booking - en to uk_UA translation catalogue (1610 entries)

en:  Check this box to display the %sdaily cost at the date cells%s in the calendar(s).
uk_UA: Відзначте цей чекбокс, щоб показувати %sдобову вартість в клітинках дат%s в календарі (ях).

en:  Check this box to display the daily cost with a tooltip when mouse hovers over each day on the calendar(s).
uk_UA: Відзначте чекбокс, щоб показувати добову вартість спливаючою підказкою при наведененні мишки на день у календарі (ях).

en:  Check this box to use %s payment gateway.
uk_UA: Відзначте, щоб використовувати %s платіжний шлюз

en:  Check this box to use Sage Pay payment.
uk_UA: Виділіть, щоб використати оплату за допомогою Sage Pay.

en:  Check this box to use Sermepa Pay payment.
uk_UA: Виділіть, щоб використовувати оплату за допомогою Sermepa Pay.

en:  Check this box to use iPay88 payment system.
uk_UA: Відзначте цей чекбокс, щоб використовувати платіжну систему iPay88.

en:  Check this checkbox if you want to show the %sbooking details summary%s  above the payment form
uk_UA: Відзначте цей чекбокс, якщо Ви хочете показувати %sзагальну інформацію про бронювання%s вище платіжної форми

en:  Click, if you want to reindex booking data by booking dates sort field (Your installation/update of the plugin must be successful).
uk_UA: Клікніть, якщо Ви хочете переіндексувати дані з бронювання (Ваша установка/оновлення плагіна повинно бути успішним).

en:  Follow these instructions to set up your listener at your PayPal account:
uk_UA: Дотримуйтесь цих інструкцій, щоб налаштувати Вашого слухача у Вашому акаунті PayPal:

en:  If your theme or some other plugin is load the BootStrap JavaScripts, you can disable  loading of this script by this plugin.
uk_UA: Якщо Ваша тема або інші плагіни автоматично завантажують JavaScript-и, то Ви можете відключити завантаження цього скрипта цим плагіном.

en:  Indicates whether the transaction is payment on a final sale or an authorization for a final sale, to be captured later.
uk_UA: Вказує, чи є транзакція платежем по остаточному продажу, або це авторизація для остаточного продажу, яка буде зафіксована пізніше.

en:  Parameters are incorrect,
uk_UA: Параметри некоректні,

en:  Select using test (Sandbox Test Environment) or live PayPal payment.
uk_UA: Виберіть використання в тестовому або реальному режимі.

en:  Select your cost configuration.
uk_UA: Виберіть Вашу конфігурацію вартості.

en:  Turn On/Off powered by "Booking Calendar" notice under the calendar.
uk_UA: Включити/виключити розроблений "Booking Calendar" напис під календарем.

en:  Turn On/Off version notice and help info links at booking admin panel.
uk_UA: Увімкнути/Вимкнути вказівку версії і посилання на допомогу в адмін панелі бронювання.

en:  Use these shortcodes for customization:
uk_UA: Використовуйте ці шорткоди для кастомізації:

en:  You can configure the deposit payment for your booking resources %shere%s.
uk_UA: Ви можете налаштувати депозит для Вашого ресурсу бронювання %sтут%s.

en:  for all days!
uk_UA: за всі дні!

en: !Paid OK
uk_UA: !Оплата OK

en: %s - add the reason booking was cancelled, you can enter it before sending email,
uk_UA: %s - додати причину скасування бронювання, Ви можете додати її перед листом, що відправляється,

en: %s - add the reason for booking payment, you can enter it before sending email,
uk_UA: %s - додати причину оплати бронювання, Ви можете ввести її перед листом, що відправляється,

en: %s - availability of booking resource,
uk_UA: %s - наявність ресурсів бронювання,

en: %s - booking info, taken from the excerpt associated with the post,
uk_UA: %s - інформація про бронювання, взята з уривка, пов'язаного з записом,

en: %s - check-in date,
uk_UA: %s - дата початку бронювання,

en: %s - check-out date,
uk_UA: %s - дата кінця бронювання,

en: %s - cost of booking the resource,
uk_UA: %s - вартість русурсу бронювання,

en: %s - coupon field,
uk_UA: %s - поле для купона,

en: %s - default selection number of visitors,
uk_UA: %s - кількість відвідувачів за замовчуванням,

en: %s - enter direct cost at admin panel at page:
uk_UA: %s - введіть вартість в адміністративній панелі на сторінці:

en: %s - featured image, taken from the featured image associated with the post,
uk_UA: %s - мініатюра, пов'язана із записом,

en: %s - inserting BIC
uk_UA: %s - вставити код BIC

en: %s - inserting IBAN
uk_UA: %s - вставити код IBAN

en: %s - inserting ID of booking
uk_UA: %s - вставити ID бронювання

en: %s - inserting IP address of the user who made this action
uk_UA: %s - вставити IP адреса користувача, який скоїв цю дію

en: %s - inserting account name
uk_UA: %s - вставити назву рахунку

en: %s - inserting account number
uk_UA: %s - вставити номер рахунку

en: %s - inserting address of the page (if any), where visitor make this action
uk_UA: %s - вставити адресу сторінки (якщо є), де відвідувач зробив цю дію

en: %s - inserting all bank accounts details
uk_UA: %s - вставити всі банківські реквізити

en: %s - inserting bank name
uk_UA: %s - вставити ім'я банку

en: %s - inserting check-in date (first day of reservation),
uk_UA: %s - вставити дату початку бронювання (перший день бронювання),

en: %s - inserting check-out date (last day of reservation),
uk_UA: %s - вставити дату кінця бронювання (останній день бронювання),

en: %s - inserting contents of the User-Agent: header from the current request, if there is one
uk_UA: %s - вставити вміст User-Agent-у: заголовок поточного запиту (якщо він є)

en: %s - inserting data from fields of booking form
uk_UA: %s - вставки даних з полів форми бронювання

en: %s - inserting data info about the booking
uk_UA: %s - додавання інформації про бронювання

en: %s - inserting data info about the booking, which you configured in the content form at Settings Fields page
uk_UA: %s - додати інформацію про бронювання, яка формується на сторінці з Налаштуваннями полів

en: %s - inserting date of this action
uk_UA: %s - вставити дату цієї дії

en: %s - inserting link to payment page where visitor can pay for the reservation  (possible to use the %s parameter for setting different %s of this page. Example: %s )
uk_UA: %s - вставити посилання на сторінку, де відвідувач зможе оплатити своє бронювання, (можливо, використати %s параметри для установки, які відрізняються %s від цієї сторінки. Наприклад: %s )

en: %s - inserting link to the page where visitor can cancel the reservation, (possible to use the %s parameter for setting different %s of this page. Example: %s )
uk_UA: %s - вставити посилання на сторінку, де відвідувач зможе скасувати своє бронювання, (можливо, використати %s параметри для установки, які відрізняються %s від цієї сторінки. Наприклад: %s )

en: %s - inserting link to the page where visitor can edit the reservation,  (possible to use the %s parameter for setting different %s of this page. Example: %s )
uk_UA: %s - вставити посилання на сторінку, де відвідувач зможе змінити своє бронювання, (можливо, використати %s параметри для установки, які відрізняються %s від цієї сторінки. Наприклад: %s )

en: %s - inserting moderate link of new booking
uk_UA: %s - вставити посилання для модерування нового бронювання

en: %s - inserting new line
uk_UA: %s - додати новий рядок

en: %s - inserting sort code
uk_UA: %s - вставити маршрутний код

en: %s - inserting the cost of  booking
uk_UA: %s - вставити вартість бронювання

en: %s - inserting the dates of booking
uk_UA: %s - вставити дати бронювання

en: %s - inserting the number of booking dates
uk_UA: %s - вставити кількість заброньованих дат

en: %s - inserting time of this action
uk_UA: %s - вставити час цієї дії

en: %s - inserting your site URL
uk_UA: %s - вставити URL Вашого сайту

en: %s - link to the page with booking form,
uk_UA: %s - посилання на сторінку з формою для бронювання,

en: %s - maximum number of visitors for the booking resource,
uk_UA: %s - максимальна кількість відвідувачів для ресурсу бронювання,

en: %s - resource title,
uk_UA: %s - назва ресурсу,

en: %s - search button,
uk_UA: %s - кнопка пошуку,

en: %s - search inside posts/pages which are part of this category,
uk_UA: %s -пошук всередині записів/сторінок, що є частиною цієї категорії,

en: %s - search inside posts/pages which have this tag,
uk_UA: %s - пошук всередині записів/сторінок, які мають цю мітку.

en: %s - show cost hint for full booking in real time, depending on number of days selected and form elements.
uk_UA: %s - показувати підказку з повною вартістю бронювання в реальному часі, залежну від кількості обраних днів і елементів форми.

en: %s - show cost hint of additional booking cost, which depends from selection of form elements.
uk_UA: %s - показувати підказку з додатковою вартістю, яка залежить від обраних додаткових полів.

en: %s - show hint of original booking cost without additional costs for full booking in real time, depends only from days selection.
uk_UA: %s - показувати підказку з вихідною вартістю бронювання (без додаткових платежів) в реальному часі, залежну тільки від кількості обраних днів.

en: %s - start new translation section, where %s - locale of translation
uk_UA: %s - початок нової секції перекладу, де %s - мова перекладу

en: %s Finish getting sort dates. %s
uk_UA: %s Завершено отримання відсортованих дат. %s

en: %s Found %s not indexed bookings %s
uk_UA: %s Знайдені %s неіндексовані бронювання %s

en: %s Important!%s This will overwrite any times selection in your booking form.
uk_UA: %s Важливо!%s Це перезапише будь-які вибори часу у Вашій формі бронювання.

en: %s and %s terms have higher priority than a range %s days.
uk_UA: %s та %s умови мають вищий пріоритет, ніж діапазон %s днів.

en: %s or %s - inserting the title of the booking resource
uk_UA: %s or %s - вставити заголовок типу броньованого ресурсу

en: %s or minimum and fixed number of days selection for the specific day of week or season.%s
uk_UA: %s або мінімальна і фіксована кількість вибору днів на певний день тижня або сезон.%s

en: %s – calendar of booking resource with %s
uk_UA: %s – календар ресурсів бронювання з %s

en: %s, then total cost will be %s
uk_UA: %s, тоді загальна вартість буде %s

en: %s, then total cost will be (if selected 3 days) %s
uk_UA: %s, тоді загальна вартість складе (якщо вибрано 3 дні) %s

en: %sDescription of usage%s.
uk_UA: %sОпис використання%s.

en: %sEmail verification field%s.
uk_UA: %sПоле для підтвердження email%s.

en: %sError!%s Request do not pass security check! Please refresh the page and try one more time.
uk_UA: %sПомилка!%s Запит не пройшов перевірку безпеки! Будь ласка, поновіть сторінку і спробуйте ще раз.

en: %sExample%s.
uk_UA: %sПриклад%s.

en: %sImportant!!!%s Please note, if you show booking calendar (inserted into post/page) with widget at the same page, then the last will not be visible.
uk_UA: %sВажливо!!!%s Будь ласка, майте на увазі, якщо календар бронювання показується в пості або на сторінці спільно з віджетом (на одній сторінці), то календар в віджеті не буде висвітлений.

en: %sNo this booking resources.%s
uk_UA: %sНемає цього ресурсу бронювання.%s

en: %sSeveral widgets are supported at %spaid versions%s.
uk_UA: %sКілька віджетів підтримуються в %sплатних версіях%s.

en: %sWarning! Booking calendar for this booking resource are already at the page, please check more about this issue at %sthis page%s
uk_UA: %sУвага! Календар бронювання вже існує на цій сторінці, будь ласка, прочитайте більше про цю проблему на %sцій сторінці%s

en: %sYou do not have permissions for this booking resources.%s
uk_UA: %sВи не маєте достатньо прав для цього ресурсу бронювання.%s

en: %sYou do not have permissions for this page.%s Your account is not active, please contact administrator.%s
uk_UA: %sВи не маєте достатньо прав для цієї сторінки.%s Ваш акаунт неактивний, зв'яжіться з адміністратором.%s

en: %s[bookingname]%s - inserting name of booking resource,
uk_UA: %s[bookingname]%s - вставити назву бронювання,

en: %s[dates]%s - inserting list of reserved dates
uk_UA: %s[dates]%s - вставити список заброньованих дат

en: %s[datescount]%s - inserting number of reserved dates
uk_UA: %s[datescount]%s - вставити кількість заброньованих дат

en: %send booking time%s
uk_UA: %sвідправити час бронювання%s

en: %sname%s – the unique name of the condition group, containing several conditions with different values. For example, if you want to have specific HTML content for the different week days, you can have several conditions, with the same name but with different value parameters in conditions. Please check more about it, in the examples.
uk_UA: %sім'я%s - унікальне ім'я групи умов, що містить кілька умов з різними значеннями. Наприклад, якщо Ви хочете мати особливий HTML-вміст для різних днів тижня, Ви можете мати кілька умов з однаковим ім'ям, але з різним значенням параметрів в умовах. Будь ласка, дізнайтеся більше про це в прикладах.

en: %sstart booking time%s
uk_UA: %sЧас початку бронювання%s

en: %stype%s – type of the condition. There are 2 types of condition: "weekday" and "season". "weekday" – is the condition rule based on the selected day of week value, like Monday, Tuesday, etc… . "season" – is the condition rule based on the "season filter" name of selected date. In other words the condition is TRUE if the selected day belongs to a season filter in the Season Filters page.
uk_UA: %sтип%s – тип умови. Є 2 типу умови: "день тижня" і "сезон". "День тижня" - це правило, яке базується на виборі дня з переліку, наприклад, понеділок, вівторок і т.д. .... "Сезон" - це правило, яке засноване на "сезонному фільтрі" назв обраних дат. Іншими словами, умова істинна, якщо обраний день належить сезонному фільтру на сторінці Фільтрів Сезонів.

en: %svalue%s – value of the specific conditions. If the value is true, so then the content of the conditions will show in the booking form. You can have the default value (empty – "", or like this – "*") for showing the content of this condition, if all other conditions are FALSE, or at initial stage, when the date in calendar is not yet selected.
uk_UA: %sзначення%s - значення визначених умов. Якщо значення істинне, тоді зміст умов буде показано у формі бронювання. Ви можете використовувати значення за замовчуванням (порожньо - «», або так - "*") для відображення вмісту цієї умови, якщо всі інші умови є помилковими, або на початковому етапі, коли дата в календарі ще не вибрана.

en: %svalue%s – value of the specific conditions. If the value is true, the content of the conditions will show in the booking form. You can have the default value (empty – "", or like this – "*") for showing the content of this condition, if all other conditions are FALSE, or at initial stage, when the date in calendar is not yet selected.
uk_UA: %sзначення%s – значення визначених умов. Якщо значення істинне, то зміст умов буде показано у формі бронювання. У Вас може бути значення за замовчанням (порожньо - «», або ось так - "*") для показу змісту цієї умови, якщо всі інші умови помилкові, або на початковому етапі, коли дата в календарі ще не вибрана.

en: + Add Account
uk_UA: + Додати Рахунок

en: / day
uk_UA: / день

en: / hour
uk_UA: / година

en: / night
uk_UA: / ніч

en: 00:00 today
uk_UA: 00:00 сьогодні

en: 2 Columns Form Template
uk_UA: Шаблон Форми з 2 Стовпцями

en: 2 Months
uk_UA: 2 місяця

en: 3 Months
uk_UA: 3 місяця

en: ALL
uk_UA: УСЕ

en: API Login ID
uk_UA: API Логін ID

en: ASC
uk_UA: Збіл.

en: AUTHENTICATE
uk_UA: АУТЕНТИФІКАЦІЯ

en: Abort
uk_UA: Перервати

en: About Booking Calendar
uk_UA: Про Календар Бронювань

en: Accepted Currency
uk_UA: Валюта, що Приймається

en: Access to this feed was denied (403). Please ensure you have public sharing enabled for your calendar.
uk_UA: Доступ на цей канал був заборонений (403). Будь ласка, переконайтеся, що загальний доступ включений для Вашого календаря.

en: Account Name
uk_UA: Ім'я Рахунку

en: Account Number
uk_UA: Номер Рахунку

en: Account details
uk_UA: Реквізити рахунку

en: Action after booking is done
uk_UA: Дія після завершення бронювання

en: Actions
uk_UA: Дії

en: Actions tab
uk_UA: Дії

en: Activate
uk_UA: Активувати

en: Activate Relay Response
uk_UA: Активувати Реле Відповіді

en: Activate and type your %stitle of approved%s item in legend
uk_UA: Активуйте і введіть Вашу назву поля %sпідтверджено%s в поясненнях

en: Activate and type your %stitle of available%s item in legend
uk_UA: Активуйте і введіть Вашу назву поля %sдоступно%s в поясненнях

en: Activate and type your %stitle of partially booked%s item in legend
uk_UA: Активуйте і введіть Вашу назву поля %sчастково зайнято%s в поясненнях

en: Activate and type your %stitle of pending%s item in legend
uk_UA: Активуйте і введіть Вашу назву поля %sв очікуванні підтвердження%s в поясненнях

en: Activate auto import
uk_UA: Активувати авто імпорт

en: Activate loading of CSS and JavaScript files of plugin only at specific pages.
uk_UA: Активувати завантаження CSS і JavaScript файлів плагіна тільки на певних сторінках.

en: Activate or deactivate field and change the label title
uk_UA: Активуйте або деактивуйте поле і змініть заголовок

en: Activation of this feature is require setting cost per day or cost per night
uk_UA: Активація цієї опції вимагає установки вартості за день або вартості за ніч

en: Active
uk_UA: Активно

en: Active %sRegular User%s
uk_UA: Активувати %sЗвичайний Користувач%s

en: Active %sSuper Admin%s
uk_UA: Активувати %sСупер Адмін%s

en: Active Sage Pay
uk_UA: Активувати Sage Pay

en: Active Sermepa Pay
uk_UA: Активація Sermepa Pay

en: Active iPay88
uk_UA: Активація iPay88

en: Add
uk_UA: Додати

en: Add New Booking Resource(s)
uk_UA: Додати Новий(і) Ресурс(и) Бронювання

en: Add New Coupon
uk_UA: Додати новий купон

en: Add New Custom Form
uk_UA: Додати Нову Індивідуальну форму

en: Add New Discount Coupon
uk_UA: Додати новий купон на знижку

en: Add booking
uk_UA: Додати резерв

en: Add new booking from your post/page or from %sAdmin Panel%s.
uk_UA: Додати нове бронювання зі сторінки/запису або з %sАдмін Панелі%s.

en: Add new booking resource
uk_UA: Додати нове бронювання

en: Add new cost
uk_UA: Додати нову вартість

en: Add new custom form
uk_UA: Додати нову індивідуальну форму

en: Add new resource
uk_UA: Додати новий ресурс

en: Add new resource(s)
uk_UA: Додати новий(і) ресурс(и)

en: Add tooltip on calendar(s) to show availability based on the number of available booking resource items remaining for each day.
uk_UA: Додати підказку на календарі, що показує доступність на основі кількості залишених доступних ресурсів для бронювання для кожного дня.

en: Add tooltip on calendar(s) to show availability based on the number of available booking resource items remaining for each day. %sBe sure to match the maximum number of visitors for the %sone booking resource%s with the number of visitors specified on the booking form.
uk_UA: Додати підказку на календарі, що показує доступність щодо кількості залишених доступних ресурсів для кожного дня. %sПереконайтеся, що максимальна кількість відвідувачів для%sодного ресурсу бронювання%s збігається з кількістю відвідувачів, зазначених у формі бронювання.

en: Add your %s on %swordpress.org%s, if you enjoyed by this plugin.
uk_UA: Додати Ваш %s на %swordpress.org%s, якщо Вам подобається цей плагін.

en: Additional cost for
uk_UA: Додаткова вартість для форми

en: Additional cost in %s per 1 day
uk_UA: Додаткова вартість %s за  1 день

en: Additional cost, which depends on the fields selection in the form.
uk_UA: Додаткова знижка, яка залежить від полів, зазначених у формі.

en: Additional info
uk_UA: Додаткова інформація

en: Address
uk_UA: Адреса

en: Address (required)
uk_UA: Адреса (обов'язкове поле)

en: Adults
uk_UA: Дорослі

en: Advanced
uk_UA: Розширений

en: Advanced Cost
uk_UA: Розширена вартість

en: Advanced Cost Settings
uk_UA: Налаштування розширеної вартості

en: Advanced Fields
uk_UA: Розширені поля

en: Advanced Options
uk_UA: Розширені Налаштування

en: Advanced Settings
uk_UA: Розширені налаштування

en: Advanced cost management
uk_UA: Розширені налаштування вартості

en: Agenda
uk_UA: Розклад

en: All
uk_UA: Все

en: All booking data will be deleted when the plugin is deactivated.
uk_UA: Всі дані про бронювання будуть видалені, коли плагін буде деактивовано.

en: All bookings
uk_UA: Всі Бронювання

en: All dates
uk_UA: Всі дати

en: All days for %s
uk_UA: Всі дні за %s

en: All incoming bookings
uk_UA: Усі вхідні бронювання

en: All resources
uk_UA: Усі ресурси

en: All selected dates in "short" format.
uk_UA: Усі обрані дати в "короткому" форматі.

en: All selected dates with times in "short" format..
uk_UA: Усі обрані дати з часом в "короткому" форматі.

en: All selected dates with times.
uk_UA: Усі обрані дати з часом.

en: All selected dates.
uk_UA: Усі обрані дати.

en: Allow %smultiple%s selections
uk_UA: Дозволити %sмножинне%s виділення

en: Allow payments by %sdirect bank / wire transfer%s
uk_UA: Активувати оплату %sбанківським переказом%s

en: Allow unlimited bookings per same day(s)
uk_UA: Дозволити необмежені бронювання на один і той самий час

en: Also some early versions of the IE do not support disabling of the options in the selectboxes.
uk_UA: Крім того, деякі ранні версії IE не підтримують відключення опцій у виборі значень.

en: Amount different
uk_UA: Суми різні

en: Any
uk_UA: Будь-які

en: Any Status
uk_UA: Будь-який Статус

en: Any day of week
uk_UA: Будь-який день тижня

en: Any days
uk_UA: Будь-які дні

en: Apartment#1
uk_UA: Апартаменти №1

en: Apartment#2
uk_UA: Апартаменти №2

en: Apartment#3
uk_UA: Апартаменти №3

en: Apply
uk_UA: Застосувати

en: Apply booking resources selection
uk_UA: Підтвердити вибір ресурсів бронювання

en: Approve
uk_UA: Підтвердити

en: Approve selected bookings
uk_UA: Підтвердити вибрані бронювання

en: Approved
uk_UA: Підтверджені

en: Approved item
uk_UA: Підтверджено

en: Apr
uk_UA: Квіт

en: April
uk_UA: Квітень

en: Assign events fields to specific booking form field
uk_UA: Призначайте поля подій до заданих полях форми бронювання

en: At least one option must be selected
uk_UA: Як мінімум один варіант повинен бути обраний

en: Aug
uk_UA: Сер

en: August
uk_UA: Серпень

en: Australian Dollars
uk_UA: Австралійські Долари

en: Authorization
uk_UA: Авторизація

en: Authorization Only
uk_UA: Авторизація Тільки

en: Authorization and Capture
uk_UA: Авторизація та Фіксація

en: Auto Cancel all pending bookings for the specific date(s), if some booking is approved for these date(s)
uk_UA: Авто скасування всіх бронювань зі статусом "в очікуванні" для певних дат, якщо яке-небудь бронювання вже було підтверджено для цих же дат

en: Auto approve all new bookings
uk_UA: Авто підтвердження всіх нових бронювань

en: Auto cancellation / approval
uk_UA: Авто відхилення / підтвердження

en: Auto cancellation / auto approval of bookings
uk_UA: Авто відхилення/авто підтвердження бронювання

en: Auto import events
uk_UA: Авто імпорт подій

en: Auto-cancel bookings
uk_UA: Авто-відміна бронювань

en: Auto-fill fields
uk_UA: Автозаповнення полів

en: Auto-fill form
uk_UA: Автозаповнення

en: Automatically approve booking
uk_UA: Автоматичне підтвердження бронювання

en: Automatically approve/cancel booking
uk_UA: Авто підтвердження/відхилення бронювання

en: Availability
uk_UA: Доступність

en: Availability Settings
uk_UA: Установки конфіденційності

en: Availability Title
uk_UA: Назва поля "Доступно"

en: Availability booking type
uk_UA: Доступний тип бронювання

en: Availability description
uk_UA: Опис доступності

en: Available
uk_UA: Доступно

en: Available item
uk_UA: Доступно

en: Available:
uk_UA: Доступно:

en: Balance cost of the booking - difference between deposit and full cost.
uk_UA: Підсумкова вартість бронювання - різниця між заставою і повною вартістю.

en: Bank Code
uk_UA: Код Банку

en: Bank Name
uk_UA: Ім'я Банку

en: Bank Transfer
uk_UA: Банківський Переказ

en: Bank Transfer active
uk_UA: Банківський Переказ активний

en: Bank Transfer customization
uk_UA: Налаштування Банківського Переказу

en: Bank Transit Number
uk_UA: Транзитний Номер Банку

en: Be sure that the merchant server system clock is set to the proper time and time zone.
uk_UA: Будьте впевнені, що системний годинник сервера мерчанта встановлений на правильний час і часовий пояс.

en: Be sure to match the maximum number of visitors for %sall booking resources%s with the number of visitors specified on the booking form.
uk_UA: Переконайтеся, що максимальна кількість відвідувачів для %sвсіх ресурсів бронювання%s збігається з кількістю відвідувачів, зазначених у формі бронювання.

en: Be sure to match the maximum number of visitors for the %sone booking resource%s with the number of visitors specified on the booking form.
uk_UA: Переконайтеся, що максимальна кількість відвідувачів для %sодного ресурсу бронювання%s збігається з кількістю відвідувачів, зазначених у формі бронювання.

en: Billing Address
uk_UA: Адрес (платіжний)

en: Billing City
uk_UA: Місто (платіжне)

en: Billing form fields
uk_UA: Поля платіжної форми

en: Billing form fields customization
uk_UA: Налаштування полів форми платежів

en: Book now
uk_UA: Забронювати

en: Booked
uk_UA: Заброньовано

en: Booked Times:
uk_UA: Заброньований час:

en: Booking
uk_UA: Бронювання

en: Booking Calendar
uk_UA: Календар Бронювання

en: Booking Calendar - Overview
uk_UA: Календар Бронювань - Огляд

en: Booking Calendar Settings
uk_UA: Налаштування Календаря Бронювання

en: Booking Calendar supports WPML and qTranslate plugins for dynamic changing of website locale.
uk_UA: Календар Бронювання підтримує WPML і qTranslate плагіни для динамічної зміни мови веб-сайту.

en: Booking Data
uk_UA: Дані з бронювання

en: Booking Dates
uk_UA: Дати бронювання

en: Booking Details:
uk_UA: Деталі Бронювання:

en: Booking Form
uk_UA: Форма бронювання

en: Booking ID
uk_UA: ID бронювання

en: Booking Listing
uk_UA: Список бронювань

en: Booking Resource
uk_UA: Ресур Бронювання

en: Booking calendar
uk_UA: Календар бронювання

en: Booking form
uk_UA: Форма бронювання

en: Booking form type:
uk_UA: Тип форми бронювання:

en: Booking form with calendar
uk_UA: Форма бронювання з календарем

en: Booking resource
uk_UA: Тип бронювання

en: Booking resource type is not defined. Its can be, when at the URL is wrong booking hash.
uk_UA: Тип ресурсу бронювання невизначений. Це можливо, якщо URL містить неправильний хеш бронювання.

en: Booking resource:
uk_UA: Тип бронювання:

en: Booking resources
uk_UA: Ресурси бронювання

en: Booking resources management
uk_UA: Управління ресурсами (об'єктами) бронювання

en: Booking system
uk_UA: Система бронювання

en: Bookings
uk_UA: Бронювання

en: Bookings Listing
uk_UA: Список Бронювань

en: Bookings default order
uk_UA: Сортування за замовчанням

en: Bookings for today
uk_UA: Бронювання на сьогодні

en: Bookings listing
uk_UA: Список бронювань

en: Bookings number per page
uk_UA: Кількість бронювань на сторінці

en: Both
uk_UA: Обидві

en: Branch Code
uk_UA: Код Філії

en: Brazilian Real (only for Brazilian users)
uk_UA: Бразильський Реал (тільки для користувачів з Бразилії)

en: British Pound
uk_UA: Британський Фунт

en: Bulk Actions
uk_UA: Масова дія

en: Buy
uk_UA: Купити

en: CSS customization of search form and search results you can make at this file
uk_UA: CSS кастомізацію форми пошуку та результатів пошуку Ви можете зробити в цьому файлі

en: CSV data separator
uk_UA: Роздільник даних у форматі CSV

en: Cache expiration
uk_UA: Закінчення строку дії кеша

en: Cache will expire:
uk_UA: Кеш закінчується:

en: Calendar
uk_UA: Календар

en: Calendar Navigation
uk_UA: Навігація Календаря

en: Calendar Overview
uk_UA: Обзор Календаря

en: Calendar Skin
uk_UA: Стиль Календаря

en: Calendar have 2 months in a row, the cell height is 30px and calendar full width 568px (possible to use percentage for width: 100%)
uk_UA: Календар показує 2 місяців в рядку, висота осередку 30px і повна ширина календаря 568px (можна використовувати відсоток для ширини: 100%)

en: Calendar is loading...
uk_UA: Календар завантажується...

en: Calendar view mode
uk_UA: Режим виду календаря

en: Canadian Dollars
uk_UA: Канадські Долари

en: Cancel
uk_UA: Скасування

en: Cancel Booking
uk_UA: Скасувати Бронювання

en: Cancel Return URL from PayPal
uk_UA: Скасування повернення з Paypal-а

en: Cancel bookings older
uk_UA: Скасувати бронювання старше

en: Cancel only pending, unpaid bookings, which are older than this selection.
uk_UA: Скасувати тільки очікуючі, неоплачені бронювання, які старші, ніж цей вибір.

en: Canceled_Reversal
uk_UA: Скасовані_Анульовані

en: Cancellation email sent
uk_UA: Відправлення листа про скасування

en: Cancelled
uk_UA: Скасовані

en: Cannot find the record
uk_UA: Неможливо знайти запис

en: Capacity
uk_UA: Місткість

en: Capacity:
uk_UA: Місткість

en: Change
uk_UA: Змінити

en: Change Resource
uk_UA: Змінити Ресурс Бронювання

en: Change hash after the booking is approved
uk_UA: Змінити хеш після схвалення бронювання

en: Change status
uk_UA: Змінити статус

en: Change the label title of this field. Email is obligatory field in booking form.
uk_UA: Змініть назву цього поля. Email - обов'язкове поле для форми бронювання.

en: Change your Booking
uk_UA: Змінити Ваше Бронювання

en: Check %sBooking Listing%s page for new bookings.
uk_UA: Відвідайте сторінку %sсписку бронювань%s для перевірки нових бронювань

en: Check %show todo%s that and what %sshortcodes%s are available.
uk_UA: Ознайомтесь, %sяк це зробити%s і які %sшорткоди%s доступні.

en: Check In - Tomorrow
uk_UA: Початок Бронювання - Завтра

en: Check Out - Tomorrow
uk_UA: Закінчення Бронювання - Завтра

en: Check Premium Features
uk_UA: Перевірити преміум функції

en: Check boxe(s) at left side if you want to activate specific cost.
uk_UA: Відзначте чекбокс ліворуч, якщо Ви хочете активувати спеціальні ціни.

en: Check in
uk_UA: Дата початку бронювання

en: Check new functionality in this plugin update.
uk_UA: Дізнайтеся про нові функції в оновленні цього плагіна.

en: Check out
uk_UA: Дата кінця бронювання

en: Check out our %sHelp%s
uk_UA: Ознайомтесь з нашою %sДопомогою%s

en: Check the box to activate CAPTCHA inside the booking form.
uk_UA: Відзначте, щоб активувати CAPTCHA всередині форми бронювання.

en: Check the box to activate auto-fill form fields for logged in users.
uk_UA: Відзначте, щоб активувати автозаповнення полів для зареєстрованих користувачів

en: Check this box if you want that specific additional cost, which configured as percentage for some option, apply to other additional fixed costs and not only to original booking cost.
uk_UA: Відзначте цей чекбокс, якщо Ви хочете, щоб певна додаткова вартість, що формується як відсоток для деяких опцій, застосовувалася до інших додаткових фіксованих вартостей, а не тільки до первісної вартості бронювання.

en: Check this box if you want the %stime selection%s on the booking form %sapplied to the cost calculation%s.
uk_UA: Відзначте цей чекбокс, якщо Ви хочете, щоб %sвибір часу%s у формі бронювання %sвпливав на визначення вартості%s.

en: Check this box if you want to change the booking hash after approval. When checked, visitor will not be able to edit or cancel the booking.
uk_UA: Виберіть цю опцію, якщо Ви хочете змінювати хеш бронювання після його схвалення. Якщо відзначене, то користувач не зможе відредагувати або відмінити бронювання.

en: Check this box if you want to show help hints on the admin panel.
uk_UA: Відзначте цей чекбокс, якщо Ви хочете показати підказки в адміністративній панелі.

en: Check this box if you want to show the pending days as available in calendars
uk_UA: Відзначте цей чекбокс, якщо Ви хочете показувати дні з непідтвердженими бронюваннями як доступні в календарі

en: Check this box if you want to use recurrent time to reserve several days. This means that middle days will be partially booked by actual times, otherwise the time in the booking form will be used as check-in/check-out time for the first and last day of the reservation.
uk_UA: Відзначте цей чекбокс, якщо Ви хочете використовувати повторюваний час, щоб зарезервувати кілька днів. Це означає, що найближчі дні будуть частково зарезервовані цим часом, інакше час у формі замовлення буде використовуватися в якості часу початку/закінчення реєстрації для першого і останнього дня резервування.

en: Check this box if you want to use the %sdeposit%s total %spayment%s on the payment form, instead of the full total of the booking.
uk_UA: Відзначте цей чекбокс, якщо Ви хочете використовувати сумарний %sдепозитний%s%sплатіж%s у формі оплати, замість підсумкової повної вартості бронювання.

en: Check this box if you want total availability (daily capacity) to depend on the number of selected visitors %s.
uk_UA: Відзначте цей чекбокс, якщо Ви хочете, щоб загальна доступність (денна місткість) залежала від кількості обраних відвідувачів %s.

en: Check this box if you want total availability (daily capacity) to depend on the number of selected visitors.
uk_UA: Відзначте цей чекбокс, якщо Ви хочете, щоб загальна доступність залежала від кількості обраних відвідувачів.

en: Check this box to %sactivate%s auto import events and creation bookings from them
uk_UA: Виділіть цей чекбокс для %sактивації%s авто імпорту подій і створення бронювань з них

en: Check this box to %sactivate%s auto-cancellation for pending, unpaid bookings.
uk_UA: Відзначте цей чекбокс для %sактивації%s автоматичного відхилення всіх непідтверджених неоплачених бронювань.

en: Check this box to %ssend%s cancellation email for this resource.
uk_UA: Виділіть цей чекбокс для %sвідправки%s електронного листа про скасування для цього ресурсу.

en: Check this box to automatically approve booking, when visitor makes a successful payment.
uk_UA: Відзначте, якщо Ви хочете, щоб бронювання автоматично було схвалено, коли користувач успішно здійснив платіж.

en: Check this box to automatically approve bookings when visitor makes a successful payment, or automatically cancel the booking when visitor makes a payment cancellation.
uk_UA: Відзначте цей чекбокс, якщо Ви хочете, щоб бронювання автоматично було схвалено, коли користувач успішно здійснив оплату, або скасовано, коли користувач натиснув на посилання скасування платежу.

en: Check this box to automatically approve bookings, when visitor makes a successful payment, or automatically cancel the booking, when visitor makes a payment cancellation.
uk_UA: Виділіть, якщо Ви хочете щоб бронювання автоматично було схвалено, коли користувач успішно зробив оплату, або скасовано. якщо він натиснув на посилання скасування платежу.

en: Check this box to delete all booking data when you uninstal this plugin.
uk_UA: Відзначте, щоб видалити всі дані про заброньовані дати при видаленні плагіна

en: Check this box to display a legend of dates below the booking calendar.
uk_UA: Відзначте, якщо Ви бажаєте показати пояснення для статусів днів під календарем.

en: Check this box to display the available number of booking resources with a tooltip, when mouse hovers over each day on the calendar(s).
uk_UA: Виділіть цей чекбокс для показу кількості доступних ресурсів бронювання за допомогою підказки (при наведенні мишки на певний день календаря).

en: Check this box to display today date number in legend cells.
uk_UA: Встановіть цей прапорець, щоб відображати сьогоднішню дату в легенді під календарем

en: Check this box to dissable reservations, which can be stored in different booking resources.
uk_UA: Відзначте цей чекбокс для заборони резервувань, вироблених в різних ресурсах.

en: Check this box to dissable reservations, which can be stored in different booking resources. When checked, all reserved days must be at same booking resource otherwise error message will show.
uk_UA: Відзначте цей чекбокс для заборони резервувань, які можуть зберігатись в різних ресурсах. Коли відмічено, всі зарезервовані дні повинні бути в одному ресурсі, інакше буде виведено повідомлення про помилку.

en: Check this box to send copy of this email to Admin
uk_UA: Відзначити цей чекбокс, щоб надіслати копію цього листа адміністратору

en: Check this box to show Reference Text Box
uk_UA: Відзначте, щоб показувати Довідкове Поле для Введення

en: Check this box to show payment description in payment form
uk_UA: Відзначте, щоб показувати опис платежу в платіжній формі

en: Check this box to show search results on other page
uk_UA: Відзначте чекбокс, щоб результати пошуку показувалися на іншій сторінці

en: Check this box to use Bank Transfer
uk_UA: Виділіть, щоб використати Банківський Переказ

en: Check this box to use Pay in Cash
uk_UA: Виділіть, щоб використовувати оплату готівкою.

en: Check this box to use PayPal
uk_UA: Виділіть, щоб використовувати PayРal

en: Check this box, if you want to %sre-check if the selected dates available during submitting booking%s.
uk_UA: Відзначте цей чекбокс, якщо Ви хочете %sперевірити ще раз, чи доступні вибрані дати в процесі бронювання%s.

en: Check this box, if you want to %sset any days as available%s in calendar. Your visitors will be able to make %sunlimited bookings per same date(s) in calendar and do not see any booked date(s)%s of other visitors.
uk_UA: Відзначте цей чекбокс, якщо Ви хочете %sвстановити будь-який день доступним%s в календарі. Ваші відвідувачі зможуть здійснювати %s необмежені бронювання на одні й ті ж дати в календарі і не будуть бачити дати, заброньовані%s іншими відвідувачами.

en: Check this checkbox to %sactivate%s auto approve of all new pending bookings.
uk_UA: Відзначте цей чекбокс для %sактивації%s автоматичного схвалення всіх нових бронювань, що очікують підтвердження.

en: Check this option, to use check in/out time during booking process.
uk_UA: Позначте цю опцію, щоб використовувати час початку/закінчення бронювання в процесі бронювання.

en: Check unavailable days in calendars. This option will overwrite all other settings.
uk_UA: Відзначте недоступні дні в календарі. Ця опція перезаписує всі інші налаштування.

en: Check-Out time
uk_UA: Час кінця бронювання

en: Check-in
uk_UA: Початок Бронювання

en: Check-in time
uk_UA: Час початку бронювання

en: Check-out
uk_UA: Закінчення Бронювання

en: Checkbox(es)
uk_UA: Чекбокс(и)

en: Checking to prevent double booking, during submitting booking
uk_UA: Перевірка для запобігання подвійного бронювання

en: Children
uk_UA: Діти

en: Chose payment mode
uk_UA: Виберіть режим платежу

en: City
uk_UA: Місто

en: City (required)
uk_UA: Місто (обов'язкове поле)

en: Class
uk_UA: Клас

en: Clear booking resources selection
uk_UA: Очистити вибір ресурсів бронювання

en: Click APIs and make sure "Calendar API" is set to ON.
uk_UA: Натисніть на API і переконайтеся в тому, що "API Календаря" активований.

en: Click Back to Profile Summary to return to the Profile after activating your listener.
uk_UA: Натисніть кнопку "Назад до Загального профіля", щоб повернутися в Профіль після активації Вашого слухача.

en: Click Choose IPN Settings to specify your listeners URL and activate the listener.
uk_UA: Натисніть "Вибрати IPN Налаштування", щоб налаштувати Ваш URL слухача і активувати його.

en: Click Instant Payment Notification Preferences in the Selling Preferences column.
uk_UA: Виберіть "Повідомлення про Миттєву Оплату" в колонці "Пріоритетний Продаж".

en: Click MD5-Hash in the Security Settings section
uk_UA: Виберіть MD5-Хеш в розділі "Параметри Безпеки"

en: Click Profile on the My Account tab.
uk_UA: Натисніть "Профіль" на вкладці "Мій Акаунт".

en: Click Receive IPN messages (Enabled) to enable your listener.
uk_UA: Натисніть "Отримувати IPN повідомлення (Включено)", щоб активувати Вашого слухача.

en: Click Save.
uk_UA: Натисніть "Зберегти".

en: Click Settings under Account in the main menu on the left
uk_UA: Натисніть "Налаштування" під акаунтом в головному меню зліва

en: Click Submit
uk_UA: Натисніть, щоб підписатися

en: Click Website Payment Preferences in the Seller Preferences column.
uk_UA: Натисніть "Перевага Оплати Веб-сайту" в стовпці "Уподобання Продавця".

en: Click the "Share this Calendar" link.
uk_UA: Використовуйте лінк "Зробити календар загальнодоступним".

en: Click the Profile subtab.
uk_UA: Перейдіть на вкладку "Профіль".

en: Click the checkbox to make calendar public. Do not check the other option.
uk_UA: Виділіть опцію для того, щоб зробити календар загальнодоступним. Чи не виділяйте інші опції.

en: Click to toggle
uk_UA: Натисніть, щоб відкрити

en: Close
uk_UA: Закрити

en: Code Example
uk_UA: Приклад коду

en: Collapse Advanced Filter
uk_UA: Згорнути Розширений Фільтр

en: Columns
uk_UA: Стовпці

en: Comma
uk_UA: Кома

en: Completed
uk_UA: Виконані

en: Conditional Dates Filter
uk_UA: Фільтр дат з умовами

en: Conditions
uk_UA: Умови

en: Configuration
uk_UA: Конфігурація

en: Configuration in several languages
uk_UA: Конфігурація на декількох мовах

en: Configuration of PayPal Pro Hosted Solution payment form
uk_UA: Конфігурація платіжної форми PayPal Pro Hosted Solution

en: Configuration of PayPal Standard payment form
uk_UA: Налаштування стандартної платіжної форми PayPal

en: Configure
uk_UA: Налаштувати

en: Configure Additional cost for the form
uk_UA: Налаштувати додаткову вартість для форми

en: Configure additional cost, which depend from selection of selectbox(es) and checkbox(es).
uk_UA: Налаштування додаткової вартості, яка залежить від вибраних значень і чекбоксів.

en: Configure booking %sSettings%s.
uk_UA: Конфигурація %sНалаштувань%s бронювання.

en: Configure predefined set of your %sForm Fields%s.
uk_UA: Налаштування зумовлених наборів Ваших %sполів форми%s.

en: Configure your predefined %sEmail Templates%s.
uk_UA: Налаштування Ваших зумовлених %sEmail шаблонів%s.

en: Configuring these %sfields is required for the some payment%s systems!
uk_UA: Конфігурація цих %sполів необхідна для деяких платіжних%s систем!

en: Connection Error
uk_UA: Помилка з'єднання

en: Contact
uk_UA: Контакти

en: Contact email
uk_UA: Контактний email

en: Content
uk_UA: Зміст

en: Content of booking fields data for email templates (%s-shortcode) and booking listing page
uk_UA: Вміст даних полів бронювання для шаблонів електронних листів (%s-шорткод) і сторінки списку бронювань

en: Copy and paste this shortcode into the form at left side
uk_UA: Скопіюйте та вставте цей шорткод у форму зліва

en: Cost
uk_UA: Вартість

en: Cost Correction Field
uk_UA: Поле для Коригування Вартості

en: Cost Fields
uk_UA: Поля для Вартості

en: Cost Hints
uk_UA: Підказки для Вартості

en: Cost Settings
uk_UA: Налаштування вартості

en: Cost Title
uk_UA: Назва вартості

en: Cost is not correct. It must be greater than 0
uk_UA: Невірна вартість. Вона повинна бути більше, ніж 0

en: Cost of the booking for the selected dates only.
uk_UA: Вартість бронювання тільки для виділених днів.

en: Cost saved successfully
uk_UA: Вартість збережена успішно

en: Cost setings at %stop have higher priority%s than other costs of same type at the %sbottom%s of the list.
uk_UA: Установки вартості %s верхушки списку мають більш високий пріоритет %s, ніж вартість того ж типу %sвніиу %s списку.

en: Cost:
uk_UA: Вартість:

en: Costs
uk_UA: Вартості

en: Costs and Rates
uk_UA: Вартість і Тарифи

en: Costs and Rates Settings
uk_UA: Налаштування Вартості і Тарифів

en: Country
uk_UA: Країна

en: Country (required)
uk_UA: Країна (обов'язкове поле)

en: Country List
uk_UA: Список Країн

en: Coupon
uk_UA: Купон

en: Coupon Code
uk_UA: Код купона

en: Coupon Deleted
uk_UA: Купон видалено

en: Coupon created
uk_UA: Купон створено

en: Coupon does not exist
uk_UA: Купон не існує

en: Coupons
uk_UA: Купони

en: Coupons Settings
uk_UA: Налаштування купонів

en: Create
uk_UA: Створити

en: Create New Season Filter
uk_UA: Створіть Новий Сезонний Фільтр

en: Create conditional days filter
uk_UA: Створити фільтр дат з умовами

en: Create dates filter
uk_UA: Створити фільтр дат

en: Create new form
uk_UA: Створити нову форму

en: Create new season filter
uk_UA: Створіть новий сезонний фільтр

en: Create several booking resources for one time
uk_UA: Створіть кілька ресурсів бронювання на один раз

en: Created
uk_UA: Створені

en: Creation
uk_UA: Створити

en: Currency format
uk_UA: Формат валюти

en: Currency symbol
uk_UA: Символ валюти

en: Current dates
uk_UA: Поточна дата

en: Current day
uk_UA: Поточний день

en: Current month
uk_UA: Поточний місяць

en: Current version
uk_UA: Поточна версія

en: Current week
uk_UA: Поточний тиждень

en: Custom
uk_UA: Настроюваний

en: Custom Form
uk_UA: Налаштовувана форма

en: Custom button title
uk_UA: Користувальницький заголовок кнопки

en: Customer Email
uk_UA: Електронна пошта Клієнта

en: Customization of additional cost, which depend from form fields
uk_UA: Налаштування розширеної вартості, яка залежить від полів форми

en: Customization of availability settings
uk_UA: Кастомізація налаштувань доступності

en: Customization of billing fields, which automatically assign from booking form to billing form
uk_UA: Налаштування платіжних полів, які будуть автоматично підставлятися з форми бронювання в форму оплати

en: Customization of email template, which is sending after modification of booking
uk_UA: Налаштування шаблону електронного листа, який надсилається після зміни бронювання

en: Customization of email template, which is sending to Admin after new booking
uk_UA: Налаштування шаблону електронного листа, який надсилається адміну після нового бронювання

en: Customization of email template, which is sending to Visitor after Cancellation of booking
uk_UA: Налаштування шаблону електронного листа, який надсилається Відвідувачеві після Скасування бронювання

en: Customization of email template, which is sending to Visitor after approval of booking
uk_UA: Налаштування шаблону електронного листа, який надсилається Відвідувачеві після підтвердження бронювання

en: Customization of email template, which is sending to Visitor after new booking
uk_UA: Налаштування шаблону електронного листа, який надсилається Відвідувачеві після нового бронювання

en: Customization of email template, which is sending to Visitor after payment request
uk_UA: Налаштування шаблону електронного листа, який надсилається Відвідувачеві після запиту на оплату

en: Customization of rates, valuation days cost and deposit amount
uk_UA: Налаштування тарифів, добової вартості та суми депозиту

en: Customization of season filters settings
uk_UA: Кастомізація налаштувань сезонних фільтрів

en: Customization of synchronization with Google Calendar
uk_UA: Налаштування синхронізації з Google календарем

en: Czech Koruna
uk_UA: Чеська Крона

en: DEFERRED
uk_UA: ВІДКЛАДЕНИЙ

en: DESC
uk_UA: Змен.

en: Danish Krone
uk_UA: Датська Крона

en: Data
uk_UA: Дані

en: Data Parsing
uk_UA: Вилучення даних

en: Date Format
uk_UA: Формат дати

en: Dates
uk_UA: Дати

en: Dates and Times Hints
uk_UA: Підказки для Дати і Часу

en: Dates view
uk_UA: Вид дат

en: Dates:
uk_UA: Дати:

en: Day
uk_UA: День

en: Day Number(s)
uk_UA: Кількість днів

en: Days of month
uk_UA: Дні місяця

en: Days of week
uk_UA: Дні тиждня

en: Days selection number
uk_UA: Кількість виділених днів

en: Deactivate
uk_UA: Деактивувати

en: Dear %sMake your payment %s directly into our bank account. %sPlease use your Booking ID %s as the payment reference! %s %s: %s %s: %s %s: %s %s: %s
uk_UA: Шановний, %sСплатіть банківським переказом %s в Ваш банк. %sВикористовуйте Ваше ID Бронювання %s в призначенні платежу.  %s %s: %s %s: %s %s: %s %s: %s

en: Dear %sPay in cash %s for your booking %s on check in %sFor reference your booking ID: %s
uk_UA: Шановний, %sСплатіть готівкою %s за Вашу бронь %s по прибуттю %sВаше ID бронювання: %s

en: Dec
uk_UA: Груд

en: December
uk_UA: Грудень

en: Declined
uk_UA: Відхилені

en: Default
uk_UA: за замовчуванням

en: Default Form
uk_UA: Форма за замовчанням

en: Default Form Templates
uk_UA: Шаблони форми за замовчанням

en: Default Locale
uk_UA: Мова за замовчуванням

en: Default booking admin page
uk_UA: Стандартна адмін сторінка бронювання

en: Default booking resource
uk_UA: Ресурс бронювання за замовчанням

en: Default calendar view mode
uk_UA: Стандартний вид календаря

en: Default form
uk_UA: Форма за замовчуванням

en: Default settings for retrieving events
uk_UA: Налаштування за замовчанням для вилучення подій

en: Default title of bookings
uk_UA: Заголовок бронювань за замовчанням

en: Default toolbar tab
uk_UA: Панель інструментів за замовчанням

en: Default value
uk_UA: Значення за замовчанням

en: Define preselected resource.
uk_UA: Задати попередньо обраний ресурс

en: Delete
uk_UA: Видалити

en: Delete booking data, when plugin deactivated
uk_UA: Видалити дані про бронювання, коли плагін деактивується

en: Delete data
uk_UA: Видалити дані

en: Delete form
uk_UA: Видалити форму

en: Delete selected booking form
uk_UA: Видалити вибрану форму бронювання

en: Delete selected booking(s)
uk_UA: Видалити вибрані бронювання

en: Delete selected bookings
uk_UA: Видалити вибрані бронювання

en: Delete settings
uk_UA: Видалити встановлення

en: Delete template
uk_UA: Видалити шаблон

en: Delete your previously saved default filer template!
uk_UA: Видалити Ваш попередній збережений шаблон фільтра за замовчанням!

en: Deleted
uk_UA: Видалено

en: Denied
uk_UA: Відмовлені

en: Deposit
uk_UA: Депозит

en: Deposit amount
uk_UA: Сума депозиту

en: Deposit payment
uk_UA: оплата депозиту

en: Deposit payment is not active for booking resource
uk_UA: Внесення депозиту недоступно для броньованого ресурсу

en: Deposit payment total
uk_UA: Загальна величина депозиту

en: Description
uk_UA: Опис

en: Details
uk_UA: Коментарі

en: Developer Test
uk_UA: Тест розробника

en: Different form fields, for the different week days
uk_UA: Різні поля форми для різних днів тижня

en: Different time slots, for the different week days
uk_UA: Різні часові інтервали для різних днів тижня

en: Disable Bootstrap loading on Back-End
uk_UA: Відключити Автозавантаження в адмін панелі Внутрішнього Інтерфейсу

en: Disable Bootstrap loading on Front-End
uk_UA: Відключити Автоматичне завантаження в Інтерфейсі

en: Disable bookings in different booking resources
uk_UA: Заборонити бронювання в різних ресурсах

en: Discount Coupon field
uk_UA: Поле для Купона зі Знижкою

en: Dismiss
uk_UA: Відхилити

en: Display tooltip on calendar(s) to show availability based on total (fixed) number of visitors for the resource, which can be at free booking resource items.
uk_UA: Відображати підказку на календарі, що показує доступність щодо сумарної (фіксованої) кількості відвідувачів ресурсу, доступної для бронювання.

en: Display tooltip on calendar(s) to show availability based on total (fixed) number of visitors for the resource, which can be at free booking resource items. %sBe sure to match the maximum number of visitors for %sall booking resources%s with the number of visitors specified on the booking form.
uk_UA: Відображати підказку на календарі, що показує доступність щодо сумарної (фіксованої) кількості відвідувачів ресурсу. %sПереконайтесь, що максимальна кількість відвідувачів для%sвсіх ресурсів бронювання%s збігається з кількістю відвідувачів, зазначених у формі бронювання.

en: Do you really want
uk_UA: Ви впевнені

en: Do you really want to delete selected booking form ?
uk_UA: Ви впевнені, що хочете видалити обрану форму бронювання?

en: Do you really want to delete selected booking(s) ?
uk_UA: Ви впевнені, що хочете видалити вибрані бронювання?

en: Do you really want to delete this booking ?
uk_UA: Ви впевнені, що хочете видалити це бронювання?

en: Do you really want to delete this item?
uk_UA: Ви впевнені, що хочете видалити?

en: Do you really want to delete?
uk_UA: Ви впевнені, що хочете видалити?

en: Do you really want to set booking as pending ?
uk_UA: Ви впевнені, що хочете перевести бронювання в "в очікуванні"?

en: Done
uk_UA: Зроблено

en: Dot
uk_UA: Крапка

en: Download
uk_UA: Завантажити

en: Download the CSV file of exported booking data
uk_UA: Завантажити CSV файл з експортованими даними по бронюванням

en: Drop Down
uk_UA: Випадаючий

en: Duplicate Booking
uk_UA: Дублювати бронювання

en: Duration Time
uk_UA: Тривалість

en: Duration Time - Drop Down list
uk_UA: Тривалість - Випадаючий список

en: Each day
uk_UA: Кожен день

en: Edit
uk_UA: Редагувати

en: Edit Booking
uk_UA: Редагувати Бронювання

en: Edit Note
uk_UA: Редагувати Коментар

en: Edit season filter
uk_UA: Редагувати сезонний фільтр

en: Editing of booking
uk_UA: Редагування бронювання

en: Email
uk_UA: Емейл

en: Email (required)
uk_UA: E-mail (обов'язкове поле)

en: Email Field
uk_UA: Поля для email

en: Email Label
uk_UA: Напис Email

en: Email for getting report for %sinvalid%s transactions.
uk_UA: Email для отримання звіту про %sнекоректні%s транзакції..

en: Email for getting report for %ssome errors in  verification process%s.
uk_UA: Email для отримання звітів про %sпомилки під час процесу верифікації%s.

en: Email for getting report for %sverified%s transactions.
uk_UA: Email для отримання звіту про %sпідтверджені%s транзакції.

en: Email templates, which use shortcodes: %s, will be linked to this page
uk_UA: Шаблон електронної пошти, який використовує шорткод: %s, буде посилатися на цю сторінку

en: Email to "Admin" after a new booking
uk_UA: Електронний лист для "Адміністратора" після нового бронювання

en: Email to "Person" after booking is approved
uk_UA: Email "Відвідувачу" після підтвердження бронювання

en: Email to "Person" after booking is modified
uk_UA: Email для "Відвідувача" після зміни бронювання

en: Email to "Person" after their booking has been denied
uk_UA: Лист "Відвідувачу" після того, як його бронювання було відхилено

en: Email to "Person" after they make a new reservation
uk_UA: Лист "Відвідувачу" після створення ним нового бронювання

en: Email to "Person" with payment request
uk_UA: Електронний лист "Відвідувачу" із запитом на оплату

en: Emails
uk_UA: Email-и

en: Emails Settings
uk_UA: Налаштування Електронної Пошти

en: Emails sending
uk_UA: Відправлені email

en: End Time
uk_UA: Час Завершення

en: End Time - Drop Down list
uk_UA: Час Завершення - Випадаючий список

en: End Time - Text field
uk_UA: Час Завершення - Текстове поле

en: End Time is invalid. The date or time may be booked, or already in the past. The End Time may also be earlier that the start time, if only 1 day was selected! Please choose another date or time.
uk_UA: Час закінчення некоректний. Можливо, дата або час зарезервовані або вже пройшли. Можливо, час закінчення раніший за час початку бронювання, якщо тільки 1 день був вибраний. Будь ласка, виберіть іншу дату або час.

en: End of current month
uk_UA: Кінець поточного місяця

en: English and French translation
uk_UA: Англійський і Французький переклад

en: Enter %s in text field.
uk_UA: Введіть %s у текстове поле.

en: Enter Keyword here
uk_UA: Введіть Ключове Слово тут

en: Enter a return relative Failed URL. %s will redirect visitors to this page after Failed Payment
uk_UA: Введіть посилання (на Сторінку Помилки) для повернення. %s відвідувачі будуть автоматично перенаправлятися на цю сторінку після Невдалої Спроби Оплати.

en: Enter a return relative Successful URL. %s will redirect visitors to this page after Successful Payment
uk_UA: Введіть посилання (сторінка подяки) для повернення. %s відвідувачі будуть перенаправлятися на цю сторінку після Успішної Оплати

en: Enter a title for the Reference text box (i.e. Your email address). Visitors will see this text.
uk_UA: Введіть заголовок для Довідкового текстового поля (наприклад: Ваша електронна пошта). Відвідувачі побачать цей текст.

en: Enter additional cost in formats:
uk_UA: Введіть додаткову вартість у форматі:

en: Enter coupon code.
uk_UA: Введіть код купона.

en: Enter date / time
uk_UA: Введіть дату / час

en: Enter dropdown options. One option per line.
uk_UA: Введіть випадаючі варіанти. Один варіант в рядку.

en: Enter fixed amount for each selected day
uk_UA: Введіть фіксовану суму за кожен обраний день

en: Enter fixed cost
uk_UA: Введіть фіксовану вартість

en: Enter maximum number of times, when coupon is applicable.
uk_UA: Введіть максимальну кількість раз, коли купон можна використати.

en: Enter minimum booking cost, when coupon is applicable.
uk_UA: Введіть мінімальну вартість бронювання, коли застосування купона допускається.

en: Enter name of booking resource
uk_UA: Введіть назву ресурсу

en: Enter number of fixed or percentage savings.
uk_UA: Задайте величину фіксованої або відсоткової знижки.

en: Enter percentage as additional sum, which is based only on original cost and not full sum
uk_UA: Введіть відсоток як додаткову суму, яка заснована тільки на первісній вартості, а не на загальній сумі.

en: Enter percentage of the entire booking
uk_UA: Введіть відсоток від цілого бронювання

en: Enter relative URLs of pages, where you have Booking Calendar elements (booking forms or availability calendars). Please enter one URL per line. Example: %s
uk_UA: Введіть відносні URL сторінок, де буде розташована Форма Бронювання або Календар. Будь ласка, вводіть один URL в одному рядку. Наприклад: %s

en: Enter seasonal rate(s) (cost diference in %s from standard cost %s or a fixed cost) of the booking resource (%s) or %sAdd a new seasonal filter%s
uk_UA: Введіть сезонний тариф (и) (різниця в ціні %s від стандартної ціни %s або фіксована вартість) ресурсу бронювання (%s) або %s Додайте новий сезонний фільтр %s

en: Enter the %sTime%s using the text field.
uk_UA: Введіть %sчас%s, використовуючи текстове поле.

en: Enter the service name or the reason for the payment here.
uk_UA: Введіть назву сервісу або причину для платежу тут.

en: Enter the title of the payment button
uk_UA: Введіть назву платіжної кнопки

en: Enter this value
uk_UA: Введіть це значення

en: Enter title here
uk_UA: Введіть заголовок тут

en: Enter your iPay88 Merchant Code.
uk_UA: Введіть Ваш Код Мерчанта iPay88.

en: Enter your iPay88 Merchant Key.
uk_UA: Введіть Ваш Ключ Мерчанта iPay88.

en: Enter your phone number
uk_UA: Введіть Ваш номер телефону

en: Error
uk_UA: Помилка

en: Error IPN
uk_UA: Невірний IPN

en: Error!
uk_UA: Помилка!

en: Euros
uk_UA: Євро

en: Even if visitor selects the booked timeslot, system will not allow them to make the booking.
uk_UA: Навіть якщо відвідувач вибере заброньований проміжок часу, система не дозволить йому здійснити бронювання.

en: Event Description (optional field)
uk_UA: Опис події (необов'язкове поле)

en: Event Title
uk_UA: Заголовок події

en: Events Import
uk_UA: Імпорт Подій

en: Every
uk_UA: Кожен

en: Example
uk_UA: Приклад

en: Example #1: %s - start French translation section
uk_UA: Приклад #1: %s - початок секції французького перекладу

en: Example #2: "%s" - English and French translation of some message
uk_UA: Приклад #2: "%s" - англійський та французький переклад деяких повідомлень

en: Example:
uk_UA: Приклад:

en: Example: %s
uk_UA: Приклад: %s

en: Example: %s
uk_UA: Приклад: %s

en: Example: %s - %s"United States"%s is selected by default.
uk_UA: Приклад: %s - %s"США"%s встановлені за замовчуванням.

en: Example: %s - custom number of visitor selections"
uk_UA: Приклад: %s - настроюється кількість виборів відвідувачів"

en: Example: %s.
uk_UA: Приклад: %s.

en: Example: %sMake booking here%s
uk_UA: Приклад: %sБронюйте тут%s

en: Example: %sThe additional cost for payment: %s
uk_UA: Приклад: %sДодаткова величина платежу: %s

en: Example: %sThe full cost of payment: %s
uk_UA: Приклад: %sПовна величина платежу: %s

en: Example: %sThe original cost for payment: %s
uk_UA: Приклад: %sВихідна величина платежу: %s

en: Examples
uk_UA: Приклади

en: Expand Advanced Filter
uk_UA: Розгорнути Розширений Фільтр

en: Expiration Date
uk_UA: Дата закінчення дії

en: Expired
uk_UA: Прострочені

en: Explore Premium Features
uk_UA: Дізнайтеся про Преміум Функції

en: Export
uk_UA: Екпорт

en: Export All
uk_UA: Експортувати Усе

en: Export All bookings to CSV format
uk_UA: Експорт Всіх бронювань в CSV формат

en: Export bookings
uk_UA: Експорт бронювань

en: Export only current page of bookings to CSV format
uk_UA: Експорт тільки поточної сторінки бронювань в CSV формат

en: Exporting booking data
uk_UA: Експорт даних бронювання

en: F
uk_UA: П

en: Failed
uk_UA: З помилками

en: Features
uk_UA: Можливості

en: Feb
uk_UA: Лют

en: February
uk_UA: Лютий

en: Field Label
uk_UA: Назва поля

en: Fields
uk_UA: Поля

en: Fields %s(selectbox(es) and checkbox(es))%s are shown here automatically if they exist in the %sbooking form%s.
uk_UA: Поля %s (значень і чекбоксів)%s будуть показані тут автоматично, якщо вони існують у %sформі бронювання%s.

en: Fields Settings
uk_UA: Налаштування Полів

en: Filter
uk_UA: Фільтр

en: Filter Name
uk_UA: Назва фільтра

en: Filter deleted successfully
uk_UA: Фільтр видалений успішно

en: Filter saved
uk_UA: Фільтр збережений

en: Filter tab
uk_UA: Фільтр

en: Filters
uk_UA: Фільтри

en: Final cost
uk_UA: Остаточна вартість

en: Find Your Calendar ID
uk_UA: Знайти ID Календаря

en: First Name
uk_UA: Ім'я

en: First Name (required)
uk_UA: Ім'я (обов'язкове поле)

en: First Name(s)
uk_UA: Ім'я

en: First option in dropdown list.
uk_UA: Перша опція в випадаючому списку

en: First option title
uk_UA: Текст першої опції

en: Fixed Amount
uk_UA: Фіксована сума

en: Follow these steps to configure it:
uk_UA: Виконайте наступні дії, щоб налаштувати це:

en: Footer
uk_UA: Підвал (футер)

en: For
uk_UA: Для

en: For example, a URL to your site that displays a %s"Thank you for the payment"%s.
uk_UA: Наприклад, сторінка Вашого сайту з написом %s"Дякуємо за оплату"%s.

en: For example, if the original cost of the booking is %s, then after applying additional costs the total cost will be folowing
uk_UA: Наприклад, якщо базова вартість бронювання %s, тоді, після застосування додаткової вартості, підсумкова вартість буде наступною

en: For example, the URL to your website that displays a %s"Payment Canceled"%s page.
uk_UA: Наприклад, сторінка Вашого сайту з написом %s"Платіж скасован"%s.

en: For example: "The reservation %s on these date(s): %s has been modified. %s  You can edit this booking on this page: %s . Thank you, Reservation service."
uk_UA: Наприклад: "Ваша бронь %s на дати: %s була змінена. %s  Ви можете відредагувати Вашу бронь на цій сторінці: %s. Дякуємо, сервіс бронювання."

en: For example: "You have a new reservation %s on the following date(s): %s Contact information: %s You can approve or cancel this booking at: %s Thank you, Reservation service."
uk_UA: Наприклад: "У Вас є нове бронювання %s на дати: %s Детальна інформація про бронювання: %s Ви можете підтвердити або відхилити це бронювання на: %s. Дякуємо, сервіс бронювання."

en: For example: "You have a new reservation %s on the following date(s): %s Contact information: %s You can approve or edit this booking at: %s Thank you, Reservation service."
uk_UA: Наприклад: "У Вас є нове бронювання %s на дати: %s Контактна інформація: %s Ви можете підтвердити або відредагувати бронювання на: %s. Дякуємо, сервіс бронювання."

en: For example: "Your reservation %s on these date(s): %s has been approved.%s  You can edit this booking on this page: %s . Thank you, Reservation service."
uk_UA: Наприклад: "Ваша бронь %s на дати: %s була підтверджена.%s  Ви можете відредагувати Вашу бронь на цій сторінці: %s. Дякуємо, сервіс бронювання."

en: For example: "Your reservation %s on these date(s): %s has been approved.%s Thank you, Reservation service."
uk_UA: Наприклад: "Ваша бронь %s на дати: %s була підтверджена.%s  Дякуємо, сервіс бронювання."

en: For example: "Your reservation %s on these date(s): %s has been canceled. Please contact us for more information. %s Thank you, Reservation service."
uk_UA: Наприклад: "Ваша бронь %s на дати: %s була відхилена. Будь ласка, зв'яжіться з нами для отримання докладної інформації. %s Дякуємо, сервіс бронювання."

en: For example: "Your reservation %s on these date(s): %s is processing now! We will send confirmation by email. %s  You can edit the booking at this page: %s Thank you, Reservation service."
uk_UA: Наприклад: "Ваша бронь %s на дати: %s у процесі перевірки! Будь ласка, дочекайтеся листа, що підтверджує Вашу бронь. %s  Ви можете відредагувати Вашу бронь на цій сторінці: %s. Дякуємо, сервіс бронювання."

en: For example: "Your reservation %s on these date(s): %s is processing now! We will send confirmation by email. %s Thank you, Reservation service."
uk_UA: Наприклад: " Ваша бронь %s на дати: %s в процесі перевірки! Будь ласка, зачекайте листа, що підтверджує Вашу бронь. %s. Дякуємо, сервіс бронювання."

en: For more information about configuring Relay Response in the Merchant Interface, please see the %sMerchant Integration Guide%s
uk_UA: Для додаткової інформації про налаштування Реле Відповіді в Інтерфейсі Мерчанта, будь ласка, дивіться %sІнструкцію щодо Інтеграції Мерчанта%s

en: For the Return URL, enter the Return URL from PayPal on your site for successfull payment.
uk_UA: Для поворотного URL введіть URL повернення з PayPal на Ваш сайт після успішної оплати.

en: Form
uk_UA: Форма

en: Form / Calendar
uk_UA: Форма / Календар

en: Form fields
uk_UA: Поля форми

en: Form fields labels
uk_UA: Назви полів форми

en: Format: Up to 255 characters (no symbols). Also, in order to be displayed, the View attribute must be configured for this field in the Merchant Interface payment form settings.
uk_UA: Формат: до 255 знаків (не символів). Також для того, щоб відображатися, атрибут "Вид" повинен бути налаштований для цього поля в Інтерфейсі Мерчанта в налаштуваннях платіжної форми.

en: Found: %s booking forms inside of posts or pages
uk_UA: Знайдено: %s форми бронювання всередині записів або сторінок

en: Fr
uk_UA: П'ятн

en: Fraud
uk_UA: Шахрайство

en: Fri
uk_UA: Пт

en: Friday
uk_UA: П'ятниця

en: From
uk_UA: Від

en: Full cost of the booking
uk_UA: Повна вартість бронювання

en: Full cost of the booking.
uk_UA: Повна вартість бронювання

en: General
uk_UA: Основні

en: General Information
uk_UA: Основна інформація

en: General Settings
uk_UA: Основні Налаштування

en: Generate Tag
uk_UA: Згенерувати Ярлик

en: Generating columns
uk_UA: Створення стовпців

en: Generating content of file
uk_UA: Створення вмісту файлу

en: Get Started
uk_UA: Починаємо

en: Getting Started
uk_UA: Приступаючи до роботи

en: Give your project a name and click "Create".
uk_UA: Введіть ім'я Вашого проекту і натисніть "Створити".

en: Go
uk_UA: Уперед

en: Go to Google Developer Console: %s.
uk_UA: Перейдіть до Консолі Розробників Google: %s.

en: Google API Key
uk_UA: Ключ Google API

en: Google Calendar
uk_UA: Google календар

en: Google Calendar - General Settings
uk_UA: Стрічки Google календаря - Основні Налаштування

en: Google Calendar - Help Info
uk_UA: Стрічки Google календаря - Допомога

en: Google Calendar ID
uk_UA: Google Календар ID

en: Guests
uk_UA: Гості

en: HTML tags is accepted.
uk_UA: Допустимі HTML мітки.

en: Have a questions?
uk_UA: Чи є питання?

en: Help
uk_UA: Допомога

en: Help Info
uk_UA: Довідкова інформація

en: Help and info notices
uk_UA: Допомога та Інформація

en: Hide
uk_UA: Сховати

en: Hide advanced settings
uk_UA: Приховати розширені налаштування

en: Hide advanced settings of JavaScript loading
uk_UA: Заховати розширені налаштування завантаження JavaScript

en: Hide settings of powered by notice
uk_UA: Приховати налаштування повідомлення про розробника

en: High season
uk_UA: Високий сезон

en: Hints Form Template
uk_UA: Шаблон Форми Підказок

en: Hints for your form
uk_UA: Підказки для Вашої форми

en: Hong Kong Dollar
uk_UA: Гонконгський Долар

en: Horizontal Search Form Template
uk_UA: Горизонтальна форма пошуку

en: Hungarian Forint
uk_UA: Угорський Форинт

en: I Accept term and conditions
uk_UA: Я приймаю правила і умови використання

en: If you accept %scash payment%s, you can write details about it here
uk_UA: Якщо Ви приймаєте %sоплату готівкою%s, Ви можете написати опис тут

en: If you add costs here, %srates%s for this booking resource will not take effect !!!
uk_UA: Якщо Ви додасте вартість тут, то %s тарифи %s для цього ресурсу не зроблять ніякого ефекту !!!

en: If you check this option, all booking data will be deleted when you uninstall this plugin. Do you really want to do this?
uk_UA: Якщо Ви відзначите цю опцію, то всі дані про бронювання будуть видалені при видаленні плагіна. Ви дійсно хочете це зробити?

en: If you do not see search results at front-end side of your website, please check troubleshooting instruction %shere%s
uk_UA: Якщо Ви не бачите результатів пошуку на клієнтській частині Вашого сайту, будь ласка, перевірте способи усунення можливих причин%sтут%s

en: If you have no account on this system, please sign up for a %sdeveloper test account%s to obtain an API Login ID and Transaction Key. These keys will authenticate requests to the payment gateway.
uk_UA: Якщо у вас немає рахунку в цій системі, будь ласка, зареєструйтесь як %sтестовий обліковий запис розробника%s, щоб отримати API Логін ID і Ключ Транзакцій. Ці ключі будуть виконувати перевірку автентичності запитів на платіжний шлюз.

en: If you have no account on this system, please visit %s to create one.
uk_UA: Якщо у Вас ще немає облікового запису в цій платіжній системі, відвідайте %s для створення акаунта.

en: If you have no account on this system, please visit %s to create one. Simulator account emulates the Sermepa Pay account as well as a Test and Live account.
uk_UA: Якщо у Вас ще немає облікового запису в цій платіжній системі, відвідайте %s для створення акаунта. Цей тип акаунту можна використовувати як для тестів, так і для повноцінного використання.

en: If you use this shortcode, %syou can not use any other time shortcodes%s in the form.
uk_UA: Якщо Ви використовуєте цей шорткод, %sто Ви можете використовувати будь-який інший шорткод часу%s у формі.

en: If you want to save your booking data, please uncheck the %s"Delete booking data"%s at the
uk_UA: Якщо Ви хочете зберегти Ваші дані з бронювання, будь ласка, приберіть позначку %s"Видалити дані про бронювання"%s на

en: If you will get any difficulties or have a questions, please contact by email %s
uk_UA: Якщо у Вас виникли будь-які труднощі або є питання, звертайтеся по електронній пошті %s

en: Import
uk_UA: Імпорт

en: Import Google Calendar Events
uk_UA: Імпортувати Календар Подій Google

en: Import events every
uk_UA: Імпортувати події кожні

en: Important!
uk_UA: Важливо!

en: Imported 0 events.
uk_UA: Імпортовано 0 подій.

en: Importing Feed
uk_UA: Імпорт каналу

en: In the sidebar click on "APIs & auth".
uk_UA: Натисніть в бічному меню на "APIs і авторизація".

en: In-Progress
uk_UA: У процесі виконання

en: Inactive User
uk_UA: Зробити Користувача Неактивним

en: Incorrect date format
uk_UA: Некоректний формат дати

en: Incorrect email field
uk_UA: Некоректно введений email

en: Indicate to the payment gateway that you would like to receive the transaction response to your site.
uk_UA: Вказує на платіжний шлюз, який повинен отримати відповідь по транзакції по Вашому сайту.

en: Info
uk_UA: Інфо

en: Information
uk_UA: Інформація

en: Inlinee Search Form Template
uk_UA: Лінійна форма пошуку

en: Insert %s shortcode to prevent SPAM bookings.
uk_UA: Вставте %s шорткод для захисту від спам бронювань.

en: Insert booking calendar
uk_UA: Вставити календар бронювання

en: Insert booking form %sshortcode%s into your %sPost%s or %sPage%s
uk_UA: Вставте %sшорткод%s форми бронювання в Ваш %sЗапис%s чи %sСторінку%s

en: Insert these shortcodes into form to %sshow info in real time %s(after selection of the dates in calendar or options in checkboxes or selectboxes)%s.
uk_UA: Вставте ці шорткоди у форму, щоб %sпоказувати інформацію в режимі реального часу %s(після вибору дати в календарі або опції в чекбоксі або списку)%s.

en: Insertion of booking form or availability calendar shortcodes
uk_UA: Вставка в форму бронювання або календар доступності шорткодів

en: Insertion search form shortcode
uk_UA: Вставка шорткода форми пошуку

en: Insertion selection of booking form for specific booking resource
uk_UA: Вставити вибір форми бронювання для певних ресурсів бронювання

en: Insertion system shortcode for booking editing
uk_UA: Вставка шорткода для редагування бронювання

en: Instant Payment Notification (IPN) is a message service that notifies you of events related to PayPal transactions
uk_UA: Миттєве сповіщення при оплаті (IPN) - це служба повідомлень, яка повідомляє Вас про події, пов'язані з PayPal транзакціями

en: Integration of Bank Transfer payment system
uk_UA: Інтеграція платежів Банківським Переказом

en: Integration of Pay in Cash payment system
uk_UA: Інтеграція Оплати Готівкою

en: Integration of Paypal payment system
uk_UA: Інтеграція платіжної системи PayPal

en: Integration of Sage payment system
uk_UA: Інтеграція платіжної системи Sage

en: Integration of Sermepa payment system
uk_UA: Інтеграція платіжної системи Sermepa

en: Integration of authorizenet payment system
uk_UA: Інтеграція з платіжною системою authorize.net

en: Integration of iPay88 payment system
uk_UA: Інтеграція з платіжною системою iPay88

en: Invalid
uk_UA: Нечинні

en: Invalid IPN
uk_UA: Некоректний IPN

en: Israeli New Shekel
uk_UA: Ізраїльський Новий Шекель

en: Israeli Shekel
uk_UA: Ізраїльський Шекель

en: It works only in %ssingle day selection%s mode.
uk_UA: Це працює тільки в режимі %sвибору одного дня%s.

en: Jan
uk_UA: Січ

en: January
uk_UA: Січень

en: Japanese Yen
uk_UA: Японська Йена

en: Jul
uk_UA: Лип

en: July
uk_UA: Липень

en: Jun
uk_UA: Черв

en: June
uk_UA: Червень

en: Keyword
uk_UA: Ключове Слово

en: LIVE
uk_UA: РОБОЧИЙ

en: Label
uk_UA: Напис

en: Labels
uk_UA: Написи

en: Language Sections
uk_UA: Мовні Секції

en: Last Name
uk_UA: Прізвище

en: Last Name (required)
uk_UA: Прізвище (обов'язкове поле)

en: Last name
uk_UA: Прізвище

en: Limit available days from today
uk_UA: Ліміт доступних днів від сьогодні

en: Listing of bookings
uk_UA: Список бронювань

en: Listing of season filters
uk_UA: Список сезонних фільтрів

en: Live
uk_UA: Справжній

en: Live Demos
uk_UA: Онлайн демо

en: Live Test
uk_UA: Перевірочний

en: Load
uk_UA: Завантажити

en: Load JS and CSS files only on specific pages
uk_UA: Завантажувати JS і CSS файли тільки на певних сторінках

en: Load selected booking form
uk_UA: Завантажити обрану форму бронювання

en: Location
uk_UA: Розташування

en: Location:
uk_UA: Розташування:

en: Log in to your PayPal account.
uk_UA: Увійдіть в свій обліковий запис PayPal.

en: Log on to the Merchant Interface
uk_UA: Увійдіть в Ваш Інтерфейс Мерчанта

en: M
uk_UA: П

en: MD5 Hash value
uk_UA: Значення Хеша MD5

en: Make it %sexclusive%s
uk_UA: Зробити це %sексклюзивним%s

en: Make payments with payPal - its fast, free and secure!
uk_UA: Сплачуйте за допомогою PayРal - це швидко і безпечно.

en: Malaysian Ringgit
uk_UA: Малайзійський Рінггіт

en: Malaysian Ringgits (only for Malaysian users)
uk_UA: Малайзійські Рінггіти (тільки для користувачів з Малайзії)

en: Malformed
uk_UA: Невірні

en: Management of
uk_UA: Управління

en: Mar
uk_UA: Бер

en: March
uk_UA: Березень

en: Mark
uk_UA: Відзначити

en: Mark as Unread selected bookings
uk_UA: Відзначити як непрочитані вибрані бронювання

en: Mark as read all bookings
uk_UA: Позначити прочитаними всі бронювання

en: Mark as read selected bookings
uk_UA: Відмітити як прочитані вибрані бронювання

en: Max
uk_UA: Макс

en: Max visitors
uk_UA: Макс. кількість відвідувачів

en: Max. cost
uk_UA: Макс. вартість

en: Max. persons
uk_UA: Макс. кількість осіб

en: Maximum available booking resource items
uk_UA: Максимальна кількість ресурсів для бронювання

en: Maximum number
uk_UA: Максимальне число

en: Maximum number of usage
uk_UA: Максимальна кількість раз використання

en: Maximum number of visitors for resource
uk_UA: Максимальна кількість відвідувачів для ресурсу

en: Maxlength
uk_UA: Макс.довжина

en: May
uk_UA: Трав

en: Menu access
uk_UA: Доступ до меню

en: Merchant Code
uk_UA: Код Мерчанта

en: Merchant Key
uk_UA: Ключ Мерчанта

en: Message title
uk_UA: Заголовок повідомлення

en: Mexican Peso
uk_UA: Мексиканский Песо

en: Min
uk_UA: Мін

en: Min. cost
uk_UA: Мін. вартість

en: Minimum Booking Cost
uk_UA: Мінімальна вартість бронювання

en: Minimum Purchase
uk_UA: Мінімальна Купівля

en: Mo
uk_UA: Пон

en: Modified
uk_UA: Змінені

en: Mon
uk_UA: Пн

en: Monday
uk_UA: Понеділок

en: Month
uk_UA: Місяць

en: Months
uk_UA: Місяці

en: Multiple days
uk_UA: Кілька днів

en: My
uk_UA: Мої

en: Name
uk_UA: Ім'я

en: Navigate to your Google calendars.
uk_UA: Відкрийте Ваш Google Календар.

en: Need even more functionality? Check %s higher versions %s
uk_UA: Потрібно ще більше функцій? Перевірте %s старші версії %s

en: New (unverified) booking(s)
uk_UA: Нові (непідтверджені) бронювання

en: New Resource
uk_UA: Новий Ресурс

en: New Zealand Dollar
uk_UA: Новозеландський Долар

en: New booking
uk_UA: Нове бронювання

en: New booking(s) made today
uk_UA: Нові бронювання, зроблені сьогодні

en: New bookings
uk_UA: Нові бронювання

en: New for Admin
uk_UA: Новий для Адміна

en: New for Visitor
uk_UA: Новий для Відвідувача

en: New reservations made today
uk_UA: Нові бронювання, зроблені сьогодні

en: Next
uk_UA: Наступний

en: Next 3 months
uk_UA: Наступні 3 місяця

en: Next 4 weeks
uk_UA: Наступні 4 тижня

en: Next 7 days
uk_UA: Наступні 7 днів

en: Next Steps
uk_UA: Наступні Кроки

en: Next day
uk_UA: Наступний день

en: Next month
uk_UA: Наступний місяць

en: Next week
uk_UA: Наступний тиждень

en: No days
uk_UA: Немає днів

en: No separator
uk_UA: Без роздільника

en: None
uk_UA: Ніякий

en: Norwegian Krone
uk_UA: Норвезька Крона

en: Not Completed
uk_UA: Незавершені

en: Not authed
uk_UA: Неавторизовані

en: Note
uk_UA: Примітка

en: Note!
uk_UA: Примітка!

en: Note:
uk_UA: Нотатка:

en: Nothing Found Message:
uk_UA: Повідомлення "Нічого не Знайдено":

en: Nothing Found.
uk_UA: Нічого не Знайдено.

en: Nothing found
uk_UA: Нічого не знайдено

en: Nothing found message
uk_UA: Повідомлення, що нічого не знайдено

en: Nothing found!
uk_UA: Нічого не знайдено!

en: Nothing found.
uk_UA: Нічого не знайдено.

en: Nov
uk_UA: Лис

en: November
uk_UA: Листопад

en: Now
uk_UA: Зараз

en: Now click on "Credentials" in the sidebar.
uk_UA: Натисніть на посилання "Облікові дані" в бічному меню.

en: Now copy the Calendar ID to use in the plugin settings in your WordPress admin. Make sure to %suse the Calendar ID only, not the entire XML feed URL%s.
uk_UA: Тепер скопіюйте ID Календаря для використання в налаштуваннях плагіна. Переконайтеся в тому, що Ви %sвикористовуєте тільки ID Календаря і не повністю XML або URL%s.

en: Number of Days
uk_UA: Кількість днів

en: Number of decimal points
uk_UA: Кількість знаків після коми

en: Number of months
uk_UA: Число місяців

en: Number of resource items inside of parent resource
uk_UA: Кількість ресурсів всередині батьківського ресурсу

en: Number of selected days.
uk_UA: Кількість обраних днів.

en: Number of selected nights.
uk_UA: Кількість обраних ночей.

en: Number of usage
uk_UA: Кількість раз використання

en: Oct
uk_UA: Жов

en: October
uk_UA: Жовтень

en: Offset
uk_UA: Зсув

en: Ok
uk_UA: Ок

en: On each
uk_UA: На кожен

en: On the popup click the button "Server Key" and click "Create".
uk_UA: У спливаючому вікні натисніть на кнопку "Ключ Сервера" і потім натисніть "Створити".

en: One Value from %sOptions%s list
uk_UA: Одне значення зі списку %sОпції%s

en: One Value from %sOptions%s list or term %s for selection of all checkboxes
uk_UA: Одне значення зі списку %sОпції%s чи умова %s, щоб позначити всі чекбокси

en: One option per line
uk_UA: Одна опція в лінію

en: One title per line
uk_UA: Один заголовок в лінію

en: Only availability calendar
uk_UA: Тільки календар доступних дат

en: Only booking form
uk_UA: Тільки форма бронювання

en: Open the settings for the calendar.
uk_UA: Відкрити параметри календаря.

en: Options
uk_UA: Опції

en: Options:
uk_UA: Опції:

en: Order by
uk_UA: Впорядкувати за

en: Order number
uk_UA: Номер замовлення

en: Other
uk_UA: Інше

en: PAYMENT
uk_UA: ОПЛАТА

en: Paid OK
uk_UA: Оплата ОК

en: Parameters
uk_UA: Параметри

en: Parent
uk_UA: Батьківський

en: Parent Resource
uk_UA: Батьківський ресурс

en: Partially booked
uk_UA: Частково заброньовано

en: Partially booked item
uk_UA: Частково зайнято

en: Partially booked item - day, which is booked for the specific time-slot(s).
uk_UA: Частково зайнято - день, в якому зайнято частину часових діапазонів.

en: Partially paid
uk_UA: Частково оплачені

en: Partially_Refunded
uk_UA: Частково повернуті

en: Pay in Cash
uk_UA: Оплата Готівкою

en: Pay in Cash active
uk_UA: Активація Оплати Готівкою.

en: Pay in Cash customization
uk_UA: Налаштування Оплати Готівкою

en: Pay using %s payment service
uk_UA: Оплатити, використовуючи %s платіжний сервіс

en: Pay via
uk_UA: Сплатити через

en: PayPal
uk_UA: Paypal

en: PayPal active
uk_UA: Активація PayРal

en: PayPal customization
uk_UA: Налаштування Paypal

en: Payment
uk_UA: Платіж

en: Payment Button type
uk_UA: Тип кнопки Підтвердження Оплати

en: Payment Form Template
uk_UA: Шаблон форми оплати

en: Payment button title
uk_UA: Заголовок платіжної кнопки

en: Payment description
uk_UA: Опис платежу

en: Payment failed
uk_UA: Збій оплати

en: Payment for booking %s on these day(s): %s
uk_UA: Оплата за бронювання %s на ці дні: %s

en: Payment method description that the customer will see on your payment page.
uk_UA: Опис методу оплати, який буде показаний для відвідувача на сторінці оплати.

en: Payment rejected
uk_UA: Платіж відхилений

en: Payment request
uk_UA: Запит на оплату

en: Payment status
uk_UA: Статус платежу

en: Payment status updated by Mobile88 Admin(Fail)
uk_UA: Статус платежу оновлений Адміном Mobile88 (Збій)

en: Payments
uk_UA: Оплати

en: Payments Settings
uk_UA: Налаштування Оплат

en: Paypal Email address to receive payments
uk_UA: Електронна пошта Paypal для отримання платежів

en: Paypal Standard
uk_UA: PayPal Стандарт

en: Pending
uk_UA: Очікуючі підтвердження

en: Pending booking(s)
uk_UA: Бронювання, які очікують підтвердження

en: Pending item
uk_UA: В очікуванні

en: Percentage Off
uk_UA: Відсоток знижки

en: Philippine Pesos
uk_UA: Філіппінські Песо

en: Philippines Peso
uk_UA: Філіппінське Песо

en: Phone
uk_UA: Телефон

en: Placeholder
uk_UA: Заглушка

en: Please Select
uk_UA: Будь ласка, оберіть

en: Please check more about this feature %shere%s.
uk_UA: Будь ласка, дізнайтеся більше про цю функцію %sтут%s.

en: Please check more about this feature at  %sthis page%s
uk_UA: Будь ласка, дізнайтеся більше про цю функцію на %sцій сторінці%s

en: Please check more info about configuration of this cost settings on this %spage%s.
uk_UA: Будь ласка, дізнайтеся більше про конфігурацію цих налаштувань вартості на цій %sсторінці%s.

en: Please configure %s fields inside the %sBilling form fields%s TAB at this page, this is necessary for the %s.
uk_UA: Будь ласка, налаштуйте %s поля всередині %sПлатіжної форми%s на вкладці на цій сторінці, якщо це необхідно для %s.

en: Please configure all fields inside the Billing form fields tab at this page, when using a European payment processor
uk_UA: Будь ласка, налаштуйте всі поля всередині форми на вкладці "Біллінг" на цій сторінці, коли використовуєте Європейський платіжний процесінг

en: Please configure settings for import Google Calendar events
uk_UA: Будь ласка, налаштуйте параметри для імпорту Календаря Подій Google

en: Please configure the form fields!
uk_UA: Будь ласка, налаштуйте поля форми!

en: Please configure the form for content of booking fields data!
uk_UA: Будь ласка, налаштуйте форму для утримання даних полів бронювання!

en: Please create all %s terms firstly %s(from higher priority to lower)%s, then terms %s and after terms %s
uk_UA: Будь ласка, створіть всі %s умови спочатку %s (від високого пріоритету до низького) %s, потім умови %s і потім умови %s

en: Please enter the MD5 Hash value, which you configured in the settings of Merchant Interface.
uk_UA: Будь ласка, введіть значення Хеша MD5, який встановлений в налаштуваннях Інтерфейсу Мерчанта.

en: Please enter your Google API key. This field required to import events.
uk_UA: Будь ласка, введіть Ваш Google API ключ. Це обов'язково поле для імпорту подій.

en: Please leave it empty if you want to skip it.
uk_UA: Будь ласка, залиште це порожнім, якщо ви хочете пропустити це.

en: Please note, %sthe use of the time shortcode%s. If you select a date with some booked time slots, this time field will %sdisable booked times slots%s (set them as grayed).
uk_UA: Будь ласка, зверніть увагу %sпри використанні шорткода часу%s. Якщо Ви виберете дату, яка має кілька заброньованих інтервалів часу, це поле часу %sвідключить зарезервовані часові інтервали%s (забарвить їх у сірий колір).

en: Please note, in the %sOptions list%s you can  use times in military time format %s(24 Hour Time)%s only.
uk_UA: Будь ласка, зауважте, що у %sСписку опцій%s Ви можете використовувати час тільки у форматі %s(24 години)%s.

en: Please note, in the %sOptions list%s you can use times in military time format %s(24 Hour Time)%s only.
uk_UA: Будь ласка, майте на увазі, що у %sсписку Опцій%s Ви можете використовувати час тільки у форматі %s(24 години)%s.

en: Please note, its not possible to add new resources, if "All resources" option is selected. Please clear the selection, then add new resources.
uk_UA: Будь ласка, зверніть увагу, що неможливо додати нові ресурси, якщо обрано "Всі ресурси". Будь ласка, скасуйте вибір, а потім додайте нові ресурси.

en: Please note: this field only supports military time format %s(24 Hour Time)%s.
uk_UA: Будь ласка, зауважте, що це поле підтримує тільки формат часу %s(24 години)%s.

en: Please read more about the booking form fields configuration %shere%s.
uk_UA: Будь ласка, прочитайте більше про налаштування полів форми бронювання  %sтут%s.

en: Please read more about the possible customizations of these %soptions%s %shere%s
uk_UA: Будь ласка, прочитайте більше про можливості для кастомізації цих %sопцій%s %sтут%s

en: Please read more info about configuration of this parameter %shere%s
uk_UA: Будь ласка, прочитайте більше про налаштування даного параметру %sтут%s

en: Please refresh this page and if the same error appear again contact support by email (with  info about order number and website) for finishing the registrations
uk_UA: Будь ласка, поновіть сторінку. Якщо ця помилка з'явиться знов, зв'яжіться з підтримкою по електронній пошті (вказавши інформацію про номер замовлення і сайт) для завершення реєстрації.

en: Please select a field from your booking form. This field will be automatically assigned to the current field in the billing form.
uk_UA: Будь ласка, виберіть поля з Вашої форми бронювання. Ці поля будуть автоматично підставлені в платіжну форму.

en: Please select check-in and check-out days!
uk_UA: Будь ласка, виберіть дати початку і кінця бронювання!

en: Please select the resource:
uk_UA: Будь ласка, виберіть ресурс:

en: Please test this URL, it must be a valid address
uk_UA: Будь ласка, протестуйте це посилання, воно повинно бути робочим

en: Please type the %sTitle of search results%s.
uk_UA: Будь ласка, введіть %sзаголовок результатів пошуку%s.

en: Please type the %smessage ,what is showing, when  nothing found%s.
uk_UA: Будь ласка, введіть %sповідомлення, яке показується, коли нічого не знайдено%s.

en: Please type the URL of the page %s(with %s shortcode in content)%s, where search results will show.
uk_UA: Будь ласка, введіть URL сторінки %s(%s, що містить шорткод)%s, де буде показаний результат пошуку.

en: Please use  %sSingle day%s selection mode in the General Booking Settings page at calendar section.
uk_UA: Будь ласка, використовуйте режим вибору %s"Одиночний день"%s в Основних Налаштуваннях Бронювання в розділі "Календар".

en: Please use this field for possibility to use coupon discounts by your visitors.
uk_UA: Будь ласка, вживайте це поле для можливості використання купона на знижку для Ваших відвідувачів.

en: Please, enter order number of your purchased version, which you received to your billing email.
uk_UA: Будь ласка, введіть номер придбаної версії, який Ви отримали у Вашому листі на оплату.

en: Please, read more about the shortcodes %shere%s or JavaScript customization of the specific shortcodes %shere%s
uk_UA: Будь ласка, прочитайте більше про шорткоди %sтут%s чи про JavaScript налаштування певних шорткодів %sтут%s

en: Please, reserve an apartment with fresh flowers.
uk_UA: Будь ласка, забронюйте апартаменти зі свіжими квітами.

en: Please, select booking date(s) at Calendar.
uk_UA: Будь ласка, виділіть дати для резервування.

en: Plugin support configurations of the booking form are available in different languages.
uk_UA: Плагін підтримує конфігурації форми бронювання на різних мовах.

en: Polish Zloty
uk_UA: Польський Злотий

en: Post Code
uk_UA: Поштовий індекс

en: Post code
uk_UA: Поштовий індекс

en: Post code (required)
uk_UA: Поштовий індекс (обов'язкове поле)

en: Pounds Sterling
uk_UA: Фунти Стерлінгів

en: Powered by notice
uk_UA: Розроблено

en: Preselected resource
uk_UA: Попередньо обраний ресурс

en: Presidential Suite
uk_UA: Президенський номер

en: Prev
uk_UA: Поперед.

en: Previous 3 months
uk_UA: Попередні 3 місяця

en: Previous 4 weeks
uk_UA: Попередні 4 тижня

en: Previous 7 days
uk_UA: Попередні 7 днів

en: Previous dates
uk_UA: Попередні дати

en: Previous day
uk_UA: Попередній день

en: Previous month
uk_UA: Попередній місяць

en: Previous week
uk_UA: Попередній тиждень

en: Print
uk_UA: Друк

en: Print bookings
uk_UA: Роздрукувати бронювання

en: Print bookings listing
uk_UA: Роздрукувати лист бронювань

en: Prior
uk_UA: Пріоритет

en: Priority
uk_UA: Пріоритет

en: Probabaly you updated your paid version of Booking Calendar by free version or update process failed. You can request the new update of your paid version at %1sthis page%2s.
uk_UA: Можливо, Ви оновили Вашу платну версію календаря бронювання на безкоштовну версію або процес процесу не вдався. Ви можете запитати нове оновлення Вашої платної версії на % 1s цій сторінці% 2s.

en: Probably these date(s) just was booking by other visitor. Please reload this page and make booking again.
uk_UA: Напевно, ці дати були тільки що заброньовані іншим відвідувачем. Будь ласка, перезавантажте цю сторінку і здійсните бронювання заново.

en: Processed
uk_UA: В процесі

en: Processing
uk_UA: Обробка

en: Purchase
uk_UA: Купівля

en: Put a label before field
uk_UA: Помістити напис перед полем

en: Put this code in %sContent of Booking Fields%s and in %sEmail Templates%s
uk_UA: Вставте цей код у %sЗміст Полів Бронювання%s та у %sШаблони Електронних Листів%s

en: Radio Button(s)
uk_UA: Радіокнопка(и)

en: Range days
uk_UA: Діапазон днів

en: Rate
uk_UA: Тариф

en: Rate plugin (thanks:)
uk_UA: Оцініть плагін (спасибі:)

en: Rates
uk_UA: Тариф

en: Read
uk_UA: Прочитані

en: Read All
uk_UA: Прочитати усе

en: Reason for cancellation
uk_UA: Причина скасування

en: Reason for cancellation here
uk_UA: Підстави для скасування тут

en: Reason of cancellation
uk_UA: Причина скасування

en: Reason of cancellation here
uk_UA: Причина скасування тут

en: Redirect visitor to a new "Thank You" page
uk_UA: Перенаправити користувачів до нової сторінки подяки.

en: Reference Text Box Title
uk_UA: Заголовок Довідкового Текстового Поля

en: Refresh booking listing
uk_UA: Оновити список бронювань

en: Refunded
uk_UA: Повернені

en: Register
uk_UA: Реєстрація

en: Regular User
uk_UA: Звичайний Користувач

en: Regular user
uk_UA: Звичайний користувач

en: Reindex
uk_UA: Переіндексація

en: Reindex booking data
uk_UA: Переіндексація даних з бронювання

en: Reject
uk_UA: Відмова

en: Rejected
uk_UA: Відхилені

en: Relative URLs of pages, where to load plugin CSS and JS files
uk_UA: Відносні URL сторінок, де будуть завантажуватися CSS і JS файли плагіна

en: Release date
uk_UA: Дата виходу

en: Reload page
uk_UA: Перезавантажте сторінку

en: Remove
uk_UA: Видалити

en: Remove selected account(s)
uk_UA: Видалити вибраний рахунок(ки)

en: Request has been sent
uk_UA: Запит відправлений

en: Request has failed
uk_UA: Запит невідправлений

en: Required
uk_UA: Потрібно

en: Required Fields in Booking Form
uk_UA: Обов'язкові поля у Формі Бронювання

en: Reservations for today
uk_UA: Бронювання на сьогодні

en: Reset
uk_UA: Скинути

en: Reset Booking Form and Content of Booking Fields Form
uk_UA: Скидання Форми Бронювання і Змісту Полів Форми Бронювання

en: Reset Search Cache
uk_UA: Скинути кеш пошуку

en: Reset current Form
uk_UA: Скинути поточну форму

en: Reset filter to default values
uk_UA: Скинути фільтр до значень за замовчанням

en: Resource
uk_UA: Ресурс

en: Resource #1
uk_UA: Ресурс №1

en: Resource #2
uk_UA: Ресурс №2

en: Resource #3
uk_UA: Ресурс №3

en: Resource ID or Title
uk_UA: ID Ресурсу або Заголовок

en: Resource Name
uk_UA: Назва ресурсу

en: Resource list, which supports this coupon
uk_UA: Всі ресурси, які підтримують цей купон

en: Resource name
uk_UA: Назва ресурсу

en: Resource not exist
uk_UA: Ресурс не існує

en: Resources
uk_UA: Ресурси

en: Resources Settings
uk_UA: Налаштування ресурсів

en: Resources count
uk_UA: Кількість ресурсів

en: Resources management
uk_UA: Управління ресурсами

en: Resources number per page
uk_UA: Число ресурсів на сторінці

en: Retrieve Google Calendar Events
uk_UA: Отримати Календар Подій Google

en: Return URL after Failed order
uk_UA: Посилання для повернення після Неуспішної транзакції

en: Return URL after Successful order
uk_UA: Посилання після успішної операції

en: Return URL from PayPal
uk_UA: Посилання для повернення з Paypal-а

en: Reversed
uk_UA: Скасовані

en: Routing Number
uk_UA: Маршрутний Номер

en: Rows
uk_UA: Рядки

en: Royal Villa
uk_UA: Вілла

en: S
uk_UA: С

en: Sa
uk_UA: Суб

en: Sage payment customization
uk_UA: Sage налаштування

en: Sale
uk_UA: Продажа

en: Sandbox
uk_UA: Пісочниця

en: Sat
uk_UA: Сб

en: Saturday
uk_UA: Субота

en: Save
uk_UA: Зберегти

en: Save Changes
uk_UA: Зберегти зміни

en: Save as Default
uk_UA: Зберегти за Замовчанням

en: Save changes
uk_UA: Зберегти зміни

en: Save cost
uk_UA: Зберегти вартість

en: Save filter settings as default template (Please, click Apply filter button, before saving!)
uk_UA: Зберегти налаштування фільтра як шаблон за замовчуванням (Будь ласка, натисніть кнопку "Застосувати" перед збереженням!)

en: Saved
uk_UA: Збережено

en: Saving to file
uk_UA: Збереження в файл

en: Savings
uk_UA: Економія

en: Search
uk_UA: Пошук

en: Search Availability Form
uk_UA: Форма пошуку вільних місць

en: Search Cache
uk_UA: Кеш пошуку

en: Search Form
uk_UA: Форма пошуку

en: Search Results
uk_UA: Результати пошуку

en: Search Settings
uk_UA: Налаштування Пошуку

en: Search availability
uk_UA: Пошук вільних дат

en: Search form
uk_UA: Форма пошуку

en: Search only for users:
uk_UA: Пошук тільки для користувачів:

en: Search results
uk_UA: Результати пошуку

en: Search results.
uk_UA: Результати пошуку.

en: Search results:
uk_UA: Результати пошуку:

en: Season Filter
uk_UA: Сезонний фільтр

en: Season Filter Name
uk_UA: Назва сезонного фільтра

en: Season Filter of Check In date
uk_UA: Сезонний фільтр дат початку бронювання

en: Season Filters
uk_UA: Cезонні фільтри

en: Season Filters Settings
uk_UA: Налаштування сезонних фільтрів

en: Season filter on the Season Filters page
uk_UA: Сезонний фільтр на сторінці Сезонних Фільтрів

en: Season filter on the Season Filters page,
uk_UA: Сезонний фільтр на сторінці Сезонних Фільтрів,

en: Season filters conditions.
uk_UA: Умови сезонних фільтрів.

en: Seasonal rates of booking resource
uk_UA: Сезонні тарифи ресурсу бронювання

en: Secure Merchant ID
uk_UA: Код ID Мерчанта

en: See %sFAQ%s.
uk_UA: Подивіться %sFAQ%s.

en: Select "Live test" or "Live" environment for using Merchant account or "Developer Test" for using Developer account.
uk_UA: Виберіть "Перевірочне" або "Справжнє" середовище для використання Мерчант-акаунту або "Розробник" для використання Облікового запису розробника.

en: Select %s days by activating specific season filter below or %sadd new season filter%s
uk_UA: Відзначте %s днів внизу для активації певного сезонного фільтра або %s додайте новий сезонний фільтр %s

en: Select Expiration Date of the coupon.
uk_UA: Встановіть дату закінчення дії купона

en: Select TEST for the Test Server and LIVE in the live environment
uk_UA: Виберіть ТЕСТ для тестового сервера або РОБОЧИЙ для роботи в реальних умовах

en: Select Times
uk_UA: Виберіть час

en: Select a %sDYNAMIC%s range of days with %s2 mouse clicks%s
uk_UA: Виберіть %sДИНАМІЧНИЙ%s діапазон днів під час %s2 натискань миші%s

en: Select a %sFIXED%s number of days with %s1 mouse click%s
uk_UA: Виберіть %sФІКСОВАНУ%s кількість днів під час %s1 натискання миші%s

en: Select a city in your required timezone, if you are having problems with dates and times.
uk_UA: Виберіть місто у Вашому часовому поясі, якщо у Вас є проблеми з датами і часом.

en: Select booking resource
uk_UA: Вибір ресурсу бронювання

en: Select booking resources, for showing in selectbox. Please use CTRL to select multiple booking resources.
uk_UA: Виберіть ресурси бронювання, які будуть показуватися в меню вибору. Будь ласка, використовуйте Ctrl, щоб вибрати кілька ресурсів бронювання.

en: Select booking resources, where is possible to apply this coupon code.
uk_UA: Виберіть ресурси бронювання, для яких можна використовувати цей код купона.

en: Select default custom booking form
uk_UA: Виберіть форму бронювання за замовчуванням

en: Select field for assigning to %sevent property%s
uk_UA: Виберіть поле для присвоєння %sвластивості події%s

en: Select number of available days in calendar start from today.
uk_UA: Виберіть кількість доступних днів в календарі  починаючи від сьогоднішнього дня

en: Select number of booking resources (single or parent) per page at Resource menu page
uk_UA: Виберіть кількість ресурсів бронювання на сторінці (один або з батьківським) в меню "Ресурсів"

en: Select number of bookings per page in booking listing
uk_UA: Виберіть кількість бронювань на сторінці в списку бронювань

en: Select number of month to show for calendar.
uk_UA: Виберіть кількість місяців, що показуються в календарі.

en: Select number of unavailable days in calendar start from today.
uk_UA: Виберіть кількість недоступних днів у календарі, починаючи з сьогодні.

en: Select option to configure or show help info about tags
uk_UA: Виберіть параметр, щоб налаштувати або показати інформацію по тегах

en: Select option, when to start retrieving events.
uk_UA: Виберіть умову, коли починати отримувати події.

en: Select option, when to stop retrieving events.
uk_UA: Виберіть умову, коли зупиняти отримання подій.

en: Select parent resource, if you want that parent resource to increase capacity.
uk_UA: Виберіть батьківський ресурс, якщо Ви хочете збільшити місткість.

en: Select separator of data for export bookings to CSV.
uk_UA: Виберіть символ розділення даних при експорті бронювань в CSV.

en: Select shortcode to insert
uk_UA: Виберіть шорткод для вставки

en: Select start month of calendar
uk_UA: Виберіть місяць початку календаря

en: Select the %s using the predefined %sTime List%s.
uk_UA: Виберіть %s для використання наперед заданого %sЧасового Списку%s.

en: Select the country from the predefined country list.
uk_UA: Виберіть країну зі заздалегідь заданого списку країн.

en: Select the default view for dates on the booking tables
uk_UA: Виберіть тип показу дат за замовчанням в таблиці резервування

en: Select the maximum number of months to show (scroll)
uk_UA: Виберіть максимальну кількість місяців для перегляду (прокрутка)

en: Select the skin of the booking calendar
uk_UA: Виберіть стиль календаря бронювання

en: Select time duration of import requests.
uk_UA: Виберіть тривалість запитів на імпорт.

en: Select time of cache expiration
uk_UA: Виберіть час витікання терміну дії кешу

en: Select to show the entire booking form or the availability calendar only.
uk_UA: Виберіть, щоб показати всю форму бронювання або тільки календар вільних місць.

en: Select transaction type, which supported by the payment gateway.
uk_UA: Виберіть тип транзакції, який підтримується платіжним шлюзом.

en: Select type of booking form
uk_UA: Виберіть тип форми бронювання

en: Select user access level for the menu pages of plugin
uk_UA: Виберіть рівень користувача для доступу до сторінки плагіна в меню

en: Select your %sminimum and maximum number of days for range selection%s
uk_UA: Введіть Вашу %sмінімальну та максимальну кількість днів для діапазону виділення%s

en: Select your default booking resource.
uk_UA: Виберіть Ваш ресурс бронювання за замовчанням.

en: Select your default calendar view mode at booking calendar overview page
uk_UA: Виберіть стандартний вид календаря на сторінці перегляду календаря бронювань

en: Select your default opened tab in toolbar at booking listing page
uk_UA: Виберіть вкладку, що відкривається за замовчанням на сторінці зі списком бронювань

en: Select your default order of bookings in the booking listing
uk_UA: Виберіть Ваше сортування за замовчанням для відображення бронювань в загальному списку

en: Select your default view mode of bookings at the booking listing page
uk_UA: Виберіть стандартний вид бронювань на сторінці зі списком бронювань

en: Select your start day of range selection at week
uk_UA: Виберіть день тижня, який буде початком виділення діапазону дат

en: Select your start day of the week
uk_UA: Виберіть день початку тижня

en: Selectbox Label
uk_UA: Назва списків вибору

en: Selectbox Values
uk_UA: Значення списків вибору

en: Selected Check In date.
uk_UA: Обрана дата Початку Бронювання.

en: Selected Check Out date.
uk_UA: Обрана дата Закінчення Бронювання.

en: Selected End Time.
uk_UA: Вибраний Час Завершення.

en: Selected Start Time.
uk_UA: Вибраний Час Початку.

en: Selection
uk_UA: Вибір

en: Selection of form
uk_UA: Вибір форми

en: Send
uk_UA: Відправити

en: Send Request
uk_UA: Відправити запит

en: Send email notification to customer about this operation
uk_UA: Відіслати клієнтові електронного листа про цю операцію

en: Send email notification to customer after approval, cancellation or deletion of bookings
uk_UA: Відправляти email клієнтам з повідомленням після підтвердження, скасування або видалення бронювань

en: Send payment request to customer
uk_UA: Відіслати запит на оплату відвідувачеві.

en: Send payment request to visitor
uk_UA: Відправити запит на оплату користувачеві

en: Send to Admin
uk_UA: Надіслати адміністратору

en: Sending email for invalid transaction
uk_UA: Відправка email про некоректну транзакцію

en: Sending email for verified transaction
uk_UA: Відправлення електронного листа для підтвердження транзакції

en: Sending email if error occur during verification
uk_UA: Відправлення електронного листа, якщо помилка виникла під час верифікації

en: Sending request...
uk_UA: Відправлення запиту...

en: Sep
uk_UA: Вер

en: Separator for the decimal point
uk_UA: Роздільник знаків після коми

en: September
uk_UA: Вересень

en: Sermepa payment customization
uk_UA: Налаштування платіжної системи Sermepa

en: Set Your Calendar to Public
uk_UA: Зробіть Ваш Календар Загальнодоступним

en: Set amount of deposit payment
uk_UA: Встановити величину депозиту

en: Set as %srequired%s
uk_UA: Встановити %sобов'язковим%s

en: Set as Approved
uk_UA: Помітити як "Підтверджений"

en: Set as Pending
uk_UA: Помітити як "В очікуванні"

en: Set as Read
uk_UA: Помітити як "Прочитаний"

en: Set as Unread
uk_UA: Помітити як "Непрочитаний"

en: Set as inactive
uk_UA: Встановити неактивним

en: Set capacity based on number of visitors
uk_UA: Встановіть місткість, засновану на кількості відвідувачів

en: Set cost of booking resource based on the number of days selected
uk_UA: Встановити вартість бронювання, засновану на кількості обраних днів

en: Set duration of time (milliseconds) to show this message
uk_UA: Встановіть тривалість часу (в мілісекундах) для показу цього повідомлення

en: Set priority of resource - resource with higher priority will be reserved firstly.
uk_UA: Встановіть пріоритет ресурсів - ресурси з більш високим пріоритетом будуть резервуватися першими.

en: Set selected bookings as pending
uk_UA: Встановити вибрані бронювання в режим "в очікуванні"

en: Set the cost
uk_UA: Встановити вартість

en: Set the cost based on the number of days selected for the reservation
uk_UA: Встановити вартість, яка залежить від кількості виділених днів для бронювання

en: Set this value to the Clave assigned to you by Sermepa Pay
uk_UA: Встановіть це значення в Clave, присвоєне Вам Sermepa Pay

en: Set this value to the FUC assigned to you by Sermepa Pay or chosen when you applied.
uk_UA: Встановіть це значення в FUC, присвоєне Вам Sermepa або вибране Вами при реєстрації.

en: Set this value to the Vendor Name assigned to you by Sage Pay or chosen when you applied.
uk_UA: Встановіть це значення в "Назву Постачальника", присвоєну Вам Sage Pay або вибрану Вами при реєстрації.

en: Set this value to the XOR Encryption password assigned to you by Sage Pay
uk_UA: Встановіть XOR пароль, виданий Вам системою

en: Set user as
uk_UA: Встановити користувача як

en: Setting advanced parameters of the calendar. %sLike width, height and structure %s
uk_UA: Установка розширених налаштувань календаря. %sТаких як ширина, висота і структура %s

en: Setting cost for the resource
uk_UA: Налаштування вартості ресурсу

en: Setting coupons for discount
uk_UA: Налаштування купонів на знижку

en: Setting rate or cost, which  is depend from number of selected days for the resource
uk_UA: Установка тарифу або вартості, що залежать від кількості виділених днів для бронювання

en: Setting the currency that is not supported by the payment processor will result in an error.
uk_UA: Встановлення валюти, що не підтримується обробником платежів, призведе до помилки.

en: Setting the default form for the specific resource
uk_UA: Встановити форму за замовчанням для певного ресурсу

en: Settings
uk_UA: Налаштування

en: Settings saved
uk_UA: Налаштування збережені

en: Short days view
uk_UA: Скорочений вид дат

en: Shortcodes
uk_UA: Шорткоди

en: Show
uk_UA: Показати

en: Show "Thank You" message
uk_UA: Показувати повідомлення "Дякуємо"

en: Show / hide hints
uk_UA: Показати / заховати підказки

en: Show 2 months
uk_UA: показати 2 місяця

en: Show 3 months
uk_UA: Показати 3 місяця

en: Show ALL dates of booking
uk_UA: Показувати всі дати бронювання

en: Show Payment description
uk_UA: Показати опис Платежу

en: Show Reference Text Box
uk_UA: Показати Довідкове Поле для Введення

en: Show advanced settings
uk_UA: Показати розширені налаштування

en: Show advanced settings of JavaScript loading
uk_UA: Показати розширені налаштування завантаження JavaScript

en: Show availability
uk_UA: Показати доступність

en: Show availability in tooltip
uk_UA: Показувати доступність спливаючою підказкою

en: Show booking details in payment form
uk_UA: Показувати деталі бронювання у формі оплати

en: Show date number in legend
uk_UA: Показати номер дати в легенді під календарем

en: Show day
uk_UA: Показати день

en: Show deposit payment form, only if %sCheck In%s day inside of this %sSeason Filter%s
uk_UA: Показувати форму оплати депозиту тільки якщо%sдень приїзду%s знаходитися всередині даного %s сезона%s

en: Show deposit payment form, only if difference between %sToday%s and %sCheck In%s days more than
uk_UA: Показувати форму оплати депозиту тільки якщо різниця між %sСьогодні%s і в день%sПочатку бронювання%s більше, ніж

en: Show in the page:
uk_UA: Показати на сторінці:

en: Show legend below calendar
uk_UA: Показувати пояснення (легенду) під календарем

en: Show month
uk_UA: Показати місяць

en: Show only check in/out dates
uk_UA: Показувати лише дати початку/кінця бронювання

en: Show resources of user:
uk_UA: Показати ресурси користувача:

en: Show settings of powered by notice
uk_UA: Показати налаштування повідомлення про розробника

en: Show week
uk_UA: Показати тиждень

en: Show year
uk_UA: Показати рік

en: Showing cost in date cell
uk_UA: Показувати вартість в клітинці дати

en: Showing cost in tooltip
uk_UA: Показувати вартість спливаючій підказкою

en: Singapore Dollar
uk_UA: Сінгапурський Долар

en: Single day
uk_UA: Один день

en: Size
uk_UA: Розмір

en: Some data was retrieved, but could not be parsed successfully. Please ensure your feed URL is correct.
uk_UA: Деякі дані були отримані, але не можуть бути оброблені успішно. Будь ласка, переконайтеся, що URL каналу є правильним.

en: Sorry, the reservation was not made because these days are already booked!!! %s (Its not possible to store this sequence of the dates into the one resource.) %s Please %srefresh%s the page and try other days.
uk_UA: Нажаль бронювання не завершено, тому що ці дні вже зайняті!!! %s (Неможливо зберегти ці дати для одного ресурсу)%s Будь-ласка %sвідновіть%s сторінку і виберіть інші дати.

en: Sort Code
uk_UA: Маршрутний Код

en: Space
uk_UA: Пробіл

en: Specific Dates Filter
uk_UA: Фільтр для певних дат

en: Specific cost will take affect, only if it active (the box at the left side is checked) and if "Check In" (start) date belong to selected season filter or if set "Any days".
uk_UA: Задана вартість має вплив, тільки якщо вона активна (відзначений чекбокс ліворуч), і якщо "Дата початку бронювання" належить заданому сезонному фільтру або якщо встановлено "Будь-які дні".

en: Specific date / time
uk_UA: Конкретна дата / час

en: Specific day(s) of week
uk_UA: Визначені дні тижня

en: Specific days selections
uk_UA: Вибір визначених днів

en: Specify that during certain seasons (or days of week), the specific minimum number of days must be booked.
uk_UA: Вкажіть, що в певні сезони (або дні тижня) певна кількість днів має бути заброньовано.

en: Specify the URL for your listener in the Notification URL field as:
uk_UA: Вкажіть URL для Вашого слухача в полі URL повідомлення, як:

en: Specify the full width of calendar, height of date cell and number of months in one row.
uk_UA: Задайте повну ширину календаря, висоту комірки з датою і кількість місяців у одному рядку.

en: Standard
uk_UA: Стандарт

en: Standard Fields
uk_UA: Стандартні поля

en: Standard Form Template
uk_UA: Шаблон Стандартної Форми

en: Standard Search Form Template
uk_UA: Стандартна форма пошуку

en: Standard booking resource cost
uk_UA: Вартість стандартного бронювання

en: Start Date
uk_UA: Дата початку

en: Start Day of the week
uk_UA: Перший день тижня

en: Start Time
uk_UA: Час Початку

en: Start Time - Drop Down list
uk_UA: Час Початку - Випадаючий список

en: Start Time - Text field
uk_UA: Час Початку - Текстове поле

en: Start Time is invalid. The date or time may be booked, or already in the past! Please choose another date or time.
uk_UA: Час початку некоректний. Можливо, дата або час зарезервовані або вже пройшли! Будь ласка, виберіть іншу дату або час.

en: Start day of range
uk_UA: День початку діапазону

en: Start month:
uk_UA: Місяць початку:

en: Start of current month
uk_UA: Початок поточного місяця

en: Start of current week
uk_UA: Початок поточного тижня

en: State
uk_UA: Штат

en: Statistic
uk_UA: Статистика

en: Status
uk_UA: Статус

en: Still having questions? Contact %sSupport%s.
uk_UA: Залишилися питання? Зв'яжіться з %sПідтримкою%s.

en: Su
uk_UA: Нд

en: Subject
uk_UA: Тема

en: Submit Button
uk_UA: Кнопка Підтвердження

en: Successful payment
uk_UA: Успішна оплата

en: Suite
uk_UA: Сьют

en: Sun
uk_UA: Нд

en: Sunday
uk_UA: Неділя

en: Super Admin
uk_UA: Супер Адмін

en: Superior
uk_UA: Суперіор

en: Support
uk_UA: Підтримка

en: Suspended
uk_UA: Призупинений

en: Swedish Krona
uk_UA: Шведська Крона

en: Swiss Franc
uk_UA: Швейцарський Франк

en: Synchronization Bookings Settings
uk_UA: Синхронізація Налаштувань Бронювання

en: T
uk_UA: Ч

en: TEST
uk_UA: ТЕСТ

en: Taiwan New Dollars
uk_UA: Тайванський Новий Долар

en: Technical
uk_UA: Технічний

en: Technical Support
uk_UA: Технічна Підтримка

en: Technical support section
uk_UA: Розділ технічної підтримки

en: Text
uk_UA: Текст

en: Textarea
uk_UA: Текстова область

en: Textarea Label
uk_UA: Назва Текстового Поля

en: Th
uk_UA: Четв

en: Thai Baht
uk_UA: Таїландський Бат

en: Thank you for your online booking. %s We will send confirmation of your booking as soon as possible.
uk_UA: Дякуємо за онлайн бронювання. %s Ми надішлемо Вам підтвердження якомога швидше.

en: The URL where the visitor will be redirected after completing payment.
uk_UA: URL, куди буде перенаправлений відвідувач після завершення платежу.

en: The URL where visitor will be redirected after completing payment.
uk_UA: URL, куди буде перенаправлений відвідувач після завершення платежу.

en: The active language of the booking form depends on the active locale of the site.
uk_UA: Активна мова у формі бронювання залежить від активної мови сайту.

en: The amount which will be saved. Enter only digits.
uk_UA: Сума, яка буде зекономлена. Введіть лише цифри.

en: The booking has been canceled successfully
uk_UA: Бронювання скасовано успішно

en: The booking has been duplicated successfully
uk_UA: Бронювання успішно продубльовано

en: The booking was canceled by the visitor.
uk_UA: Бронювання скасовано відвідувачем.

en: The changing of payment status is failed
uk_UA: Зміна статусу оплати не вдалась

en: The code you entered is incorrect
uk_UA: Введений код невірний

en: The content of field %sURL to edit bookings%s on the %sgeneral booking settings page%s must link to this page
uk_UA: Зміст поля %sURL для редагування бронювань%s на %sсторінці основних налаштувань бронювання%s повинен посилатися на цю сторінку

en: The coupon code your customers will be using to receive the discount.
uk_UA: Код купона, який використовуватимуть користувачі для отримання знижки.

en: The currency code that gateway will process the payment in.
uk_UA: Код валюти, яку шлюз буде обробляти при платежі.

en: The date your coupon will expire
uk_UA: Дата, коли Ваш купон стане неактивним

en: The deposit cost of the booking.
uk_UA: Величина застави при бронюванні.

en: The end of time
uk_UA: Час кінця

en: The feed could not be found (404). Please ensure your feed URL is correct.
uk_UA: Канал не знайдений (404). Будь ласка, переконайтеся, що URL каналу є правильним.

en: The feed data could not be retrieved. Error code: %s. Please ensure your feed URL is correct.
uk_UA: Дані від каналу не можуть бути отримані. Код помилки: %s. Будь ласка, переконайтеся, що URL каналу є правильним.

en: The folowing pending booking(s): %s deleted.
uk_UA: Наступні запити в очікуванні на бронювання:%s видалені.

en: The general structure of the configuration %scondition rule%s is as follows
uk_UA: Основна структура конфігурації %sправила умов%s полягає в наступному

en: The merchant API Login ID is provided in the Merchant Interface of %s
uk_UA: Торговий API Логін ID вимагається в Інтерфейсі Мерчанта %s

en: The minimum total cost required to use the coupon
uk_UA: Мінімальна загальна необхідна сума для використання купона

en: The payment status is changed successfully
uk_UA: Статус оплати змінений успішно

en: The reservation %s for: %s has been modified. %sYou can edit this booking on this page: %s  Thank you, %s
uk_UA: Бронювання %s на: %s було змінено.  %sВи можете відредагувати Вашу бронь на цій сторінці: %s.  Дякуємо, %s

en: The reservation has been modified
uk_UA: Бронювання було змінено

en: The start of time
uk_UA: Час старту

en: The time(s) may be booked, or already in the past!
uk_UA: Час заброньовано або вже в минулому!

en: The value of this field is just saved into DB.
uk_UA: Значення цього поля просто зберігаються в БД.

en: There are no extended booking forms
uk_UA: Немає розширених форм бронювання

en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" target="_blank" title="%3$s">View version %4$s details</a>. <em>Automatic update is unavailable for this plugin.</em>
uk_UA: Нова версія %1$s доступна. <a href="%2$s" target="_blank" title="%3$s">Подивитися %4$s деталі</a>. <em>Автоматичне оновлення неможливо для даного плагіна.</em>

en: This action will have no effect, if the payment form(s) is active!
uk_UA: Ця дія не матиме ефекту, якщо платіжна форма(и) активна!

en: This booking canceled because we did not receive payment and the administrator did not approve it.
uk_UA: Це бронювання скасовано, тому що ми не отримали оплату і адміністратор не підтвердив цю бронь.

en: This booking resources does not exist
uk_UA: Броньований ресурс не існує

en: This can be DEFERRED or AUTHENTICATED if your Sage Pay account supports those payment types
uk_UA: Може бути ВІДСТРОЧЕНИЙ або ЗАВІРЕНИЙ, якщо Ваш акаунт Sage Pay підтримує ці платіжні типи.

en: This can be DEFERRED or AUTHENTICATED if your Sermepa Pay account supports those payment types
uk_UA: Це може бути ВІДСТРОЧЕНИЙ або ЗАВІРЕНИЙ, якщо Ваш рахунок в Sermepa підтримує ці платіжні типи

en: This checkbox must be checked
uk_UA: Цей чекбокс повинен бути відмічений

en: This feature can impact to speed of submitting booking. Do you really want to do this?
uk_UA: Ця опція може вплинути на швидкість здійснення бронювання. Ви впевнені, що хочете цього?

en: This feature does not work for booking resources with capacity higher than one.
uk_UA: Ця опція не буде працювати для ресурсів бронювання, у яких місткість більш, ніж 1.

en: This feature provides the possibility to show the different form fields or any other HTML content in the booking form, depending on the selection of specific week day in calendar or different days, which are assigned to the specific season filters
uk_UA: Ця функція забезпечує можливість відображення різних полів форми або будь-який інший HTML контент у формі бронювання, в залежності від вибору конкретних днів тижня в календарі або різних днів, які пов'язані з конкретним сезонним фільтром

en: This feature provides the possibility to use the different time slot selections in the booking form for the different week days or different days - which are assigned to the specific season filters. So each week day (day of specific season filter) can have a different time slots list.
uk_UA: Ця опція забезпечує можливість використання різних часових інтервалів для вибору у формі замовлення в різні дні тижня або в різні дні - які віднесені до заданих сезонних фільтрів. Тому кожен день тижня (день конкретного сезонного фільтра) може мати різні часові інтервали.

en: This feature useful to prevent double booking of the same date(s) or time(s), if several visitors try to book the same date(s) in same calendar during the same time.
uk_UA: Ця опція допоможе запобігти подвійному бронюванню на одну і ту ж дату або час, якщо кілька відвідувачів спробують здійснити бронювання на одну і ту ж дату одночасно.

en: This field does not impact to availability (booking for the specific time) .
uk_UA: Це поле не впливає на доступність (бронювання на певний час).

en: This field is required
uk_UA: Це поле необхідно

en: This field is visible only in Admin Panel at %sAdd booking page%s.
uk_UA: Це поле відображається тільки в адмін панелі в %sдодати сторінку бронювання%s.

en: This field support only up to 70 characters by payment system.
uk_UA: Це поле підтримує тільки до 70 символів (обмеження платіжної системи)

en: This is the Paypal Email address where payments will be sent
uk_UA: Це електронна пошта Paypal, куди будуть відправлятися платежі

en: This is the Secure Merchant ID, which can be found on the profile page
uk_UA: Це Код ID Мерчанта, який Ви можете знайти на сторінці профілю

en: This is the primary email field, which is used for sending emails to visitors.
uk_UA: Це основне поле електронної пошти, яке використовується для відправки електронних листів відвідувачам.

en: This option will overwrite any times selection in your booking form.
uk_UA: Ця опція перезапише будь-які вибори часу у формі бронювання.

en: This parameter have to assigned to you by %s
uk_UA: Цей параметр повинен бути присвоєний Вам %s

en: This shortcode %s is used on a page, where visitors can %smodify%s their own booking(s), %scancel%s or make %spayment%s after receiving an admin email payment request
uk_UA: Цей шорткод %s використовується для сторінки, де відвідувачі можуть %sзмінити%s власні бронювання, %sскасувати%s їх, або виконати %sоплату%s після запиту на оплату від адміністратора

en: This shortcode %s is using for selection of the booking form of specific booking resources in selectbox
uk_UA: Цей шорткод %s використовується для вибору форм бронювання для певних ресурсів бронювання в меню вибору

en: This shortcode %s is using for showing the search results at specific page, if the search form is submit showing the search results at different page
uk_UA: Цей шорткод %s використовується для показу результатів пошуку на певній сторінці, якщо форма пошуку показує результати пошуку на іншій сторінці

en: This will not work, if the visitor leaves the payment page.
uk_UA: Це не буде працювати, якщо відвідувач просто покинув сторінку оплати.

en: Thousands separator
uk_UA: Роздільник тисяч

en: Thu
uk_UA: Чт

en: Thursday
uk_UA: Четвер

en: Time Field
uk_UA: Поле для часу

en: Time Format
uk_UA: Формат часу

en: Time Slot
uk_UA: Часовий Інтервал

en: Time Slot List
uk_UA: Список Тимчасових Інтервалів

en: Time Slots Form Template
uk_UA: Шаблон Форми Часових Інтервалів

en: Time impact to cost
uk_UA: Вплив часу на вартість

en: Time of message showing
uk_UA: Час показу повідомлення

en: Time slots for different weekends Form Template
uk_UA: Шаблон Форми часових інтервалів для різних днів тижня

en: Times
uk_UA: Час

en: Times Fields
uk_UA: Поля Часу

en: Timezone
uk_UA: Часовий пояс

en: Tips and Tricks
uk_UA: Підказки та Хитрощі

en: Title
uk_UA: Назва

en: Title near your select box.
uk_UA: Заголовок близько Вашої вибраної комірки.

en: Title of Search results:
uk_UA: Заголовок результатів пошуку:

en: Title of booked timeslot(s)
uk_UA: Заголовок часових інтервалів

en: Title of search results
uk_UA: Заголовок результатів пошуку

en: Title of search widget
uk_UA: Заголовок віджета пошуку

en: Titles of options
uk_UA: Заголовок опцій

en: To
uk_UA: Кому

en: To configure MD5 Hash value in Relay Response for your transactions
uk_UA: Щоб налаштувати значення Хеша MD5 у Реле Відповідь для Ваших транзакцій

en: To create verification email, you need to use special CSS class in other email field. This CSS class must start with this reserved words: %s and then have to go the name of your primary email field: %s
uk_UA: Щоб створити підтверджуючий лист, Ви повинні використовувати спеціальний клас CSS в іншому полі email. Цей клас CSS повинен починатися з цих зарезервованих слів: %s і потім йде назва Вашої основної адреси електронної пошти: %s

en: To get Google Calendar API key please follow this instruction
uk_UA: Для отримання ключа API календаря Google дотримуйтесь, будь ласка, цих інструкцій

en: To use this feature you %smust activate auto-return link%s at your Paypal account.
uk_UA: Щоб скористатися цією функцією %sнеобхідно активувати автоматичне зворотне посилання%s у Вашому акаунті PayРal.

en: Today
uk_UA: Сьогодні

en: Today check in/out
uk_UA: Резервування, які починаються/закінчуються сьогодні

en: Together
uk_UA: Разом

en: Total booking resource cost
uk_UA: Загальна вартість бронювання

en: Total cost
uk_UA: Підсумкова вартість

en: Transaction Key
uk_UA: Ключ Транзакцій

en: Transaction type
uk_UA: Тип транзакції

en: Transactions posted against live merchant accounts using either of the above testing methods are not submitted to financial institutions for authorization and are not stored in the Merchant Interface.
uk_UA: Операції, проведені зі справжніми торгівельними рахунками, що використовують будь-який з перерахованих вище методів тестування, не надаються фінансовими установами для авторизації і не зберігаються в Мерчант Інтерфейсі.

en: Try selecting fewer visitors. The number of visitors may be more than the number of available units on selected day(s)!
uk_UA: Спробуйте зменшити кількість відвідувачів. Можливо, їх кількість більша, ніж кількість доступних місць в обраних днях!

en: Tu
uk_UA: Вівт

en: Tue
uk_UA: Вт

en: Tuesday
uk_UA: Вівторок

en: Turkish Lira (only for Turkish members)
uk_UA: Турецька Ліра (тільки для користувачів з Туреччини)

en: Type
uk_UA: Тип

en: Type %sdefault title of bookings%s in calendar view mode at Booking Listing page (You can use the shortcodes from the bottom form of Settings Fields page).
uk_UA: Введіть %sззаголовок бронювань за замовчанням%s у календарному способі перегляду на сторінці зі списком бронювань (Ви можете використовувати шорткоди з нижньої форми сторінки Налаштувань полів).

en: Type IDs of the users (separated by comma ",") for searching availability  only for these users, or leave it blank for searching for all users.
uk_UA: Уведіть ID користувачів (відокремлені комами ",") для пошуку наявності місць тільки для цих користувачів, або залиште поле порожнім для пошуку для всіх користувачів.

en: Type URL for %svisitors%s to edit bookings. You must insert %s shortcode into this page.
uk_UA: Введіть посилання на сторінку, де %sкористувач%s зможе редагувати бронювання. Ви повинні вставити %s шорткод на цій сторінці.

en: Type URL of %s"Thank You" page%s
uk_UA: Введіть URL %sсторінки подяки%s

en: Type default %sadmin email%s for booking confirmation
uk_UA: Введіть %semail адміністратора%s для підтвердження бронювання

en: Type email subject for %spayment request%s.
uk_UA: Введіть тему листа для %sзапиту на оплату%s.

en: Type email subject for %svisitor after creating a new reservation%s.
uk_UA: Введіть тему email для %sвідвідувача після створення нового бронювання%s.

en: Type filter name
uk_UA: Введіть назву фільтра

en: Type of days selection
uk_UA: Тип выбору днів

en: Type of days selection in calendar
uk_UA: Тип вибору днів у календарі

en: Type the URL of search results page.
uk_UA: Введіть URL сторінки з результатами пошуку:

en: Type the default %sadmin email%s sending the booking confimation
uk_UA: Введіть стандартний %sлист адміністратору%s, що відправляється для підтвердження бронювання

en: Type the default %sadmin email%s sending the booking confimation. You can use this %s shortcode.
uk_UA: Введіть %semail адміністратора%s  для відправлення підтвердження бронювання. Ви можете використовувати цей %s шорткод.

en: Type the message, when nothing found.
uk_UA: Введіть повідомлення, коли нічого не знайдено.

en: Type the name of booking form
uk_UA: Введіть назву форми бронювання

en: Type the reason for %scancellation%s for the email template.
uk_UA: Введіть причину %sвідміни бронювання%s для шаблону листа.

en: Type the title of Search results.
uk_UA: Введіть заголовок "Результати Пошуку".

en: Type title of message %safter booking has done by user%s
uk_UA: Введіть заголовок повідомлення %sпісля того, як бронювання зроблено користувачем%s

en: Type your %sCheck-Out%s time of booking
uk_UA: Введіть Ваш час %sкінця бронювання%s

en: Type your %sCheck-in%s time of booking
uk_UA: Введіть Ваш час %sпочатку бронювання%s

en: Type your %savailability%s description
uk_UA: Введіть Ваш опис поля%sдоступно%s

en: Type your %scost%s description
uk_UA: Введіть Ваш опис для %sвартості%s

en: Type your %scurrency symbol%s to display near daily cost in date cells. %sDocumentation on currency symbols%s
uk_UA: Введіть%sсимвол Вашої валюти%s для відображення близько добової вартості в клітинках дат. %sДокументація по символах валют%s

en: Type your %semail message content for checking booking%s in.
uk_UA: Введіть Ваш %sтекст листа для перевірки бронювання%s у.

en: Type your %semail message for payment request%s
uk_UA: Введіть Ваш %sтекст листа для запиту оплати%s

en: Type your %semail message for the approved booking%s from the website
uk_UA: Введіть %sтекст листа для підтвердженого бронювання%s з сайту

en: Type your %semail message for the denied booking%s from the website
uk_UA: Введіть %sтекст листа для відхиленого бронювання%s з сайту

en: Type your %semail message for the modified booking%s from the website
uk_UA: Введіть %sтекст листа для відредагованого бронювання%s з сайту

en: Type your %semail message for visitor after creating a new reservation%s
uk_UA: Введіть %sтекст листа для відвідувача після створення нового бронювання%s

en: Type your %snumber of days for range selection%s
uk_UA: Введіть Вашу %sкількість днів для діапазону виділення%s

en: Type your %sreason for payment%s request
uk_UA: Введіть Ваш запит %sпідстава оплати%s

en: Type your %sspecific%s days, which can be selected by visitors, or leave this value empty. It can be several days separated by comma (example: %s) or by dash (example: %s, its the same like this: %s) or combination (example:%s, its the same like this: %s)
uk_UA: Введіть Ваші %sособливі%s дні, які можуть бути виділені відвідувачами, або залиште це поле порожнім. Це може бути кілька днів, розділених комами (наприклад: %s) чи тире (наприклад: %s, це теж саме як: %s) або комбінація (наприклад:%s, це теж саме як: %s)

en: Type your %stitle%s, what will show in mouseover tooltip near booked timeslot(s)
uk_UA: Введіть %sзаголовок%s, який буде показуватися при наведенні мишкою поряд з часовими інтервалами бронювання

en: Type your date format for emails and the booking table. %sDocumentation on date formatting%s
uk_UA: Введіть Ваш формат дати для електронної пошти і таблиці бронювання. %s Документація за форматом дат%s

en: Type your date in format %s. Example: %s
uk_UA: Введіть Вашу дату у форматі %s. Наприклад: %s

en: Type your email %ssubject%s for the booking confimation message.
uk_UA: Введіть %sтему%s листа для підтвердження бронювання.

en: Type your email subject for the %sapproved booking%s.
uk_UA: Введіть текст листа для %sпідтвердження бронювання%s

en: Type your email subject for the %sdenied booking%s.
uk_UA: Введіть тему листа для %sвідхиленого бронювання%s.

en: Type your email subject for the %smodified booking%s.
uk_UA: Введіть тему листа для %sвідредагованого бронювання%s.

en: Type your time format for emails and the booking table. %sDocumentation on time formatting%s
uk_UA: Введіть Ваш формат часу для електронних листів і таблиці бронювання. %sДокументація за форматами дат%s

en: U.S. Dollars
uk_UA: Долари США

en: URL of "thank you" page
uk_UA: URL сторінки подяки

en: URL of Search Results
uk_UA: URL результатів пошуку

en: URL of search results:
uk_UA: URL сторінки з результатами пошуку:

en: URL to edit bookings
uk_UA: URL для редагування бронювання

en: Unavailable days from today
uk_UA: Недоступні дні, починаючи з сьогодні

en: Unavailable week days
uk_UA: Недоступні дні тижня

en: Under Auto Return for Website Payments, click the On radio button.
uk_UA: У розділі "Авто-повернення для Платежів Веб-сайту", натисніть кнопку "Увімк".

en: Under the section "Public API access" click the button "Create new Key".
uk_UA: Під секцією "API публічного доступу" натисніть на кнопку "Створити новий Ключ".

en: Uninstall
uk_UA: Видалити

en: Uninstall / deactivation
uk_UA: Видалення / деактивація

en: Unknown
uk_UA: Невідомі

en: Unknown Status
uk_UA: Невідомий Статус

en: Unknown status
uk_UA: Невідомий статус

en: Unlimited
uk_UA: Необмежений

en: Unread
uk_UA: Непрочитані

en: Until
uk_UA: До

en: Update Deposit
uk_UA: Оновити депозит

en: Update Rates
uk_UA: Оновити тарифи

en: Updated booking: %s
uk_UA: Оновлене бронювання: %s

en: Updated successfully
uk_UA: Оновлене успішно

en: Updating...
uk_UA: Оновлення...

en: Upgrade
uk_UA: Поліпшення

en: Upgrade Notice
uk_UA: Оновити Повідомлення

en: Upgrade Now
uk_UA: Поліпшити зараз

en: Upgrade to higher versions
uk_UA: Оновити до старшої версії

en: Usage
uk_UA: Використання

en: Use "Check In" date as available in calendar for booking resources with capacity higher then 1 for search results
uk_UA: Використовувати дату початку бронювання як доступну в календарі для ресурсів бронювання, якщо місткість більше, ніж 1

en: Use "Check Out" date as available in calendar for booking resources with capacity higher then 1 search results
uk_UA: Використовувати дату кінця бронювання як доступну в календарі для ресурсів бронювання, якщо місткість більше, ніж 1

en: Use CSS BootStrap
uk_UA: Використовувати автозавантаження CSS

en: Use SSL connection
uk_UA: Використовувати SSL з'єднання

en: Use any other HTML tags (carefully).
uk_UA: Використовуйте будь-які інші HTML теги акуратно.

en: Use cURL posting
uk_UA: Використовувати cURL предачу

en: Use check in/out time
uk_UA: Використовувати час початку/завершення бронювання

en: Use pending days as available
uk_UA: Використовувати непідтверджені дні як доступні

en: Use the SSL connection for posting data, instead of standard HTTP connection
uk_UA: Використовуйте з'єднання SSL для передачі даних замість стандартного підключення HTTP

en: Use the cURL for posting data, instead of fsockopen() function
uk_UA: Використовувати cURL для передачі даних замість функції fsockopen ()

en: Use these %s shortcodes.
uk_UA: Використовуйте ці %s шорткоды.

en: Use these shortcodes for customization:
uk_UA: Використовуйте ці шорткоди для індивідуальної настройки:

en: Use this field for %scorrecting the cost%s during adding new booking.
uk_UA: Вживайте це поле для %sкорекції вартості%s під час додавання нового бронювання.

en: Use time selections as recurrent time slots
uk_UA: Використовувати вибір часу як періодичні часові інтервали

en: Used for
uk_UA: Використовується для

en: User
uk_UA: Користувач

en: User  is Activated
uk_UA: Користувач Активований

en: User  is Deactivated
uk_UA: Користувач Деактивований

en: User permissions for plugin menu pages
uk_UA: Налаштування доступу користувачів до сторінці плагіна в меню

en: Users
uk_UA: Користувачі

en: Users Settings
uk_UA: Налаштування Користувачів

en: Using BootStrap CSS for the form fields
uk_UA: Використовувати автозавантаження CSS для полів форми

en: Valuation days
uk_UA: Вартість днів

en: Vendor Name
uk_UA: Назва Постачальника

en: Verified IPN
uk_UA: Вірний IPN

en: Version
uk_UA: Версія

en: Version %s By %s
uk_UA: Версія %s від %s

en: View details
uk_UA: Показати подробиці

en: Visible months
uk_UA: Видимі місяці

en: Visible months:
uk_UA: Видимі місяці:

en: Visitor can select only 4 days starting at Monday, 3 or 7 days – Friday, 2 days – Saturday, etc…
uk_UA: Відвідувач може виділити тільки 4 дні, починаючи з понеділка, 3 або 7 днів - з п'ятниці, 2 дні - з суботи і т.д.

en: Visitors
uk_UA: Відвідувачі

en: Voided
uk_UA: Анульовані

en: W
uk_UA: С

en: Warning
uk_UA: Увага

en: Warning !!!
uk_UA: Увага !!!

en: Warning!
uk_UA: Увага!

en: Warning! Operation failed. Current dates are already booked there.
uk_UA: Увага! Операція не виконана. Поточні дати вже заброньовані.

en: Warning! Some error occur, during sending registration request.
uk_UA: Увага! Під час відправки запиту на реєстрацію виникла помилка.

en: Warning! The resource was not changed. Current dates are already booked there.
uk_UA: Увага! Ресурс не змінився. Поточні дати вже були зарезервовані.

en: Warning!!! After you approved the specific booking(s), all your pending bookings of the same booking resource as an approved booking for the dates, which are intersect with dates of approved booking, will be automatically canceled!
uk_UA: Увага !!! Після того як Ви підтвердите конкретне бронювання, все ваші очікувані резервування для цього ж ресурсу (для якого підтвердили резервування) на дати, які перетинаються з датами затвердженого бронювання, буде автоматично скасовано!

en: We
uk_UA: Сер

en: We&#8217;ve assembled some links to get you started:
uk_UA: Ми зібрали кілька посилань, які допоможуть Вам почати:

en: Wed
uk_UA: Ср

en: Wednesday
uk_UA: Середа

en: Week
uk_UA: Тиждень

en: Week days conditions.
uk_UA: Умова по днях тижня.

en: Weekend
uk_UA: Вихідні

en: What's New
uk_UA: Що нового

en: When checked, all reserved days must be at same booking resource otherwise error message will show.
uk_UA: Коли відмічено, всі зарезервовані дні повинні бути в одному ресурсі, інакше буде виведено повідомлення про помилку.

en: Wide days view
uk_UA: Розширений вид дат

en: Wizard Form Template(several steps)
uk_UA: Майстер налаштування шаблону форми (кілька кроків)

en: Work days
uk_UA: Робочі дні

en: Wrap each item with %s tag
uk_UA: Обернути кожен пункт %s міткою

en: Wrong booking hash in URL (probably expired)
uk_UA: Неправильне Хеш-бронювання за посиланням (можливо, воно вже застаріло)

en: Wrong booking hash in URL. Probably hash is expired.
uk_UA: Неправильний хеш бронювання на посиланні. Можливо, хеш прострочений.

en: XOR Encryption password
uk_UA: XOR пароль

en: Year
uk_UA: Рік

en: Years
uk_UA: року

en: Yen
uk_UA: Йена

en: You allow unlimited number of bookings per same dates, its can be a reason of double bookings on the same date. Do you really want to do this?
uk_UA: Ви дозволяєте необмежені бронювання на одні й ті ж дати, це може бути причиною подвійного бронювання на однаковий час. Ви впевнені, що хочете цього?

en: You are need to be sure what you are doing. You are disable of loading some JavaScripts Do you really want to do this?
uk_UA: Ви повинні бути впевнені в тому, що робите. Ви відключаєте завантаження деяких JavaScript-ів. Ви точно цього хочете?

en: You can %suse this shortcode only once%s in the form.
uk_UA: Ви можете %sвикористовувати цей шорткод тільки один раз%s у формі.

en: You can also use the %s in the form.
uk_UA: Ви можете також використовувати %s у формі.

en: You can check in this %sinstruction how to generate and use your Google API key%s.
uk_UA: Ви можете ознайомитися в даній %sінструкції, як згенерувати і використовувати Ваш Google API ключ%s.

en: You can configure the discount coupon codes at this %spage%s.
uk_UA: Ви можете встановити купон на знижку на цій %sсторінці%s.

en: You can customize the country list at this file: %s
uk_UA: Ви можете налаштувати список країн в цьому файлі: %s

en: You can generate the form fields for your form (at the left side) by selection specific field in the above selectbox.
uk_UA: Ви можете згенерувати поля форми для Вашої форми (на лівій стороні) шляхом вибору певних полів з наведеному вище

en: You can insert several calendars of different resources into the form allowing you to book several resources during one booking process.
uk_UA: Ви можете вставити кілька календарів різних ресурсів у форму, яка дозволить Вам забронювати кілька ресурсів під час одного бронювання.

en: You can insert this field with default selected value.
uk_UA: Ви можете вставити це поле зі значенням, вибраним за замовчуванням.

en: You can request the new update of plugin on %1$sthis page%2$s.
uk_UA: Ви можете запросити нове оновлення плагіна на %1$sцій сторінці%2$s.

en: You can reset your active form template by selecting default %sform template%s at the top toolbar. Please select the form template and click on %sReset%s button for resetting only active form (Booking Form or Content of Booking Fields form). Click  on %sBoth%s button if you want to reset both forms: Booking Form and Content of Booking Fields form.
uk_UA: Ви можете скинути ваш активний шаблон форми, обравши дефолтний %sшаблон форми%s на верхній панелі інструментів. Будь ласка, виберіть шаблон форми та натисніть на кнопку %sСкинути%s для скидання тільки активної форми (Форми Бронювання або форми Зміст Полів Бронювання). Натисніть на кнопку %sОбидві%s, якщо Ви хочете скинути обидві форми: Форму Бронювання і форму Зміст Полів Бронювання.

en: You can specify an additional offset from you chosen end point. The offset can be negative.
uk_UA: Ви можете задати додаткове зміщення від обраної Вами кінцевої точки. Зсув може бути негативним.

en: You can specify an additional offset from you chosen start point. The offset can be negative.
uk_UA: Ви можете задати додаткове зміщення від обраної Вами початкової точки. Зсув може бути негативним.

en: You can specify the maximum number of events to import during one session.
uk_UA: Ви можете задати максимальну кількість подій для імпорту протягом однієї сесії.

en: You can use (in subject and content of email template) any shortcodes, which you used in the booking form. Use the shortcodes in the same way as you used them in the content form at Settings Fields page.
uk_UA: Ви можете використовувати (в темі або змісті шаблону електронного листа) будь-які шорткоди, які Ви використовуєте у формі бронювання. Використовуйте ці шорткоди так само, як Ви використовували їх на сторінці Налаштування Полів.

en: You can use any %sHTML tags%s in the booking form. Please use the HTML tags carefully. Be sure, that all "open" tags (like %s) are closed (like this %s).
uk_UA: Ви можете використовувати будь-які %sHTML-теги%s у формі бронювання. Будь ласка, використовуйте HTML-теги акуратно. Будьте впевнені, що всі "відкриваючі" теги (як %s) закриті (такими як %s).

en: You can use following shortcodes in content of this template
uk_UA: Ви можете використовувати наступні шорткоди у змісті цього шаблону

en: You can use several values, separated by a comma.
uk_UA: Ви можете використовувати кілька значень, розділених комою.

en: You can use several values, separated by comma.
uk_UA: Ви можете використовувати кілька значень, розділених комою.

en: You can use shortcode %s for showing title of booking resource
uk_UA: Ви можете використовувати коди %s для показу назви ресурсу бронювання

en: You can use the several values, separated by comma.
uk_UA: Ви можете використовувати кілька значень, розділених комами.

en: You do not set any parameters for booking editing
uk_UA: Ви не встановили ніяких параметрів для редагування бронювання.

en: You must have this shortcode:%s in the booking form.
uk_UA: У Вас повинен бути цей шорткод:%s у формі бронювання.

en: You must not deactivate loading BootStrap files at advanced section of these settings!
uk_UA: Ви повинні не відключати завантаження завантажувальних файлів в розширеному розділі цих налаштувань!

en: You must to have this shortcode:%s in the form.
uk_UA: Ви повинні мати цей шорткод:%s у формі.

en: You need to approve a new booking %s for: %s Person detail information:%s Currently a new booking is waiting for approval. Please visit the moderation panel%sThank you, %s
uk_UA: Ви повинні підтвердити нову бронь %s на: %s Детальна інформація про замовника:%s В даний час нове замовлення чекає схвалення! Будь ласка, відвідайте панель модерування!%sДякуємо, %s

en: You need to make payment %s for booking %s at %s. %s You can make payment at this %s  Thank you, booking service.
uk_UA: Вам необхідно здійснити оплату %s за бронювання %s на %s. %s Ви можете здійснити оплату на цій %s Дякуємо, сервіс бронювання.

en: You need to make payment %s for reservation %s at %s. %s Please make payment on this page: %s  Thank you, %s
uk_UA: Ви повинні здійснити оплату %s за бронювання %s на %s. %s Будь ласка, зробіть оплату на цій сторінці: %s Дякуємо, %s

en: You need to make payment for this reservation
uk_UA: Ви повинні здійснити оплату за це бронювання

en: You need to use special shortcode [bookingedit] for booking editing.
uk_UA: Ви повинні використовувати спеціальний шорткод [bookingedit] для редагування бронювання.

en: You should leave empty the Relay Response URL and Receipt Link URL/Text in the Merchant Interface, if a Relay Response is activated here.
uk_UA: Ви повинні залишити порожнім URL Реле Відповіді й Отримання URL Посилання/Текст в Інтерфейсі Мерчанта, якщо реле відповіді включається тут.

en: You will now see a table loaded with the top item being the API Key. Copy this and paste it into %sGoogle API Key%s field at this page.
uk_UA: Зараз Ви побачите таблицю, де верхній елемент буде Вашим API Ключем. Скопіюйте його і вставте в поле %sКлюч Google API%s на цій сторінці.

en: Your booking %s for: %s has been  canceled. %sThank you, %s
uk_UA: Ваша бронь %sна: %s була відхилена.  %sДякуємо, %s

en: Your booking %s for: %s has been approved.%sThank you, %s
uk_UA: Ваша бронь %s на: %s була підтверджена. %sДякуємо, %s

en: Your booking has been approved
uk_UA: Бронювання підтверджено

en: Your booking has been declined
uk_UA: Ваша броня відхилена

en: Your emails do not the same
uk_UA: Ваша електронна адреса не збігається

en: Your reservation %s for: %s has been approved.%sYou can edit the booking on this page: %s Thank you, %s
uk_UA: Ваша бронь %sна: %sбула підтверджена. %s Ви можете відредагувати Вашу бронь на цій сторінці: %s Дякуємо, %s

en: Your reservation %s for: %s is processing now! We will send confirmation by email. %s Thank you, %s
uk_UA: Ваша бронь %s на: %s в процесі перевірки! Будь ласка, дочекайтеся листа, що підтверджує Вашу бронь. %s  Дякуємо, %s

en: Your reservation %s for: %s is processing now! We will send confirmation by email. %sYou can edit this booking at this page: %s  Thank you, %s
uk_UA: Ваша бронь %s на: %s в процесі перевірки! Будь ласка, дочекайтеся листа, що підтверджує Вашу бронь. %sВи можете відредагувати Вашу бронь на цій сторінці: %s Дякуємо, %s

en: available
uk_UA: доступно

en: balance
uk_UA: баланс

en: comma
uk_UA: кома

en: confirmation email field of the primary email field
uk_UA: поля для підтвердження основної адреси електронної пошти

en: coupon
uk_UA: купон

en: date
uk_UA: дата

en: day
uk_UA: день

en: day(s)
uk_UA: день(днів)

en: days
uk_UA: днів

en: default value, if no dates are selected, or none exist conditions are true.
uk_UA: значення за замовчуванням, якщо ніяка дата не обрана або не існує умов, які дають значення "істина".

en: delete all booking data
uk_UA: видалити всі дані з бронювання

en: delete configuration
uk_UA: Видалити конфігурацію

en: deposit
uk_UA: депозит

en: deposit payment for booking resource
uk_UA: оплата депозиту для бронювання

en: discount
uk_UA: знижка

en: field
uk_UA: поле

en: fields
uk_UA: поля

en: fixed
uk_UA: фіксований

en: fixed deposit
uk_UA: фіксований депозит

en: fixed sum
uk_UA: фіксована сума

en: fixed total in
uk_UA: фіксована сума в

en: for
uk_UA: для

en: for 1 day
uk_UA: за 1 день

en: for 1 hour
uk_UA: за 1 час

en: for 1 night
uk_UA: за 1 ніч

en: for all days!
uk_UA: за всі дні!

en: from the cost of 1 day
uk_UA: від вартості 1 дня

en: here
uk_UA: тут

en: hour
uk_UA: година

en: hour(s)
uk_UA: година(годин)

en: hours
uk_UA: години

en: iPay88 customization
uk_UA: iPay88 налаштування

en: link
uk_UA: посилання

en: make user active
uk_UA: зробити користувача активним

en: make user inactive
uk_UA: зробити користувача неактивним

en: max
uk_UA: макс

en: min
uk_UA: мін

en: minutes
uk_UA: хвилини

en: month
uk_UA: місяць

en: month(s)
uk_UA: місяць(і)

en: months
uk_UA: місяці

en: night(s)
uk_UA: ніч(ночів)

en: no
uk_UA: ні

en: of
uk_UA: з

en: of configuration booking form in English and French languages
uk_UA: конфігурації форми бронювання на англійську та французьку мови

en: of every month
uk_UA: кожного місяця

en: of payment
uk_UA: оплати

en: on each
uk_UA: на кожен

en: on each day
uk_UA: на кожен день

en: optional
uk_UA: опційно

en: or
uk_UA: або

en: or add booking calendar %sWidget%s to your sidebar.
uk_UA: або додайте %sВіджет%s календаря бронювань в сайдбар.

en: or cost of booking resource %s
uk_UA: або вартість ресурсу бронювання %s

en: page
uk_UA: сторінка

en: per 1 day
uk_UA: за 1 день

en: required
uk_UA: обов'язково

en: seconds
uk_UA: секунди

en: semicolon
uk_UA: крапка з комою

en: set user as
uk_UA: встановити користувача як

en: settings page
uk_UA: сторінка налаштувань

en: start new translation section in specific language, where %s - locale of the translation.
uk_UA: почніть новий переклад в розділі певної мови, де %s - мова перекладу.

en: time
uk_UA: час

en: to
uk_UA: до

en: unavailable
uk_UA: недоступно

en: version
uk_UA: версія

en: visitors
uk_UA: відвідувачі

en: website
uk_UA: вебсайт

en: websites
uk_UA: вебсайти

en: week
uk_UA: тиждень

en: weeks
uk_UA: тижні

en: where %s – default calendar %s (you can select desired resource of calendar by inserting shortcode into page)%s
uk_UA: де %s – календар за замовчанням %s (Ви можете вибрати необхідний ресурс календаря, вставивши шорткод в сторінку)%s

en: year(s)
uk_UA: рік(років)

en: yes
uk_UA: так
