendar by free version or update process failed. You can request the new update of your paid version at %1sthis page%2s.
es_ES: Probablemente ud. actualizó su versión de pagp de Booking Calendar de una versión gratuíta ofalló el proceso de actualización. Puede solicitar una nueva actualización de su versión de pago en %1s esta página%2s

en: Probably these date(s) just was booking by other visitor. Please reload this page and make booking again.
es_ES: Probablemente esta fecha fue reservada por otro visitante. Recargue esta págiona y haga de nevo la reserva

en: Processed
es_ES: procesado

en: Processing
es_ES: Procesando

en: Purchase
es_ES: Obtener

en: Put a label before field
es_ES: Pone una etiqueta antes del campo

en: Put this code in %sContent of Booking Fields%s and in %sEmail Templates%s
es_ES: Pone este código en %sCampos de contenido de reserva%s y en %sPlantillas de email%s

en: Radio Button(s)
es_ES: Botón radio

en: Range days
es_ES: Rango de días

en: Rate
es_ES: Tasa

en: Rate plugin (thanks:)
es_ES: Vaorar este plugin (gracias:)

en: Rates
es_ES: Tarifas

en: Read
es_ES: leer

en: Read All
es_ES: Leer todo

en: Reason for cancellation
es_ES: Razón de cancelación

en: Reason for cancellation here
es_ES: Aquí la razón de la cancelación

en: Reason of cancellation
es_ES: Motivo de cancelación

en: Reason of cancellation here
es_ES: Razón de cancelación aquí.

en: Redirect visitor to a new "Thank You" page
es_ES: Redirige al visitante a una nueva página de "Agradecimientos"

en: Reference Text Box Title
es_ES: Título de Referencia del cuadro de texto

en: Refresh booking listing
es_ES: Refrescar lista de reservas

en: Refunded
es_ES: Refundido

en: Register
es_ES: Registro

en: Regular User
es_ES: Usuario Regular

en: Regular user
es_ES: Usuario regular

en: Reindex booking data
es_ES: Reindexar datos de reserva

en: Reject
es_ES: Rechazar

en: Rejected
es_ES: Rechazado

en: Relative URLs of pages, where to load plugin CSS and JS files
es_ES: URLs relativas de páginas, donde cargar los archivos CSS y JC del plugin

en: Release date
es_ES: Liberar fecha

en: Reload page
es_ES: Recargar página

en: Remove
es_ES: Eliminar

en: Remove selected account(s)
es_ES: Borrar cuenta(s) seleccionadas

en: Request has been sent
es_ES: Solicitud ha sido enviada

en: Request has failed
es_ES: Solicitud ha fallado

en: Required
es_ES: Obligatorio

en: Required Fields in Booking Form
es_ES: Campos obligatorios en formulario de reservas

en: Reservations for today
es_ES: Reservas para hoy

en: Reset
es_ES: Borrar

en: Reset Booking Form and Content of Booking Fields Form
es_ES: Borrar formulario de reservas y contenido de formulario de campos de reserva

en: Reset Search Cache
es_ES: Borrar caché

en: Reset current Form
es_ES: Borrar formulario actual

en: Reset filter to default values
es_ES: Borrar filtro a valores por defecto

en: Resource
es_ES: Recurso

en: Resource #1
es_ES: Recurso #1

en: Resource #2
es_ES: Recurso #2

en: Resource #3
es_ES: Recurso #3

en: Resource ID or Title
es_ES: Id de recurso o título

en: Resource Name
es_ES: Nombre del recurso

en: Resource list, which supports this coupon
es_ES: lista de recursos, que soporta el cupón.

en: Resource name
es_ES: Nombre del recurso

en: Resource not exist
es_ES: Recurso no existe

en: Resources
es_ES: Recursos

en: Resources Settings
es_ES: Ajustes de recursos

en: Resources count
es_ES: Importe de los recursos

en: Resources management
es_ES: Gestión de recursos

en: Resources number per page
es_ES: Número de recursos por página

en: Retrieve Google Calendar Events
es_ES: Recuperar eventos de calendario de google

en: Return URL after Failed order
es_ES: URL de retorno tras fallo en la orden

en: Return URL after Successful order
es_ES: URl de retorno tras orden con éxito

en: Return URL from PayPal
es_ES: URl de retorno de PayPal

en: Reversed
es_ES: Retrocedido

en: Routing Number
es_ES: Número de enrutamientos

en: Rows
es_ES: Filas

en: Royal Villa
es_ES: Villa Real

en: Sage payment customization
es_ES: Personalización de pago por Sage

en: Sale
es_ES: Venta

en: Sat
es_ES: Sa

en: Saturday
es_ES: Sabado

en: Save
es_ES: Guardar

en: Save Changes
es_ES: Guardar cambios

en: Save as Default
es_ES: Guardar como por defecto

en: Save changes
es_ES: Guardar cambios

en: Save cost
es_ES: Guardar coste

en: Save filter settings as default template (Please, click Apply filter button, before saving!)
es_ES: Guardar ajustes de filtros por defecto (Por favor, haga click en botón de filtros antes de aguardar!)

en: Saved
es_ES: Guardado

en: Saving to file
es_ES: Guardando a fichero

en: Savings
es_ES: Guardando...

en: Search
es_ES: Buscar

en: Search Availability Form
es_ES: Buscar disponibilidad

en: Search Cache
es_ES: Busca ajustes de caché

en: Search Form
es_ES: Formulario de búsqueda

en: Search Results
es_ES: Buscar resultados

en: Search Settings
es_ES: Ajustes de búsqueda

en: Search availability
es_ES: Buscar disponibilidad

en: Search form
es_ES: Formulario de búsqueda

en: Search only for users:
es_ES: Bśqueda sólo para usuarios:

en: Search results
es_ES: Buscar resultados

en: Search results.
es_ES: Buscar resultados.

en: Search results:
es_ES: Resultados de búsqueda:

en: Season Filter
es_ES: Filtro de estación

en: Season Filter Name
es_ES: Nombre de filtro de estación

en: Season Filter of Check In date
es_ES: Filtro de estación de fecha de entrada

en: Season Filters
es_ES: Filtros de estación

en: Season Filters Settings
es_ES: Ajustes de filtros de estación

en: Season filter on the Season Filters page
es_ES: Filtros de estación en Página de filtros de estación

en: Season filter on the Season Filters page,
es_ES: Filtro de estación en la página de Filtros de Estación,

en: Season filters conditions.
es_ES: Condiciones de filtros de estación.

en: Seasonal rates of booking resource
es_ES: Tasa estacional de recurso de reserva

en: Secure Merchant ID
es_ES: ID de venta segura

en: See %sFAQ%s.
es_ES: Examine la sección de  %sFAQ%s

en: Select "Live test" or "Live" environment for using Merchant account or "Developer Test" for using Developer account.
es_ES: Selecciona "Test en Vivo" o "Vivo" entorno para usar cuenta de vendedor o "Test Desarrollo" para usar cuenta de desarrollador.

en: Select %s days by activating specific season filter below or %sadd new season filter%s
es_ES: Seleccione %s días activando filtro de estación específica inferior o %sañada nuevo filtro de estación%s

en: Select Expiration Date of the coupon.
es_ES: Seleccione fecha de caducidad del cupón

en: Select TEST for the Test Server and LIVE in the live environment
es_ES: Seleccione TEST para servidor en pruebas y LIVE para entorno real

en: Select Times
es_ES: Seleccionar veces

en: Select a %sDYNAMIC%s range of days with %s2 mouse clicks%s
es_ES: Seleccione un número %sDINAMICO%s de días con %s2 click de ratón%s

en: Select a %sFIXED%s number of days with %s1 mouse click%s
es_ES: Seleccione un numero %sFIJO%s de días con %s1 click de ratón%s

en: Select a city in your required timezone, if you are having problems with dates and times.
es_ES: Seleccione una ciudad en su zona horaria solicitada, si tiene problemas con fechas y horas.

en: Select booking resource
es_ES: Seeccionar recurso de reservas

en: Select booking resources, for showing in selectbox. Please use CTRL to select multiple booking resources.
es_ES: Seleccionar los recursos de reserva, para su exhibición en selectbox. Por favor, use CTRL para seleccionar varios recursos de reserva.

en: Select booking resources, where is possible to apply this coupon code.
es_ES: Seleccione recursos de reserva, cuando se pueda aplicar código de cupón.

en: Select default custom booking form
es_ES: Selecciona por defecto formulario de reserva del cliente

en: Select field for assigning to %sevent property%s
es_ES: Seleccione campo para asiganr a %spropiedad de evento%s

en: Select number of available days in calendar start from today.
es_ES: Seleccione número de días disponibles en el inicio del calendario a partir de hoy.

en: Select number of booking resources (single or parent) per page at Resource menu page
es_ES: Seleccione número de recursos de reserva (sencillo o padre) por página en la paǵina de menú de recursos

en: Select number of bookings per page in booking listing
es_ES: Seleccione número de reservas por página en lista de reservas

en: Select number of month to show for calendar.
es_ES: Seleccione número de meses a mostrar para calendario

en: Select number of unavailable days in calendar start from today.
es_ES: Seleccione número de días no disponibles en calendario empezando desde hoy.

en: Select option to configure or show help info about tags
es_ES: Seleccione opciones para configurar o mostrar ayuda acerca de etiquetas

en: Select option, when to start retrieving events.
es_ES: Seleccione opción, cuando comiencen eventos recuperados

en: Select option, when to stop retrieving events.
es_ES: Selecciona opción, cuando se detengan los eventos recuperados.

en: Select parent resource, if you want that parent resource to increase capacity.
es_ES: Seleccionar recurso padre, si desea que el recursos padre aumente capcidad.

en: Select separator of data for export bookings to CSV.
es_ES: Seleccione un separador para exportar las reservas a CSV

en: Select shortcode to insert
es_ES: Selección de código corto a introducir

en: Select start month of calendar
es_ES: Seleccione mes de comienzo en calendario

en: Select the %s using the predefined %sTime List%s.
es_ES: Seleccionar el %s usando la %slista de tiempo%s predefinida.

en: Select the country from the predefined country list.
es_ES: Selecciona país desde la lista de países predefinidos.

en: Select the default view for dates on the booking tables
es_ES: Seleccione la vista por defecto para las fechas de la tabla de reservas

en: Select the maximum number of months to show (scroll)
es_ES: Seleccione número máximo de meses a mostrar (scroll)

en: Select the skin of the booking calendar
es_ES: Seleccione plantilla de calendario de reserva

en: Select time duration of import requests.
es_ES: Seleccione tiempo de duración de solicitudes a importar.

en: Select time of cache expiration
es_ES: Selección de timepo de expiración de caché

en: Select to show the entire booking form or the availability calendar only.
es_ES: Seleccione para mostrar el formulario completo de reserva o sólo calendario de disponibilidad

en: Select transaction type, which supported by the payment gateway.
es_ES: Selecciona tipo de transacción, que soporta la pasarela de pagos.

en: Select type of booking form
es_ES: Selecciona tipo de formulario de reserva

en: Select user access level for the menu pages of plugin
es_ES: Seleccione nivel de acceso de usuario para páginas de menú del complemento

en: Select your %sminimum and maximum number of days for range selection%s
es_ES: Seleccione su %smínimo y máximo número de días para el rango de selección%s

en: Select your default booking resource.
es_ES: Seleccione su recurso de reserva por defecto

en: Select your default calendar view mode at booking calendar overview page
es_ES: Seleccione su modo de vista por defecto de calendario en la página de vista de calendario de reservas

en: Select your default opened tab in toolbar at booking listing page
es_ES: Seleccione su etiqueta abierta por defecto en la página de lista de reservas

en: Select your default order of bookings in the booking listing
es_ES: Seleccione su orden de reservas por defecto en la lista de reservas.

en: Select your default view mode of bookings at the booking listing page
es_ES: Seleccione modo de vista por defecto de reservas en la página de lista de reservas

en: Select your start day of range selection at week
es_ES: Seleccione el día de inicio de la selección de rango en la semana

en: Select your start day of the week
es_ES: Seleccione su día de comienzo de la semana

en: Selectbox Label
es_ES: Etiqueta

en: Selectbox Values
es_ES: Borrar filtro a valores por defecto

en: Selected Check In date.
es_ES: Fecha de entrada seleccionada

en: Selected Check Out date.
es_ES: Selección de fecha de salida

en: Selected End Time.
es_ES: Hora final seleccionada.

en: Selected Start Time.
es_ES: Hora de entrada seleccionada.

en: Selection
es_ES: Selección

en: Selection of form
es_ES: Selección de Formulario

en: Send
es_ES: Enviar

en: Send Request
es_ES: Enviar solicitud

en: Send email notification to customer about this operation
es_ES: Enviar notificación de email al cliente sobre esta operación

en: Send email notification to customer after approval, cancellation or deletion of bookings
es_ES: Enviar notificación por email al cliente después de aprobar, cancelar o eliminar reservas

en: Send payment request to customer
es_ES: Enviar solicitud de pago al cliente

en: Send payment request to visitor
es_ES: Enviar solicitud de pago al visitante

en: Send to Admin
es_ES: Enviar a admin

en: Sending email for invalid transaction
es_ES: Enviando email para transacciones inválidas

en: Sending email for verified transaction
es_ES: Enviando email para transacción verificada

en: Sending email if error occur during verification
es_ES: enviando email si sucede un error durante la verificación

en: Sending request...
es_ES: Enviando solicitud...

en: Separator for the decimal point
es_ES: Separador para punto decimal.

en: September
es_ES: Septiembre

en: Sermepa payment customization
es_ES: Personalización de pago por Sermepa

en: Set Your Calendar to Public
es_ES: Marcar el calendario como público

en: Set amount of deposit payment
es_ES: Seleccione cantidad de depósito de pago

en: Set as %srequired%s
es_ES: Marcar como %sobligatorio%s

en: Set as Approved
es_ES: Marcar como aprobado

en: Set as Pending
es_ES: Marcar como pendiente

en: Set as Read
es_ES: Marcar como leído

en: Set as Unread
es_ES: Marcar como no leído

en: Set as inactive
es_ES: Marcar como inactivo

en: Set capacity based on number of visitors
es_ES: marca capacidad basada en número de visitantes

en: Set cost of booking resource based on the number of days selected
es_ES: Establecer coste de recurso de reserva basado en número de días seleccionados

en: Set duration of time (milliseconds) to show this message
es_ES: Marque la duración de tiempo (milisegundos) para mostrar el mensaje

en: Set priority of resource - resource with higher priority will be reserved firstly.
es_ES: Establecer la prioridad de los recursos - los recursos con mayor prioridad se reservará en primer lugar.

en: Set selected bookings as pending
es_ES: Marcar reservas seleccionadas como pendientes

en: Set the cost
es_ES: Seleccione coste

en: Set the cost based on the number of days selected for the reservation
es_ES: Establecer coste de la reserva de recursos basado en el número de días de reserva seleccionados

en: Set this value to the Clave assigned to you by Sermepa Pay
es_ES: Establezca este valor a la clave asignada a ud. por Sermepa

en: Set this value to the FUC assigned to you by Sermepa Pay or chosen when you applied.
es_ES: Establezca este valor al FUC asigando para ud. por pago Sermepa o elija cuando se aplica.

en: Set this value to the Vendor Name assigned to you by Sage Pay or chosen when you applied.
es_ES: Establezca este valor en el nombre del vendedor asignado a usted por Sage o elija cuando lo aplique

en: Set this value to the XOR Encryption password assigned to you by Sage Pay
es_ES: Establezca este valor a la contraseña cifrada XOR asignada a usted por pago con sage

en: Set user as
es_ES: Marcar usuario como

en: Setting advanced parameters of the calendar. %sLike width, height and structure %s
es_ES: Parámetros avanzados de ajuste del calendario.%sComo ancho, alto y estructura%s

en: Setting cost for the resource
es_ES: Ajustes de coste para el recurso

en: Setting coupons for discount
es_ES: Selección de cupones de descuento

en: Setting rate or cost, which  is depend from number of selected days for the resource
es_ES: Ajuste de ratio o precio, el cual depende de número de días seleccionados del recurso

en: Setting the currency that is not supported by the payment processor will result in an error.
es_ES: Seleccionar la moneda que no soporta la pasarela de pagos será un error.

en: Setting the default form for the specific resource
es_ES: Selección de formulario por defecto del recurso especificado

en: Settings
es_ES: Ajustes

en: Settings saved
es_ES: Guardado

en: Short days view
es_ES: Vista de dias corta

en: Shortcodes
es_ES: Códigos cortos

en: Show
es_ES: Mostrar

en: Show "Thank You" message
es_ES: Mostrar mensaje "Gracias"

en: Show / hide hints
es_ES: Mostrar/ocultar impactos

en: Show 2 months
es_ES: Mostrar 2 meses

en: Show 3 months
es_ES: Mostrar 3 meses

en: Show ALL dates of booking
es_ES: Mostrar todas las fechas de reserva

en: Show Payment description
es_ES: Muestra descripción de pago

en: Show Reference Text Box
es_ES: Mostrar cuadro de texto de referencia

en: Show advanced settings
es_ES: Mostrar Ajustes avanzados

en: Show advanced settings of JavaScript loading
es_ES: Mostrar ajustes avanzados de carga de Javascript

en: Show availability
es_ES: mostraMostrar Disponibilidad

en: Show availability in tooltip
es_ES: Mostrar disponibilidad en sugerencia

en: Show booking details in payment form
es_ES: Mostrar detalles de reserva en formulario de pagos

en: Show date number in legend
es_ES: Mostrar número de fecha en leyenda

en: Show day
es_ES: Mostrar día

en: Show deposit payment form, only if %sCheck In%s day inside of this %sSeason Filter%s
es_ES: Mostrar formulario de pago de depósito, sólo si el día de  %sCheck-In%s está dentro de %sFiltro de Estación%s

en: Show deposit payment form, only if difference between %sToday%s and %sCheck In%s days more than
es_ES: Mostrar formulario de pago de depósito, sólo si la diferencia entre los días de %sHoy%s y %sCheck-In%s más que

en: Show in the page:
es_ES: Mostrar en la página:

en: Show legend below calendar
es_ES: Mostrar leyenda bajo e calendario

en: Show month
es_ES: Mostrar Mes

en: Show only check in/out dates
es_ES: Mostrar sólo fechas de entrada/salida

en: Show resources of user:
es_ES: Mostrar recursos de usuario:

en: Show settings of powered by notice
es_ES: Mostrar ajustes de copyright

en: Show week
es_ES: Mostrar semana

en: Show year
es_ES: Mostrar año

en: Showing cost in date cell
es_ES: Mostrar coste en sugerencia

en: Showing cost in tooltip
es_ES: Mostrar coste en sugerencia

en: Singapore Dollar
es_ES: Dólar de Singapur

en: Single day
es_ES: Día sencillo

en: Size
es_ES: Tamaño

en: Some data was retrieved, but could not be parsed successfully. Please ensure your feed URL is correct.
es_ES: Algunos datos se han recuperado, pero no se pudieron analizar con éxito. Asegúrese de que su URL de feed es correcta.

en: Sorry, the reservation was not made because these days are already booked!!! %s (Its not possible to store this sequence of the dates into the one resource.) %s Please %srefresh%s the page and try other days.
es_ES: Lo sentimos, la reserva no se hizo porque estos días ya están reservados!!! %s (No es posible guardar la secuencia de fechas en un recurso.) %s Por favor %srefresque%s la página y pruebe otros días.

en: Sort Code
es_ES: Código orden

en: Space
es_ES: Espacio

en: Specific Dates Filter
es_ES: Filtro de fechas específico

en: Specific cost will take affect, only if it active (the box at the left side is checked) and if "Check In" (start) date belong to selected season filter or if set "Any days".
es_ES: Coste específico tendrá efecto, sólo si se activa (cada a la izquierda está activada) y si la fecha "Check-In" (comienzo) pertenece a filtro de estación seleccionada o si marca "Cualquier día".

en: Specific date / time
es_ES: Fecha/hora específica

en: Specific day(s) of week
es_ES: Día específico de la semana

en: Specific days selections
es_ES: Selecciones de días específicos

en: Specify that during certain seasons (or days of week), the specific minimum number of days must be booked.
es_ES: Específico durante ciertas estaciones (o días de semana), el número mínimo específico de días debe ser reservado.

en: Specify the URL for your listener in the Notification URL field as:
es_ES: Especifi la URL para su receptor en el campo Notificacion de URL como:

en: Specify the full width of calendar, height of date cell and number of months in one row.
es_ES: Espefique el ancho completo de calendario, altura de celda fecha y número de meses en una fila.

en: Standard
es_ES: Estandar

en: Standard Fields
es_ES: Campos estandar

en: Standard Form Template
es_ES: Plantilla de formulario standard

en: Standard Search Form Template
es_ES: plantilla de formulario de búsqueda standard

en: Standard booking resource cost
es_ES: Coste de recurso de reserva standard

en: Start Date
es_ES: Fecha de inicio

en: Start Day of the week
es_ES: Seleccione día de compienzo de la semana

en: Start Time
es_ES: Hora de comienzo

en: Start Time - Drop Down list
es_ES: Hora de comienzo - List para arrastrar abajo

en: Start Time - Text field
es_ES: Campo texto - Hora de comienzo

en: Start Time is invalid. The date or time may be booked, or already in the past! Please choose another date or time.
es_ES: Fecha de inicio no  válida, probablemente por fecha u hora  ya reservada, o ya en el pasado! Escoja otra fecha u hora

en: Start day of range
es_ES: Comienza día de rango

en: Start month:
es_ES: Mes inicial:

en: Start of current month
es_ES: Comienzo de mes actual

en: Start of current week
es_ES: Comienzo de semana actual

en: State
es_ES: Estado

en: Statistic
es_ES: Estadística

en: Status
es_ES: Estado

en: Still having questions? Contact %sSupport%s.
es_ES: Si sus dudas no se han resuelto, contacte con el %ssoporte%s.

en: Su
es_ES: Do

en: Subject
es_ES: Asunto

en: Submit Button
es_ES: Botón Enviar

en: Successful payment
es_ES: Pago con éxito

en: Sun
es_ES: Do

en: Sunday
es_ES: Domingo

en: Support
es_ES: Soporte

en: Suspended
es_ES: Suspendido

en: Swedish Krona
es_ES: Corona sueca

en: Swiss Franc
es_ES: Franco Suizo

en: Synchronization Bookings Settings
es_ES: Ajustes de sincronozación de reservas

en: T
es_ES: M

en: TEST
es_ES: PRUEBA

en: Taiwan New Dollars
es_ES: Nuevos Dólares de Taiwan

en: Technical
es_ES: Técnico

en: Technical Support
es_ES: Soporte técnico

en: Technical support section
es_ES: Sección de soporte técnico

en: Text
es_ES: Texto

en: Textarea
es_ES: Area de texto

en: Textarea Label
es_ES: Etiqueta de área de texto

en: Th
es_ES: Ju

en: Thai Baht
es_ES: Baht Tailandés

en: Thank you for your online booking. %s We will send confirmation of your booking as soon as possible.
es_ES: Gracias por su reserva online. %s Le enviaremos confirmación de su reserva lo antes posible.

en: The URL where the visitor will be redirected after completing payment.
es_ES: La URL donde el visitante será redirigido tras completar el pago

en: The URL where visitor will be redirected after completing payment.
es_ES: La URl donde el visitante será redireccionado tras completar el pago.

en: The active language of the booking form depends on the active locale of the site.
es_ES: El idioma activo del formulario depende del activo local del sitio.

en: The amount which will be saved. Enter only digits.
es_ES: la cantidad qur debe ser guardada. Introduzca solo dígitos

en: The booking has been canceled successfully
es_ES: La reserva se ha cancelado con éxito

en: The booking has been duplicated successfully
es_ES: La reserva ha sido duplicada con éxito

en: The booking was canceled by the visitor.
es_ES: La reserva fur cancelada por el visitante.

en: The changing of payment status is failed
es_ES: El cambio de estado de pago ha fallado

en: The code you entered is incorrect
es_ES: El código introducido no es correcto

en: The content of field %sURL to edit bookings%s on the %sgeneral booking settings page%s must link to this page
es_ES: El contenido del campo %sURL para editar resevas %s en la %spágina de ajustes de reservas general%s debe enlazar a esta página

en: The coupon code your customers will be using to receive the discount.
es_ES: El código de cupón que usará su cliente para recibir el descuento.

en: The currency code that gateway will process the payment in.
es_ES: El código de moneda que la pasarela procesará con el pago.

en: The date your coupon will expire
es_ES: Fecha en que expira el cupón.

en: The deposit cost of the booking.
es_ES: El coste del depósito de la reserva.

en: The end of time
es_ES: Fin de hora

en: The feed could not be found (404). Please ensure your feed URL is correct.
es_ES: El feed no se localiza (404). Asegúrese que la URl es correcta.

en: The feed data could not be retrieved. Error code: %s. Please ensure your feed URL is correct.
es_ES: Los datos del feed no se pueden recuperar. Código de error: %s. Asegúrese que la URl de feed es correcta.

en: The folowing pending booking(s): %s deleted.
es_ES: Las siguientes reservas pendientes: %s borradas.

en: The general structure of the configuration %scondition rule%s is as follows
es_ES: La estructura general de la configuración de %sreglas de condiciones%s es el siguiente

en: The merchant API Login ID is provided in the Merchant Interface of %s
es_ES: El API Login ID de mercado se provee en la interfaz de vendedor de %s

en: The minimum total cost required to use the coupon
es_ES: Coste mínimo requerido para usar el cupón.

en: The payment status is changed successfully
es_ES: El cambio de estado se ha modificado correctamente

en: The reservation %s for: %s has been modified. %sYou can edit this booking on this page: %s  Thank you, %s
es_ES: Su reserva %s para: %s ha sido modificada. %sPuede modificar esta reserva en esta página: %s Gracias %s

en: The reservation has been modified
es_ES: Su reserva ha sido modificada

en: The start of time
es_ES: Hora de comienzo

en: The time(s) may be booked, or already in the past!
es_ES: La hora puede estar reservada o también que haya pasado!

en: The value of this field is just saved into DB.
es_ES: El vaor de este campo se guarda en la BD

en: There are no extended booking forms
es_ES: No hay formularios de reserva extendidos

en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" target="_blank" title="%3$s">View version %4$s details</a>. <em>Automatic update is unavailable for this plugin.</em>
es_ES: Hya una nueva versión de %1$s disponible  <a href="%2$s" target="_blank" title="%3$s">Ver detalles de version %4$s </a>. <em>Actualización Automática no está disponble para este plugin.</em>

en: This action will have no effect, if the payment form(s) is active!
es_ES: Esta acción no tendrá efecto, si el formulario de pago está activo!

en: This booking canceled because we did not receive payment and the administrator did not approve it.
es_ES: Esta reserva se ha cancelado porque no se ha recibido el pago y el administrador no la ha aprobado.

en: This booking resources does not exist
es_ES: El recurso de reserva no existe:

en: This can be DEFERRED or AUTHENTICATED if your Sage Pay account supports those payment types
es_ES: Puede ser DIFERIDO o AUTENTIFICADO si su cuenta de pago Sage soporta los tipos de pago

en: This can be DEFERRED or AUTHENTICATED if your Sermepa Pay account supports those payment types
es_ES: Puede ser DIFERIDO o AUTENTIFICADO si su cuenta de pago Sermepa soporta los tipos de pago

en: This checkbox must be checked
es_ES: Esta caja debe estar marcada

en: This feature can impact to speed of submitting booking. Do you really want to do this?
es_ES: Esta característica puede incidir sobre la velocidad de envío de reserva. Quiere hacer esto realmente?

en: This feature does not work for booking resources with capacity higher than one.
es_ES: Use fecha "Check In" como disponible en el calendario para recursos de reserva con capacidad mayor que 1 en resultados de búsqueda

en: This feature provides the possibility to show the different form fields or any other HTML content in the booking form, depending on the selection of specific week day in calendar or different days, which are assigned to the specific season filters
es_ES: Esta característica provee la posibilidad de mostrar los diferentes campos de formulario u otro contenido HTML en el formulario de reserva, dependiendo de la selección de día de semana específico o días diferentes, que son asignados a los filtros de estación específicos

en: This feature provides the possibility to use the different time slot selections in the booking form for the different week days or different days - which are assigned to the specific season filters. So each week day (day of specific season filter) can have a different time slots list.
es_ES: Esta característica da la posibilidad de usar diferentes selecciones de tiempo en el formulario de reserva para diferentes días de semana o días - que están asignados para la estación especifica. Cada día de semana del filtro de estación específica) puede tener una lista de tiempos diferente.

en: This feature useful to prevent double booking of the same date(s) or time(s), if several visitors try to book the same date(s) in same calendar during the same time.
es_ES: Esta característica es útil para prevenir la doble reserva en el mismo momento, si varios visitantes intentan reservar la misma fecha en el mismo calendario al mismo tiempo.

en: This field does not impact to availability (booking for the specific time) .
es_ES: Este campo no interfiere en la disponibilidad (reserva para tiempo específico).

en: This field is required
es_ES: Este campo es requerido

en: This field is visible only in Admin Panel at %sAdd booking page%s.
es_ES: Esta campo es visible solo en panel de administración en %spágina de insertar reservas%s

en: This field support only up to 70 characters by payment system.
es_ES: Este campo sólo soporta 70 caracteres por el sistema de pagos.

en: This is the Paypal Email address where payments will be sent
es_ES: Este es el email de Paypal donde se enviarán los pagos

en: This is the Secure Merchant ID, which can be found on the profile page
es_ES: Este es el ID de venta segura, que puede encontrar en la página de perfil.

en: This is the primary email field, which is used for sending emails to visitors.
es_ES: Este es el principal campo de email, que es usado para enviar emails a visitantes.

en: This option will overwrite any times selection in your booking form.
es_ES: Esta opción sobreescribe cualquier selección de fechas en tu formulario de reserva.

en: This parameter have to assigned to you by %s
es_ES: Se te ha asignado este parámetro por %s

en: This shortcode %s is used on a page, where visitors can %smodify%s their own booking(s), %scancel%s or make %spayment%s after receiving an admin email payment request
es_ES: Este código corto %s es usado en una página donde visitantes pueden %smodificar%s su propia reserva, %scancelar%s o hacer %spagos%s despueś de recibir un email de solicitud de pago

en: This shortcode %s is using for selection of the booking form of specific booking resources in selectbox
es_ES: este código corto %s es usado para seleccionar el formulario de reservas de los recursos específicos de reserva en la caja de selección.

en: This shortcode %s is using for showing the search results at specific page, if the search form is submit showing the search results at different page
es_ES: Este código corto %s es usado para mostrar los resultados de búsqueda en la página específica, si el formulario de búsqueda muestra los resultados de búsqueda en una página diferente

en: This will not work, if the visitor leaves the payment page.
es_ES: Esto no funcionará, si los visitantes abandonan la página de pagos.

en: Thousands separator
es_ES: Separador de miles

en: Thu
es_ES: Ju

en: Thursday
es_ES: Jueves

en: Time Field
es_ES: campo de tiempo

en: Time Format
es_ES: Formato de hora

en: Time Slot
es_ES: Módulo de tiempo

en: Time Slot List
es_ES: Lista de módulos de tiempo

en: Time Slots Form Template
es_ES: Plantilla de formulario de módulos de tiempo

en: Time impact to cost
es_ES: Impacto de tiempo sobre coste

en: Time of message showing
es_ES: Hora de muestra de mensaje

en: Time slots for different weekends Form Template
es_ES: Los intervalos de tiempo para los diferentes fines de semana de plantillas de formulario

en: Times
es_ES: Horas

en: Times Fields
es_ES: Campos de tiempo

en: Timezone
es_ES: Zona horaria

en: Tips and Tricks
es_ES: Consejos y trucos

en: Title
es_ES: Título

en: Title near your select box.
es_ES: Título cerca de su caja de selección.

en: Title of Search results:
es_ES: Título de resultado de búsqueda:

en: Title of booked timeslot(s)
es_ES: Título del intervalo de tiempo reservado

en: Title of search results
es_ES: Título de resultados de búsqueda

en: Title of search widget
es_ES: Título de widget de búsqueda

en: Titles of options
es_ES: Títulos de opciones

en: To
es_ES: A

en: To configure MD5 Hash value in Relay Response for your transactions
es_ES: Para configurar valor hash MD5 en respuesta relay para tus transacciones,

en: To create verification email, you need to use special CSS class in other email field. This CSS class must start with this reserved words: %s and then have to go the name of your primary email field: %s
es_ES: Para crear email de verificación, necesita usar una clase CSS especial en otro campo de email. Esta clase CSS debe comenzar con las palabras reservadas: %s y luego debe ir al campo primario de email: %s

en: To get Google Calendar API key please follow this instruction
es_ES: Para obtener llane API  del calendario de google siga las instrucciones

en: To use this feature you %smust activate auto-return link%s at your Paypal account.
es_ES: Para usar esta característica %sdebe de activar enlace auto-retorno%s en la cuenta de PayPal.

en: Today
es_ES: Hoy

en: Today check in/out
es_ES: Hoy check in/out

en: Together
es_ES: Juntos

en: Total booking resource cost
es_ES: Coste total de recurso de reserva

en: Total cost
es_ES: Coste total

en: Transaction Key
es_ES: Llave de transacción

en: Transaction type
es_ES: Tipo de operación

en: Transactions posted against live merchant accounts using either of the above testing methods are not submitted to financial institutions for authorization and are not stored in the Merchant Interface.
es_ES: Las transacciones asentadas en las cuentas de vendedor en directo con cualquiera de los métodos de prueba anteriores no se presentan a las instituciones financieras para la autorización y no se almacenan en la Interfaz de vendedor.

en: Try selecting fewer visitors. The number of visitors may be more than the number of available units on selected day(s)!
es_ES: Pruebe a seleccionar menos visitantes. El número de visitantes puede ser más que el número de unidades disponibles en el día (s) seleccionado!

en: Tu
es_ES: Ma

en: Tue
es_ES: Ma

en: Tuesday
es_ES: Martes

en: Turkish Lira (only for Turkish members)
es_ES: Lira TUrca (para miembros turcos)

en: Type
es_ES: Tipo

en: Type %sdefault title of bookings%s in calendar view mode at Booking Listing page (You can use the shortcodes from the bottom form of Settings Fields page).
es_ES: Edite el %stítulo por defecto de reserva%s  en modo vista de calendario en la página de la lista de reservas (puede usar códigos cortos desde el formulario inferior de la página de campos de ajustes)

en: Type IDs of the users (separated by comma ",") for searching availability  only for these users, or leave it blank for searching for all users.
es_ES: Teclea Id de usuarios (separados por comas ",") para buscar disponibilidad, sólo para estos usuarios, o deja en blanco para todos los usuarios.

en: Type URL for %svisitors%s to edit bookings. You must insert %s shortcode into this page.
es_ES: Teclee la URL para que los %svisitantes%s puedan editar reservas. Debe introducir el %s código corto en esta página.

en: Type URL of %s"Thank You" page%s
es_ES: Teclee URL de página%s de %s"Agradecimiento"

en: Type default %sadmin email%s for booking confirmation
es_ES: Escriba el %semail del administrador%s por defecto para confirmar reservas

en: Type email subject for %spayment request%s.
es_ES: Teclee el asunto del email para %sla solicitud de pagp%s.

en: Type email subject for %svisitor after creating a new reservation%s.
es_ES: Escriba asunto de  email para %svisitante despúes de creación de nueva reserva%s

en: Type filter name
es_ES: Teclee nombre de filtro

en: Type of days selection
es_ES: Tipo de selección de días

en: Type of days selection in calendar
es_ES: Teclee selección de días en el calendario

en: Type the URL of search results page.
es_ES: Teclea la URl de página de resultados de búsqueda.

en: Type the default %sadmin email%s sending the booking confimation
es_ES: Teclee el %semail de admin%s para enviar confirmacion de reserva

en: Type the default %sadmin email%s sending the booking confimation. You can use this %s shortcode.
es_ES: Escriba la dirección de %semail del administrador%s por defecto desde donde se mandará el email de confirmación. Puede usar este %s código corto.

en: Type the message, when nothing found.
es_ES: Teclea el mensaje , cuando no se localice nada.

en: Type the name of booking form
es_ES: Teclea el nombre del formulario de reserva

en: Type the reason for %scancellation%s for the email template.
es_ES: Indique la razón de %scancelación%s que aparecerá en la plantilla de email.

en: Type the title of Search results.
es_ES: Teclea el título de resultados de búsqueda.

en: Type title of message %safter booking has done by user%s
es_ES: Teclee título de mensaje %stras reserva realizada por usuario%s

en: Type your %sCheck-Out%s time of booking
es_ES: Teclee su hora de %ssalida%s de reserva

en: Type your %sCheck-in%s time of booking
es_ES: Teclee su hora de %sentrada%s de reserva

en: Type your %savailability%s description
es_ES: Escriba su descripción de %sdisponibilidad%s

en: Type your %scost%s description
es_ES: Teclee su descripción de %scoste%s

en: Type your %scurrency symbol%s to display near daily cost in date cells. %sDocumentation on currency symbols%s
es_ES: Teclee su %ssimbolo de moneda%s para mostrar coste cercano diario en la celda de fecha.%sDocumentación en símbolos de divisa%s

en: Type your %semail message content for checking booking%s in.
es_ES: Escriba su %scontenido del mensaje de email para comprobar la reserva%s

en: Type your %semail message for payment request%s
es_ES: Teclee su %smensaje de email para solicitud de pago%s

en: Type your %semail message for the approved booking%s from the website
es_ES: Teclee su %smensaje de email para reservas aprobadas %sdesde el sitio web

en: Type your %semail message for the denied booking%s from the website
es_ES: Teclee su %smensaje de email para reservas denegadas%s desde el sitio web

en: Type your %semail message for the modified booking%s from the website
es_ES: Teclee el %smensaje de email para reservas modificadas%s desde el sitio web

en: Type your %semail message for visitor after creating a new reservation%s
es_ES: Escriba su %s mensaje de email para visitante despúes de creación de nueva reserva%s

en: Type your %snumber of days for range selection%s
es_ES: Escriba su %snumero de dias para selección de rango%s

en: Type your %sreason for payment%s request
es_ES: Teclee su %srazón para la solicitud %s de pago

en: Type your %sspecific%s days, which can be selected by visitors, or leave this value empty. It can be several days separated by comma (example: %s) or by dash (example: %s, its the same like this: %s) or combination (example:%s, its the same like this: %s)
es_ES: Teclea tus días %sespecíficos%s, que pueden ser seleccionados por visitantes, o deja el valor vacío. Pueden ser varios días separados por comas (ejemplo: %s) o por barras (ejemplo: %s, es similar a: %s) o combinación (ejemplo:%s, es similar a: %s)

en: Type your %stitle%s, what will show in mouseover tooltip near booked timeslot(s)
es_ES: teclea tu %stitulo%s que se mostrará en sugerencia al pasar el ratón encima cerca de intervalo de tiempo reservado

en: Type your date format for emails and the booking table. %sDocumentation on date formatting%s
es_ES: Edite el formato de fecha para emails y tabla de reserva. %s Documentación de formatos de fecha%s

en: Type your date in format %s. Example: %s
es_ES: Teclea tu fecha en formato %s. Ejemplo: %s

en: Type your email %ssubject%s for the booking confimation message.
es_ES: Escriba su %sasunto%s de email para el mensaje de confirmación de reserva

en: Type your email subject for the %sapproved booking%s.
es_ES: Teclee el asunto de su email para las %sreservas aprobadas%s.

en: Type your email subject for the %sdenied booking%s.
es_ES: Teclee el asunto de email para %sreservas denegadas%s.

en: Type your email subject for the %smodified booking%s.
es_ES: Teclee el asunto del email para %smodificación de reservas%s

en: Type your time format for emails and the booking table. %sDocumentation on time formatting%s
es_ES: Teclee su formato de hora para emails y la tabla de reservas. %sDocumentación en vez de formatear%s

en: U.S. Dollars
es_ES: Dólares Estadounidenses

en: URL of "thank you" page
es_ES: URl de página de "Agradecimientos"

en: URL of Search Results
es_ES: URL de resultados de búsqueda

en: URL of search results:
es_ES: URL de resultados de búsqueda:

en: URL to edit bookings
es_ES: URL para editar reservas

en: Unavailable days from today
es_ES: Días no disponibles para hoy

en: Unavailable week days
es_ES: No disponibles días de semana

en: Under Auto Return for Website Payments, click the On radio button.
es_ES: Bajo Auto Retorno para pagos en sitios web, haga click en botón On de radio.

en: Under the section "Public API access" click the button "Create new Key".
es_ES: Bajo la sección de "acesso API pública" pinche el botón "Crear nueva llave"

en: Uninstall
es_ES: Desinstalar

en: Uninstall / deactivation
es_ES: Desintalar/desactivar

en: Unknown
es_ES: Desconocido

en: Unknown Status
es_ES: Estado desconocido

en: Unknown status
es_ES: Estado desconocido

en: Unlimited
es_ES: Ilimitado

en: Unread
es_ES: No leído

en: Until
es_ES: Hasta

en: Update Deposit
es_ES: Depósito actualizado

en: Update Rates
es_ES: Tasas actualizadas

en: Updated booking: %s
es_ES: Reserva actualizada: %s

en: Updated successfully
es_ES: Actualización con éxito

en: Updating...
es_ES: Actualizando....

en: Upgrade
es_ES: Actualizar

en: Upgrade Notice
es_ES: Actualizar

en: Upgrade Now
es_ES: Actualizar ahora

en: Upgrade to higher versions
es_ES: Actualizar a versiones superiores

en: Usage
es_ES: Uso

en: Use "Check In" date as available in calendar for booking resources with capacity higher then 1 for search results
es_ES: Use fecha "Check In" como disponible en el calendario para recursos de reserva con capacidad mayor que 1 en resultados de búsqueda

en: Use "Check Out" date as available in calendar for booking resources with capacity higher then 1 search results
es_ES: Use fecha "Check Out" como disponible en el calendario para recursos de reserva con capacidad mayor que 1 en resultados de búsqueda

en: Use SSL connection
es_ES: Use conexión SSL

en: Use any other HTML tags (carefully).
es_ES: Usa otras etiquetas de HTML (cuidado)

en: Use cURL posting
es_ES: Use publicación cURL

en: Use check in/out time
es_ES: Use hora de entrada/salida

en: Use pending days as available
es_ES: Usar días pendientes como disponibles.

en: Use the SSL connection for posting data, instead of standard HTTP connection
es_ES: Use la conexión SSL para enviar datos, en vez de conexión HTTP standar

en: Use the cURL for posting data, instead of fsockopen() function
es_ES: Use la cURL para enviar datos en vez de función fsockopen()

en: Use these %s shortcodes.
es_ES: Use estos %scódigos cortos.

en: Use these shortcodes for customization:
es_ES: Use estos códigos cortos para personalización:

en: Use this field for %scorrecting the cost%s during adding new booking.
es_ES: usa este campo para %scorregir el coste%s mientras se añaden nuevas reservas

en: Use time selections as recurrent time slots
es_ES: Use selecciones de hora como módulos de hora recurrente

en: Used for
es_ES: Usado para

en: User
es_ES: usuario

en: User  is Activated
es_ES: Usuario activado

en: User  is Deactivated
es_ES: Usuario desactivado

en: User permissions for plugin menu pages
es_ES: permisos de usuario para páginas de menú de complemento

en: Users
es_ES: Usuarios

en: Users Settings
es_ES: Ajustes de usuario

en: Using BootStrap CSS for the form fields
es_ES: Usando CSS Boostrap para campos del formulario

en: Valuation days
es_ES: Dias de valoración

en: Vendor Name
es_ES: Nombre del vendedor

en: Verified IPN
es_ES: Verificado IPN

en: Version
es_ES: Versión

en: Version %s By %s
es_ES: Versión %s por %s

en: View details
es_ES: Detalles

en: Visible months
es_ES: Meses visibles

en: Visible months:
es_ES: Meses visibles:

en: Visitor can select only 4 days starting at Monday, 3 or 7 days – Friday, 2 days – Saturday, etc…
es_ES: Visitante puede seleccionar sólo 4 días comenzando en unes, 3 o 7 días - Viernes, 2 días - Sábado, etc...

en: Visitors
es_ES: Visitantes

en: Voided
es_ES: Anulado

en: W
es_ES: X

en: Warning
es_ES: Advertencia

en: Warning !!!
es_ES: Adevertencia !!!

en: Warning!
es_ES: Advertencia!

en: Warning! Operation failed. Current dates are already booked there.
es_ES: Atención! La operación ha fallado. Las fechas exactas se han reservado ya allí.

en: Warning! Some error occur, during sending registration request.
es_ES: Advertencia! Ocurrió un error mientras se enviaba solicitud de registro.

en: Warning! The resource was not changed. Current dates are already booked there.
es_ES: Advertencia! Este recurso no ha cambiado. Fechas actuales también están reservadas allí.

en: Warning!!! After you approved the specific booking(s), all your pending bookings of the same booking resource as an approved booking for the dates, which are intersect with dates of approved booking, will be automatically canceled!
es_ES: Advertencia !!! Después de aprobar la reserva(s) específica, todas sus reservas pendientes del mismo recurso de reserva, como una reserva aprobada para las fechas, las cuales se intersectan con las fechas de la reserva se aprueba, serán automáticamente

en: We
es_ES: Mi

en: We&#8217;ve assembled some links to get you started:
es_ES: Hemos agrupado algunos enlaces y anotaciones para facilitar el uso del plugin:

en: Wed
es_ES: Mi

en: Wednesday
es_ES: Miércoles

en: Week
es_ES: Semana

en: Week days conditions.
es_ES: Condiciones de días de semana.

en: Weekend
es_ES: Fin de semana

en: What's New
es_ES: Qué hay nuevo

en: When checked, all reserved days must be at same booking resource otherwise error message will show.
es_ES: Cuando se marca, todos los días reservados están en el mismo recurso de reserva, de otra manera se mostrará error.

en: Wide days view
es_ES: Vista de días amplía

en: Wizard Form Template(several steps)
es_ES: Asistente de plantilla de formulario (varios pasos)

en: Work days
es_ES: Días de trabajo

en: Wrap each item with %s tag
es_ES: Envuelva cada elemento con esta %setiqueta

en: Wrong booking hash in URL (probably expired)
es_ES: hash de reserva errónea (probablemente caducada)

en: Wrong booking hash in URL. Probably hash is expired.
es_ES: Hash de reserva erroneo en la URL. Probablemente ha caducado.

en: XOR Encryption password
es_ES: Contraseña de encriptación XOR

en: Year
es_ES: Año

en: Years
es_ES: Años

en: You allow unlimited number of bookings per same dates, its can be a reason of double bookings on the same date. Do you really want to do this?
es_ES: Usted permite que un número ilimitado de tarjetas amarillas por las mismas fechas, su puede ser un motivo de dobles reservas en la misma fecha. Realmente quieres hacer esto?

en: You are need to be sure what you are doing. You are disable of loading some JavaScripts Do you really want to do this?
es_ES: Debe asegurarse de lo que hace. Está deshabilitando la carga de algunos Javascript. Realmente desea hacerlo?

en: You can %suse this shortcode only once%s in the form.
es_ES: Puede %sutilizar este código corto sólo una vez%s en el formulario.

en: You can also use the %s in the form.
es_ES: puede usar tambien el %s en el formulario

en: You can check in this %sinstruction how to generate and use your Google API key%s.
es_ES: Puede marcar estas %sinstrucciones de cómo generar y usar su llevae API Google%s

en: You can configure the discount coupon codes at this %spage%s.
es_ES: Puede configurar el código de cupón de descuento en esta %spágina%s

en: You can customize the country list at this file: %s
es_ES: puedes personalizar la lista de países en este archivo: %s

en: You can generate the form fields for your form (at the left side) by selection specific field in the above selectbox.
es_ES: Puede generar los campos de formulario (z la izquierda) seleccionando campos específicos en la caja de selcción inferior.

en: You can insert several calendars of different resources into the form allowing you to book several resources during one booking process.
es_ES: Puede introducir varios calendarios de diferentes recursos dentro del formuario permitiendo reservar varios recursos durante el proceso de reserva.

en: You can insert this field with default selected value.
es_ES: Puedes introducir este campo con valor seleccionado por defecto.

en: You can request the new update of plugin on %1$sthis page%2$s.
es_ES: Puede solicitar una nueva versión del plugin en %1$s en esta página%2$s.

en: You can reset your active form template by selecting default %sform template%s at the top toolbar. Please select the form template and click on %sReset%s button for resetting only active form (Booking Form or Content of Booking Fields form). Click  on %sBoth%s button if you want to reset both forms: Booking Form and Content of Booking Fields form.
es_ES: Puede borrar su plantilla activa de formulario seleccionando %splantilla de formulario%s por defecto en la barra superior. Por favor seleccione la plantilla del formulario y haga click en el botón %sBorrar%s para eliminar sólo el formulario activo (Formulario de reservas o contenido de los campos de reserva del formulario). Haga click en %sAmbos%s botones si desea borrar ambos formularios: Formulario de resevas y Contenido de de los campos de reserva del formulario.

en: You can specify an additional offset from you chosen end point. The offset can be negative.
es_ES: Puede especificar un desplazamiento adicional desde el punto final especificado. El desplazamiento puede ser negativo.

en: You can specify an additional offset from you chosen start point. The offset can be negative.
es_ES: Puede especificar un desplazamiento desde el punto de comienzo elegido. El desplazamiento puede ser negativo.

en: You can specify the maximum number of events to import during one session.
es_ES: Puede especificar un número máximo de eventos a importar durante una sesión.

en: You can use (in subject and content of email template) any shortcodes, which you used in the booking form. Use the shortcodes in the same way as you used them in the content form at Settings Fields page.
es_ES: Puede usar ( en asunto y contenido de email (plantilla) algún código corto el cual haya usado en el formulario de reserva. Use código corto del mismo modo que lo ha usado en el formulario de contenido en la página de Campos de ajuste.

en: You can use any %sHTML tags%s in the booking form. Please use the HTML tags carefully. Be sure, that all "open" tags (like %s) are closed (like this %s).
es_ES: Puede usar alguna %setiqueta HTML%s en el formulario. por favor utilice etiquetas HTML con ciudado. Asegurese que las etiquetas "abiertas" (como %s) se cierran (como %s).

en: You can use following shortcodes in content of this template
es_ES: Puede usar en contenido de plantilla de email estos códigos cortos

en: You can use several values, separated by a comma.
es_ES: Puedes usar varios valores, separados por una coma.

en: You can use several values, separated by comma.
es_ES: Puedes usar varios valores, separados por comas.

en: You can use shortcode %s for showing title of booking resource
es_ES: Puede usar códigos cortos %s para mostrar el título del recurso de reserva

en: You can use the several values, separated by comma.
es_ES: Puedes usar varios valores, separados por comas.

en: You do not set any parameters for booking editing
es_ES: No has marcado ningún parámetro para la edición de la reserva

en: You must have this shortcode:%s in the booking form.
es_ES: Debe de tener este código corto:%s en el formulario de reserva.

en: You must not deactivate loading BootStrap files at advanced section of these settings!
es_ES: No debe de desactivar carga de archivos Bootstrap en la sección principal de estos ajustes!

en: You must to have this shortcode:%s in the form.
es_ES: Debe de tener este código: %s en el formulario.

en: You need to approve a new booking %s for: %s Person detail information:%s Currently a new booking is waiting for approval. Please visit the moderation panel%sThank you, %s
es_ES: Se ha solicitado una nueva reserva%s para el día: %s información sobre la persona que ha solicitado la reserva:%s Se está esperando la aprobación de la reserva. Visite el panel de administración para gestionarla%sGracias,%s

en: You need to make payment %s for booking %s at %s. %s You can make payment at this %s  Thank you, booking service.
es_ES: Necesita hacer el pago %sde la reserva%s en %s. %s Puede hacer el apgo en este %s. Gracias, servicio de reservas

en: You need to make payment %s for reservation %s at %s. %s Please make payment on this page: %s  Thank you, %s
es_ES: Necesita hacer el pago %spor reserva%s en %s. %s Por favor haga el pago en esta página: %s .Gracias %s

en: You need to make payment for this reservation
es_ES: Necesita hacer el pago de esta reserva

en: You need to use special shortcode [bookingedit] for booking editing.
es_ES: Necesita usar código corto especial [bookingedit] para editar a reserva.

en: You should leave empty the Relay Response URL and Receipt Link URL/Text in the Merchant Interface, if a Relay Response is activated here.
es_ES: Debes dejar vacío la URL de respuesta Relay y Recibo Enlace URL/texto en la interfaz de vendedor, si una respuesta Relay se activa aquí.

en: You will now see a table loaded with the top item being the API Key. Copy this and paste it into %sGoogle API Key%s field at this page.
es_ES: Verá una taba cargando con el elemento superior siendo la llave API. Copie y páguela en el campo de esta página %sLlave API Google%s.

en: Your booking %s for: %s has been  canceled. %sThank you, %s
es_ES: Su reserva %s para: %s ha sido cancelada. %s Gracias, %s

en: Your booking %s for: %s has been approved.%sThank you, %s
es_ES: Su reserva %s para: %s ha sido aprobada. %s Gracias, %s

en: Your booking has been approved
es_ES: Su reserva ha sido aprobada

en: Your booking has been declined
es_ES: Su reserva ha sido rechazada

en: Your emails do not the same
es_ES: Sus emails no coinciden

en: Your reservation %s for: %s has been approved.%sYou can edit the booking on this page: %s Thank you, %s
es_ES: Su reserva %s para: %s ha sido aprobada.%s Puede modificar la reserva en esta página: %s Gracias %s

en: Your reservation %s for: %s is processing now! We will send confirmation by email. %s Thank you, %s
es_ES: Su reserva %s para: %s se está procesando. Le enviaremos confirmación por email.%s Gracias %s

en: Your reservation %s for: %s is processing now! We will send confirmation by email. %sYou can edit this booking at this page: %s  Thank you, %s
es_ES: Su reserva %s para: %s se está procesando! Le enviaremos confirmación por email.%sPuede modificar la reserva en esta página: %s Gracias %s

en: available
es_ES: Disponible

en: comma
es_ES: coma

en: confirmation email field of the primary email field
es_ES: Este es el principal campo de email, que es usado para enviar emails a visitantes.

en: coupon
es_ES: cupón

en: date
es_ES: fecha

en: day
es_ES: día

en: day(s)
es_ES: día(s)

en: days
es_ES: días

en: default value, if no dates are selected, or none exist conditions are true.
es_ES: valor por defecto, si no hay fechas seleccionadas o no existen condiciones que se cumplan.

en: delete all booking data
es_ES: borrar todos los datos de reserva

en: delete configuration
es_ES: Borrar configuración

en: deposit
es_ES: depósito

en: deposit payment for booking resource
es_ES: depósito de pago para el recurso de reserva

en: discount
es_ES: descuento

en: field
es_ES: campo

en: fields
es_ES: campos

en: fixed
es_ES: fijo

en: fixed deposit
es_ES: depósito fijo

en: fixed sum
es_ES: suma fija

en: fixed total in
es_ES: total fijado en

en: for
es_ES: para

en: for 1 day
es_ES: Por 1 dia

en: for 1 hour
es_ES: por 1 hora

en: for 1 night
es_ES: Por 1 noche

en: for all days!
es_ES: para todos los días!

en: from the cost of 1 day
es_ES: desde el coste de 1 día

en: here
es_ES: aquí

en: hour
es_ES: hora

en: hour(s)
es_ES: hora(s)

en: hours
es_ES: horas

en: iPay88 customization
es_ES: Personalización iPay88

en: link
es_ES: enlace

en: make user active
es_ES: hacer usuario activo

en: make user inactive
es_ES: hacer usuario inactivo

en: minutes
es_ES: minutos

en: month
es_ES: mes

en: month(s)
es_ES: mes(es)

en: months
es_ES: meses

en: night(s)
es_ES: noche(s)

en: of
es_ES: de

en: of configuration booking form in English and French languages
es_ES: de configuración de formulario de reserva en idiomas Inglés y Francés

en: of every month
es_ES: de cada mes

en: of payment
es_ES: de pago

en: on each
es_ES: en cada

en: on each day
es_ES: en cada día

en: optional
es_ES: opcional

en: or
es_ES: o

en: or add booking calendar %sWidget%s to your sidebar.
es_ES: o añada un %sWidget%s de calendario de reserva a la barra lateral.

en: or cost of booking resource %s
es_ES: o coste del recurso de  reserva %s

en: page
es_ES: página

en: per 1 day
es_ES: por 1 día

en: required
es_ES: obligatorio

en: seconds
es_ES: segundos

en: semicolon
es_ES: Punto y coma

en: set user as
es_ES: marcar usuario como

en: settings page
es_ES: Página de ajustes

en: start new translation section in specific language, where %s - locale of the translation.
es_ES: comienza nueva seccion de traducción en idioma específico, donde %s - local de traducción.

en: time
es_ES: fecha

en: to
es_ES: a

en: unavailable
es_ES: No disponible

en: visitors
es_ES: visitantes

en: website
es_ES: Haga click en preferencias de sitio de pago en la columna de preferencias de vendedor.

en: websites
es_ES: sitios web

en: week
es_ES: Semana

en: weeks
es_ES: semanas

en: where %s – default calendar %s (you can select desired resource of calendar by inserting shortcode into page)%s
es_ES: donde %s - calendario por defecto %s (puede seleccionar recurso que desee del calendario insertando código dentro de página) %s

en: year(s)
es_ES: año(s)

en: yes
es_ES: Sí
