booking - en to tr_TR translation catalogue (1597 entries)

en:  Check this box to display the %sdaily cost at the date cells%s in the calendar(s).
tr_TR: %s Takvimde tarih hücreleri deki günlük maliyeti  %s görüntülemek için bu kutuyu işaretleyin

en:  Check this box to display the daily cost with a tooltip when mouse hovers over each day on the calendar(s).
tr_TR: Fareniz takvim üzerinde gezindiğinde bu günlük masrafları bir ipucu olarak göster

en:  Check this box to use %s payment gateway.
tr_TR: Bu kutuyu seçin  eğer %s ödeme almak için

en:  Check this box to use Sage Pay payment.
tr_TR: Sage Pay ödemeyi kullanmak için bu kutuyu işaretleyin.

en:  Check this box to use Sermepa Pay payment.
tr_TR: Sermepa Pay ödemeyi kullanmak için bu kutuyu işaretleyin.

en:  Check this box to use iPay88 payment system.
tr_TR: IPay88 ödeme sistemini kullanmak için bu kutuyu işaretleyin.

en:  Check this checkbox if you want to show the %sbooking details summary%s  above the payment form
tr_TR: Bu kutuyu işaretle eğer göstermek istersen %s rezervasyon detaylarını %s ödeme formu üzerinde

en:  Click, if you want to reindex booking data by booking dates sort field (Your installation/update of the plugin must be successful).
tr_TR: Eğer tekrar rezervasyon verilerini indexlemek istiyorsanız tıklayın

en:  Follow these instructions to set up your listener at your PayPal account:
tr_TR: PayPal hesabınıza adresinden dinleyici kurmak için aşağıdaki yönergeleri izleyin:

en:  If your theme or some other plugin is load the BootStrap JavaScripts, you can disable  loading of this script by this plugin.
tr_TR: Temanız veya başka bir eklenti Bootstrap JavaScripts yüklemesine izin veriyorsa, bu eklenti bu komut yüklenmesini devre dışı bırakabilirsiniz.

en:  Indicates whether the transaction is payment on a final sale or an authorization for a final sale, to be captured later.
tr_TR: işlem nihai satış ödeme veya nihai satış için bir yetki olup olmadığını gösterir, daha sonra çekilecek.

en:  Parameters are incorrect,
tr_TR: Parametreler, yanlış

en:  Select using test (Sandbox Test Environment) or live PayPal payment.
tr_TR: Kullanarak test (Sandbox Testi Ortamı) seçin veya PayPal ödeme yaşıyor.

en:  Select your cost configuration.
tr_TR: Maliyet konfigürasyonunu seçin.

en:  Turn On/Off powered by "Booking Calendar" notice under the calendar.
tr_TR: Açık / Kapalı   "Booking Calendar" tarafından desteklenmiştir  yazısı takvim altında yer alan

en:  Turn On/Off version notice and help info links at booking admin panel.
tr_TR: Açık / Kapalı sürüm bildirimi  ve rezervasyon admin panelinde bilgi bağlantıları yardımcı olur.

en:  Use these shortcodes for customization:
tr_TR: Özelleştirme için bu kısa kod kullanın:

en:  You can configure the deposit payment for your booking resources %shere%s.
tr_TR: Rezervasyon kaynakları için depozito ödemesi ayarlıya bilirsiniz  %s buraya %s

en:  for all days!
tr_TR: Bütün günler!

en: !Paid OK
tr_TR: !ÖDENDİ

en: %s - add the reason booking was cancelled, you can enter it before sending email,
tr_TR: %s - e-postayı göndermeden önce  rezervasyon  iptal edildi nedeni girebilirsiniz

en: %s - add the reason for booking payment, you can enter it before sending email,
tr_TR: %s - e-postayı göndermeden önce girebilirsiniz, ödeme rezervasyon nedenini ekleyin

en: %s - availability of booking resource,
tr_TR: %s - rezervasyon kaynağın kullanılabilirliği,

en: %s - booking info, taken from the excerpt associated with the post,
tr_TR: %s - post tun rezervasyon bilgisi,

en: %s - check-in date,
tr_TR: %s - giriş zamanı,

en: %s - check-out date,
tr_TR: %s - ayrılış zamanı

en: %s - cost of booking the resource,
tr_TR: %s - rezervasyon kaynağının maliyeti,

en: %s - coupon field,
tr_TR: %s - kupon alanı,

en: %s - default selection number of visitors,
tr_TR: %s - varsayılan seçilmiş ziyaretçiler,

en: %s - enter direct cost at admin panel at page:
tr_TR: %s -yönetici panelinden direkt maliyeti girin

en: %s - featured image, taken from the featured image associated with the post,
tr_TR: %s - post ta bağlı olan özel resim,

en: %s - inserting BIC
tr_TR: %s -  BIC giriliyor

en: %s - inserting IBAN
tr_TR: %s - IBAN giriliyor

en: %s - inserting ID of booking
tr_TR: %s - Rezervasyon kimliğini ekle

en: %s - inserting IP address of the user who made this action
tr_TR: %s - eylemi yapanın ip adresini ekle

en: %s - inserting account name
tr_TR: %s - hesap ismi giriliyor

en: %s - inserting account number
tr_TR: %s - Hesap numarası giriliyor

en: %s - inserting address of the page (if any), where visitor make this action
tr_TR: %s - ziyaretçi bir eylem yaptığı sayfanın url sini ekle

en: %s - inserting all bank accounts details
tr_TR: %s - bütün banka hesap detayları giriliyor

en: %s - inserting bank name
tr_TR: %s - Banka ismi giriliyor

en: %s - inserting check-in date (first day of reservation),
tr_TR: %s - Check-in tarihini (rezervasyonun ilk günü) ekleyerek,

en: %s - inserting check-out date (last day of reservation),
tr_TR: %s - takmadan çıkış tarihi (rezervasyon son gün),

en: %s - inserting contents of the User-Agent: header from the current request, if there is one
tr_TR: %s - kullanıcı bilgilerini ekle eğer var ise

en: %s - inserting data from fields of booking form
tr_TR: % s - rezervasyon formu alanlarından veri ekleme

en: %s - inserting data info about the booking
tr_TR: %s - rezervasyon  zamanını ekle

en: %s - inserting data info about the booking, which you configured in the content form at Settings Fields page
tr_TR: %s -

en: %s - inserting date of this action
tr_TR: %s - eylemin tarihini ekle

en: %s - inserting link to payment page where visitor can pay for the reservation  (possible to use the %s parameter for setting different %s of this page. Example: %s )
tr_TR: %s - ödeme sayfası ekle   (mümkündür kullanmak  %s farklı parametreler %s bu sayfa Örnek %s )

en: %s - inserting link to the page where visitor can cancel the reservation, (possible to use the %s parameter for setting different %s of this page. Example: %s )
tr_TR: %s - ziyaretçilerin rezervasyonları iptal edebileceği bir sayfa ekle, ( %s farklı ayarlar için %s mesela bu sayfa %s)

en: %s - inserting link to the page where visitor can edit the reservation,  (possible to use the %s parameter for setting different %s of this page. Example: %s )
tr_TR: %s - ziyaretçilerin rezervasyonları düzeltebileceği bir sayfa ekle.   (misal  %s parametreler %s bu sayfanın  örnek: %s )

en: %s - inserting moderate link of new booking
tr_TR: %s - rezervasyonun moderate linkini ekle

en: %s - inserting new line
tr_TR: % s - yeni hat ekleyerek

en: %s - inserting sort code
tr_TR: %s - Kısakode giriliyor

en: %s - inserting the cost of  booking
tr_TR: %s - rezervasyon fiyatından eklenmesi

en: %s - inserting the dates of booking
tr_TR: %s - Rezervasyon tarihleri ekle

en: %s - inserting the number of booking dates
tr_TR: %s - rezervasyon tarihleri sayısını ekle

en: %s - inserting time of this action
tr_TR: %s - eylemin zamanını ekle

en: %s - inserting your site URL
tr_TR: %s - web sitenin url esini ekle

en: %s - link to the page with booking form,
tr_TR: %s - ilgili sayfaya rezervasyon formu ile bağlantı kurun

en: %s - maximum number of visitors for the booking resource,
tr_TR: %s - rezervasyon kaynağı için en çok ziyaretçi sayısı,

en: %s - resource title,
tr_TR: %s - kaynak başlığı,

en: %s - search button,
tr_TR: %s - arama düğmesi

en: %s - search inside posts/pages which are part of this category,
tr_TR: %s - aynı kategori içerisinde  post ve sayfalar arayın,

en: %s - search inside posts/pages which have this tag,
tr_TR: %s - Bu etiketi olan post ve sayfalar arasında arayın,

en: %s - show cost hint for full booking in real time, depending on number of days selected and form elements.
tr_TR: %s -  seçilmiş günlere ve form elementlerine bağlı olarak rezervasyon maliyet ipucu  göster

en: %s - show cost hint of additional booking cost, which depends from selection of form elements.
tr_TR: %s -form da seçilen öğelere bağlı olarak ek maliyet ipucu gösterir

en: %s - show hint of original booking cost without additional costs for full booking in real time, depends only from days selection.
tr_TR: %s -gerçek zamanlı tam Rezervasyon için ek maliyet olmadan orijinal rezervasyon maliyetinin gösterisi ipucu, günler seçimden sadece bağlıdır.

en: %s - start new translation section, where %s - locale of translation
tr_TR: %s - Yeni çeviri bölümü, başlangıç  %s -  yerel Çeviri

en: %s Finish getting sort dates. %s
tr_TR: %s Sıralama tarihleri bitti %s

en: %s Found %s not indexed bookings %s
tr_TR: %s Bulundu %s indexlen meyen rezervasyon%s

en: %s Important!%s This will overwrite any times selection in your booking form.
tr_TR: %s Önemli!%s  Bu rezervasyon formu seçilen herhangi bir öğe üzerine yazacaktır.

en: %s and %s terms have higher priority than a range %s days.
tr_TR: %s ve   %s  koşulların daha önceliği var   %s günlere göre

en: %s or %s - inserting the title of the booking resource
tr_TR: %s veya %s - Rezervasyon kaynağın başlığını ekle

en: %s or minimum and fixed number of days selection for the specific day of week or season.%s
tr_TR: %s hafta ya da sezon belirli bir gün için gün seçimi az ve sabit numara. %s

en: %s – calendar of booking resource with %s
tr_TR: %s – Rezervasyon kaynak takvimi ile %s

en: %s, then total cost will be %s
tr_TR: %s öyleyse toplam masraf olucak tır %s

en: %s, then total cost will be (if selected 3 days) %s
tr_TR: %s,  toplam maliyet ( 3 gün seçilirse ) %s

en: %sDescription of usage%s.
tr_TR: %s Kullanım Açıklaması %s.

en: %sEmail verification field%s.
tr_TR: %s E-posta doğrulama alanı %s.

en: %sError!%s Request do not pass security check! Please refresh the page and try one more time.
tr_TR: %sError!%s   Güvenlik kontrolünden geçemiyor talep! Sayfayı yenileyin ve bir kez daha deneyin.

en: %sExample%s.
tr_TR: %s Örnek %s

en: %sImportant!!!%s Please note, if you show booking calendar (inserted into post/page) with widget at the same page, then the last will not be visible.
tr_TR: %s Önemli!!!  %s  Aynı sayfada widget (post / sayfaya takılı) rezervasyon takvimini gösterir, o zaman son görünmez unutmayın.

en: %sNo this booking resources.%s
tr_TR: %s Hayır rezervasyon kaynakları %s

en: %sSeveral widgets are supported at %spaid versions%s.
tr_TR: %s Birçok widget desteklenmektedir %s ödenmiş sürümde %s

en: %sWarning! Booking calendar for this booking resource are already at the page, please check more about this issue at %sthis page%s
tr_TR: %s Uyarı ! Sayfasında zaten bu rezervasyon kaynak için takvim vardır ,%s  Bu sayfa %s bu konu hakkında daha fazla kontrol ediniz

en: %sYou do not have permissions for this booking resources.%s
tr_TR: %s Bu rezervasyon kaynağı için izniniz yok %s

en: %sYou do not have permissions for this page.%s Your account is not active, please contact administrator.%s
tr_TR: %s Bu sayfa için izniniz yok %s Hesabınız aktif değil  , lütfen yöneticiye ile bağlantıya geçin. %s

en: %s[bookingname]%s - inserting name of booking resource,
tr_TR: %s[rezervasyon adı]%s - Rezervasyon kaynak adı ekle,

en: %s[dates]%s - inserting list of reserved dates
tr_TR: %s[tarih]%s - Ayrılmış tarihleri listesi ekle

en: %s[datescount]%s - inserting number of reserved dates
tr_TR: %s[tarihsayacı]%s -Ayrılmış tarihleri sayısı

en: %send booking time%s
tr_TR: %s Rezervasyon bitiş zamanı %s

en: %sname%s – the unique name of the condition group, containing several conditions with different values. For example, if you want to have specific HTML content for the different week days, you can have several conditions, with the same name but with different value parameters in conditions. Please check more about it, in the examples.
tr_TR: %s isim %s –  koşulun özel ismidir , farklı değerli koşullar içerebilir.

en: %sstart booking time%s
tr_TR: %s Rezervasyon başlangıç zamanı %s

en: %stype%s – type of the condition. There are 2 types of condition: "weekday" and "season". "weekday" – is the condition rule based on the selected day of week value, like Monday, Tuesday, etc… . "season" – is the condition rule based on the "season filter" name of selected date. In other words the condition is TRUE if the selected day belongs to a season filter in the Season Filters page.
tr_TR: %s tür %s – koşulun türü.  İki tür koşul türü vardır: "hafta için günü" ve " sezon ", "hafta için" - bu kural haftanın seçilmiş günlerine bağlıdır mesela pazartesi, salı, vb..., "sezon" ise bir diğer koşul kuralıdır ve sezon filtresine bağlıdır. Diğer bi deyişle seçilen gün sezon filtresine bağlı ise koşul doğrudur.

en: %svalue%s – value of the specific conditions. If the value is true, so then the content of the conditions will show in the booking form. You can have the default value (empty – "", or like this – "*") for showing the content of this condition, if all other conditions are FALSE, or at initial stage, when the date in calendar is not yet selected.
tr_TR: %s değer %s – Belirli koşulların değeri. eğer değer doğru ise , koşulları içeren içerikler rezervasyon formunda gözükecektir. Senin varsayılan bir değeriniz olabilir. (boş – "", veya bunun gibi – "*") koşulun içeriğini göstermek için, eğer diğer tüm koşullar yanlış ise, takvimdeki zaman tam seçilmediği zaman

en: %svalue%s – value of the specific conditions. If the value is true, the content of the conditions will show in the booking form. You can have the default value (empty – "", or like this – "*") for showing the content of this condition, if all other conditions are FALSE, or at initial stage, when the date in calendar is not yet selected.
tr_TR: %s değer %s – özel koşulun değeri . Eğer değer doğru ise , koşulun içeriği rezervasyon formunda gösterilicektir. Varsayılan bir değer olabilir( boş– "", veya böyle – "*")  koşulun içerisini göstermek için, eğer diğer koşullar yanlış ise.

en: + Add Account
tr_TR: + Hesap Ekle

en: / day
tr_TR: / Gün

en: / hour
tr_TR: / saat

en: / night
tr_TR: / Gece

en: 00:00 today
tr_TR: 00:00 bügün

en: 2 Columns Form Template
tr_TR: 2 Sütunlar form şablonu

en: 2 Months
tr_TR: 2 ay

en: 3 Months
tr_TR: 3 Ay

en: ALL
tr_TR: HEPSİ

en: API Login ID
tr_TR: API Giriş ID

en: AUTHENTICATE
tr_TR: kimlik doğrulaması

en: Abort
tr_TR: Bitir

en: About Booking Calendar
tr_TR: Rezervasyon Takvim Hakkında

en: Accepted Currency
tr_TR: Kabul edilen  Para birimi

en: Access to this feed was denied (403). Please ensure you have public sharing enabled for your calendar.
tr_TR: Bu özet akışına erişim reddedildi  (403).  Eğer takvim için etkin kamu paylaşımı sahip olduğunuzdan emin olun.

en: Account Name
tr_TR: Hesap Adı

en: Account Number
tr_TR: Hesap Numarası

en: Account details
tr_TR: Hesap Detayları

en: Action after booking is done
tr_TR: Rezervasyon sonra bu Eylem yapılır

en: Actions
tr_TR: Eylemler

en: Actions tab
tr_TR: Eylemler sekmesi

en: Activate
tr_TR: etkinleştirmek

en: Activate Relay Response
tr_TR: Röle Tepki etkinleştirin

en: Activate and type your %stitle of approved%s item in legend
tr_TR: Etkinleştirin ve  kabuledilmiş efsane  % s öğenin  başlığını yazın  % s

en: Activate and type your %stitle of available%s item in legend
tr_TR: Etkinleştirin ve  müsait efsane  % s öğenin  başlığını yazın  % s

en: Activate and type your %stitle of partially booked%s item in legend
tr_TR: Etkinleştirin ve  rezervasyon edilmiş  efsane  % s öğenin  başlığını yazın  % s

en: Activate and type your %stitle of pending%s item in legend
tr_TR: Etkinleştirin ve  bekleyen efsane  % s öğenin  başlığını yazın  % s

en: Activate auto import
tr_TR: Otomatik  dışarıdan aktarımı etkinleştirin

en: Activate loading of CSS and JavaScript files of plugin only at specific pages.
tr_TR: Sadece belirli sayfalara CSS ve JavaScript eklentisi dosyalarını yükleme etkinleştirin.

en: Activate or deactivate field and change the label title
tr_TR: Etkinleştirin veya devre dışı bırakmak ve alan etiket başlığını değiştirin

en: Activation of this feature is require setting cost per day or cost per night
tr_TR: Bu özelliğin aktif haline getirilmesi Gün ve gece başına ayarlanan maliyetin ayarlanmasını gerektirir.

en: Active
tr_TR: Aktif

en: Active %sRegular User%s
tr_TR: Aktif %s Sıradan Kullanıcı %s

en: Active %sSuper Admin%s
tr_TR: Aktif %s Ana yönetici %s

en: Active Sage Pay
tr_TR: Aktif Sage Öde

en: Active Sermepa Pay
tr_TR: Aktif Sermepa Öde

en: Active iPay88
tr_TR: iPay88 Aktif

en: Add
tr_TR: Ekle

en: Add New Booking Resource(s)
tr_TR: Yeni rezervasyon Kaynakları ekle

en: Add New Coupon
tr_TR: Yeni Kupon Ekle

en: Add New Custom Form
tr_TR: Yeni Özel form ekle

en: Add New Discount Coupon
tr_TR: Yeni indirim kuponu ekle

en: Add booking
tr_TR: Rezervasyon Ekle

en: Add new booking from your post/page or from %sAdmin Panel%s.
tr_TR: Yazınızı / sayfasından veya yeni rezervasyon ekle  %s Yönetici Panel %s.

en: Add new booking resource
tr_TR: Yeni rezervasyon kaynak ekle

en: Add new cost
tr_TR: Yeni maliyet ekle

en: Add new custom form
tr_TR: Yeni Özel form ekle

en: Add new resource
tr_TR: Yeni bir kaynak ekle

en: Add new resource(s)
tr_TR: Yeni kaynak ekle

en: Add tooltip on calendar(s) to show availability based on the number of available booking resource items remaining for each day.
tr_TR: Müsait rezervasyon kaynakları takvim üzerinde gösteren ipucu ekleyin.

en: Add tooltip on calendar(s) to show availability based on the number of available booking resource items remaining for each day. %sBe sure to match the maximum number of visitors for the %sone booking resource%s with the number of visitors specified on the booking form.
tr_TR: Her gün için kalan kullanılabilir rezervasyon kaynak  sayısına dayalı müsayit lik durumunu göstermek için takvim e ipucu ekleyin.  %s Emin olun en çok ziyaretçi sayısını yakalamak için %s bir rezervasyon kaynağı  %s  rezervasyon kaynağında belirlenmiş ziyaretçiler ile beraber.

en: Add your %s on %swordpress.org%s, if you enjoyed by this plugin.
tr_TR: Ekleyin r %s on %swordpress.org%s, Bu eklentiden hoşlandıysanız.

en: Additional cost for
tr_TR: İçin Ek masraf

en: Additional cost in %s per 1 day
tr_TR: %s Günlük ek maliyet

en: Additional cost, which depends on the fields selection in the form.
tr_TR: Formda seçilmiş alanlara bağlı olarak ek masraf.

en: Additional info
tr_TR: Ek bilgi.

en: Address
tr_TR: Adres

en: Address (required)
tr_TR: Adres ( Gereklidir)

en: Adults
tr_TR: Yetişkin

en: Advanced
tr_TR: Gelişmiş

en: Advanced Cost
tr_TR: Gelişmiş Maliyet

en: Advanced Cost Settings
tr_TR: Gelişmiş Maliyet Ayarları

en: Advanced Fields
tr_TR: Gelişmiş Alanlar

en: Advanced Options
tr_TR: Gelişmiş seçenekler

en: Advanced Settings
tr_TR: Uzman Ayarları

en: Advanced cost management
tr_TR: Gelişmiş masraf yönetimi

en: Agenda
tr_TR: Gündem

en: All
tr_TR: Hepsi

en: All booking data will be deleted when the plugin is deactivated.
tr_TR: Bütün rezervasyonlar silinecektir eklenti devre dışı bırakıldığında

en: All bookings
tr_TR: Bütün rezervasyonlar

en: All dates
tr_TR: Tüm tarihler

en: All days for %s
tr_TR: İçin Bütün günler  %s

en: All incoming bookings
tr_TR: Tüm gelen rezervasyonlar

en: All resources
tr_TR: Bütün Kaynaklar

en: All selected dates in "short" format.
tr_TR: "Kısa" biçiminde Tüm seçili tarihler.

en: All selected dates with times in "short" format..
tr_TR: "Kısa" biçiminde süreleri ile tüm seçilmiş tarihleri ..

en: All selected dates with times.
tr_TR: Süreleri ile tüm seçilmiş tarihleri.

en: All selected dates.
tr_TR: Seçilen tüm tarih.

en: Allow %smultiple%s selections
tr_TR: %s çoklu seçime %s izinver

en: Allow payments by %sdirect bank / wire transfer%s
tr_TR: Ile ödeme izin ver  %s doğrudan banka / havale%s

en: Allow unlimited bookings per same day(s)
tr_TR: Sınırsız rezervasyonlarına izin Aynı günler

en: Also some early versions of the IE do not support disabling of the options in the selectboxes.
tr_TR: Ayrıca bazı IE tarayıcıları sürümleri  seçim kutularını desteklemez.

en: Amount different
tr_TR: Farklı Tutar

en: Any
tr_TR: Herhangi

en: Any Status
tr_TR: Herhangi bir Durum

en: Any day of week
tr_TR: Haftanın her günü

en: Any days
tr_TR: herhangi bir gün

en: Apartment#1
tr_TR: Daire#1

en: Apartment#2
tr_TR: Daire#2

en: Apartment#3
tr_TR: Daire#3

en: Apply
tr_TR: Uygula

en: Apply booking resources selection
tr_TR: Rezervasyon kaynakları seçimi Uygula

en: Approve
tr_TR: Onayla

en: Approve selected bookings
tr_TR: Seçilen rezervasyonlar Onayla

en: Approved
tr_TR: Kabuledildi

en: Approved item
tr_TR: onaylı öğe

en: Apr
tr_TR: Nisan

en: April
tr_TR: Nisan

en: Assign events fields to specific booking form field
tr_TR: Belirli rezervasyon formu alanına olaylar alanları atama

en: At least one option must be selected
tr_TR: En az biri seçilmeli

en: Aug
tr_TR: Ağustos

en: August
tr_TR: Ağustos

en: Australian Dollars
tr_TR: Avustralya Doları

en: Authorization
tr_TR: Yetkilendirme

en: Authorization Only
tr_TR: Yetkilendirme Sadece

en: Authorization and Capture
tr_TR: Yetki ve Yakalama

en: Auto Cancel all pending bookings for the specific date(s), if some booking is approved for these date(s)
tr_TR: Otomatik iptal ile bütün belirli günler için bekleyen rezervasyonları iptal edin, eğer bazı rezervasyonlar bu belirli günler için kabul edilmiş ise.

en: Auto approve all new bookings
tr_TR: Yeni rezervasyonları otomatik olarak kabul et

en: Auto cancellation / approval
tr_TR: Oto iptal / onay

en: Auto cancellation / auto approval of bookings
tr_TR: Rezervasyonların iptali Otomatik / otomatik onay

en: Auto import events
tr_TR: Otomatik dışardan aktarım

en: Auto-cancel bookings
tr_TR: Otomatik olarak rezervasyonları iptal et

en: Auto-fill fields
tr_TR: Otomatik doldurma alanları

en: Auto-fill form
tr_TR: Otomatik doldurma formu

en: Automatically approve booking
tr_TR: Otomatik olarak rezervasyon onayı

en: Automatically approve/cancel booking
tr_TR: Otomatik rezervasyon iptali / onayı

en: Availability
tr_TR: Musait

en: Availability Settings
tr_TR: Müsait olma Ayarları

en: Availability Title
tr_TR: Kullanılabilirlik Başlığı

en: Availability booking type
tr_TR:  Rezervasyon Kullanılabilirlik türü

en: Availability description
tr_TR: Kullanılabilirlik açıklaması

en: Available
tr_TR: Musait

en: Available item
tr_TR: Mevcut öğe

en: Available:
tr_TR: Müsait:

en: BIC / Swift
tr_TR: BİC / Swift

en: Balance cost of the booking - difference between deposit and full cost.
tr_TR: Rezervasyon maliyeti yani yatırılmış para ve toplam maliyet arasındaki bakiye

en: Bank Code
tr_TR: Banka Kodu

en: Bank Name
tr_TR: Banka İsmi

en: Bank Transfer
tr_TR: Banka transferi

en: Bank Transfer active
tr_TR: Banka Havalesi aktif

en: Bank Transfer customization
tr_TR: Banka Havalesi özelleştirme

en: Bank Transit Number
tr_TR: Banka Transit Sayısı

en: Be sure that the merchant server system clock is set to the proper time and time zone.
tr_TR: Tüccar sunucu sistem saatinin doğru zaman ve saat dilimine ayarlı olduğundan emin olun.

en: Be sure to match the maximum number of visitors for %sall booking resources%s with the number of visitors specified on the booking form.
tr_TR: En çok ziyaretçi sayısını yakaladığınızdan emin olun   %s bütün rezervasyon kaynakları  %s rezervasyon üzerinde belirtilen ziyaretçi sayısı

en: Be sure to match the maximum number of visitors for the %sone booking resource%s with the number of visitors specified on the booking form.
tr_TR: Için ziyaretçi sayısını eşleştirmek emin olun  %s bir rezervasyon kaynağı %s  Rezervasyon formunda belirtilen ziyaretçi sayısı ile.

en: Billing Address
tr_TR: Fatura Adresi

en: Billing City
tr_TR: Fatura Şehir

en: Billing form fields
tr_TR: Fatura form alanları

en: Billing form fields customization
tr_TR: Fatura form alanları özelleştirme

en: Book now
tr_TR: Rezervasyon yap şimdi

en: Booked
tr_TR: rezervasyon edildi

en: Booked Times:
tr_TR: Rezervasyon Zamanları:

en: Booking
tr_TR: Rezervasyon

en: Booking Calendar
tr_TR: Rezervasyon Takvimi

en: Booking Calendar - Overview
tr_TR: Takvim Rezervasyon - Genel Bakış

en: Booking Calendar Settings
tr_TR: Rezervasyon Takvim Ayarları

en: Booking Calendar supports WPML and qTranslate plugins for dynamic changing of website locale.
tr_TR: Rezervasyon Takvimi WPML ve qTranslate eklentilerini destekler

en: Booking Data
tr_TR: Rezervasyon Veri

en: Booking Dates
tr_TR: Rezervasyon Verileri

en: Booking Details:
tr_TR: Rezervasyon Detayları

en: Booking Form
tr_TR: Rezervasyon formu

en: Booking ID
tr_TR:  Rezervasyon ID

en: Booking Listing
tr_TR: Kitap Listesi

en: Booking Resource
tr_TR: rezervasyon Kaynağı

en: Booking calendar
tr_TR: rezervasyon takvimi

en: Booking form
tr_TR: Randevu formu

en: Booking form type:
tr_TR: Rezervasyon Form tipi :

en: Booking form with calendar
tr_TR: Takvimli Rezervasyon formu

en: Booking resource
tr_TR: Rezervasyon kaynak

en: Booking resource type is not defined. Its can be, when at the URL is wrong booking hash.
tr_TR: Rezervasyon kaynak türü tanımlı değil. URL adresinde yanlış rezervasyon karma olduğunda Onun olabilir.

en: Booking resource:
tr_TR: Rezervasyon Kaynağı

en: Booking resources
tr_TR: Rezervasyon Kaynakları

en: Booking resources management
tr_TR: Rezervasyon kaynakları yönetimi

en: Booking system
tr_TR: Rezervasyon sistemi

en: Bookings
tr_TR: Rezervasyonlar

en: Bookings Listing
tr_TR: Rezervasyon İlanı

en: Bookings default order
tr_TR: Rezervasyonları varsayılan sırası

en: Bookings for today
tr_TR: Bugün için Rezervasyonlar

en: Bookings listing
tr_TR: Rezervasyon listesi

en: Bookings number per page
tr_TR: Sayfa başına Rezervasyonları sayısı

en: Both
tr_TR: her ikisi

en: Branch Code
tr_TR: Şube Kodu

en: Branch Sort
tr_TR: Şube sırala

en: Brazilian Real (only for Brazilian users)
tr_TR: Brezilya Reali (yalnızca Brezilya kullanıcıları için)

en: British Pound
tr_TR: İngiliz Sterlini

en: Bulk Actions
tr_TR: Çoklu eylemler

en: Buy
tr_TR: Satınal

en: CSS customization of search form and search results you can make at this file
tr_TR: CSS arama ve arama sonuçları özelleştirilmesi

en: CSV data separator
tr_TR: CSV veri ayırıcı

en: Cache expiration
tr_TR: önbellek son kullanım tarihi

en: Cache will expire:
tr_TR: Önbellek sona ericek.

en: Calendar
tr_TR: Takvim

en: Calendar Navigation
tr_TR: Takvim Navigasyon

en: Calendar Overview
tr_TR: Takvim Genel

en: Calendar Skin
tr_TR: Takvim Cilt

en: Calendar have 2 months in a row, the cell height is 30px and calendar full width 568px (possible to use percentage for width: 100%)
tr_TR: Takvim üst üste 2 ay var, hücre yüksekliği 30px ve takvim tam genişlikte 568px olduğunu bildiriyor  (genişlik için kullanmak mümkün yüzdesi:% 100)

en: Calendar is loading...
tr_TR: Takvim yükleniyor ...

en: Calendar view mode
tr_TR: Takvim görünümü modu

en: Canadian Dollars
tr_TR: Kanada Doları

en: Cancel
tr_TR: İptal

en: Cancel Booking
tr_TR: Rezervasyon İptal

en: Cancel Return URL from PayPal
tr_TR: PayPal Dönüş URL'sini İptal

en: Cancel bookings older
tr_TR: Eski rezervasyonları iptal et

en: Cancel only pending, unpaid bookings, which are older than this selection.
tr_TR: Bu seçim daha eski olan tüm bekleyen, ödenmemiş rezervasyonları, iptal edin.

en: Canceled_Reversal
tr_TR: geri çevirmeyi iptaledildi

en: Cancellation email sent
tr_TR: İptal e-postası gönderildi

en: Cancelled
tr_TR: İptaledildi

en: Cannot find the record
tr_TR: Kayıt bulunamıyor

en: Capacity
tr_TR: Kapasite

en: Capacity:
tr_TR: Kapasite:

en: Change
tr_TR: Değiştir

en: Change Resource
tr_TR: Kaynağı Değiştir

en: Change hash after the booking is approved
tr_TR: Rezervasyon onaylandıktan sonra karma değiştirin

en: Change status
tr_TR: Değişim Durumu

en: Change the label title of this field. Email is obligatory field in booking form.
tr_TR: Bu alanın etiketi başlığını değiştirir. E-posta rezervasyon formu zorunlu alandır.

en: Change your Booking
tr_TR: Rezervasyonunuzu değiştirin

en: Check %sBooking Listing%s page for new bookings.
tr_TR: Kontrol edin  %s Rezervasyon Listesini %s yeni rezervasyon sayfası için.

en: Check %show todo%s that and what %sshortcodes%s are available.
tr_TR: Kontrol et   %s Ne yapar  %s ve hangi %s kısakodlar  %s  musait

en: Check In - Tomorrow
tr_TR: Giriş - Yarın

en: Check Out - Tomorrow
tr_TR: Ayrılış - Yarın

en: Check Premium Features
tr_TR: Premium özellikleri kontrol et

en: Check boxe(s) at left side if you want to activate specific cost.
tr_TR: özel maliyet ayarları yapmak istiyorsanız sol tarafta bulunan kutuları seçerek  yapabilirsiniz.

en: Check in
tr_TR: Giriş

en: Check new functionality in this plugin update.
tr_TR: Bu eklenti güncellemesi yeni işlevler kontrol edin.

en: Check out
tr_TR: Ayrılış

en: Check out our %sHelp%s
tr_TR:  Kontrol edin %s Yardım  %s

en: Check the box to activate CAPTCHA inside the booking form.
tr_TR: Rezervasyon formu içindeki CAPTCHA etkinleştirmek için kutuyu işaretleyin.

en: Check the box to activate auto-fill form fields for logged in users.
tr_TR: Giriş yapmış Kullanıcılar  için otomatik doldurma form alanları etkinleştirmek için kutuyu işaretleyin.

en: Check this box if you want that specific additional cost, which configured as percentage for some option, apply to other additional fixed costs and not only to original booking cost.
tr_TR: Bu kutuyu seçin eğer ek maliyet istiyorsanız; yüzde olarak ayarlanmıştır

en: Check this box if you want the %stime selection%s on the booking form %sapplied to the cost calculation%s.
tr_TR: Bu kutuyu seç eğer istiyorsan %s zaman seçimi %s rezervasyon formu üzerinde %s maliyet hesabına uygulanmıştır %s

en: Check this box if you want to change the booking hash after approval. When checked, visitor will not be able to edit or cancel the booking.
tr_TR: Eğer onaylandıktan sonra rezervasyon karma değiştirmek istiyorsanız bu kutuyu işaretleyin. Seçildiğinde, ziyaretçi  rezervasyonu düzenlemek veya iptal mümkün olmayacaktır.

en: Check this box if you want to show help hints on the admin panel.
tr_TR: Admin panelindeki yardım ipuçları göstermek istiyorsanız bu kutuyu işaretleyin.

en: Check this box if you want to show the pending days as available in calendars
tr_TR: Bu kutuyu işaretleyin eğer beklemede olan günleri müsait olarak takvimde görmek istiyorsanız.

en: Check this box if you want to use recurrent time to reserve several days. This means that middle days will be partially booked by actual times, otherwise the time in the booking form will be used as check-in/check-out time for the first and last day of the reservation.
tr_TR: Eğer birkaç gün ayırmak tekrarlayan zaman kullanmak istiyorsanız bu kutuyu işaretleyin.

en: Check this box if you want to use the %sdeposit%s total %spayment%s on the payment form, instead of the full total of the booking.
tr_TR: Bu kutuyu işaret le eğer istiyorsan  %s depoito  %s toplam  %s ödeme  %s ödeme formunda olmasını istiyorsanız

en: Check this box if you want total availability (daily capacity) to depend on the number of selected visitors %s.
tr_TR: Eğer toplam kullanılabilirlik (günlük kapasitesi) Seçilen ziyaretçiler %s sayısına göre bağlı olmasını istiyorsanız bu kutuyu işaretleyin.

en: Check this box if you want total availability (daily capacity) to depend on the number of selected visitors.
tr_TR: toplam musaitlik durumunun  Seçilmiş ziyaretçi sayısına bağlı olmasını istiyorsanız bu kutuyu işaretleyin.

en: Check this box to %sactivate%s auto import events and creation bookings from them
tr_TR: Bu kutuyu seçin  %s Aktif %s Eylemleri otomatik olarak dışarıdan aktarmak için  ve onlardan rezervasyon yapmak için

en: Check this box to %sactivate%s auto-cancellation for pending, unpaid bookings.
tr_TR: Bu kutuyu işaret le %s aktif %s otomatik olarak iptal etmek istiyorsanız bekleyen , ve ödenmemiş rezervasyonları

en: Check this box to %ssend%s cancellation email for this resource.
tr_TR: Bu kutuyu işaret le %s gönder %s iptal e-postası göndermek istiyorsanız bu kaynak için

en: Check this box to automatically approve booking, when visitor makes a successful payment.
tr_TR: Ziyaretçi başarılı bir ödeme yaptığında otomatik olarak rezervasyon onaylamak için bu kutuyu işaretleyin.

en: Check this box to automatically approve bookings when visitor makes a successful payment, or automatically cancel the booking when visitor makes a payment cancellation.
tr_TR: Otomatik ziyaretçi başarılı bir ödeme yaptığında rezervasyon onaylamak veya otomatik ziyaretçi ödeme iptali yaptığında rezervasyon iptal için bu kutuyu işaretleyin.

en: Check this box to automatically approve bookings, when visitor makes a successful payment, or automatically cancel the booking, when visitor makes a payment cancellation.
tr_TR: Otomatik rezervasyon onaylamak için bu kutuyu işaretleyin. Ziyaretçi başarılı bir ödeme yaptığında veya rezervasyonu iptal edildiğinde.

en: Check this box to delete all booking data when you uninstal this plugin.
tr_TR: Eğer bu eklentiyi kaldırdığınızda tüm rezervasyon verilerini silmek için bu kutuyu işaretleyin.

en: Check this box to display a legend of dates below the booking calendar.
tr_TR: Rezervasyon takvimin altında tarihlerin bir efsane göstermek için bu kutuyu işaretleyin.

en: Check this box to display the available number of booking resources with a tooltip, when mouse hovers over each day on the calendar(s).
tr_TR: Fare takvimde her gün üzerinde gezdirdiğinizde, bir araç ipucu ile rezervasyon kaynaklarının mevcut numarasını görüntülemek için bu kutuyu işaretleyin.

en: Check this box to display today date number in legend cells.
tr_TR: Efsane hücrelerinde bugünün tarihini göstermek istiyorsanız bu kutuyu işaretleyin.

en: Check this box to dissable reservations, which can be stored in different booking resources.
tr_TR: Farklı kaynaklarda rezervasyonları kapatmak için bu kutuyu işaretleyin

en: Check this box to dissable reservations, which can be stored in different booking resources. When checked, all reserved days must be at same booking resource otherwise error message will show.
tr_TR: Bu kutuyu işaret leyin eğer  farklı rezervasyon kaynaklarında saklanabilen rezervasyonları kapatmak istiyorsanız. İşaretlendiğinde  bütün rezerve edilmiş günler aynı rezerve kaynağında olmalıdır anki takdirde hata mesajı gösterilecektir.

en: Check this box to send copy of this email to Admin
tr_TR: Yönetici için bu e-postanın kopyasını göndermek için bu kutuyu işaretleyin

en: Check this box to show Reference Text Box
tr_TR: Referans Metin kutusu göstermek için bu kutuyu işaretleyin

en: Check this box to show payment description in payment form
tr_TR: ödeme açıklamasını ödeme formunda göstermek istiyorsanız bunu işaretleyin

en: Check this box to show search results on other page
tr_TR: Başka bir sayfadaki arama sonuçlarını göstermek için bu kutuyu işaretleyin

en: Check this box to use Bank Transfer
tr_TR: Banka Havalesi kullanmak için bu kutuyu işaretleyin

en: Check this box to use Pay in Cash
tr_TR: Nakit Öde kullanmak için bu kutuyu işaretleyin

en: Check this box to use PayPal
tr_TR: PayPal kullanmak için bu kutuyu işaretleyin

en: Check this box, if you want to %sre-check if the selected dates available during submitting booking%s.
tr_TR: Bu kutuyu işaretle Eğer istiyorsan %s( tekrar kontrol komutu şeçilen) zamanın müsait olduğunun tekrar kontrol eder %s

en: Check this box, if you want to %sset any days as available%s in calendar. Your visitors will be able to make %sunlimited bookings per same date(s) in calendar and do not see any booked date(s)%s of other visitors.
tr_TR: Bu kutuyu işaretle eğer istiyorsan %s müsait günleri takvimde ayarlamayı %s ve aynı günde  %s  istedikleri kadar aynı tarih için rezervasyon yapabilecekler  %s

en: Check this checkbox to %sactivate%s auto approve of all new pending bookings.
tr_TR: Bu kutuyu işaretle %s aktif %s otomatik olarak bekleyen rezervasyonları onaylamak istiyorsanız

en: Check this option, to use check in/out time during booking process.
tr_TR: Rezervasyon sırasında giriş / çıkış zamanı kontrol kullanmak için bu seçeneği işaretleyin.

en: Check unavailable days in calendars. This option will overwrite all other settings.
tr_TR: Takvimler müsait olmayan günleri kontrol edin. Bu seçenek, tüm diğer ayarların üzerine yazılır.

en: Check-Out time
tr_TR: Ayrılış Zamanı

en: Check-in
tr_TR: Giriş

en: Check-in time
tr_TR: Giriş zamanı

en: Check-out
tr_TR: Çıkış

en: Checkbox(es)
tr_TR: Onay Kutusu

en: Checking to prevent double booking, during submitting booking
tr_TR: Rezervasyon göndererek sırasında, çifte rezervasyon önlemek için denetleme

en: Children
tr_TR: Cocuklar

en: Chose payment mode
tr_TR: Ödeme metodunu seçin

en: City
tr_TR: Şehir

en: City (required)
tr_TR: Şehir ( Gereklidir)

en: Class
tr_TR: Sınıf

en: Clear booking resources selection
tr_TR: Temizle rezervasyon kaynakları Seçimi

en: Click APIs and make sure "Calendar API" is set to ON.
tr_TR: API'leri tıklayın ve emin olun "Takvim API" ON olarak ayarlandığında olun.

en: Click Back to Profile Summary to return to the Profile after activating your listener.
tr_TR: Senin dinleyici etkinleştirdikten sonra Profil dönmek için Özet Profile Geri tıklayın.

en: Click Choose IPN Settings to specify your listeners URL and activate the listener.
tr_TR: Senin dinleyici URL'yi belirtmek için IPN Ayarlar'ı seçin tıklayın ve dinleyici etkinleştirin.

en: Click Instant Payment Notification Preferences in the Selling Preferences column.
tr_TR: Satış Tercihleri sütunundaki Anında Ödeme Bildirimi Tercihleri tıklayın.

en: Click MD5-Hash in the Security Settings section
tr_TR: Güvenlik Ayarları bölümünde MD5-Hash tıklayın

en: Click Profile on the My Account tab.
tr_TR: Hesabım sekmesini Profili tıklayın.

en: Click Receive IPN messages (Enabled) to enable your listener.
tr_TR: Senin dinleyici etkinleştirmek için (Etkin) IPN mesaj alma tıklayın.

en: Click Save.
tr_TR: Kaydet'i tıklatın.

en: Click Settings under Account in the main menu on the left
tr_TR: Soldaki ana menüde Hesabı altında Ayarlar 'ı tıklatın

en: Click Submit
tr_TR: Gönder'i tıklayın

en: Click Website Payment Preferences in the Seller Preferences column.
tr_TR: Satıcı Tercihleri sütunundaki Web Sitesi Ödeme Tercihleri tıklayın.

en: Click the "Share this Calendar" link.
tr_TR: Takvim linkini paylaşın

en: Click the Profile subtab.
tr_TR: Profil alt sekmesini tıklatın.

en: Click the checkbox to make calendar public. Do not check the other option.
tr_TR: Takvim PUBLİC yapmak için onay kutusunu tıklatın. Başka bir seçenek kontrol etmeyin.

en: Click to toggle
tr_TR: Geçiş yapmak için tıklayınız

en: Close
tr_TR: Kapat

en: Code Example
tr_TR: Kod örneği

en: Collapse Advanced Filter
tr_TR: Gelişmiş Filtre kapa

en: Columns
tr_TR: Sütünlar

en: Comma
tr_TR: Virgül

en: Completed
tr_TR: Bitti

en: Conditional Dates Filter
tr_TR: Şartlı Tarih filtresi

en: Conditions
tr_TR: Koşullar

en: Configuration
tr_TR: Yapılandırma

en: Configuration in several languages
tr_TR: Birçok dilde Yapılandırma

en: Configuration of PayPal Pro Hosted Solution payment form
tr_TR: PayPal Pro Barındırma Çözüm ödeme formunun Yapılandırma

en: Configuration of PayPal Standard payment form
tr_TR: PayPal Standart ödeme formunun Yapılandırma

en: Configure
tr_TR: Ayarla

en: Configure Additional cost for the form
tr_TR: Form için ek maliyet Yapılandırma

en: Configure additional cost, which depend from selection of selectbox(es) and checkbox(es).
tr_TR: seçim kutularına bağlı olarak ek maliyeti ayarlayın

en: Configure booking %sSettings%s.
tr_TR: rezervasyon yapılandırma  %s Ayarlar %s.

en: Configure predefined set of your %sForm Fields%s.
tr_TR: Önceden tanımlanmış bir dizi yapılandırın senin %s Form alanı %s.

en: Configure your predefined %sEmail Templates%s.
tr_TR: Önceden tanımlı  %s E-posta şablonlarını %s ayarlayın.

en: Configuring these %sfields is required for the some payment%s systems!
tr_TR: Bunları ayarla %s bu alanlar gereklidir ödeme alma için  %s  sistemde !

en: Connection Error
tr_TR: Bağlantı hatası

en: Contact
tr_TR: İletişim

en: Contact email
tr_TR: İletişim E-posta

en: Content
tr_TR: İçerik

en: Content of booking fields data for email templates (%s-shortcode) and booking listing page
tr_TR: E-posta şablonları için rezervasyon alanların içeriği verileri (% s- kısa kod ) ve rezervasyon listeleme sayfası

en: Copy and paste this shortcode into the form at left side
tr_TR: Sol tarafında ki forma bu Kısa kodu kopyala ve yapıştır.

en: Cost
tr_TR: Maliyet

en: Cost Correction Field
tr_TR: Maliyet Düzeltme Alanı

en: Cost Fields
tr_TR: maliyet Alanları

en: Cost Hints
tr_TR: maliyet İpuçları

en: Cost Settings
tr_TR: Maliyet Ayarları

en: Cost Title
tr_TR: Maliyet Başlığı

en: Cost is not correct. It must be greater than 0
tr_TR: Maliyet doğru değil. O 0'dan büyük olmalıdır

en: Cost of the booking for the selected dates only.
tr_TR: Sadece seçilmiş günler için rezervasyon maliyeti.

en: Cost saved successfully
tr_TR: Maliyet başarıyla kaydedildi

en: Cost setings at %stop have higher priority%s than other costs of same type at the %sbottom%s of the list.
tr_TR: Maliyet ayarları %s durmak daha çok önceliği var %s  den aynı türün maliyetinden %s alt %s listenin altı.

en: Cost:
tr_TR: Maliyet:

en: Costs
tr_TR: Maliyetler

en: Costs and Rates
tr_TR: Maliyetler ve Fiyatlar

en: Costs and Rates Settings
tr_TR: Maliyetler ve Fiyatlar Ayarları

en: Country
tr_TR: Ülke

en: Country (required)
tr_TR: Şehir ( Gereklidir)

en: Country List
tr_TR: Ülke listesi

en: Coupon
tr_TR: Kupon

en: Coupon Code
tr_TR: Kupon Kode

en: Coupon Deleted
tr_TR: Kupon Silindi

en: Coupon created
tr_TR: Kupon Oluşturuldu

en: Coupon does not exist
tr_TR: Kupon yok

en: Coupons
tr_TR: Kuponlar

en: Coupons Settings
tr_TR: Kupon Ayarları

en: Create
tr_TR: Oluştur

en: Create New Season Filter
tr_TR: Yeni mevsimsel filtre oluştur

en: Create conditional days filter
tr_TR: Koşullu günler filtresi oluştur

en: Create dates filter
tr_TR: Tarih filtresi oluştur

en: Create new form
tr_TR: Yeni form oluştur

en: Create new season filter
tr_TR: Mevsimsel filtre oluştur

en: Create several booking resources for one time
tr_TR: Birçok rezervasyon kaynağını ilk kez oluşturun

en: Created
tr_TR: Oluşturuldu

en: Creation
tr_TR: Oluştur

en: Currency format
tr_TR: Döviz biçimi

en: Currency symbol
tr_TR: Para birimi simgesi

en: Current dates
tr_TR: Güncel tarih

en: Current day
tr_TR: şimdiki gün

en: Current month
tr_TR: şuanki ay

en: Current version
tr_TR: Güncel sürüm

en: Current week
tr_TR: Şuan ki hafta

en: Custom
tr_TR: Özel

en: Custom Form
tr_TR: Özel Form

en: Custom button title
tr_TR: Özel düğme başlığı

en: Customer Email
tr_TR: Müşteri E-posta

en: Customization of additional cost, which depend from form fields
tr_TR: Alanlara bağımlı olan ek masrafları düzenleyin

en: Customization of availability settings
tr_TR: Müsait Özelleştirme ayarları

en: Customization of billing fields, which automatically assign from booking form to billing form
tr_TR: fatura alanlarını özelleitirin

en: Customization of email template, which is sending after modification of booking
tr_TR: Rezervasyon değiştirildikten sonra  gönderilen e-posta şablonu özelleştirme

en: Customization of email template, which is sending to Admin after new booking
tr_TR: Ödeme istekten sonra Yöneticiye gönderilen e-posta şablonu özelleştirme

en: Customization of email template, which is sending to Visitor after Cancellation of booking
tr_TR: Rezervasyon iptal edildikten sonra Ziyaretçi gönderilen e-posta şablonu özelleştirme

en: Customization of email template, which is sending to Visitor after approval of booking
tr_TR: Rezervasyon kabul edildikten sonra Ziyaretçi gönderilen e-posta şablonu özelleştirme

en: Customization of email template, which is sending to Visitor after new booking
tr_TR: Yeni bir rezervasyondan sonra Ziyaretçi gönderilen e-posta şablonu özelleştirme

en: Customization of email template, which is sending to Visitor after payment request
tr_TR: Ödeme istekten sonra Ziyaretçi gönderilen e-posta şablonu özelleştirme

en: Customization of rates, valuation days cost and deposit amount
tr_TR: Oranlarının , günlerin maliyet değerleri ve depozito tutarlarının Özelleştirilmesi

en: Customization of season filters settings
tr_TR: sezon Filtreleri özelleştirme ayarları

en: Customization of synchronization with Google Calendar
tr_TR: Google Takvim ile Senkronizasyon Özelleştirme

en: Czech Koruna
tr_TR: Çek korunası

en: DEFERRED
tr_TR: ERTELENEN

en: Danish Krone
tr_TR: Danimarka Kronu

en: Data
tr_TR: Veri

en: Data Parsing
tr_TR: Veri Ayrıştırma

en: Date Format
tr_TR: Tarih formatı

en: Dates
tr_TR: Tarihler

en: Dates and Times Hints
tr_TR: Tarihler ve Zaman İpuçları

en: Dates view
tr_TR: Tarihler görüntülemek

en: Dates:
tr_TR: Tarihler:

en: Day
tr_TR: Gün

en: Day Number(s)
tr_TR: Gün Numaraları

en: Days of month
tr_TR: Ayın Günleri

en: Days of week
tr_TR: Haftanın günleri

en: Days selection number
tr_TR: Gün seçimi numarası

en: Deactivate
tr_TR: Devre dışı

en: Dear %sMake your payment %s directly into our bank account. %sPlease use your Booking ID %s as the payment reference! %s %s: %s %s: %s %s: %s %s: %s
tr_TR: Sayın  %s Ödemenizi yapın   %s bizim banka hesabımıza. %s Lütfen rezervasyon ID nizi kullanın %s ödeme referansı olarak !  %s %s: %s %s: %s %s: %s %s: %s

en: Dear %sPay in cash %s for your booking %s on check in %sFor reference your booking ID: %s
tr_TR: Sayın %s Nakit Öde %s rezervasyonunuz için  %s Giriş  %s referanslı rezervasyon id:    %s

en: Dec
tr_TR: Aralık

en: December
tr_TR: Aralık

en: Declined
tr_TR: reddedildi

en: Default
tr_TR: Standart

en: Default Form
tr_TR: Varsayılan form

en: Default Form Templates
tr_TR:  Standart Form Şablonları

en: Default Locale
tr_TR: Vasrsayılan Yerel

en: Default booking admin page
tr_TR: Standart rezervasyon yönetici sayfası

en: Default booking resource
tr_TR: Standart rezervasyon kaynağı

en: Default calendar view mode
tr_TR: Varsayılan takvim görünümü modu

en: Default form
tr_TR: Varsayılan form

en: Default settings for retrieving events
tr_TR: Olayları almak için varsayılan ayarlar

en: Default title of bookings
tr_TR: Rezervasyonları Standart başlık

en: Default toolbar tab
tr_TR: Standart araç çubuğu sekmesi

en: Default value
tr_TR: Varsayılan değer

en: Define preselected resource.
tr_TR: Önceden seçilmiş kaynak tanımlayın.

en: Delete
tr_TR: Sil

en: Delete booking data, when plugin deactivated
tr_TR: Rezervasyon verilerini siliniz, ne zaman  eklentisi devre dışı kalırsa

en: Delete data
tr_TR: Verileri Sil

en: Delete form
tr_TR: Formu sil

en: Delete selected booking form
tr_TR: Seçilen rezervasyon formunu  sil

en: Delete selected booking(s)
tr_TR: Seçilen rezervasyonu sil

en: Delete selected bookings
tr_TR: Seçilen rezervasyonlar sil

en: Delete settings
tr_TR: Ayarları Sil

en: Delete template
tr_TR: Şablonu sil

en: Delete your previously saved default filer template!
tr_TR: Daha önce kaydettiğiniz varsayılan dosya şablonunu silin!

en: Deleted
tr_TR: Silindi

en: Denied
tr_TR: Reddedildi

en: Deposit
tr_TR: Yatırılan Para

en: Deposit amount
tr_TR: Yatırılan Para miktarı

en: Deposit payment
tr_TR: Depozito ödemesi

en: Deposit payment is not active for booking resource
tr_TR: Depozito ödemesi aktif değil rezervasyon kaynağı için

en: Deposit payment total
tr_TR: Toplam Depozito ödemesi

en: Description
tr_TR: Açıklama

en: Details
tr_TR: Detaylar

en: Developer Test
tr_TR: Geliştirici Test

en: Different form fields, for the different week days
tr_TR: Farklı hafta içi her gün için farklı form alanları,

en: Different time slots, for the different week days
tr_TR: Farklı hafta günleri için Farklı zaman aralıkları

en: Disable Bootstrap loading on Back-End
tr_TR: Back-End Bootstrap yüklenmesini devre dışı

en: Disable Bootstrap loading on Front-End
tr_TR: Front-End Bootstrap yüklenmesini devre dışı

en: Disable bookings in different booking resources
tr_TR: Farklı rezervasyon kaynaklarındaki rezervasyonları kapatın

en: Discount Coupon field
tr_TR: İndirim Kuponu alanı

en: Dismiss
tr_TR: Azletme

en: Display tooltip on calendar(s) to show availability based on total (fixed) number of visitors for the resource, which can be at free booking resource items.
tr_TR: Toplam ziyaretçi sayısına bağlı olarak Musaitlik durumunu gösteren ipucu gösterin takvim üzerinde.

en: Display tooltip on calendar(s) to show availability based on total (fixed) number of visitors for the resource, which can be at free booking resource items. %sBe sure to match the maximum number of visitors for %sall booking resources%s with the number of visitors specified on the booking form.
tr_TR: Bir kaynak için ve kaynağın müsait lik durumuna göre ipucu göster takvimde. %s en çok kişi seçtiğin den emin ol    %s  bütün rezervasyon kaynakları     %s  rezervasyon formunda seçilen ziyaretçiler ile birlikte

en: Do you really want
tr_TR: Gerçekten istiyormusun

en: Do you really want to delete selected booking form ?
tr_TR: Gerçekten Seçilen rezervasyon formunu  silmek istiyor musunuz?

en: Do you really want to delete selected booking(s) ?
tr_TR: Gerçekten seçilen rezervasyon silmek istiyor musunuz?

en: Do you really want to delete this booking ?
tr_TR: Gerçekten bu rezervasyonu silmek istiyor musunuz?

en: Do you really want to delete this item?
tr_TR: Gerçekten bu formu silmek istiyor musunuz?

en: Do you really want to delete?
tr_TR: Gerçekten Silmek istiyor musunuz?

en: Do you really want to set booking as pending ?
tr_TR: Gerçekten Seçilen rezervasyonları  beklemede olarak ayarlamak ister misiniz?

en: Done
tr_TR: Bitti

en: Dot
tr_TR: Nokta

en: Download
tr_TR: indir

en: Download the CSV file of exported booking data
tr_TR: dışarı aktarılan rezervasyon verilerin CSV dosyası olarak indirin

en: Drop Down
tr_TR: Aşağı ya doğru aç

en: Duplicate Booking
tr_TR: Rezervasyonu Kopyala

en: Duration Time
tr_TR: Devam ediş Zamanı

en: Duration Time - Drop Down list
tr_TR: Devam eden zaman- Aşağı doğru açılan liste

en: Each day
tr_TR: Her gün

en: Edit
tr_TR: Ayarla

en: Edit Booking
tr_TR: Rezervasyonu Ayarla

en: Edit Note
tr_TR: Notu ayarla

en: Edit season filter
tr_TR: Düzenleme oturumu filtresi

en: Editing of booking
tr_TR: Rezervasyon Düzenleme

en: Email
tr_TR: E-posta

en: Email (required)
tr_TR: E-postanız ( Gereklidir)

en: Email Field
tr_TR: E-posta Alan

en: Email Label
tr_TR: E-posta Etiketi

en: Email for getting report for %sinvalid%s transactions.
tr_TR: %s Geçerli olmayan işlemler %s için e-posta raporu alma

en: Email for getting report for %ssome errors in  verification process%s.
tr_TR: Doğrulama işlemi  için bazı %s  hatalar raporu almak  %s için e-posta.

en: Email for getting report for %sverified%s transactions.
tr_TR: %s Geçerli olman %s için e-posta raporu alma

en: Email templates, which use shortcodes: %s, will be linked to this page
tr_TR: Kısa kodları kullanan e-posta şablonları , kısa kodlar: : %s bu sayfaya bağlanacaktır

en: Email to "Admin" after a new booking
tr_TR: Rezervasyondan sonra "Yöneticiye" e-posta gönderin

en: Email to "Person" after booking is approved
tr_TR: Şu adrese e-posta "Kişi" rezervasyondan sonra kabul edildi.

en: Email to "Person" after booking is modified
tr_TR: E-posta "Kişi" rezervasyondan sonra değiştirildi

en: Email to "Person" after their booking has been denied
tr_TR: E-posta " Kişi" rezervasyondan sonra onaylanmadı

en: Email to "Person" after they make a new reservation
tr_TR: Rezervasyondan sonra yeni " Kişiye " e-posta gönderin

en: Email to "Person" with payment request
tr_TR: Ödeme isteği ile "Kişiye" e-posta

en: Emails
tr_TR: E-postalar

en: Emails Settings
tr_TR: E-posta Ayarları

en: Emails sending
tr_TR: E-postalar gönderiliyor

en: End Time
tr_TR: Bitiş zamanı

en: End Time - Drop Down list
tr_TR: Bitiş Zamanı - Aşağı doğru açılan liste

en: End Time - Text field
tr_TR: Bitiş Zamanı - yazı alanı

en: End Time is invalid. The date or time may be booked, or already in the past. The End Time may also be earlier that the start time, if only 1 day was selected! Please choose another date or time.
tr_TR: Bitiş Zamanı geçersiz. Tarih veya saat geçmişte zaten rezervasyonu veya olabilir.

en: End of current month
tr_TR: Cari ayın sonu

en: English and French translation
tr_TR: İngilizce ve Fransızca çeviri

en: Enter %s in text field.
tr_TR: Girin   %s  yazı alanına

en: Enter Keyword here
tr_TR: Burada anahtar sözcükleri girin.

en: Enter a return relative Failed URL. %s will redirect visitors to this page after Failed Payment
tr_TR:  Başarısız URL'yi girin. %s ödeme geçersiz sayıldığında yönlen dirilicek olan bir sayfa girin

en: Enter a return relative Successful URL. %s will redirect visitors to this page after Successful Payment
tr_TR: Başarı bir Url %s  başarılı bir ödeme yapıldığında yönlendirilecek olan sayfa

en: Enter a title for the Reference text box (i.e. Your email address). Visitors will see this text.
tr_TR: Referans metin kutusuna (yani E-posta adresiniz) için bir başlık girin. Ziyaretçiler bu metni görürsünüz.

en: Enter additional cost in formats:
tr_TR: Biçimlerde ek maliyet girin:

en: Enter coupon code.
tr_TR: Kupon Kodu gir

en: Enter date / time
tr_TR: Tarih / saati girin

en: Enter dropdown options. One option per line.
tr_TR: Seçenekleri girin .  her Satır başına bir seçenek.

en: Enter fixed amount for each selected day
tr_TR: Seçilen her gün için sabit tutarı girin

en: Enter fixed cost
tr_TR: Sabit maliyet gir

en: Enter maximum number of times, when coupon is applicable.
tr_TR: En çok kupon kullanım sayısını girin kupon müsait olduğunda.

en: Enter minimum booking cost, when coupon is applicable.
tr_TR: Kupon kullanıma hazır olduğu zaman ki en az rezervasyon maliyetini girin

en: Enter name of booking resource
tr_TR: Rezervasyon kaynağın adını girin

en: Enter number of fixed or percentage savings.
tr_TR: Sabit veya yüzde tasarrufu numarasını girin.

en: Enter percentage as additional sum, which is based only on original cost and not full sum
tr_TR: Yüzdeyi Ek toplam olarak girin

en: Enter percentage of the entire booking
tr_TR: Tüm rezervasyon yüzdesini girin

en: Enter relative URLs of pages, where you have Booking Calendar elements (booking forms or availability calendars). Please enter one URL per line. Example: %s
tr_TR: Booking calender elementlerinin olduğu sayfa urlesini girin. Lütfern satır başına bir url girin. Örnek: %s

en: Enter seasonal rate(s) (cost diference in %s from standard cost %s or a fixed cost) of the booking resource (%s) or %sAdd a new seasonal filter%s
tr_TR: Sezonsal fiyatlar girin  (masraf farkı içerisinde  %s standart masrafta %s veya sabit masraf)  rezervasyon kaynağı  (%s)  veya %s yeni sezonsal filtre %s

en: Enter the %sTime%s using the text field.
tr_TR: yazı alanını kullanarak  %s Zaman %s gir

en: Enter the service name or the reason for the payment here.
tr_TR: Hizmet adı veya buraya ödeme nedenini girin.

en: Enter the title of the payment button
tr_TR: Ödeme düğmesinin başlığını girin

en: Enter this value
tr_TR: Bu değer girin

en: Enter title here
tr_TR: Buraya başlık girin

en: Enter your iPay88 Merchant Code.
tr_TR: iPay88 Tüccar  Kodunu giriniz.

en: Enter your iPay88 Merchant Key.
tr_TR: iPay88 Tüccar Anahtarını girin.

en: Enter your phone number
tr_TR: Telefon numaranızı giriniz

en: Error
tr_TR: HATA

en: Error IPN
tr_TR: Hata IPN

en: Error!
tr_TR: Hata!

en: Euros
tr_TR: Euro

en: Even if visitor selects the booked timeslot, system will not allow them to make the booking.
tr_TR: Muşterileriniz rezervasyon zaman aralığını seçse bile, sistem onların rezervasyon yapmasına izin vermez.

en: Event Description (optional field)
tr_TR: Olay Açıklama (isteğe bağlı alan)

en: Event Title
tr_TR: Olay Başlığı

en: Events Import
tr_TR: Olayları Dışarıdan içe aktarın

en: Every
tr_TR: Her

en: Example
tr_TR: Örnek

en: Example #1: %s - start French translation section
tr_TR: Örnek #1: %s - Fransızca çeviri bölümü başlatın

en: Example #2: "%s" - English and French translation of some message
tr_TR: Örnek #2: "%s" - Bazı mesajın İngilizce ve Fransızca çevirisi

en: Example:
tr_TR: Örnek:

en: Example: %s
tr_TR: Örnek:  %s

en: Example: %s
tr_TR: Örnek: %s

en: Example: %s - %s"United States"%s is selected by default.
tr_TR: Örnek:%s - %s"United States"%s  varsayılan olarak seçişmiştir.

en: Example: %s - custom number of visitor selections"
tr_TR: Örnek:  %s - ziyaretçi bölümlerinin özel sayısı"

en: Example: %s.
tr_TR: Örnek: %s.

en: Example: %sMake booking here%s
tr_TR: Örnek: %s Yeni Rezervasyon yap burda    %s

en: Example: %sThe additional cost for payment: %s
tr_TR: Örnek: %s Ödemeler için ek masraf: %s

en: Example: %sThe full cost of payment: %s
tr_TR: Örnek: %s Toplam ödeme maliyeti: %s

en: Example: %sThe original cost for payment: %s
tr_TR: Örnek: %s Orijinal ödeme maliyeti: %s

en: Examples
tr_TR: Örnekler

en: Expand Advanced Filter
tr_TR: Gelişmiş Filtre aç

en: Expiration Date
tr_TR: Son kullanma tarihi

en: Expired
tr_TR: Sona Erdi

en: Explore Premium Features
tr_TR: Premium özellikleri keşfedin

en: Export
tr_TR: Dışarı çıkart

en: Export All
tr_TR: Hepsini Dışarı Aktar

en: Export All bookings to CSV format
tr_TR: CSV formatında tüm rezervasyonlar İhrac et

en: Export bookings
tr_TR: Rezervasyonları Dışa aktarma

en: Export only current page of bookings to CSV format
tr_TR:  İhrac et sadece geçerli sayfa CSV formatında rezervasyonlar

en: Exporting booking data
tr_TR: Rezervasyon verileri Dışa aktarılıyor

en: Failed
tr_TR: Başarısız

en: Features
tr_TR: Özellikler

en: Feb
tr_TR: Şubat

en: February
tr_TR: Şubat

en: Field Label
tr_TR: Saha Etiketi

en: Fields
tr_TR: Saha

en: Fields %s(selectbox(es) and checkbox(es))%s are shown here automatically if they exist in the %sbooking form%s.
tr_TR: Alanı %s(selectbox(es) and checkbox(es))%s rezervasyon formunun içerisinde var ise otomatik olarak gösterilir  %s rezervasyon formu %s.

en: Fields Settings
tr_TR: Saha Ayarları

en: Filter
tr_TR: filtre

en: Filter Name
tr_TR: filtre Adı

en: Filter deleted successfully
tr_TR: Filtre başarıyla silindi

en: Filter saved
tr_TR: filtre kaydedildi

en: Filter tab
tr_TR: filtre sekmesi

en: Filters
tr_TR: Filtreler

en: Final cost
tr_TR: Nihai maliyet

en: Find Your Calendar ID
tr_TR: Takvim ID NİZİ BULUN

en: First Name
tr_TR: İsim

en: First Name (required)
tr_TR: İsminiz ( Gereklidir)

en: First Name(s)
tr_TR: İsim

en: First option in dropdown list.
tr_TR: Açılan listedeki ilk seçenek.

en: First option title
tr_TR: İlk seçenek başlığı

en: Fixed Amount
tr_TR: Sabit Miktar

en: Follow these steps to configure it:
tr_TR: Yapılandırmak için şu adımları izleyin:

en: Footer
tr_TR: Altbilgi

en: For
tr_TR: İçin

en: For example, a URL to your site that displays a %s"Thank you for the payment"%s.
tr_TR: Örnek,  web sitenizdeki ödemeniz için teşekkür ederiz  %s Teşekkür ederiz %s

en: For example, if the original cost of the booking is %s, then after applying additional costs the total cost will be folowing
tr_TR: Örnek,  Eğer rezervasyonun orijinal masrafı %s,  ise  ek masraflar eklendik den sonra toplam masraf bu olacaktır

en: For example, the URL to your website that displays a %s"Payment Canceled"%s page.
tr_TR: Örnek,  web sitendeki  ödeme iptal edildiğinde gidilecek sayfa %s Ödeme iptali %s

en: For example: "The reservation %s on these date(s): %s has been modified. %s  You can edit this booking on this page: %s . Thank you, Reservation service."
tr_TR: Örnek :   " Rezervasyon  %s  bu tarihler arası: %s değiştirildi %s   Bu sayfada rezervasyonu değiştirebilirsiniz : %s  Teşekkür ederiz, Rezervasyon servisi."

en: For example: "You have a new reservation %s on the following date(s): %s Contact information: %s You can approve or cancel this booking at: %s Thank you, Reservation service."
tr_TR: Örnek : " Senin bir yeni  rezervasyonun var  %s bu tarihler arasında: %s İletişim bilgileri : %s Bunu kabul edebilir veya iptal edebilirsiniz: %s  Teşekkür ederiz "

en: For example: "You have a new reservation %s on the following date(s): %s Contact information: %s You can approve or edit this booking at: %s Thank you, Reservation service."
tr_TR: Örnek: " Yeni bir  Rezervasyonunuz var %s bu tarihlerde: %s İletişim bilgisi: %s   Onaylıya bilir veya düzeltebilirsiniz  %s Teşekkür ederiz. Rezervasyon servisi "

en: For example: "Your reservation %s on these date(s): %s has been approved.%s  You can edit this booking on this page: %s . Thank you, Reservation service."
tr_TR: Örnek: "  rezervasyonun %s bu günlerde %s kabul edildi %s şu sayfada rezervasyonu değiştirebilirsiniz %s Teşekkür ederiz, Rezervasyon servisi"

en: For example: "Your reservation %s on these date(s): %s has been approved.%s Thank you, Reservation service."
tr_TR: Örnek : " Senin rezervasyonun  %s bu tarihler arasında %s kabul edilmiştir  %s Teşekkür ederiz "

en: For example: "Your reservation %s on these date(s): %s has been canceled. Please contact us for more information. %s Thank you, Reservation service."
tr_TR: Örnek: " Rezervasyonun %s bu tarihlerde: %s iptal edildi . Lütfen bizim ile bağlantıya geçin %s Teşekkür ederiz. Rezervasyon servisi "

en: For example: "Your reservation %s on these date(s): %s is processing now! We will send confirmation by email. %s  You can edit the booking at this page: %s Thank you, Reservation service."
tr_TR: Örnek: " Rezervasyonun %s bu tarihlerde: %s şuan işleniyor!.  Onay e-postası göndereceğiz %s  Bu sayfadan rezervasyonunuzu  düzeltebilirsiniz  %s Teşekkür ederiz. Rezervasyon servisi "

en: For example: "Your reservation %s on these date(s): %s is processing now! We will send confirmation by email. %s Thank you, Reservation service."
tr_TR: Örnek : " Senin rezervasyonun  %s bu tarihler arasında %s işleniyor şuanda. Biz sana onay e-postası göndereceğiz  %s Teşekkür ederiz "

en: For more information about configuring Relay Response in the Merchant Interface, please see the %sMerchant Integration Guide%s
tr_TR: Tüccar Arabirimi Röle Tepki yapılandırma hakkında daha fazla bilgi için , lütfen okuyun  %s  Tüccar entegre klavuzu %s

en: For the Return URL, enter the Return URL from PayPal on your site for successfull payment.
tr_TR: İade URL için, başarılı ödeme için sitenizde PayPal Dönüş URL'sini girin.

en: Form / Calendar
tr_TR: Formu / Takvim

en: Form fields
tr_TR: Form alanları

en: Form fields labels
tr_TR: Forum Saha Etiketi

en: Format: Up to 255 characters (no symbols). Also, in order to be displayed, the View attribute must be configured for this field in the Merchant Interface payment form settings.
tr_TR: Biçim: 255 karakter (sembol kullanımı yok ) kadar. Sipariş görüntülenecek de, Görünüm nitelik Tüccar Arayüz ödeme formu ayarlarında bu alan için yapılandırılmalıdır.

en: Found: %s booking forms inside of posts or pages
tr_TR: Bulundu: %s   post veya sayfalar içerisindeki rezervasyon form

en: Fr
tr_TR: Cu

en: Fraud
tr_TR: Dolandırıcı

en: Fri
tr_TR: Cu

en: Friday
tr_TR: Cuma

en: From
tr_TR: DAN

en: Full cost of the booking
tr_TR: Tam Rezervasyon maliyeti

en: Full cost of the booking.
tr_TR: Toplam rezervasyon maliyeti.

en: General
tr_TR: Genel

en: General Information
tr_TR: Genel Bilgiler

en: General Settings
tr_TR: Genel Ayarlar

en: Generate Tag
tr_TR: Etiket Oluştur

en: Generating columns
tr_TR: Sütünlar Oluşturuluyor

en: Generating content of file
tr_TR: Dosyanın içeriğini oluşturma

en: Get Started
tr_TR: Başlayın

en: Getting Started
tr_TR: Başlamak

en: Give your project a name and click "Create".
tr_TR: Projenizin bir ad verin ve "Create" butonuna tıklayınız.

en: Go
tr_TR: Git

en: Go to Google Developer Console: %s.
tr_TR: Google Geliştirici Konsolu'na gidin: %s.

en: Google API Key
tr_TR: Google API anahtarı

en: Google Calendar
tr_TR: Google Takvim

en: Google Calendar - General Settings
tr_TR: Google Takvim - Genel Ayarlar

en: Google Calendar - Help Info
tr_TR: Google takvim- Yardım bilgisi

en: Google Calendar ID
tr_TR: Google Takvim Kimliği

en: Guests
tr_TR: Konuklar

en: HTML tags is accepted.
tr_TR: HTML etiketi kabul ediliyor

en: Have a questions?
tr_TR: Bir sorularınız mı var?

en: Help
tr_TR: Yardım

en: Help Info
tr_TR: Yardım Bilgisi

en: Help and info notices
tr_TR: Yardım ve bilgi bildirimler

en: Hide
tr_TR: Sakla

en: Hide advanced settings
tr_TR: Gelişmiş ayarları gizle

en: Hide advanced settings of JavaScript loading
tr_TR: JavaScript yükleme gelişmiş ayarları gizle

en: Hide settings of powered by notice
tr_TR: Uyarı gösterim ayarlarını sakla

en: High season
tr_TR: Yüksek sezon

en: Hints Form Template
tr_TR: Form şablonu İpuçları

en: Hints for your form
tr_TR: Formunuz için İpuçları

en: Hong Kong Dollar
tr_TR: Hong Kong Doları

en: Horizontal Search Form Template
tr_TR: Yatay form arama şablonu

en: Hungarian Forint
tr_TR: Macar Forinti

en: I Accept term and conditions
tr_TR: Koşul ve şartları kabulediyorum

en: IBAN
tr_TR: İBAN

en: ID
tr_TR: İD

en: If you accept %scash payment%s, you can write details about it here
tr_TR: Eğer %s nakit ödeme %s kabul ederseniz, burada bununla ilgili bilgileri yazabilirsiniz

en: If you add costs here, %srates%s for this booking resource will not take effect !!!
tr_TR: Eğer buraya maliyet eklerseniz , %s oran %s Bunun bir etkisi olmayacaktır !!!

en: If you check this option, all booking data will be deleted when you uninstall this plugin. Do you really want to do this?
tr_TR: Bu seçeneği işaretlerseniz Bu eklentiyi kaldırdığınızda , tüm rezervasyon veriler silinir.  bunu  gerçekten yapmak istiyor musunuz?

en: If you do not see search results at front-end side of your website, please check troubleshooting instruction %shere%s
tr_TR: Eğer web sitenizde arama sonuçlarını göremiyorsanız, lütfen kullanma kılavuzunu kontrol edin  %s buradan %s

en: If you have no account on this system, please sign up for a %sdeveloper test account%s to obtain an API Login ID and Transaction Key. These keys will authenticate requests to the payment gateway.
tr_TR: Bu sistemde hiçbir hesabınız yoksa, lütfen üye olun bir API Giriş ID ve İşlem Anahtarı almak için %s geliştirici test hesabı %s için oturum açın.  Bu tuşlar ödeme ağ geçidi istekleri kimlik doğrulaması olacaktır.

en: If you have no account on this system, please visit %s to create one.
tr_TR: Bu sistemde hiçbir hesabınız yoksa , bir tane oluşturmak için  %s  bizi ziyaret edin.

en: If you have no account on this system, please visit %s to create one. Simulator account emulates the Sermepa Pay account as well as a Test and Live account.
tr_TR: Sistemde de bir hesabınız yoksa. Lütfen ziyaret edin %s yeni bir tane yapmak için.  Simülatör hesabı Sermepa Pay hesabı yanı sıra Testi ve Live hesabı benzetilmiştir.

en: If you use this shortcode, %syou can not use any other time shortcodes%s in the form.
tr_TR: Bu kısa kodu kullanırsanız %s  başka bir kısa kod kullanamazsınız %s formda

en: If you want to save your booking data, please uncheck the %s"Delete booking data"%s at the
tr_TR: Eğer rezervasyon verilerinizin kayıt edilmesini istiyorsanız, lütfen işaretlemeyin %s Sil rezervasyon veri %s e de bulunan

en: If you will get any difficulties or have a questions, please contact by email %s
tr_TR: Eğer herhangi bir sorunla almak veya sorularınız olacaksa, e-posta yoluyla irtibata geçiniz  %s

en: Import
tr_TR: Dışardan aktar

en: Import Google Calendar Events
tr_TR:  Google Calendar Events Dışardan aktar

en: Import events every
tr_TR:  Dışarıdan aktarım olayları her

en: Important!
tr_TR: Önemli

en: Imported 0 events.
tr_TR: Dışarıdan aktarılan 0 olay.

en: Importing Feed
tr_TR: Dışarıdan içe aktarılıyor

en: In the sidebar click on "APIs & auth".
tr_TR: Kenar çubuğunda "API'ler ve auth" üzerine tıklayın.

en: In-Progress
tr_TR: Yapılıyor

en: Inactive User
tr_TR: Etkin Olmayan Kullanıcı

en: Incorrect date format
tr_TR: Yanlış tarih biçimi

en: Incorrect email field
tr_TR: E-posta doğru değil

en: Indicate to the payment gateway that you would like to receive the transaction response to your site.
tr_TR: Ödeme kapısı temsil eder

en: Info
tr_TR: Bilgi

en: Information
tr_TR: Bilgi

en: Inlinee Search Form Template
tr_TR: iç form arama şablonu

en: Insert %s shortcode to prevent SPAM bookings.
tr_TR: Ekleyin  %s  spam rezervasyonlarını engellemek için bu kısa kodu kullanın

en: Insert booking calendar
tr_TR: rezervasyon takvimi ekle

en: Insert booking form %sshortcode%s into your %sPost%s or %sPage%s
tr_TR: Rezervasyon formu ekleme  %s Kısakod %s bunun içine   %sPost%s or %s Sayfa %s

en: Insert these shortcodes into form to %sshow info in real time %s(after selection of the dates in calendar or options in checkboxes or selectboxes)%s.
tr_TR: Form a yeni kısa kodlar ekleyin  %s gerçek zamanda bilgi göster %s   takvimden tarihi seçtik den sonra %s

en: Insertion of booking form or availability calendar shortcodes
tr_TR: Kullanılabilirlik takvim kısa kod için rezervasyon formu yerleştirilmesi

en: Insertion search form shortcode
tr_TR: Yerleştirme Arama formu shortcode

en: Insertion selection of booking form for specific booking resource
tr_TR: Rezervasyon kaynağı için  rezervasyon form seçim kodları ekleyin

en: Insertion system shortcode for booking editing
tr_TR: Rezervasyon düzenleme için kısa kodları ekleyin

en: Instant Payment Notification (IPN) is a message service that notifies you of events related to PayPal transactions
tr_TR: Anında Ödeme Bildirimi (IPN) PayPal işlemlere ilişkin olayları size bildirir bir mesaj hizmeti

en: Integration of Bank Transfer payment system
tr_TR: Banka Havalesi ödeme sisteminin entegrasyonu

en: Integration of Pay in Cash payment system
tr_TR: Nakit ödeme sisteminde Öde Entegrasyonu

en: Integration of Paypal payment system
tr_TR: Paypal ödeme sistemi entegrasyonu

en: Integration of Sage payment system
tr_TR: Sage ödeme sistemi entegrasyonu

en: Integration of Sermepa payment system
tr_TR: Sermepa ödeme sistemi entegrasyonu

en: Integration of authorizenet payment system
tr_TR: AuthorizeNet ödeme sisteminin entegrasyonu

en: Integration of iPay88 payment system
tr_TR: IPay88 ödeme sistemi entegrasyonu

en: Invalid
tr_TR: Geçerli DEĞİL

en: Invalid IPN
tr_TR: Geçersiz IPN

en: Israeli New Shekel
tr_TR: İsrail Yeni Şekeli

en: Israeli Shekel
tr_TR: İsrail Şekeli

en: It works only in %ssingle day selection%s mode.
tr_TR: Bu sadece şunun içinde çalışır  %s  bir gün seçildiği  %s  modeda

en: Jan
tr_TR: Ocak

en: January
tr_TR: Ocak

en: Japanese Yen
tr_TR: Japon Yeni

en: Jul
tr_TR: Temmuz

en: July
tr_TR: Temmuz

en: Jun
tr_TR: Haziran

en: June
tr_TR: Haziran

en: Keyword
tr_TR: Kelime

en: LIVE
tr_TR: CANLI

en: Label
tr_TR: Etiket

en: Labels
tr_TR: Etiket

en: Language Sections
tr_TR: Dil Bölümleri

en: Last Name
tr_TR: Soyadı

en: Last Name (required)
tr_TR: Soyadınız (Gereklidir)

en: Last name
tr_TR: Soyadı

en: Limit available days from today
tr_TR: Bugünden itibaren müsait günleri sınırla

en: Listing of bookings
tr_TR: Rezervasyon İlanı

en: Listing of season filters
tr_TR: Sezon filtrelerinin İlanı

en: Live
tr_TR: Canlı

en: Live Demos
tr_TR: Canlı demolar

en: Live Test
tr_TR: Canlı Test

en: Load
tr_TR: Yükle

en: Load JS and CSS files only on specific pages
tr_TR: Sadece belirli sayfalarda JS ve CSS dosyaları yüklenecek

en: Load selected booking form
tr_TR: Seçilen rezervasyon formunu yükle

en: Location
tr_TR: Konum

en: Location:
tr_TR: Konum:

en: Log in to your PayPal account.
tr_TR: PayPal hesabınıza giriş yapın.

en: Log on to the Merchant Interface
tr_TR: Tüccar Arabirimi oturum açın

en: MD5 Hash value
tr_TR: MD5 Hash değeri

en: Make it %sexclusive%s
tr_TR: %s özel %s yap

en: Make payments with payPal - its fast, free and secure!
tr_TR: Bu hızlı, ücretsiz ve güvenli - PayPal ile ödeme yapabilirsiniz!

en: Malaysian Ringgit
tr_TR: Malezya Ringiti

en: Malaysian Ringgits (only for Malaysian users)
tr_TR: Malezya Ringgits (sadece Malezya kullanıcılar)

en: Malformed
tr_TR: Bozuk biçimli

en: Management of
tr_TR: Yönetimi

en: Mar
tr_TR: Mart

en: March
tr_TR: Mart

en: Mark
tr_TR: İşaretle

en: Mark as Unread selected bookings
tr_TR: Seçilmiş rezervasyonlar  Okunmamış olarak işaretle

en: Mark as read all bookings
tr_TR: Rezervasyonlar okundu olarak tümünü işaretle

en: Mark as read selected bookings
tr_TR: Seçilen rezervasyonlar okundu olarak  işaretle

en: Max
tr_TR: En Çok

en: Max visitors
tr_TR: En çok Ziyaretçiler

en: Max. cost
tr_TR: En çok Maliyet

en: Max. persons
tr_TR: En çok kişi

en: Maximum available booking resource items
tr_TR: Maksimum kullanılabilir rezervasyon kaynak öğeleri

en: Maximum number
tr_TR: Maksimum sayı

en: Maximum number of usage
tr_TR: En çok kullanım sayısı

en: Maximum number of visitors for resource
tr_TR: Kaynak için maksimum ziyaretçi sayısı

en: Maxlength
tr_TR: Max uzunluğu

en: May
tr_TR: Mayıs

en: Menu access
tr_TR: Menü erişimi

en: Merchant Code
tr_TR: Tüccar kodu

en: Merchant Key
tr_TR: Tüccar Anahtarı

en: Message title
tr_TR: İleti başlığı

en: Mexican Peso
tr_TR: Meksika Pezosu

en: Min. cost
tr_TR: En az Maliyet

en: Minimum Booking Cost
tr_TR: Asgari Rezervasyon Maliyeti

en: Minimum Purchase
tr_TR: Asgari Alım

en: Mo
tr_TR: Pt

en: Modified
tr_TR: Degiştirildi

en: Mon
tr_TR: Pt

en: Monday
tr_TR: Pazartesi

en: Month
tr_TR: Ay

en: Months
tr_TR: Aylar

en: Multiple days
tr_TR: Birden fazla günler

en: My
tr_TR: Benim

en: Name
tr_TR: Isim

en: Navigate to your Google calendars.
tr_TR: Google takviminize gidin

en: Need even more functionality? Check %s higher versions %s
tr_TR: Daha yeni özellikler mi istiyorsunuz?  %s  Yüksek sürümleri %s kontrol edin

en: New (unverified) booking(s)
tr_TR: Yeni (kabuledilmemiş ) Rezervasyonlar

en: New Resource
tr_TR: yeni Kaynak

en: New Zealand Dollar
tr_TR: Yeni Zelanda Doları

en: New booking
tr_TR: yeni rezervasyon

en: New booking(s) made today
tr_TR: Bugün yapılmış rezervasyonlar

en: New bookings
tr_TR: Yeni rezervasyonlar

en: New for Admin
tr_TR: Admin Yeni

en: New for Visitor
tr_TR: Ziyaretçi için yeni

en: New reservations made today
tr_TR: Bugün yapılan Yeni rezervasyonlar

en: Next
tr_TR: Sonraki

en: Next 3 months
tr_TR: sonraki 3 ay

en: Next 4 weeks
tr_TR: Sonraki 4 hafta

en: Next 7 days
tr_TR: sonraki 7 gün

en: Next Steps
tr_TR: Sonraki adımlar

en: Next day
tr_TR: sonraki gün

en: Next month
tr_TR: sonraki ay

en: Next week
tr_TR: Sonra ki Hafta

en: No days
tr_TR: Gün yok

en: No separator
tr_TR: Ayırıcı Yok

en: None
tr_TR: Hiçbiri

en: Norwegian Krone
tr_TR: Norveç Kronu

en: Not Completed
tr_TR: Bitirilmedi

en: Not authed
tr_TR: asıl değil

en: Note
tr_TR: Not

en: Note!
tr_TR: Not!

en: Note:
tr_TR: Not:

en: Nothing Found Message:
tr_TR: Hiçbir şey bulunamadı Mesajı:

en: Nothing Found.
tr_TR: Hiçbir şey bulunmadı.

en: Nothing found
tr_TR: Hiçbirşey bulunamadı

en: Nothing found message
tr_TR: Hiçbir şey bulunamadı iletisi

en: Nothing found!
tr_TR: Hiçbir şey bulunmadı!

en: Nothing found.
tr_TR: Hiçbir şey bulunmadı.

en: Nov
tr_TR: Kasım

en: November
tr_TR: Kasım

en: Now
tr_TR: Şimdi

en: Now click on "Credentials" in the sidebar.
tr_TR: Şimdi kenar çubuğunda "Kimlik Bilgileri" seçeneğine tıklayın.

en: Now copy the Calendar ID to use in the plugin settings in your WordPress admin. Make sure to %suse the Calendar ID only, not the entire XML feed URL%s.
tr_TR: Şimdi WordPress admin eklenti ayarları kullanmak için Takvim kimliğini kopyalayın.  Emin ol  %s  Takvim kimliği değil, yalnızca tüm XML feed URL kullanın    %s

en: Number of Days
tr_TR: Gün sayısı

en: Number of decimal points
tr_TR: Ondalık noktalarının sayısı

en: Number of months
tr_TR: Ay sayısı

en: Number of resource items inside of parent resource
tr_TR: Ebeveyn kaynağın içinde kaynak kalemlerinin sayısı

en: Number of selected days.
tr_TR: Seçilmiş olan günler

en: Number of selected nights.
tr_TR: Seçilen gece sayısı.

en: Number of usage
tr_TR: Kullanım sayısı

en: Oct
tr_TR: Ekim

en: October
tr_TR: Ekim

en: Offset
tr_TR: Dengelemek

en: On each
tr_TR: Her birinde

en: On the popup click the button "Server Key" and click "Create".
tr_TR: Açılır pencerede On "Sunucu Anahtarı" butonuna tıklayın ve "Create" butonuna tıklayınız.

en: One Value from %sOptions%s list
tr_TR: bir değer seç  %s ayarlar %s listesinden

en: One Value from %sOptions%s list or term %s for selection of all checkboxes
tr_TR: listeden bir değer %s seçenek %s listesi veya kurallar %s  seçtiklerini işaretleyin lütfen

en: One option per line
tr_TR: Satır başına bir seçenek

en: One title per line
tr_TR: Satır başına bir başlık

en: Only availability calendar
tr_TR: Sadece müsait takvim

en: Only booking form
tr_TR: Sadece rezervasyon formu

en: Open the settings for the calendar.
tr_TR: Takvim ayarlarını açın

en: Options
tr_TR: Seçenekler

en: Options:
tr_TR: Seçenekler:

en: Order by
tr_TR: İle Düzenle

en: Order number
tr_TR: Sipariş numarası

en: Other
tr_TR: Diğer

en: PAYMENT
tr_TR: ÖDEMELER

en: Paid OK
tr_TR: Ödeme Tamamlandı

en: Parameters
tr_TR: Parametreler

en: Parent
tr_TR: Ebeveyn

en: Parent Resource
tr_TR: Ana Kaynak

en: Partially booked
tr_TR: kısmen rezervasyon edildi

en: Partially booked item
tr_TR: Kısmen rezervasyonlu öğe

en: Partially booked item - day, which is booked for the specific time-slot(s).
tr_TR: Kısmı rezerve edilmiş öğe - özel bir tarih aralığı için rezerve edildiği gün

en: Partially paid
tr_TR: Kısmı Ödendi

en: Partially_Refunded
tr_TR: Birkısmı Geri Ödendi

en: Pay in Cash
tr_TR: Nakit öde

en: Pay in Cash active
tr_TR: Aktif Nakit yatır

en: Pay in Cash customization
tr_TR: Nakit özelleştirme yatır

en: Pay using %s payment service
tr_TR: ödeme hizmetini kullanarak  %s ödeme

en: Pay via
tr_TR: ile ödeme

en: PayPal customization
tr_TR: PayPal özelleştirme

en: Payment
tr_TR: Ödeme

en: Payment Button type
tr_TR: Ödeme Düğme tipi

en: Payment Form Template
tr_TR: Ödeme form şablonu

en: Payment button title
tr_TR: Ödeme düğmesi başlığı

en: Payment description
tr_TR: Ödeme açıklaması

en: Payment failed
tr_TR: Ödeme başarısız

en: Payment for booking %s on these day(s): %s
tr_TR: Rezervasyon için Ödeme %s  bu günlerde: %s

en: Payment method description that the customer will see on your payment page.
tr_TR: Müşteri ödeme sayfasında göreceği Ödeme yöntemi açıklaması.

en: Payment rejected
tr_TR: Ödeme reddedildi

en: Payment request
tr_TR: Ödeme isteği

en: Payment status
tr_TR: Ödeme Durumu

en: Payment status updated by Mobile88 Admin(Fail)
tr_TR: Mobile88 yönetici güncellenen Ödeme durumu başarısız

en: Payments
tr_TR: Ödemeler

en: Payments Settings
tr_TR: Ödeme Ayarları

en: Paypal Email address to receive payments
tr_TR: Ödemeleri almak için Paypal E-posta adresi

en: Paypal Pro Hosted Solution
tr_TR: Paypal Pro Barındırma Çözümü

en: Paypal Standard
tr_TR: Paypal Standart

en: Pending
tr_TR: Bekliyor

en: Pending booking(s)
tr_TR: Beklemede olan Rezervasyonlar

en: Pending item
tr_TR: Bekleyen öğe

en: Percentage Off
tr_TR: Yüzde Oran düşüğü

en: Philippine Pesos
tr_TR: Filipin Pezosu

en: Philippines Peso
tr_TR: Filipinler Pezosu

en: Phone
tr_TR: Telefon

en: Placeholder
tr_TR: Yersahibi

en: Please Select
tr_TR: Lütfen seçin

en: Please check more about this feature %shere%s.
tr_TR: Bu özellik ile ilgili daha çok bilgiyi burdan öğrene bilirsiniz %s bura %s.

en: Please check more about this feature at  %sthis page%s
tr_TR: Bu özellik hakkında daha fazla kontrol edin %sthis page%s

en: Please check more info about configuration of this cost settings on this %spage%s.
tr_TR: Bu konuda bu maliyet ayarları yapılandırması hakkında daha fazla bilgi kontrol edin  %s sayfa  %s

en: Please configure %s fields inside the %sBilling form fields%s TAB at this page, this is necessary for the %s.
tr_TR: Yapılandırın  %s  bunun içinde alan %s  Fatura form alanları %s     Bu sayfada TAB bunun için gerekli olan                         %s

en: Please configure all fields inside the Billing form fields tab at this page, when using a European payment processor
tr_TR: Avrupa Ödeme işlemci kullanırken bu sayfada en Faturalandırma form alanları sekmesi içindeki tüm alanları yapılandırın

en: Please configure settings for import Google Calendar events
tr_TR: Google Takvim etkinlikleri için dışarıdan aktarım ayarları yapılandırın

en: Please configure the form fields!
tr_TR: Form alanları yapılandırın!

en: Please configure the form for content of booking fields data!
tr_TR: Alanların verileri rezervasyon içeriğinden formunu yapılandırın!

en: Please create all %s terms firstly %s(from higher priority to lower)%s, then terms %s and after terms %s
tr_TR: Lütfen hepsini oluştur %s ilk kurallar %s ( en öncelikliden en aza doğru) %s sonra kurallar %s ve sonra kurallar %s

en: Please enter the MD5 Hash value, which you configured in the settings of Merchant Interface.
tr_TR: Tüccar ara yüzünüzdeki MD5 Hash değerini girin

en: Please enter your Google API key. This field required to import events.
tr_TR: Google API anahtarı girin. Bu alan olayları aktarmak için gerekli.

en: Please leave it empty if you want to skip it.
tr_TR: Bunu atlamak istiyorsanız boş bırakınız.

en: Please note, %sthe use of the time shortcode%s. If you select a date with some booked time slots, this time field will %sdisable booked times slots%s (set them as grayed).
tr_TR: Lütfen uyarı, %szaman kısakodlarını kullanın %s eğer bir önceden reserve edilmiş bir zaman seçiyorsanız zaman alanı %s  reserve edilmiş alan kapatılacaktır %s  ( onları giri yap)

en: Please note, in the %sOptions list%s you can  use times in military time format %s(24 Hour Time)%s only.
tr_TR: Lütfen uyarı, liste içerisindeki   %s seçenek listesi %s bunların içerisinde askeri saat formatı kullanabilirsin %s(24 saat)%s

en: Please note, in the %sOptions list%s you can use times in military time format %s(24 Hour Time)%s only.
tr_TR: Lütfen uyarı , %s bu seçenek listesinde   %s  sadece asgari zaman formatı kullanabilirsiniz %s (24 saat ) %s sadece.

en: Please note, its not possible to add new resources, if "All resources" option is selected. Please clear the selection, then add new resources.
tr_TR: "Tüm kaynaklar" seçeneği seçili ise, yeni kaynaklar eklemek onun mümkün olmadığını lütfen unutmayın. Daha sonra yeni kaynaklar eklemek seçimi kaldırın lütfen.

en: Please note: this field only supports military time format %s(24 Hour Time)%s.
tr_TR: Lütfen uyarı: bu alan asgari zaman formatını destekler %s (24 saat ) %s.

en: Please read more about the booking form fields configuration %shere%s.
tr_TR: rezervasyon alanı özeleştirmesini burdan daha iyi okuyun. %s bura %s

en: Please read more about the possible customizations of these %soptions%s %shere%s
tr_TR: Bu olası özelleştirmeler hakkında daha fazla bilgi edin  %s seçenek %s %s buraya%s

en: Please read more info about configuration of this parameter %shere%s
tr_TR: Bu parametrenin yapılandırması hakkında daha fazla bilgi okuyun  %s  Buradan  %s

en: Please refresh this page and if the same error appear again contact support by email (with  info about order number and website) for finishing the registrations
tr_TR: Kayıtları yenilemek için bu sayfayı yenileyin ve aynı hata görülürse tekrar (sipariş numarası ve web sitesi hakkında bilgi) ile e-posta yoluyla desteğe başvurun

en: Please select a field from your booking form. This field will be automatically assigned to the current field in the billing form.
tr_TR: Rezervasyon alanından bir alan seçiniz. Bu alan faturadaki bir alana otomatik olarak atanıcaktır.

en: Please select check-in and check-out days!
tr_TR: Lütfen giriş ve ayrılış tarihlerini seçiniz!

en: Please select the resource:
tr_TR: Kaynak seçiniz:

en: Please test this URL, it must be a valid address
tr_TR: Bu URL'yi test edin, bu geçerli bir adres olmalıdır

en: Please type the %sTitle of search results%s.
tr_TR: yazınız %s Arama sonuçlarının Başlığı %s.

en: Please type the %smessage ,what is showing, when  nothing found%s.
tr_TR: yazınız  %s mesajı gösteren ne zaman hiçbir şey bulunamadı   %s

en: Please type the URL of the page %s(with %s shortcode in content)%s, where search results will show.
tr_TR: Sayfasının URL'sini girin. %s  ile (%s icinde Kısa kod  %s   arama sonuçları gösterecektir.

en: Please use  %sSingle day%s selection mode in the General Booking Settings page at calendar section.
tr_TR: Lütfen kullanın  %s Tek gün %s  takvim bölgesinde ki genel rezervasyon ayarları kısmından seçim modunu lulabilirsiniz

en: Please use this field for possibility to use coupon discounts by your visitors.
tr_TR: Lütfen bu alanı ziyaretçilerin kupon indirimlerini yönetmek için kullanın

en: Please, enter order number of your purchased version, which you received to your billing email.
tr_TR: Fatura e-posta alınan satın aldığınız sürümü, sipariş numaranızı giriniz.

en: Please, read more about the shortcodes %shere%s or JavaScript customization of the specific shortcodes %shere%s
tr_TR: Lütfen kısa kodlar hakkında daha fazla bilgi için  %s  bura %s  veya belirli kısa kod javaScript özelleştire bilirsiniz   %s bura %s

en: Please, reserve an apartment with fresh flowers.
tr_TR: Taze çiçekler ile bir daire rezerve edin.

en: Please, select booking date(s) at Calendar.
tr_TR: Lütfen, rezervasyon tarihini takvimden seçiniz.

en: Plugin support configurations of the booking form are available in different languages.
tr_TR: Eklenti rezervasyon formunun farklı dillerde destekler.

en: Polish Zloty
tr_TR: Polonya Zlotisi

en: Post Code
tr_TR: Posta Kodu

en: Post code
tr_TR: Posta Kodu

en: Post code (required)
tr_TR: Posta kodu (gerekli)

en: Pounds Sterling
tr_TR: İngiliz Sterlini

en: Powered by notice
tr_TR: Uyarı  gösterimi

en: Preselected resource
tr_TR: Ön Seçilen kaynak

en: Presidential Suite
tr_TR: Kral dairesi

en: Prev
tr_TR: Önceki

en: Previous 3 months
tr_TR: Önceki 3 ay

en: Previous 4 weeks
tr_TR: önceki 4 hafta

en: Previous 7 days
tr_TR: önceki 7 dün

en: Previous dates
tr_TR: Önceki tarihler

en: Previous day
tr_TR: önceki gün

en: Previous month
tr_TR: Önceki ay

en: Previous week
tr_TR: önceki hafta

en: Print
tr_TR: Yazdır

en: Print bookings
tr_TR: Rezervasyonları yazdır

en: Print bookings listing
tr_TR: Rezervasyon listelerini yazdır

en: Prior
tr_TR: önceki

en: Priority
tr_TR: Öncelik

en: Probabaly you updated your paid version of Booking Calendar by free version or update process failed. You can request the new update of your paid version at %1sthis page%2s.
tr_TR: Muhtemelen ücretsiz sürümü veya güncelleme işlemiyle Rezervasyon Takvim sizin ücretli sürümünü başarısız güncellendi. Sen adresinden ücretli sürümü yeni güncelleme isteğinde bulunabilirsiniz  %1s Bu sayfadan %2s.

en: Probably these date(s) just was booking by other visitor. Please reload this page and make booking again.
tr_TR: Muhtemelen bu tarihler) sadece diğer ziyaretçi tarafından rezervasyon oldu. Bu sayfayı yeniden yükleyin ve tekrar rezervasyon yapın.

en: Processed
tr_TR: İşlendi

en: Processing
tr_TR: İşleniyor

en: Purchase
tr_TR: Satın AL

en: Put a label before field
tr_TR: Alanından önce bir etiket koyun

en: Put this code in %sContent of Booking Fields%s and in %sEmail Templates%s
tr_TR: Bu kodu koy içerisine %s Rezervasyon alanının içerisine %s ve %s eposta şablonuna %s

en: Radio Button(s)
tr_TR: Radyo tuşu

en: Range days
tr_TR: Günler Arası

en: Rate
tr_TR: Puan

en: Rate plugin (thanks:)
tr_TR: Eklentiyi oylayın

en: Rates
tr_TR: Fiyatlar

en: Read
tr_TR: okundu

en: Read All
tr_TR: Tümünü oku

en: Reason for cancellation
tr_TR: İptal nedeni

en: Reason for cancellation here
tr_TR: Buraya iptali Nedeni

en: Reason of cancellation
tr_TR: İptal Nedeni

en: Reason of cancellation here
tr_TR: Buraya iptali Nedeni

en: Redirect visitor to a new "Thank You" page
tr_TR: Ziyaretçiyi yeni "Teşekkür " sayfasına yönlendir

en: Reference Text Box Title
tr_TR: Referans Metin Kutusu Başlığı

en: Refresh booking listing
tr_TR: Rezervasyon listesini yenile

en: Refunded
tr_TR: Geri Ödendi

en: Register
tr_TR: Kayıt

en: Regular User
tr_TR: Düzenli Kullanıcı

en: Regular user
tr_TR: Düzenli kullanıcı

en: Reindex
tr_TR: Tekrar indexle

en: Reindex booking data
tr_TR: Rezervasyon verileri tekrar indexle

en: Reject
tr_TR: Reddet

en: Rejected
tr_TR: Reddedildi

en: Relative URLs of pages, where to load plugin CSS and JS files
tr_TR: Eklenti CSS ve JS dosyalarını yüklemek için sayfalarıizin verir, Bağıl URL'ler

en: Release date
tr_TR: Yayın tarihi

en: Reload page
tr_TR: Sayfayı yeniden yükle

en: Remove
tr_TR: sil

en: Remove selected account(s)
tr_TR: Seçilen hesapları kaldırın

en: Request has been sent
tr_TR: İstek gönderildi

en: Request has failed
tr_TR: İstek başarısız oldu

en: Required
tr_TR: Gerekli

en: Required Fields in Booking Form
tr_TR: Rezervasyon Formu  içindeki Gerekli alanlar

en: Reservations for today
tr_TR: Bugün için rezervasyon

en: Reset
tr_TR: Sıfırla

en: Reset Booking Form and Content of Booking Fields Form
tr_TR: Rezervasyon Formu ve Rezervasyon Alanları Formu İçeriği Resetleyin

en: Reset Search Cache
tr_TR: Arama  önbelleği silin

en: Reset current Form
tr_TR: Şuan ki  formu sıfırla

en: Reset filter to default values
tr_TR: Varsayılan değerlere filtreyi sıfırla

en: Resource
tr_TR: Kaynak

en: Resource #1
tr_TR: Kaynak  #1

en: Resource #2
tr_TR: Kaynak  #2

en: Resource #3
tr_TR: Kaynak  #3

en: Resource ID or Title
tr_TR: Kaynak Kimliği veya Başlığı

en: Resource Name
tr_TR: Kaynak Adı

en: Resource list, which supports this coupon
tr_TR: Kuponu destekleyen kaynak listeleri

en: Resource name
tr_TR: Kaynak ismi

en: Resource not exist
tr_TR: Kaynak bulunamadı

en: Resources
tr_TR: Kaynaklar

en: Resources Settings
tr_TR: Kaynak Ayarları

en: Resources count
tr_TR: Kaynak sayıcı

en: Resources management
tr_TR: Kaynak yönetimi

en: Resources number per page
tr_TR: Sayfa başına Kaynaklar numarası

en: Retrieve Google Calendar Events
tr_TR: Google Takvim Olayları Al

en: Return URL after Failed order
tr_TR: Dönüş URL sonra sipariş Başarısız

en: Return URL after Successful order
tr_TR: Başarılı sipariş sonra URL Dönüş

en: Return URL from PayPal
tr_TR: PayPal URL Dönüş

en: Reversed
tr_TR: Geri çevrildi

en: Routing Number
tr_TR: Yönlendirme numarası

en: Rows
tr_TR: Satırlar

en: Sa
tr_TR: Ct

en: Sage payment customization
tr_TR: Sage ödeme özelleştirme

en: Sale
tr_TR: Satış

en: Sat
tr_TR: Ct

en: Saturday
tr_TR: Cumartesi

en: Save
tr_TR: Kaydet

en: Save Changes
tr_TR: Değişiklikleri kaydet

en: Save as Default
tr_TR: Varsayılan Olarak Kaydet

en: Save changes
tr_TR: Ayarları kayıt et

en: Save cost
tr_TR: Masrafları Kaydet

en: Save filter settings as default template (Please, click Apply filter button, before saving!)
tr_TR: Varsayılan şablon olarak filtre ayarlarını kaydedin (kaydetmeden önce izin verir, filtre Uygula düğmesini tıklayınız!)

en: Saved
tr_TR: Kayıtedildi

en: Saving to file
tr_TR: Dosyaya kaydetme

en: Savings
tr_TR: Kayıtlar

en: Search
tr_TR: Ara

en: Search Availability Form
tr_TR: Müsait olan form ara

en: Search Cache
tr_TR: Önbellek Araması

en: Search Form
tr_TR: Arama formu

en: Search Results
tr_TR: Arama Sonuçları

en: Search Settings
tr_TR: Arama Ayarları

en: Search availability
tr_TR: Arama durumu

en: Search form
tr_TR: Arama formu

en: Search only for users:
tr_TR: Kullanıcılar için arama:

en: Search results
tr_TR: Arama Sonuçları

en: Search results.
tr_TR: Arama sonuçları.

en: Search results:
tr_TR: Arama sonuçları:

en: Season Filter
tr_TR: sezon Filtre

en: Season Filter Name
tr_TR: Sezon Filtre Adı

en: Season Filter of Check In date
tr_TR: Mevsimsel tarihi filtre

en: Season Filters
tr_TR: sezon Filtreleri

en: Season Filters Settings
tr_TR: Sezon Filtreleri ayarları

en: Season filter on the Season Filters page
tr_TR: Mevsimsel filtre sayfasındaki Mevsimsel filtre

en: Season filter on the Season Filters page,
tr_TR: Mevsimsel filtre sayfasındaki Mevsimsel filtre

en: Season filters conditions.
tr_TR: Mevsimsel filtre koşulları.

en: Seasonal rates of booking resource
tr_TR: Mevsimsel olarak rezervasyon kayak oranları

en: Secure Merchant ID
tr_TR: Güvenli Tüccar kimliği

en: See %sFAQ%s.
tr_TR: Inceleyin %sFAQ%s.

en: Select "Live test" or "Live" environment for using Merchant account or "Developer Test" for using Developer account.
tr_TR: "Canlı testi" ya da Geliştirici hesabı kullanarak Tüccar hesabı veya "Geliştirici Testi" kullanılarak "Live" ortamını seçin.

en: Select %s days by activating specific season filter below or %sadd new season filter%s
tr_TR:  Seç  %s Aşağıda belirli sezon filtresi aktive ederek gün veya %s yeni sezon ekle %s

en: Select Expiration Date of the coupon.
tr_TR: Kupon son kullanma tarihini girin

en: Select TEST for the Test Server and LIVE in the live environment
tr_TR: Deney Server TEST seçin ve canlı bir ortamda CANLI

en: Select Times
tr_TR: Zamanları Seç

en: Select a %sDYNAMIC%s range of days with %s2 mouse clicks%s
tr_TR: Seçin %s dinamik %s günlerin arasını ile %s2 fare tıklaması ile %s

en: Select a %sFIXED%s number of days with %s1 mouse click%s
tr_TR: Seçin %s Sabit %s günlerin sayısı ile %s1 fare tıklaması ile %s

en: Select a city in your required timezone, if you are having problems with dates and times.
tr_TR: Eğer tarih ve saatleri ile ilgili sorunlar yaşıyorsanız, sizin gerekli saat diliminde bir şehir seçin.

en: Select booking resource
tr_TR: Seçin rezervasyon kaynağı

en: Select booking resources, for showing in selectbox. Please use CTRL to select multiple booking resources.
tr_TR: Seçin kutusunda göstermek için, rezervasyon kaynaklarını seçin. Birden fazla rezervasyon kaynaklarını seçmek için CTRL kullanın.

en: Select booking resources, where is possible to apply this coupon code.
tr_TR: Kupon kodunun kullanıma müsait olduğu rezervasyon kaynağını seçin.

en: Select default custom booking form
tr_TR: Varsayılan rezervasyon form u seçin

en: Select field for assigning to %sevent property%s
tr_TR: Atama için alanı seçin %s  olay özelliği %s

en: Select number of available days in calendar start from today.
tr_TR: Takvimden bugünden itibaren müsait günlerin sayısını seçin

en: Select number of booking resources (single or parent) per page at Resource menu page
tr_TR: Kaynak menüsü sayfasında sayfa başına rezervasyon kaynak sayısını seç

en: Select number of bookings per page in booking listing
tr_TR: Rezervasyon listesinde sayfa başına rezervasyonların sayısı seçebilirsiniz

en: Select number of month to show for calendar.
tr_TR: ay sayılarını seçin takvimde göstermek için

en: Select number of unavailable days in calendar start from today.
tr_TR: Bugünden itibaren takvim başlangıcı olarak müsait olmayan gün sayısını seçin.

en: Select option to configure or show help info about tags
tr_TR: Yapılandırmak veya sekmeler hakkında yardım bilgileri göstermek için bu seçeneği belirleyin

en: Select option, when to start retrieving events.
tr_TR: Seçeneğini seçin, zaman olayları alınıyor başlatın.

en: Select option, when to stop retrieving events.
tr_TR: Seçeneğini seçin, zaman olayları almayı durdurmak için.

en: Select parent resource, if you want that parent resource to increase capacity.
tr_TR: Ana kaynağı seçin,  eğer istiyorsanız ana kaynağın kapasitesini artırmak için.

en: Select separator of data for export bookings to CSV.
tr_TR: Rezervasyonları CSV olarak dışa aktarım için veri ayırıcıyı seçin

en: Select start month of calendar
tr_TR: Takvimin başlangıç ayını seçin

en: Select the %s using the predefined %sTime List%s.
tr_TR: Seçin  %s  önceden tanımlanmış  %s  zaman listesi  %s

en: Select the country from the predefined country list.
tr_TR: Önceden tanımlanmış bir ülke listeden  seçin.

en: Select the default view for dates on the booking tables
tr_TR: Rezervasyon tabloları tarihleri için varsayılan görünümü seçin

en: Select the maximum number of months to show (scroll)
tr_TR: Göstermek için aylık maksimum sayıda (kaydırma) seçin

en: Select the skin of the booking calendar
tr_TR: Rezervasyon takvimi cildi seçin

en: Select time duration of import requests.
tr_TR: Dışarıdan aktarım  taleplerinin  zaman süresi seçin.

en: Select time of cache expiration
tr_TR: Önbellek son kullanım tarihini seçin

en: Select to show the entire booking form or the availability calendar only.
tr_TR: Tüm rezervasyon formu ya da sadece kullanılabilirlik takvim göstermek için seçin.

en: Select transaction type, which supported by the payment gateway.
tr_TR: Ödeme ağ geçidi tarafından desteklenen  işlem türünü seç

en: Select type of booking form
tr_TR: Rezervasyon formu türünü seçin

en: Select user access level for the menu pages of plugin
tr_TR: Eklentinin menü sayfaları için seçin kullanıcı erişim seviyesini

en: Select your %sminimum and maximum number of days for range selection%s
tr_TR: Seçin  %s   en az ve en çok gün aralığını seçin   %s

en: Select your default booking resource.
tr_TR: Varsayılan rezervasyon kaynağı seçin.

en: Select your default calendar view mode at booking calendar overview page
tr_TR: Rezervasyon takvimi genel bakış sayfasından Varsayılan takvim görünüm modunu seçin

en: Select your default opened tab in toolbar at booking listing page
tr_TR: Seçin Varsayılan rezervasyon listesi sayfasında araç çubuğunda sekme açıldı

en: Select your default order of bookings in the booking listing
tr_TR: Rezervasyon listesinde rezervasyonların varsayılan sırasını seçin

en: Select your default view mode of bookings at the booking listing page
tr_TR: Rezervasyon listeleme sayfasında rezervasyonların varsayılan görünümü modunu seçin

en: Select your start day of range selection at week
tr_TR: Hafta aralığında ki  başlangıç gününü seçin

en: Select your start day of the week
tr_TR: Haftanın başlangıç gününü seçin

en: Selectbox Label
tr_TR: Seçim kutusu etiketi

en: Selectbox Values
tr_TR: Seçim kutusu değrleri

en: Selected Check In date.
tr_TR: Seçilmiş Giriş Zamanı

en: Selected Check Out date.
tr_TR: Seçilen tarih Çıkış.

en: Selected End Time.
tr_TR: Bitiş Zamanı seçilmiş.

en: Selected Start Time.
tr_TR: Başlangıç Zamanı seçilmiş.

en: Selection
tr_TR: Seçim

en: Selection of form
tr_TR: Formunun seçilmesi

en: Send
tr_TR: Gönder

en: Send Request
tr_TR: İstek gönder

en: Send email notification to customer about this operation
tr_TR: Bu

en: Send email notification to customer after approval, cancellation or deletion of bookings
tr_TR: Onay izini verir, iptal veya rezervasyonlarda silindikten sonra müşteriye e-posta bildirimi gönder

en: Send payment request to customer
tr_TR: Müşteriye ödeme isteği gönderin

en: Send payment request to visitor
tr_TR: Ziyaretçiye Ödeme isteği gönder

en: Send to Admin
tr_TR: Yöneticiye gönder

en: Sending email for invalid transaction
tr_TR: Geçersiz bir işlem için e-posta gönderme

en: Sending email for verified transaction
tr_TR: Doğrulanmış işlem için e-posta gönderme

en: Sending email if error occur during verification
tr_TR:  doğrulama sırasında hata oluştuysa e-posta gönder

en: Sending request...
tr_TR: İstek gönderiliyor ...

en: Sep
tr_TR: Eylül

en: Separator for the decimal point
tr_TR: Ondalık noktasının için Ayırıcı

en: September
tr_TR: Eylül

en: Sermepa payment customization
tr_TR: Sermepa ödeme özelleştirme

en: Set Your Calendar to Public
tr_TR: Takviminizi herkeze açın

en: Set amount of deposit payment
tr_TR: Yatırılacak Paranın miktarını girin

en: Set as %srequired%s
tr_TR: %s gerekli %s olarak ayarla

en: Set as Approved
tr_TR: Onaylı olarak ayarla

en: Set as Pending
tr_TR: Bekliyor olarak ayarla

en: Set as Read
tr_TR: Okundu olarak ayarla

en: Set as Unread
tr_TR: Okunmamış olarak ayarla

en: Set as inactive
tr_TR: Aktif olarak ayarla

en: Set capacity based on number of visitors
tr_TR: Ziyaretçi sayısına göre ayarlayın kapasite

en: Set cost of booking resource based on the number of days selected
tr_TR: Seçilmiş günlere bağlı olarak rezervasyon masrafını ayarlayın

en: Set duration of time (milliseconds) to show this message
tr_TR: Mesajı göstermek için zaman süresini gir mili saniye

en: Set priority of resource - resource with higher priority will be reserved firstly.
tr_TR: kaynak önceliğini ayarla - öncelikli olan kaynak ilk olarak rezervasyon edilecektir.

en: Set selected bookings as pending
tr_TR: Seçilen rezervasyonları  beklemede olarak ayarla

en: Set the cost
tr_TR: maliyet ayarlama

en: Set the cost based on the number of days selected for the reservation
tr_TR: Rezervasyon için seçilen gün sayısına dayalı maliyet ayarla

en: Set this value to the Clave assigned to you by Sermepa Pay
tr_TR: Sermepa Pay tarafından size atanan Clave için bu değeri ayarlayın

en: Set this value to the FUC assigned to you by Sermepa Pay or chosen when you applied.
tr_TR: Sermepa Pay tarafından size atanan veya uygulandığında seçilen Fuc için bu değeri ayarlayın.

en: Set this value to the Vendor Name assigned to you by Sage Pay or chosen when you applied.
tr_TR: Sage Pay tarafından size atanan veya uygulandığında seçilen Satıcı Adı bu değeri ayarlayın.

en: Set this value to the XOR Encryption password assigned to you by Sage Pay
tr_TR: Sage Pay tarafından size atanan XOR Şifreleme şifre bu değeri ayarlayın

en: Set user as
tr_TR: Kullanıcı olarak ayarla

en: Setting advanced parameters of the calendar. %sLike width, height and structure %s
tr_TR: Takvimin gelişmiş parametreleri ayarlama. %s Genişlik, uzunluk ve yapı gibi  %s

en: Setting cost for the resource
tr_TR: Kaynak maliyet ayarları

en: Setting coupons for discount
tr_TR: İndirim Kupon Ayarları

en: Setting rate or cost, which  is depend from number of selected days for the resource
tr_TR: Kaynak için Seçilmiş günlere bağlı olarak masrafı ayarlar.

en: Setting the currency that is not supported by the payment processor will result in an error.
tr_TR: Desteklenmeyen para birimini ayarlaman hata olarak sonuçlanır.

en: Setting the default form for the specific resource
tr_TR: Belirli bir kaynak için varsayılan ayarlar

en: Settings
tr_TR: Ayarlar

en: Settings saved
tr_TR: Ayarlar kaydedildi

en: Short days view
tr_TR: Kısa günler görünüm

en: Shortcodes
tr_TR: Kısa Kodelar

en: Show
tr_TR: Göster

en: Show "Thank You" message
tr_TR: Teşekkür ederim mesajı göster

en: Show / hide hints
tr_TR: Göster / gizle ipuçları

en: Show 2 months
tr_TR: 2 ayı göster

en: Show 3 months
tr_TR: 3 Ayı göster

en: Show ALL dates of booking
tr_TR: Tüm Rezervasyon  tarihleri göster

en: Show Payment description
tr_TR: Ödeme açıklaması Göster

en: Show Reference Text Box
tr_TR: Göster Referans Metin Kutusu

en: Show advanced settings
tr_TR: Gelişmiş ayarları göster

en: Show advanced settings of JavaScript loading
tr_TR: JavaScript yükleme Gelişmiş ayarları göster

en: Show availability
tr_TR: Uygunluğu göster

en: Show availability in tooltip
tr_TR: Müsait olma durumunu ipucu da gösterin

en: Show booking details in payment form
tr_TR: Ödeme formunda rezervasyon detaylarını göster

en: Show date number in legend
tr_TR: Gün numarasını efsanede göster

en: Show day
tr_TR: Günü göster

en: Show deposit payment form, only if %sCheck In%s day inside of this %sSeason Filter%s
tr_TR: Depozito ödeme formunu göster sadece olduğunda  %s Giriş  %s gün bu nun içindeki %s mevsim filtresi  %s

en: Show deposit payment form, only if difference between %sToday%s and %sCheck In%s days more than
tr_TR: Depozito ödeme formunu göster sadece bu koşul sağlandığında  %s Bugun  %s  ve  %s Giriş  %s günden daha fazla

en: Show in the page:
tr_TR: Sayfada göster:

en: Show legend below calendar
tr_TR: Takvimde altındaki göster efsane

en: Show month
tr_TR: Ayı göster

en: Show only check in/out dates
tr_TR: Sadece giriş/ ayrılış zamanlarını göster

en: Show resources of user:
tr_TR: Kullanıcı kaynağını göster:

en: Show settings of powered by notice
tr_TR: Uyarı gösterim ayarlarını göster

en: Show week
tr_TR: Haftayı göster

en: Show year
tr_TR: Yılı göster

en: Showing cost in date cell
tr_TR: Tarih hücresinde  maliyet gösteriliyor

en: Showing cost in tooltip
tr_TR: Masrafı ipucu olarak göster

en: Singapore Dollar
tr_TR: Singapur Doları

en: Single day
tr_TR: Tek gün

en: Size
tr_TR: Büyüklüğü

en: Some data was retrieved, but could not be parsed successfully. Please ensure your feed URL is correct.
tr_TR: Bazı veriler ele geçirildi, ancak başarılı ayrıştırılamadı. Besleme URL doğru olduğundan emin olun.

en: Sorry, the reservation was not made because these days are already booked!!! %s (Its not possible to store this sequence of the dates into the one resource.) %s Please %srefresh%s the page and try other days.
tr_TR: Üzgünüz, rezervasyonunuz yapılamadı çünkü zaten rezervasyon edilmiş!!! %s ( bir kaynak içerisinde çoklu tarih dizisi saklamak mümkün değildir.) %s Lütfen   %s sayfayı yenileyin %s ve tekrar deneyin.

en: Sort Code
tr_TR: Kısa Kode

en: Space
tr_TR: Boşluk

en: Specific Dates Filter
tr_TR: Belirli Tarihler Filtre

en: Specific cost will take affect, only if it active (the box at the left side is checked) and if "Check In" (start) date belong to selected season filter or if set "Any days".
tr_TR: Özel maliyet sol tarafdaki kutu seçil diğinde ve giriş tarihi seçilmiş filtreye ait ise aktif olur

en: Specific date / time
tr_TR: Belirli tarih / zaman

en: Specific day(s) of week
tr_TR: Haftanın özel günleri

en: Specific days selections
tr_TR: Özel Gün seçimi

en: Specify that during certain seasons (or days of week), the specific minimum number of days must be booked.
tr_TR: Belirli mevsimlerde (ya da haftanın günleri) esnasındaizin verir, gün belirli minimum sayıda rezervasyon yapılması gerektiğini belirtin.

en: Specify the URL for your listener in the Notification URL field as:
tr_TR: Olarak Bildirim URL alanına dinleyici URL'sini belirtin:

en: Specify the full width of calendar, height of date cell and number of months in one row.
tr_TR: Tek satırda, ay tarih hücre sayısı ve yüksekliği takvim tam genişliğini belirtin.

en: Standard
tr_TR: Standart

en: Standard Fields
tr_TR: Standart Alanlar

en: Standard Form Template
tr_TR: Standart form şablonu

en: Standard Search Form Template
tr_TR: standart form arama sablonu

en: Standard booking resource cost
tr_TR: Standart rezervasyon kaynak maliyeti

en: Start Date
tr_TR: Başlangıç zamanı

en: Start Day of the week
tr_TR: Haftanın Günü başlangıç

en: Start Time
tr_TR: Başlama zamanı

en: Start Time - Drop Down list
tr_TR: Başlama Zamanı - Aşağı doğru Açılan liste

en: Start Time - Text field
tr_TR: Başlama Zamanı - Yazı Alanı

en: Start Time is invalid. The date or time may be booked, or already in the past! Please choose another date or time.
tr_TR: Başlangıç Zamanı geçersiz. Tarih veya saat rezerve edilmiş olabilir. Lütfen başka bir zaman seçin.

en: Start day of range
tr_TR: Başlangıç gün aralığı

en: Start month:
tr_TR: Başlangıç Ayı:

en: Start of current month
tr_TR: Cari ayın başlangıcı

en: Start of current week
tr_TR: Geçerli haftanın başlangıcı

en: State
tr_TR: Devlet

en: Statistic
tr_TR: Istatistik

en: Status
tr_TR: Durum

en: Still having questions? Contact %sSupport%s.
tr_TR: Sorun mu yaşıyorsunuz ? İletişime geçin %s Destek %s

en: Su
tr_TR: Pa

en: Subject
tr_TR: Konu

en: Submit Button
tr_TR: Gönder Düğmesi

en: Successful payment
tr_TR: Başarılı Ödeme

en: Suite
tr_TR: süit

en: Sun
tr_TR: Pa

en: Sunday
tr_TR: Pazar

en: Super Admin
tr_TR: Süper yönetici

en: Superior
tr_TR: Üstün

en: Support
tr_TR: Destek

en: Suspended
tr_TR: Askıya Alındı

en: Swedish Krona
tr_TR: İsveç Kronu

en: Swiss Franc
tr_TR: İsviçre Frangı

en: Synchronization Bookings Settings
tr_TR: Senkronizasyon Rezervasyonları Ayarları

en: Taiwan New Dollars
tr_TR: Tayvan Yeni Doları

en: Technical
tr_TR: Teknik

en: Technical Support
tr_TR: Teknik Destek

en: Technical support section
tr_TR: Teknik destek bölümü

en: Text
tr_TR: Metin

en: Textarea
tr_TR: Metin bölümü

en: Textarea Label
tr_TR: Yazı alanı etiketi

en: Th
tr_TR: Pe

en: Thai Baht
tr_TR: Tayland Bahtı

en: Thank you for your online booking. %s We will send confirmation of your booking as soon as possible.
tr_TR: Online rezervasyon için Teşekkür ederiz  %s Rezervasyonunuzun onayını hemen göndereceğiz.

en: The URL where the visitor will be redirected after completing payment.
tr_TR: Ziyaretçi ödemeyi tamamladıktan sonra yönlendireleceğiniz URL.

en: The URL where visitor will be redirected after completing payment.
tr_TR: Ziyaretçi ödemeyi tamamladıktan sonra yönlendirileceğiniz URL.

en: The active language of the booking form depends on the active locale of the site.
tr_TR: Rezervasyon formunun aktif dili Sitenin yerel diline bağlıdır

en: The amount which will be saved. Enter only digits.
tr_TR: Kaydedilecek tutar. Sadece rakam girin.

en: The booking has been canceled successfully
tr_TR: Rezervasyon başarıyla iptal edildi

en: The booking has been duplicated successfully
tr_TR: Rezervasyon başarı ile kopyalandı

en: The booking was canceled by the visitor.
tr_TR: Rezervasyon ziyaretçi tarafından iptal edildi.

en: The changing of payment status is failed
tr_TR: Ödeme durumunun değişmesi başarısız

en: The code you entered is incorrect
tr_TR: Girdiğiniz kod geçerli değil

en: The content of field %sURL to edit bookings%s on the %sgeneral booking settings page%s must link to this page
tr_TR: Alanın içeriği  %s Rezervasyonları düzenlemek için URL %s  üzerinde %s Genel rezervasyon ayarları sayfası  %s bu sayfaya bağlanmalı

en: The coupon code your customers will be using to receive the discount.
tr_TR: Müşterilerinizin Kupon kodu kullanarak indirim edineceği kupon

en: The currency code that gateway will process the payment in.
tr_TR: Ağ geçidi para birimi kodu ödeme işleyeceği

en: The date your coupon will expire
tr_TR: Kuponun sona ereceği  tarih

en: The deposit cost of the booking.
tr_TR: Rezervasyon mevduat maliyeti.

en: The end of time
tr_TR: Zamanın sonu

en: The feed could not be found (404). Please ensure your feed URL is correct.
tr_TR: Besleme (404) bulunamadı. Besleme URL doğru olduğundan emin olun.

en: The feed data could not be retrieved. Error code: %s. Please ensure your feed URL is correct.
tr_TR: Besleme verisi alınamadı. Hata kodu: %s  Besleme URL doğru olduğundan emin olun.

en: The folowing pending booking(s): %s deleted.
tr_TR: Bekleyen rezervasyonlar  %s silindi.

en: The general structure of the configuration %scondition rule%s is as follows
tr_TR: Ayarların genel yapısı %s koşul kuralı %s şu şekildedir

en: The merchant API Login ID is provided in the Merchant Interface of %s
tr_TR: Tüccar API Giriş ID %s

en: The minimum total cost required to use the coupon
tr_TR: Kupon almak için en az harcanması gereken maliyet

en: The payment status is changed successfully
tr_TR: Ödeme durumu başarıyla değiştirildi

en: The reservation %s for: %s has been modified. %sYou can edit this booking on this page: %s  Thank you, %s
tr_TR: Rezervasyon  %s Için:    %s  değiştirildi %s    Bu sayfada rezervasyonu değiştirebilrisiniz:  %s   Teşekkür ederiz     %s

en: The reservation has been modified
tr_TR: Rezervasyon modifiye edilmiştir

en: The start of time
tr_TR: Zaman başlangıcı

en: The time(s) may be booked, or already in the past!
tr_TR: Bu zaman geçmişte rezervasyon edilmiş olabilir !

en: The value of this field is just saved into DB.
tr_TR: Bu alanın değeri sadece veritabanına kaydedilir.

en: There are no extended booking forms
tr_TR: Genişletilmiş rezervasyon formu yoktur

en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" target="_blank" title="%3$s">View version %4$s details</a>. <em>Automatic update is unavailable for this plugin.</em>
tr_TR: Yeni bir sürümü var  %1$s  müsait.  <a href="%2$s" target="_blank" title="%3$s"> Yeni versiyon %4$s detay </a>.  <em> Otomatik güncelleme Bu eklenti için kullanılamaz.</em>

en: This action will have no effect, if the payment form(s) is active!
tr_TR: Bu eylemin bir etkisi yoktur eğer ödeme formu aktif ise!

en: This booking canceled because we did not receive payment and the administrator did not approve it.
tr_TR: Rezervasyon iptal edildi çünkü ödeme almadık ve yönetici kabul etmedi.

en: This booking resources does not exist
tr_TR: Bu rezervasyon kaynakları yok

en: This can be DEFERRED or AUTHENTICATED if your Sage Pay account supports those payment types
tr_TR: Senin Sagepay hesap bu ödeme türlerini destekler, bu ERTELENEN veya kimlik doğrulaması yapılabilir

en: This can be DEFERRED or AUTHENTICATED if your Sermepa Pay account supports those payment types
tr_TR: Senin Sermepa Pay hesabınız bu ödeme türlerini destekler, bu ERTELENEN veya kimlik doğrulaması yapılabilir

en: This checkbox must be checked
tr_TR: kutuyu işaretlemek gerekli

en: This feature can impact to speed of submitting booking. Do you really want to do this?
tr_TR: Bu özellik rezervasyon göndererek hızına etkileyebilir. Eğer gerçekten bunu yapmak istiyor musunuz?

en: This feature does not work for booking resources with capacity higher than one.
tr_TR: Bu özellik birden yüksek kapasiteli rezervasyon kaynakları için çalışmaz.

en: This feature provides the possibility to show the different form fields or any other HTML content in the booking form, depending on the selection of specific week day in calendar or different days, which are assigned to the specific season filters
tr_TR: Bu özellik, belirli sezon filtreleri atanan takvim veya farklı günlerde belirli hafta günün seçimi, bağlı olarak farklı form alanları veya rezervasyon formu başka HTML içeriğini göstermek için imkanı sağlar

en: This feature provides the possibility to use the different time slot selections in the booking form for the different week days or different days - which are assigned to the specific season filters. So each week day (day of specific season filter) can have a different time slots list.
tr_TR: Haftanın farklı günleri için bu özellik farklı zaman aralıkları oluşturmanızı sağlar.

en: This feature useful to prevent double booking of the same date(s) or time(s), if several visitors try to book the same date(s) in same calendar during the same time.
tr_TR: Bu özellik ile ziyaretçilerin aynı zaman ve tarihte rezervasyon yapması önlenir.

en: This field does not impact to availability (booking for the specific time) .
tr_TR: Bu alan musaitlik durumunu etkilemez

en: This field is required
tr_TR: Bu alan gerekli

en: This field is visible only in Admin Panel at %sAdd booking page%s.
tr_TR: Bu alan sadece yönetici alanında müsait %s Rezervasyon sayfasını ekle %s

en: This field support only up to 70 characters by payment system.
tr_TR: Bu alan sadece ödeme sistemi ile 70 karaktere kadar destekler.

en: This is the Paypal Email address where payments will be sent
tr_TR: Bu ödemeler gönderilecektir Paypal E-posta adresi

en: This is the Secure Merchant ID, which can be found on the profile page
tr_TR: Bu profil sayfasında bulunabilir Güvenli Tüccar kimliği id si

en: This is the primary email field, which is used for sending emails to visitors.
tr_TR: Bu öncelikli e-posta adresidir yani ziyaret çilerinize gönderilen e-postalar

en: This option will overwrite any times selection in your booking form.
tr_TR: Bu rezervasyon formu seçilen herhangi bir öğe üzerine yazacaktır.

en: This parameter have to assigned to you by %s
tr_TR: Tarafından size atanan Bu parametre  %s

en: This shortcode %s is used on a page, where visitors can %smodify%s their own booking(s), %scancel%s or make %spayment%s after receiving an admin email payment request
tr_TR: Bu kısa kod %s bu sayfada kullanılır ve ayrıca ziyaretçiler kendi randevularını değiştirebilir  %s değiştirebilir %s  , %s iptal edebilir %s  veya  yapabilir %s ödeme %s yöneticiden ödeme e-posta bildirisi aldıktan sonra

en: This shortcode %s is using for selection of the booking form of specific booking resources in selectbox
tr_TR: Kısa kod  %s  seçim kutusundan rezervasyon formlarını seçin

en: This shortcode %s is using for showing the search results at specific page, if the search form is submit showing the search results at different page
tr_TR: Bu kısa kod  %s  başka sayfalarda arama sonuçlarını göstermek için kullanılır

en: This will not work, if the visitor leaves the payment page.
tr_TR: Ziyaretçi ödeme sayfasını bırakırsa bu, işe yaramaz.

en: Thousands separator
tr_TR: Binlik Ayırıcı

en: Thu
tr_TR: Pe

en: Thursday
tr_TR: Perşembe

en: Time Field
tr_TR: Zaman Alanı

en: Time Format
tr_TR: Zaman Formatı

en: Time Slot
tr_TR: Zaman aralığı

en: Time Slot List
tr_TR: Zaman Aralığı Listesi

en: Time Slots Form Template
tr_TR: Zaman aralıkları form şablonu

en: Time impact to cost
tr_TR: Maliyete Zaman etkisi

en: Time of message showing
tr_TR: Mesajın Zamanı gösterir

en: Time slots for different weekends Form Template
tr_TR: Farklı hafta sonları Form şablonu için zaman aralıkları

en: Times
tr_TR: Zaman

en: Times Fields
tr_TR: Zaman Alanı

en: Timezone
tr_TR: Saat dilimi

en: Tips and Tricks
tr_TR: Ipuçları ve Püf noktaları

en: Title
tr_TR: Başlık

en: Title near your select box.
tr_TR: seçim kutusuna yakın başlık

en: Title of Search results:
tr_TR: Arama sonuçları Başlığı:

en: Title of booked timeslot(s)
tr_TR: Rezervasyon başlık zaman aralığı

en: Title of search results
tr_TR: Arama sonuçlarının Başlığı

en: Title of search widget
tr_TR: Arama widget Başlığı

en: Titles of options
tr_TR: Seçeneklerin Başlıkları

en: To
tr_TR: YE

en: To configure MD5 Hash value in Relay Response for your transactions
tr_TR: Işlemleriniz için röle Tepkisi MD5 Hash değeri yapılandırmak için

en: To create verification email, you need to use special CSS class in other email field. This CSS class must start with this reserved words: %s and then have to go the name of your primary email field: %s
tr_TR: Doğrulama e-oluşturmak için, diğer e-posta alanında özel CSS sınıfını kullanmak gerekiyor. Bu CSS sınıfı bu ayrılmış kelimelerle ile başlamalıdır:  %s öncelikli e-posta adresiniz %s

en: To get Google Calendar API key please follow this instruction
tr_TR: Google Takvim API anahtarı almak için bu talimatları takip edin

en: To use this feature you %smust activate auto-return link%s at your Paypal account.
tr_TR: Bu özelliği kullanmak için,%s etkinleştirmeniz gerekir Paypal hesabına otomatik dönüş bağlantı %s .

en: Today
tr_TR: Bügün

en: Today check in/out
tr_TR: Bugün giriş/ayrılış

en: Together
tr_TR: Birlikte

en: Total booking resource cost
tr_TR: Toplam rezervasyon kaynak maliyeti

en: Total cost
tr_TR: toplam masraf

en: Transaction Key
tr_TR: İşlem Tuşu

en: Transaction type
tr_TR: İşlem tipi

en: Transactions posted against live merchant accounts using either of the above testing methods are not submitted to financial institutions for authorization and are not stored in the Merchant Interface.
tr_TR: Yukarıdaki test yöntemlerden birini kullanarak canlı tüccar hesapları karşı yayınlanmıştır İşlemler yetkilendirme finansal kurumlara teslim edilmez ve Tüccar Arabirimi saklanmaz.

en: Try selecting fewer visitors. The number of visitors may be more than the number of available units on selected day(s)!
tr_TR: Az ziyaretçi seçmeyi deneyin. Ziyaretçi sayısı, seçilen gün veya günlerin mevcut birim sayısından daha fazla olabilir!

en: Tu
tr_TR: Sa

en: Tue
tr_TR: Sa

en: Tuesday
tr_TR: Salı

en: Turkish Lira (only for Turkish members)
tr_TR: Türk Lirası'dır (yalnızca Türk üyeleri için)

en: Type
tr_TR: Tür

en: Type %sdefault title of bookings%s in calendar view mode at Booking Listing page (You can use the shortcodes from the bottom form of Settings Fields page).
tr_TR: yaz   %s rezervasyonlarında varsayılan başlık  %s  Rezervasyon Listesi sayfasında ki  takvim görünümü modun da

en: Type IDs of the users (separated by comma ",") for searching availability  only for these users, or leave it blank for searching for all users.
tr_TR: Sadece bu kullanıcılar için kullanılabilirliği aramak için kullanıcıların ID lerini aralarında Birgül bulunacak şekilde  yazın veya boş bırakın bütün kişileri aramak için.

en: Type URL for %svisitors%s to edit bookings. You must insert %s shortcode into this page.
tr_TR: URL'sini yazın %s ziyaretçiler %s rezervasyon düzenleyin. Eklemeliziniz   %s  kısakod bu sayfaya

en: Type URL of %s"Thank You" page%s
tr_TR: Url   %s Teşşekür sayfası %s

en: Type default %sadmin email%s for booking confirmation
tr_TR: Varsayılan yazın %s  Yönetici e-postasını %s rezervasyon onayı için

en: Type email subject for %spayment request%s.
tr_TR: Bir %s ödeme talebi  %s için e-posta konusunu yazın.

en: Type email subject for %svisitor after creating a new reservation%s.
tr_TR: Bunun için e-posta konusunu yazın %s yeni bir rezervasyondan sonra ziyaretçiye    %s

en: Type filter name
tr_TR: Filtre adı yaz

en: Type of days selection
tr_TR: Gün seçimi Türü

en: Type of days selection in calendar
tr_TR: Takvimde gün seçimi Türü

en: Type the URL of search results page.
tr_TR: Arama sonuçları sayfasının URL'sini yazın.

en: Type the default %sadmin email%s sending the booking confimation
tr_TR: varsayılan yazın %s yönetici e-postasını %s rezervasyon onayı göndermek için

en: Type the default %sadmin email%s sending the booking confimation. You can use this %s shortcode.
tr_TR: Varsayılan yazın %s  Yönetici e-postası %s Rezervasyon onayı gönderme. Bunu kullanabilirsiniz %s kısa kod.

en: Type the message, when nothing found.
tr_TR: Hiçbir şey bulunamadığında ki mesajı yazın.

en: Type the name of booking form
tr_TR: Rezervasyon formu adını yazın

en: Type the reason for %scancellation%s for the email template.
tr_TR: Nedeni yazın %s iptali %s e-posta şablonunda

en: Type the title of Search results.
tr_TR: Arama sonuçlarında başlığını yazın.

en: Type title of message %safter booking has done by user%s
tr_TR: Mesajın başlığını yaz %s  rezervasyon tamamlandığında %s

en: Type your %sCheck-Out%s time of booking
tr_TR: Yazın %s Ayrılış %s rezervasyonu

en: Type your %sCheck-in%s time of booking
tr_TR: Yazın %s Giriş %s rezervasyon zamanı

en: Type your %savailability%s description
tr_TR: Senin %s musaitlik %s  açıklamasını yazın

en: Type your %scost%s description
tr_TR: %s Masraf  %s açıklaması yaz

en: Type your %scurrency symbol%s to display near daily cost in date cells. %sDocumentation on currency symbols%s
tr_TR: Yazın %s Para birimini %s veri hücrelerinde günlük masrafı göster %s Para birimi sembolü Belgelendirme  %s

en: Type your %semail message content for checking booking%s in.
tr_TR: Yazın %s Rezervasyon kontrol etmek için e-posta mesajı içeriği %s  in.

en: Type your %semail message for payment request%s
tr_TR: Yazın %s ödeme bildirisi için e-posta adresinizi yazın %s

en: Type your %semail message for the approved booking%s from the website
tr_TR: Yaz %s onaylı Rezervasyon için e-posta mesajı  %s web siteden

en: Type your %semail message for the denied booking%s from the website
tr_TR: Yaz %s e-posta mesajını %s web siteden

en: Type your %semail message for the modified booking%s from the website
tr_TR: Yazın  %s  değiştirilmiş rezervasyon için e-posta   %s web sitesinden

en: Type your %semail message for visitor after creating a new reservation%s
tr_TR: Yazın %s rezervasyondan sonra ziyaretçiye e-posta mesajı%s

en: Type your %snumber of days for range selection%s
tr_TR: Yaz %s seçilmiş günlerin sayısını %s

en: Type your %sreason for payment%s request
tr_TR: Ödeme talebi için  %s sezonu yazı %s

en: Type your %sspecific%s days, which can be selected by visitors, or leave this value empty. It can be several days separated by comma (example: %s) or by dash (example: %s, its the same like this: %s) or combination (example:%s, its the same like this: %s)
tr_TR: Yazın %s özel %s günlerinizi ki misafirler tarafından seçilebilsin.  ve ya boş bırakın. Bu birden fazla gün olabilir ama vir gül ile ayrılmalıdır ( örnek:%s) veya tre ile (örnek: %s, bunu gibi: %s) veya birlikte (örnek:%s, bunu gibi: %s)

en: Type your %stitle%s, what will show in mouseover tooltip near booked timeslot(s)
tr_TR: Yaz %s başlık %s rezervasyon üzerinde zaman aralıklarında gösterilicektir fare üzerinde gezdirildiğinde

en: Type your date format for emails and the booking table. %sDocumentation on date formatting%s
tr_TR: E-posta ve rezervasyon için tarih formatını girin  %s Belge tarih formatı %s

en: Type your date in format %s. Example: %s
tr_TR: Senin tarih formatın  %s Örnek: %s

en: Type your email %ssubject%s for the booking confimation message.
tr_TR: E-posta adresinizi yazın %s Konu %s rezervasyon onay mesajı için

en: Type your email subject for the %sapproved booking%s.
tr_TR: Için e-posta konusunu yazın  %s kabul edilmiş rezervasyon %s

en: Type your email subject for the %sdenied booking%s.
tr_TR: E-posta konusunu yazın  %s kabul edilmemiş  rezervasyon%s

en: Type your email subject for the %smodified booking%s.
tr_TR: E-posta konusunu yazın   %s değiştirilmiş rezervasyon  %s.

en: Type your time format for emails and the booking table. %sDocumentation on time formatting%s
tr_TR: E-posta ve rezervasyon tablosu için zaman formatını yazın %s dokuman zaman formatı üzerine %s

en: U.S. Dollars
tr_TR: Amerikan doları

en: URL of "thank you" page
tr_TR: Teşşekür Url sayfası

en: URL of Search Results
tr_TR: Arama Sonuçları URL

en: URL of search results:
tr_TR: Arama sonuçlarında URL:

en: URL to edit bookings
tr_TR: Rezervasyonları düzenlemek için URL

en: Unavailable days from today
tr_TR: Bugünden itibaren Kullanılamaz günler

en: Unavailable week days
tr_TR: Kullanılamaz hafta içi günleri

en: Under Auto Return for Website Payments, click the On radio button.
tr_TR: Web Sitesi Ödemeleri için Auto Return altında Açık radyo düğmesini tıklatın.

en: Under the section "Public API access" click the button "Create new Key".
tr_TR: Bölümünde "Kamu API erişim" Altında "Yeni Key oluştur" düğmesine tıklayın.

en: Uninstall
tr_TR: Kaldırma

en: Uninstall / deactivation
tr_TR: Kaldır / devreden

en: Unknown
tr_TR: Bilinmiyor

en: Unknown Status
tr_TR: Bilinmeyen Durum

en: Unknown status
tr_TR: Bilinmeyen durum

en: Unlimited
tr_TR: Sınırsız

en: Unread
tr_TR: Okunmadı

en: Until
tr_TR: Kadar

en: Update Deposit
tr_TR: Depozitoyu yenile

en: Update Rates
tr_TR: Fiyatları güncelle

en: Updated booking: %s
tr_TR: Güncel rezervasyon: %s

en: Updated successfully
tr_TR: Başarıyla güncellendi

en: Updating...
tr_TR: Güncelleniyor ...

en: Upgrade
tr_TR: Yükseltme

en: Upgrade Notice
tr_TR: Yükseltme Bildirimi

en: Upgrade Now
tr_TR: Şimdi Yükselt

en: Upgrade to higher versions
tr_TR: Daha üst sürümler için yükseltme

en: Usage
tr_TR: Kullanma Şekli

en: Use "Check In" date as available in calendar for booking resources with capacity higher then 1 for search results
tr_TR: giriş tarihini takvimde müsait olarak ve kapasitesi 1 den büyük olarak takvim kaynağı olarak kullan

en: Use "Check Out" date as available in calendar for booking resources with capacity higher then 1 search results
tr_TR: Çıkışı tarihini takvimde müsait olarak ve kapasitesi 1 den büyük olarak takvim kaynağı olarak kullan

en: Use CSS BootStrap
tr_TR: CSS Bootstrap kullanın

en: Use SSL connection
tr_TR: Kullan SSL bağlantısı

en: Use any other HTML tags (carefully).
tr_TR: Başka HTML etiketleri (dikkatlice) kullanın.

en: Use cURL posting
tr_TR: Kullanım cURL gönderme

en: Use check in/out time
tr_TR: Giriş / çıkış zamanını kullan

en: Use pending days as available
tr_TR: Beklemede olan günleri müsait olarak kullan

en: Use the SSL connection for posting data, instead of standard HTTP connection
tr_TR: veri yazabilmek için standart HTTP bağlantısı yerine  SSL bağlantısını kullanın

en: Use the cURL for posting data, instead of fsockopen() function
tr_TR: Veri göndermek için cURL kullanın yerine fsockopen () işlevini

en: Use these %s shortcodes.
tr_TR: Bunları kullanın   %s kısa kodlar

en: Use these shortcodes for customization:
tr_TR: Özelleştirme için bu kısa kodları kullanın:

en: Use this field for %scorrecting the cost%s during adding new booking.
tr_TR: Bu alanı kullan %s maliyeti düzeltmek için %s yeni rezervasyon sırasında.

en: Use time selections as recurrent time slots
tr_TR: Tekrarlayan zaman dilimleri olarak zaman seçimleri kullanın

en: Used for
tr_TR: İçin kullanılır

en: User
tr_TR: Kullanıcı

en: User  is Activated
tr_TR: Kullanıcı Aktive Edildi

en: User  is Deactivated
tr_TR: Kullanıcı Devre dışı edildi

en: User permissions for plugin menu pages
tr_TR: Eklenti menü sayfaları için Kullanıcı izinleri

en: Users
tr_TR: Kullanıcılar

en: Users Settings
tr_TR: Kullanıcı Ayarları

en: Using BootStrap CSS for the form fields
tr_TR: BootStrap CSS form alanlarında kullan

en: Valuation days
tr_TR: Değerleme günü

en: Vendor Name
tr_TR: Satıcı adı

en: Verified IPN
tr_TR: Doğrulanmış IPN

en: Version
tr_TR: Sürüm

en: Version %s By %s
tr_TR: Sürüm   %s ile %s

en: View details
tr_TR: Ayrıntıları görüntüle

en: Visible months
tr_TR: görünür ay

en: Visible months:
tr_TR: Görünür aylar:

en: Visitor can select only 4 days starting at Monday, 3 or 7 days – Friday, 2 days – Saturday, etc…
tr_TR: Ziyaretçi sadece 4 gün seçebilir başlayarak Pazartesi, 3 or 7 günler- Cuma, 2 gün-Cumartesi, vb...

en: Visitors
tr_TR: Ziyaretçiler

en: Voided
tr_TR: Geçersiz

en: Warning
tr_TR: Uyarı

en: Warning !!!
tr_TR: Uyarı !!!

en: Warning!
tr_TR: Uyarı!

en: Warning! Operation failed. Current dates are already booked there.
tr_TR: Uyarı ! İşlem başarısız. Seçilen günler zaten rezerve edilmiş.

en: Warning! Some error occur, during sending registration request.
tr_TR: Uyarı! Bazı hata kaydı isteği gönderme sırasında meydana geldi.

en: Warning! The resource was not changed. Current dates are already booked there.
tr_TR: Uyarı! Kaynak değiştirilmedi. Güncel tarihleri zaten rezervasyonlu.

en: Warning!!! After you approved the specific booking(s), all your pending bookings of the same booking resource as an approved booking for the dates, which are intersect with dates of approved booking, will be automatically canceled!
tr_TR: Uyarı !!! Rezervasyonlarınız kabul edildikten sonra, zamanı keşisen rezervasyonlar iptal edilecektir.

en: We
tr_TR: Ça

en: We&#8217;ve assembled some links to get you started:
tr_TR: Biz  &#8217;  Başlamak için bazı bağlantılar monte edin:

en: Wed
tr_TR: Ça

en: Wednesday
tr_TR: Çarşamba

en: Week
tr_TR: Hafta

en: Week days conditions.
tr_TR: Hafta içi koşullar.

en: Weekend
tr_TR: Haftasonu

en: What's New
tr_TR: Neler yeni

en: When checked, all reserved days must be at same booking resource otherwise error message will show.
tr_TR: İşaretlendiğinde, bütün rezerve edilmiş günler sadece aynı rezervasyon kaynağında olmalı yoksa hata mesajı gösterilir.

en: Wide days view
tr_TR: Geniş günler görünüm

en: Wizard Form Template(several steps)
tr_TR: Sihirbaz form şablonu (birkaç adım)

en: Work days
tr_TR: Çalışma Günleri

en: Wrap each item with %s tag
tr_TR:  %s etiketi ile her öğeyi sarın

en: Wrong booking hash in URL (probably expired)
tr_TR: URL yanlış rezervasyon karma (muhtemelen kullanım süresi bitmiş)

en: Wrong booking hash in URL. Probably hash is expired.
tr_TR: URL yanlış rezervasyon karma. Muhtemelen karma süresi doldu.

en: XOR Encryption password
tr_TR: XOR Şifreleme şifre

en: Year
tr_TR: yıl

en: Years
tr_TR: Yıllar

en: You allow unlimited number of bookings per same dates, its can be a reason of double bookings on the same date. Do you really want to do this?
tr_TR: Aynı tarihlerde başına rezervasyonlar sınırsız sayıda izin verir ve  aynı tarihte çift rezervasyonlarada  izin verir. Eğer gerçekten bunu yapmak istiyor musunuz?

en: You are need to be sure what you are doing. You are disable of loading some JavaScripts Do you really want to do this?
tr_TR:  Ne yapdığınız dan emin olmanız gerekir.  JavaScripts devre dışı bırakıyorsunuz . Bunu yapmak istiyor musunuz?

en: You can %suse this shortcode only once%s in the form.
tr_TR: Bunu %s bu kısa kodu kullanabilirsin %s formda

en: You can also use the %s in the form.
tr_TR: Form daki  %s  ayrıca kullanabilirsiniz.

en: You can check in this %sinstruction how to generate and use your Google API key%s.
tr_TR: Bu nu işaretliye bilirsiniz  %s Google API anahtarı nasıl kullanılacağı ile ilgili %s.

en: You can configure the discount coupon codes at this %spage%s.
tr_TR: Bu indirim kupon kodları yapılandırabilirsiniz %s Sayfa  %s

en: You can customize the country list at this file: %s
tr_TR: Bu dosyanın da ülke listesini özelleştirebilirsiniz: %s

en: You can generate the form fields for your form (at the left side) by selection specific field in the above selectbox.
tr_TR: Yukarıdaki seçin kutusunda seçimi belirli bir alanda tarafından (sol tarafında) Formunuz için form alanlarını oluşturabilirsiniz.

en: You can insert several calendars of different resources into the form allowing you to book several resources during one booking process.
tr_TR: randevu sırasında forma farklı kaynaklardan çeşitli takvimler ekleyebilirsiniz.

en: You can insert this field with default selected value.
tr_TR: Varsayılan seçilen değerle bu alanı ekleyebilirsiniz.

en: You can request the new update of plugin on %1$sthis page%2$s.
tr_TR: Üzerinde eklentisi yeni güncelleme isteğinde bulunabilirsiniz  %1$s   bu sayfa  %2$s

en: You can reset your active form template by selecting default %sform template%s at the top toolbar. Please select the form template and click on %sReset%s button for resetting only active form (Booking Form or Content of Booking Fields form). Click  on %sBoth%s button if you want to reset both forms: Booking Form and Content of Booking Fields form.
tr_TR: Sen varsayılan seçerek aktif formu şablonunu sıfırlayabilirsin %s form şablonu %s  üst araç çubuğundaki. lütfen form şablonunu seçin ve %s sıfırla %s tıklayın. Tıklayın %s her ikisi %s düğmesine eğer istiyorsanız her iki formu sıfırlamak: rezervasyon formu ve rezervasyon alanının içeriğini.

en: You can specify an additional offset from you chosen end point. The offset can be negative.
tr_TR: Sen seçilmiş son nokta ofset ek belirtebilirsiniz. Negatif olabilir ofset.

en: You can specify an additional offset from you chosen start point. The offset can be negative.
tr_TR: Sen seçtikleri başlangıç noktası ofset ek belirtebilirsiniz. Negatif olabilir ofset.

en: You can specify the maximum number of events to import during one session.
tr_TR: Bir oturum sırasında dışarıdan aktarım olaylarının maksimum sayısını belirtebilirsiniz.

en: You can use (in subject and content of email template) any shortcodes, which you used in the booking form. Use the shortcodes in the same way as you used them in the content form at Settings Fields page.
tr_TR: Herhangi  bir kısa kodu kullana bilirsiniz

en: You can use any %sHTML tags%s in the booking form. Please use the HTML tags carefully. Be sure, that all "open" tags (like %s) are closed (like this %s).
tr_TR: Herhangi bir html etiket kullanabilirsiniz %s html etiket  %s rezervasyon formu içerisinde . Lütfen html etiketi kullanın. kullandığınız ve onları kapatmayı unutmayınız  (misal  %s) ve kapatın ( bunun gibi %s).

en: You can use following shortcodes in content of this template
tr_TR: Bu şablonun içeriğinde aşağıdaki kısa kod kullanabilirsiniz

en: You can use several values, separated by a comma.
tr_TR: Sen virgülle ayrılmış birkaç değerleri kullanabilirsiniz.

en: You can use several values, separated by comma.
tr_TR: Sen virgülle ayrılmış birkaç değerleri kullanabilirsiniz.

en: You can use shortcode %s for showing title of booking resource
tr_TR: Bu kısa kod ile %s  rezervasyon kaynağını gösterebilirsiniz

en: You can use the several values, separated by comma.
tr_TR: Bir çok değer kullanabilirsiniz, virgüller ile ayırarak.

en: You do not set any parameters for booking editing
tr_TR: rezervasyon düzenlemek için herhangi bir parametre girmediniz

en: You must have this shortcode:%s in the booking form.
tr_TR: Bu kısa kod: %s rezervasyon formunda olmalıdır.

en: You must not deactivate loading BootStrap files at advanced section of these settings!
tr_TR: Gelişmiş ayarlardaki BootStrap dosyalarını devre dışı bırakmamalısın!

en: You must to have this shortcode:%s in the form.
tr_TR: Bu kısa kod olmalı formunuzda %s

en: You need to approve a new booking %s for: %s Person detail information:%s Currently a new booking is waiting for approval. Please visit the moderation panel%sThank you, %s
tr_TR: Yeni bir rezervasyonu kabul etmelisiniz %s Için: %s Kişi detaylı bilgisi: %s Yeni rezervasyon onay için yönetici panelinde bekliyor %s  Teşekkür ederiz %s

en: You need to make payment %s for booking %s at %s. %s You can make payment at this %s  Thank you, booking service.
tr_TR: Ödeme yapmalısınız %s bu rezervasyon için  %s bu zamandaki  %s %s Ödemelerinizi buna yapabilirsiniz %s Teşekkür ederiz. rezervasyon servisi.

en: You need to make payment %s for reservation %s at %s. %s Please make payment on this page: %s  Thank you, %s
tr_TR: Ödeme yapmalısınız %s bu rezervasyon için %s şu zamanda %s %s Lütfen bu sayfaya ödeme yapınız: %s Teşekkür ederiz, %s

en: You need to make payment for this reservation
tr_TR: Rezervasyon için ödeme yapmalısınız

en: You need to use special shortcode [bookingedit] for booking editing.
tr_TR: Düzenlemeyi rezervasyon için özel Kısa kod [bookingedit] kullanmanız gerekir.

en: You should leave empty the Relay Response URL and Receipt Link URL/Text in the Merchant Interface, if a Relay Response is activated here.
tr_TR: Bir Relay Tepki burada aktif ise, Röle Tepki URL boşaltmak ve Merchant Arabirimi Makbuz Bağlantı URL / Yazı bırakmalısınız.

en: You will now see a table loaded with the top item being the API Key. Copy this and paste it into %sGoogle API Key%s field at this page.
tr_TR: Artık üst öğe API Anahtarı olmanın yüklü bir tablo göreceksiniz. Bu kopyalama ve bu sayfada%sGoogle API Anahtarı%s alanına yapıştırın.

en: Your booking %s for: %s has been  canceled. %sThank you, %s
tr_TR: Rezervasyonunuz %s İçin: %s iptal edildi. %s Teşekkür ederiz  %s

en: Your booking %s for: %s has been approved.%sThank you, %s
tr_TR: Rezervasyonunuz %s İçin: %s kabul edildi. %s Teşekkür ederiz  %s

en: Your booking has been approved
tr_TR: Rezervasyon onaylandı

en: Your booking has been declined
tr_TR: Rezervasyon reddedildi

en: Your emails do not the same
tr_TR: e-postalar aynı değil

en: Your reservation %s for: %s has been approved.%sYou can edit the booking on this page: %s Thank you, %s
tr_TR: Rezervasyonunuz %s İçin: %s kabul edildi. %s bu sayfada bulunan rezervasyonunuzu ayarlayabilirsiniz: %s Teşekkür ederiz  %s

en: Your reservation %s for: %s is processing now! We will send confirmation by email. %s Thank you, %s
tr_TR: Rezervasyonunuz %s İçin: %s işlemde şuan. E-posta adresinize onay gönderdik. %s Teşekkür ederiz  %s

en: Your reservation %s for: %s is processing now! We will send confirmation by email. %sYou can edit this booking at this page: %s  Thank you, %s
tr_TR: Rezervasyonunuz %s İçin: %s işlemde şuan ! E-posta adresinize  onay gönderdik. %s  Bu rezervasyonu ilgili sayfada ayarlıya bilirsiniz:        %s Teşekkür ederiz  %s

en: available
tr_TR: Musait

en: balance
tr_TR: Bakiye

en: comma
tr_TR: virgül

en: confirmation email field of the primary email field
tr_TR: Birincil e-posta alan onay e-postası alanı

en: coupon
tr_TR: Kupon

en: date
tr_TR: Tarih

en: day
tr_TR: GÜN

en: day(s)
tr_TR: gün

en: days
tr_TR: günler

en: default value, if no dates are selected, or none exist conditions are true.
tr_TR: Varsayılan değer, herhangi bir tarih seçilmediyse veya hiçbiri koşullar ile ilgili doğruluğu bulunmadıysa.

en: delete all booking data
tr_TR: Tüm rezervasyon verileri sil

en: delete configuration
tr_TR: yapılandırmaları  sil

en: deposit
tr_TR: Depozito

en: deposit payment for booking resource
tr_TR: Rezervasyon için Depozito ödemesi

en: discount
tr_TR: İndirim

en: field
tr_TR: alanlar

en: fields
tr_TR: alanlar

en: fixed
tr_TR: sabit

en: fixed deposit
tr_TR: Sabit mevduat

en: fixed sum
tr_TR: sabit toplamı

en: fixed total in
tr_TR: sabit toplam

en: for
tr_TR: İçin

en: for 1 day
tr_TR: 1 gün için

en: for 1 hour
tr_TR: 1 saat boyunca

en: for 1 night
tr_TR: 1 gece

en: for all days!
tr_TR: Bütün günler!

en: from the cost of 1 day
tr_TR: 1 gün maliyetinden

en: here
tr_TR: buraya

en: hour
tr_TR: saat

en: hour(s)
tr_TR: saat

en: hours
tr_TR: saatler

en: iPay88 customization
tr_TR: iPay88 özelleştirin

en: link
tr_TR: bağlantı

en: make user active
tr_TR: kullanıcıyı aktif et

en: make user inactive
tr_TR: kullanıcıyı devre dışı yap

en: max
tr_TR: En çok

en: min
tr_TR: En az

en: minutes
tr_TR: dakika

en: month
tr_TR: ay

en: month(s)
tr_TR: Ay

en: months
tr_TR: aylar

en: night(s)
tr_TR: geceler

en: no
tr_TR: Hayır

en: of configuration booking form in English and French languages
tr_TR: İngilizce ve Fransızca dillerinde yapılandırma rezervasyon formu

en: of every month
tr_TR: Her ayın

en: of payment
tr_TR: ödeme

en: on each
tr_TR: Her birinde

en: on each day
tr_TR: Her gün

en: optional
tr_TR: isteğe bağlı

en: or
tr_TR: veya

en: or add booking calendar %sWidget%s to your sidebar.
tr_TR: veya rezervasyon takvimi eklemek %s Widget %s kenar çubuğunuza.

en: or cost of booking resource %s
tr_TR: Rezervasyon kaynak veya maliyet  %s

en: page
tr_TR: sayfa

en: per 1 day
tr_TR: 1 günlük

en: required
tr_TR: gereken

en: seconds
tr_TR: saniye

en: semicolon
tr_TR: noktalı virgül

en: set user as
tr_TR: kullanıcıyı olarak ayarla

en: settings page
tr_TR: ayarları sayfası

en: start new translation section in specific language, where %s - locale of the translation.
tr_TR: özel bir dilde yeni tercüme açın yeri %s - tercüme merkezi

en: time
tr_TR: zaman

en: to
tr_TR: E

en: unavailable
tr_TR: Musaitdeğil

en: version
tr_TR: versiyon

en: visitors
tr_TR: Ziyaretçi

en: website
tr_TR: Web site

en: websites
tr_TR: Web siteleri

en: week
tr_TR: hafta

en: weeks
tr_TR: haftalar

en: where %s – default calendar %s (you can select desired resource of calendar by inserting shortcode into page)%s
tr_TR: orası  %s –  varsayılan takvim  %s sayfaya istenilen kısa kod ekliyebilirsiniz %s

en: year(s)
tr_TR: Yıl

en: yes
tr_TR: Evet
